Рішення від 30.05.2023 по справі 157/918/21

Справа № 157/918/21

Провадження №2-а/157/2/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2023 року місто Камінь-Каширський

Камінь-Каширський районний суд Волинської області

в складі: головуючого - судді Гамули Б.С.,

з участю секретаря судового засідання Данилюк Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

Позов мотивовано тим, що постановою відповідача від 11 травня 2021 року позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 210-1 КУпАП. Вказаною постановою ОСОБА_1 визнано винним у тому, що він не з'явився до призовної дільниці ІНФОРМАЦІЯ_1 у десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України.

Оскаржувану постанову позивач не отримував, а остання була складена за його відсутності та без повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення. Про наявність вказаної постанови позивач довідався, отримавши 26 червня 2021 року засобами поштового зв'язку постанову про відкриття виконавчого провадження №65806203. Після чого, 29 червня 2021 року представник позивача при ознайомлені з матеріалами виконавчого провадження у Камінь-Каширського районному відділу Державної виконавчої служби Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) отримав копію оскаржуваної постанови.

Зазначає, що оскаржувану постанову було винесено за його відсутності, без будь-якого повідомлення про розгляд справи військовим комісаром ОСОБА_2 , жодних повісток він не отримував, а тому не був повідомлений про необхідність з'явлення до військового комісара у визначений ним день та час. Також постанову було винесено без складення протоколу про адміністративне правопорушення та з істотними порушеннями приписів, передбачених КУпАП.

В оскаржуваній постанові зазначено, що він нібито порушив вимоги п. 8 ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», так як не з'явився до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України. Проте, не зазначено про який саме Указ Президента України йде мова, з якої дати розпочав свій відлік встановлений законом десятиденний строк, як і не зазначено про надіслання йому повісток із викликом до військкомату.

Вважає, що його вина у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 210-1 КУпАП, не підтверджена та при прийнятті рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не дотриманий порядок розгляду справи, визначений КУпАП.

Посилаючись на викладені обставини, позивач просить скасувати постанову за справою про адміністративне правопорушення №257 від 11 травня 2021 року, закрити справу про адміністративне правопорушення та стягнути з відповідача понесені ним судові витрати.

Позивач ОСОБА_1 представник позивача Колєснік Б.В. у судове засідання не з'явилися. Представник позивача подав заяву, в якій просить справу розглянути без їх участі та задовольнити позовні вимоги повністю.

Представник відповідача Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, будучи належним чином повідомленим про час і місце судового засідання, на розгляд справи не з'явився, відзиву на позов не подав.

Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позов підставним і таким, що підлягає до задоволення повністю.

У судовому засіданні встановлено, що постановою військового комісара Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 від 11 травня 2021 року позивача ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1700 гривень.

Цією постановою позивача визнано винним у тому, що він 29 квітня 2021 року, будучи призовником, у порушення ч. 2 ст. 17 Закону України «Про оборону України» та ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» безпідставно не з'явився до Камінь-Каширського РТЦК СП для проходження військово-лікарської комісії, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 210-1 КУпАП.

Згідно зі ст. 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1 статті 210-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідно з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).

Згідно зі ст. 280 КУпАП посадова особа при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Позивач ОСОБА_1 стверджує, що Камінь-Каширським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не було надіслано на його адресу повідомлення про розгляд справи про адміністративне правопорушення. Військовий комісар Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 11 травня 2021 року, належним чином не повідомивши позивача про дату та місце розгляду справи, розглянув справу про вчинення вказаного вище адміністративного правопорушення за відсутності особи. Оскаржувану постанову позивач не отримував.

Дослідження змісту оскаржуваної постанови дає зробити висновок, що доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 210-1 КУпАП, відповідачем не зібрано, про що свідчить відсутність у постанові посилань на будь-які з них (пояснення свідків, акт, фото- чи відеозапис тощо). Пропозицію суду з'явитися в судове засідання, подати відзив на позов, в тому числі й докази вчинення позивачем адміністративного правопорушення відповідач проігнорував.

Сама по собі постанова у справі про адміністративне правопорушення за відсутності доказів на підтвердження викладених у ній обставин не може достовірно свідчити про вчинення позивачем адміністративного правопорушення. Така постанова по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує фіксування цього правопорушення. Про це вказує Верховний Суд у постанові від 26 квітня 2018 року у справі № 338/1/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/73700340).

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, у судовому засіданні не здобуто доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 210-1 КУпАП, що є підставою для задоволення даного позову та скасування оскаржуваної постанови.

У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, задовольняючи позовні вимоги, суд стягує з Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача понесені ним витрати на сплату судового збору.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 139, 242-246, 286 КАС України, статтями 247, 280, 293 КУпАП, суд

ухвалив:

Позов задовольнити повністю.

Постанову військового комісара Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ОСОБА_2 від 11 травня 2021 року №257 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 210-1 КУпАП скасувати та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Стягнути з Камінь-Каширського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь ОСОБА_1 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повне найменування, ім'я, місцезнаходження, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків сторін: позивач ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ; відповідач Камінь-Каширський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, вул. Ковельська, 31, м. Камінь-Каширський, Волинська область, 44501, код ЄДРПОУ 09979451.

Головуючий:Б. С. Гамула