Рішення від 30.05.2023 по справі 521/13412/23

Справа № 521/13412/23

Провадження № 2-о/521/352/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.05.2023 року місто Одеса

Малиновський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого судді - Леонова О.С.,

при секретарі судового засідання - Трояненко А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Одесі заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Малиновський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

29.05.2023 року представник ОСОБА_1 - адвокат Стефан Л.В. звернулася до суду з заявою, по якій просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, факт смерті ОСОБА_2 , громадянки України, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Херсон, Херсонської області, Україна, дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: м. Херсон, Херсонської області, Україна, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Херсоні, яке на час смерті особи було включено до тимчасово окупованих територій, померла дружина заявника - ОСОБА_2 .

Факт настання смерті підтверджується наступними доказами:

-лікарським свідоцтвом про смерть №854 від 13 вересня 2022 року серія, що видане на українському бланку, проте вже органом окупаційної влади;

-свідоцтвом про поховання №524 від 03.05.2023 року;

-договором на організацію та проведення поховання №2554 від 13.09.2022 року;

-розрахунковими документами, щодо оплати захоронення від 13.09.22 р.;

-поясненням свідків.

Згідно Наказу №75 від 25.04.2022 року Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, що діяв на час смерті дружини Заявника, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , м. Херсон було тимчасово окупованою територією. У зв'язку з чим, жодна державна установа України на час смерті ОСОБА_2 - не працювала.

Таким чином, провести державну реєстрацію смерті та отримати свідоцтво про смерть дружини Заявники, відповідно до законодавства України, на час її смерті - не було можливо.

Після деокупації м. Херсона, та початку роботи державних органів реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні, Заявник звернувся до них за отриманням свідоцтва про смерть своєї дружини.

Проте, йому в усній формі було роз'яснено, що отримати відповідне свідоцтво про смерть, він має тільки через суд, адже лікарське свідоцтво про смерть №854 від 13 вересня 2022 року, хоча і видане на українському бланку, проте вже заповнено органом окупаційної влади, воно є нелегітимним, та не породжує жодного юридичного факту, згідно з чинним законодавством України.

Отже, в даному випадку необхідно звертатись до суду для встановлення юридичного факту, що відбувся на окупованій території і не був зафіксований державними органами України, а саме факт смерті дружини Заявника - ОСОБА_2 .

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 29.05.2023 відкрито провадження у даній цивільній справі та призначено судове засідання.

В судове засідання заявник не з'явився, матеріали справи містять заяву, згідно якої просить справу розглядати за його відсутності, заяву підтримує в повному обсязі.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 09 вересня 2022 року у м. Херсоні, яке на час смерті особи було включено до тимчасово окупованих територій, померла дружина заявника - ОСОБА_2 .

Факт настання смерті підтверджується наступними доказами:

-лікарським свідоцтвом про смерть №854 від 13 вересня 2022 року серія, що видане на українському бланку, проте вже органом окупаційної влади;

-свідоцтвом про поховання №524 від 03.05.2023 року;

-договором на організацію та проведення поховання №2554 від 13.09.2022 року;

-розрахунковими документами, щодо оплати захоронення від 13.09.22 р.;

-поясненням свідків.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно до ч.1 ст.316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.

Відповідно до ч.1 статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Вирішуючи дану справу, суд бере до уваги Інформаційний лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VІІІ «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України», в якому містяться роз'яснення стосовно того, що документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку статті 257-1 ЦПК України.

У абзаці першому п.13 постанови від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України вказав про те, що заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті.

Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Статтею 17 ч.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.

Згідно ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Територія, на якій проживав ОСОБА_2 , а саме м. Херсон, перебувала під тимчасовою окупацією. Оскільки на тимчасово окупованій території фактично діяло законодавство окупаційної влади, документи про смерть, видані такою владою, не можуть бути прийняті органами державної влади на іншій території України. На даний час м. Херсон розташоване в районі проведення воєнних (бойових) дій.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасового окупованих територій Україні від 26 вересня 2022 року № 217, оновлено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 вересня 2022 року, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789 (в редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 20 травня 2022 року № 98). Так, відповідно до Додатку до вказаного Наказу (який постійно оновлюється) Херсонську міську територіальну громаду віднесено до територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Таким чином, місце смерті ОСОБА_2 на дату смерті було тимчасово окупованою територією України.

Суд робить висновок, що надані заявником докази, є належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підтверджують факт смерті брата заявниці на тимчасово окупованій території.

В даній справі встановлення факту смерті породжує юридичні наслідки і необхідне заявнику для спадкових справ та державної реєстрації смерті померлої особи, проведеної державним органом України. У зв'язку із чим, суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту смерті особи в певний час підлягає задоволенню.

Згідно п. 8 ч. 1 статті 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

Керуючись ст.ст. 3, 12, 81, 265, 315-319, 430 ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Малиновський районний у місті Одесі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, факт смерті ОСОБА_2 , громадянки України, дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Херсон, Херсонської області, Україна, дата смерті: ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті: м. Херсон, Херсонської області, Україна.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 30 днів, з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Повний текст рішення складено 30.05.2023 року.

Суддя: О. С. Леонов

30.05.23