Справа № 525/489/23
Номер провадження 2-а/525/12/2023
Іменем України
25 травня 2023 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Ячала Ю.І.,
за участю секретаря Лопатки О.В.,
представника позивача Сидоренко Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Велика Багачка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Інспектора взводу № 2 роти № 2 БУПП в Полтавській області Департаменту Лісного Андрія Геннадійовича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне порушення, -
встановив:
05 травня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, Інспектора взводу № 2 роти № 2 БУПП в Полтавській області Департаменту Лісного Андрія Геннадійовича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення у справі про адміністративне правопорушення.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що 27 квітня 2023 року інспектором взводу № 2 роти № 2 БУПП в Полтавській області Департаменту Лісним А.Г. було винесено постанову серії БАД № 357712 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом КУпАП) та накладено стягнення у виді штрафу 510,00 гривень, за те що він керуючи транспортним засобом трактор колісний John Deer 8530, державний номерний знак НОМЕР_1 , належність ПА "Агроінвест", 27.04.2023, о 13 годині 17 хвилин, на автодорозі Київ-Харків-Довжанський 270 км, буксирував дискову борону, ширина якої була більша ніж 2,6 м, а саме 3,6 м без відповідних дозвільних документів. Позивач в позовній заяві зазначає, що правопорушення не скоював, так як відсутні будь-які докази, які б об'єктивно вказували на порушення ним Правил дорожнього руху України, що виключає можливість притягнення його до адміністративної відповідальності, а постанову від 27.04.2023 року вважає незаконною і вона підлягає скасуванню. Зазначає, що постанова не відображає дійсних обставин справи, винесена з порушенням вимог чинного законодавства. Позивач зазначив, що має посвідчення тракториста-машиніста відповідної категорії, керував транспортним засобом відповідно до ПДР, не скоював ніякого правопорушення, поліцейським не було надано жодних доказів вчинення ним правопорушення, а його пояснення не були взяті до уваги, в результаті чого позивач вважає, що своїми діями інспектор порушив вимоги ст. ст. 256, 278, 279, 280, 283 КУпАП.
16.05.2023 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі, з огляду на те, що постанова серія БАД № 357712 від 27.04.2023 року стосовно ОСОБА_1 винесена правомірно, скасуванню не підлягає, оскільки позивач дійсно порушив ПДР, керуючи транспортним засобом, буксирував дискову борону, ширина якої була більша ніж 2,6 м без дозвільних на те документів (а.с. 32-35).
В судове засідання позивач не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Представник позивача Сидоренко Ю.В. в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити з огляду на обставини викладені в позовній заяві.
Представник першого відповідача - Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України - до суду не прибув, просив провести розгляд справи за відсутності представника, про що зазначив у відзиві (а.с. 35).
Другий відповідач інспектор взводу № 2 роти № 2 БУПП в Полтавській області Департаменту Лісний А.Г. до суду не прибув, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином, відзив на позовну заяву до суду не подав, заяв про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи за відсутності представника до суду не подав (а.с. 16).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши їх у сукупності, приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення з наступних обґрунтувань.
Судом встановлено, що 27 квітня 2023 року постановою про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія БАД № 357712, винесену інспектором взводу № 2 роти № 2 БУПП в Полтавській області Департаменту Лісним А.Г., водія ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, за те, що він керуючи транспортним засобом трактор колісний John Deer 8530, державний номерний знак НОМЕР_1 , належність ПА "Агроінвест", 27.04.2023, о 13 годині 17 хвилин, на автодорозі Київ-Харків-Довжанський 270 км, буксирував дискову борону, ширина якої була більша ніж 2,6 м, а саме 3,6 м без відповідних дозвільних документі. Відповідно до постанови на водія накладено стягнення у виді штрафу в сумі 510,00 гривень, що передбачено санкцією ч. 1 ст. 132-1 КУпАП (а.с. 36).
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.
Відповідно до ст. 222 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, розглядають органи Національної поліції. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
За приписами ч. 2 ст. 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Таким чином, під час оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення за вчинення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі, в тому числі, передбачених ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, у працівників Національної поліції відсутній обов'язок складати протокол про адміністративне правопорушення.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України наведеній у постанові від 17.05.2018 року № 759/12872/16-а, яку відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, суд враховує при виборі та застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Згідно ч. 4 ст. 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.
Таким чином, винесення постанови по справі про адміністративне правопорушення можливе лише після розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Згідно зі статтею 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною першою ст. 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення визначено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, серед яких: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 279 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено порядок розгляду справи про адміністративне правопорушення. Так, розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу.
Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.
Таким чином, приписами Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено певну процедуру розгляду справи про адміністративне правопорушення та визначено систему правових механізмів забезпечення дотримання прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
З аналізу наведених норм Кодексу України про адміністративні правопорушення слідує, що розгляд справи про адміністративне правопорушення та її вирішення повинно відбуватися в точній відповідності з законом та з дотриманням прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Вказана постанова не містить посилань на те, що відповідачем при притягненні позивача до адміністративної відповідальності враховано пояснення позивача, надано можливість скористатися юридичною допомогою, розглянуто клопотання в разі їх наявності.
Суд зазначає, що постанова про накладення адміністративного стягнення по своїй правовій природі є рішенням суб'єкта владних повноважень щодо наслідків розгляду зафіксованого правопорушення, якому передує його фіксування, що є доказом вчинення правопорушення.
При цьому, сама постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності не може бути беззаперечним доказом вчинення правопорушення, оскільки викладення обставин правопорушення, без його фіксації, не може бути належним доказом вчинення порушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, відповідальність настає за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху України, рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують: ширина - для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, без винесення габариту на смугу зустрічного руху - 3,75 м. Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами”
Відповідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху України, сільськогосподарська техніка - трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні, меліоративні машини та інші механізми.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що ширина дискової борони, яка буксирувалася трактором за межами населеного пункту та відноситься до сільськогосподарської техніки, становить 3,6 м, що на 0,15 м менше максимального значення габаритної ширини, що дозволяє рух без будь яких необхідних дозволів.
Посилання сторони відповідача у відзиві на п. 27.2 ПДР, що на автомагістралях і дорогах для автомобілів забороняється: а) рух тракторів, самохідних машин і механізмів, то даний аргумент суд до уваги не приймає, оскільки відповідно до постанови серія БАД № 357712, ОСОБА_1 за вказаним пунктом до адміністративної відповідальності не притягується.
В п. 7 постанови зазначено, що до постанови серія БАД № 357712 додається відеозапис з бодікамери, стороною відповідача приєднано до матеріалів справи диск з відеозаписом, який переглянутий та проаналізований судом в судовому засіданні (а.с. 38), Проте з переглянутого судом відеозапису не можливо об'єктивно встановити обставини справи, а саме ширину дискової борони.
Будь-яких доказів на підтвердження факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення за с. 1 ст. 132-1 КУпАП відповідачем суду не надано.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року №23-рп2010, адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленій в ст. 62 Конституції України.
Зі змісту ст. 62 Конституції України вбачається, що особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оскільки доказів правомірності рішень відповідача адміністративна справа не містить, суд вбачає достатні підстави для задоволення позову та скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення.
Щодо вимоги про закриття провадження по справі, то суд зазначає, що оскільки постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає скасуванню, то провадження про справі необхідно закрити.
Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір відповідно до вимог Закону України від 08.07.2011 N 3674-VI "Про судовий збір", в сумі 536,80 гривні, в матеріалах справи є докази на підтвердження понесення позивачем судових витрат, в зв'язку задоволенням позовних вимог позивача, є підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат понесених позивачем та компенсації їх за рахунок бюджетних асигнувань юридичної особи Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції.
Керуючись ст. ст. 9, 90, 86, 139, 243-246, 255, 286 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер картки платника податків НОМЕР_2 , до Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, місцезнаходження юридичної особи: вулиця Європейська, 164, місто Полтава Полтавської області, Інспектора взводу № 2 роти № 2 БУПП в Полтавській області Департаменту Лісного Андрія Геннадійовича, службова адреса: вулиця Європейська, 164, місто Полтава Полтавської області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне порушення, задовольнити.
Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серії БАД № 357712 від 27 квітня 2023 року, винесену інспектором взводу № 2 роти № 2 батальйону УПП в Полтавській області Департаменту патрульної поліції лейтенантом поліції Лісним Андрієм Геннадійовичем, про накладення на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративного стягнення по ч. 1 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу в сумі 510,00 гривень, та закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч. 1 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 , реєстраційний номер картки платника податків НОМЕР_2 , понесені ним судові витрати у розмірі 536,80 (п'ятсот тридцять шість гривень 80 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань юридичної особи Управління патрульної поліції в Полтавській області Департаменту патрульної поліції.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду через Великобагачанський районний суд Полтавської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено о 14 годині 00 хвилин 30 травня 2023 року.
Суддя Ю.І. Ячало