про залишення позовної заяви без руху
29 травня 2023 року Справа № 480/4922/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шевченко І.Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду через представника звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 в якій просить:
1) визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у звільненні ОСОБА_1 на підставі абз. 4 підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації під час воєнного стану, за сімейними обставина у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворим батьком, що підтверджується відповідним медичним висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я;
2) зобов'язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про звільнення ОСОБА_1 на підставі абз. 4 підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» як військовослужбовця, який проходить військову службу за призовом під час мобілізації під час воєнного стану, за сімейними обставина у зв'язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворим батьком, що підтверджується відповідним медичним висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я.
Позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Так, відповідно ч.4 ст.161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однак, всупереч вказаній нормі, представником позивача не додано до позовної заяви належним чином завірені копії: рапорту від 22.12.2022 про звільнення з військової служби, поданого позивачем через діловода 11 запасної роти в/ч НОМЕР_1 ; рапорту позивача про звільнення з військової служби з доданою до нього нотаріально завіреною копією висновку ЛКК №28/111 від 23.11.2022, направленого позивачем на адресу в/ч НОМЕР_1 .
Крім того, згідно ч.1 ст.122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.5 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
При цьому, відповідно до ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Із змісту даних норм слідує, що суд, який вирішує публічно-правовий спір, повинен перевірити коли дізнався позивач про порушення своїх прав чи повинен був дізнатися, чи не пропущено позивачем встановлений строк звернення до суду, якщо так, то чи є в матеріалах позову докази поважності причин його пропуску.
Як вбачається з позову, спірні правовідносини виникли у зв'язку з проходженням позивачем публічної служби, зокрема, предметом спору є правомірність дій відповідача щодо відмови у звільненні ОСОБА_1 на підставі абз. 4 підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Представник позивача у позові вказала, що про факт відмови у звільненні з військової служби позивачу стало відомо з листа Військової частини НОМЕР_1 №2-7-348 від 20.04.2023, отриманого, згідно даних Укрпошти, 26.04.2023, а тому позовна заява подана у передбачений законом місячний строк.
Перевіривши матеріали позовної заяви та оцінюючи доводи представника позивача щодо строку звернення до суду, суд зазначає наступне.
Дотримання строків звернення до адміністративного суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
День, коли особа дізналася про порушення свого права, - це встановлений доказами день, коли їй стало відомо про прийняття певного рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності, внаслідок чого відбулося порушення прав, свобод чи інтересів особи. Якщо цей день встановити точно неможливо, строк обчислюється з дня, коли особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав (свобод чи інтересів).
При цьому «повинна» слід тлумачити як неможливість незнання, припущення про високу вірогідність дізнатися, а не обов'язок особи дізнатися про порушення своїх прав.
Зокрема, особа повинна була дізнатися про порушення своїх прав, якщо вона знала про обставини прийняття рішення чи вчинення дії, і у неї не було перешкод для того, щоб дізнатися про те, яке рішення прийняте або які дії вчинені.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 28.05.2021 в справі №380/2355/20.
При цьому, потрібно враховувати, що згідно з частиною 3 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.
За приписами Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 рапорт військовослужбовця про дострокове звільнення за сімейними обставинами, з урахуванням часу перевірки сімейного стану родичів військовослужбовця має бути розглянутий протягом місяця з дня подання такого рапорту.
Матеріалами, доданими до позову підтверджено, що позивач звернувся до відповідача з рапортом від 21.11.2022, а відтак ОСОБА_1 , не отримавши будь-якого рішення за результатом розгляду рапорту, принаймні в кінці грудня 2022р. повинен був дізнатись про порушення його права.
Втім, лише у березні 2023 року (тобто вже понад місячний строк звернення до суду, встановлений ч.5 ст.122 КАС України з дня коли позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав) адвокат звернулася з запитом до відповідача щодо результатів вирішення рапортів про звільнення ОСОБА_1 на підставі абз. 4 підпункту «г» пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Поряд з цим жодного обґрунтування пасивної поведінки саме позивача протягом січня-лютого 2023р., представником позивача не наведено.
Таким чином, позов, поданий 23.05.2023, був поданий понад місячний строк звернення до суду, встановлений ч.5 ст.122 КАС України з дня коли позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав.
При цьому посилання представника позивача на те, що позивач звертався з ще одним рапортом до відповідача 22.12.2022 не спростовує вказаного висновку суду, оскільки доказів звернення з таким рапортом до матеріалів позову представником позивача не додано.
Також слід відмітити, що Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 31.03.2021 у справі № 240/12017/19 також вказав, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду можуть бути визнані лише ті обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами. Суд вважає, що чітко визначені та однакові для всіх учасників справи строки звернення до суду, здійснення інших процесуальних дій є гарантією забезпечення рівності сторін та інших учасників справи, а для цього має бути також виконано умову щодо недопустимості безпідставного поновлення судами пропущеного строку.
Однак, в позовній заяві та в доданих до неї матеріалах відсутні будь-які доводи та відповідні докази, які б свідчили про наявність об'єктивних, тобто таких, що не залежали від волі позивача, обставин, які б зумовили поважність пропуску встановленого процесуальним законом строку звернення до суду у цій категорії спорів.
За таких обставин, суд вважає, що доводи представника позивача про те, що позивач дізнався про порушення своїх прав 26.04.2023 після отримання листа Військової частини НОМЕР_1 №2-7-348 від 20.04.2023 є необґрунтованими, а позивачем пропущено місячний строк звернення до суду, встановлений ч.5 ст.122 КАС України.
У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку (ч.1 ст. 123 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Згідно ч.2 ст.169 КАС України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 132, 133, 160, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунені позивачем протягом 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання до суду:
1) належним чином завірених копій:
- рапорту позивача від 22.12.2022 про звільнення з військової служби, поданого позивачем через діловода 11 запасної роти в/ч НОМЕР_1 ;
- рапорту позивача про звільнення з військової служби з доданою до нього нотаріально завіреною копією висновку ЛКК №28/111 від 23.11.2022, направленого позивачем на адресу в/ч НОМЕР_1 .
2) заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду з зазначенням поважності причин пропуску та доказів на їх підтвердження.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Копію даної ухвали направити особі, що звернулась з позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з дня її прийняття та оскарженню не підлягає.
Суддя І.Г. Шевченко