Вирок від 25.05.2023 по справі 598/1140/23

Справа № 598/1140/23

провадження № 1-кп/598/125/2023

ВИРОК

іменем України

"25" травня 2023 р. Збаразький районний суд

Тернопільської області в складі :

головуючого судді ОСОБА_1

з участю секретаря ОСОБА_2 , сторін кримінального провадження: прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 та обвинуваченого ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Збаражі Тернопільської області кримінальне провадження внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023211090000114 від 14 квітня 2023 року по обвинуваченню

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Решнівка Збаразького району Тернопільської області, зареєстрованого АДРЕСА_1 , та мешканця АДРЕСА_2 , громадянина України, з вищою освітою, не одруженого, пенсіонера, раніше не судимого,-

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.246 КК України,

встановив:

14 квітня 2023 року приблизно 11 години 30 хвилин, у ОСОБА_5 , виник злочинний умисел, направлений на незаконну порубку одного дерева породи «Клен» на території геологічної пам?ятки природи місцевого значення «Гора «Довбуша» у кварталі 35 виділ 5 Збаразького лісництва Філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», територія якого відповідно до ст.3 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» відноситься до природно-заповідного фонду України. Так, реалізовуючи свій злочинний намір, 14 квітня 2023 року приблизно 11 години 30 хвилин, ОСОБА_5 , перебуваючи на території геологічної пам?ятки природи місцевого значення «Гора «Довбуша» в лісовому урочищі «Залужжя», що є об'єктом природно-заповідного фонду, розташованого у с.Залужжя Збаразької ТГ Тернопільського району Тернопільської області, у лісових насадженнях кварталу №35 виділ №5 Збаразького лісництва Філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», в порушення вимог ст.ст.4, 24, 67, 68, 69 Лісового кодексу України від 21.01.1994, ст.ст.5, 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, незаконно, без спеціального дозволу, який посвідчується відповідним документом (лісорубним квитком, ордером), виданим уповноваженим органом, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, за допомогою заздалегідь заготовленого та прилаштованого знаряддя злочину, що було необхідне для здійснення зрубу стовбурів дерев та їх розпилу, а саме ручної пили жовто-чорного кольору без назви, шляхом повного відокремлення стовбура від кореня у спосіб спилювання здійснив незаконну самовільну порубку одного дерева породи «Клен» діаметром біля шийки кореня 13 см, відділивши стовбур дерева від коріння до ступеня припинення росту, після чого його протиправні дії були зупиненні лісничим Збаразького лісництва Філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» ОСОБА_6 , який викликав працівників органів Національної поліції. Внаслідок таких незаконних дій, відповідно до додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 10.05.2022 №575 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної порушенням законодавства про природно-заповідний фонд» ОСОБА_5 заподіяв державі в особі Філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» шкоду на загальну суму 5000,70 грн.

Таким чином, своїми умисними діями ОСОБА_5 вчинив кримінальне правопорушення, передбачене ч.3 ст.246 КК України, тобто незаконна порубка дерева, вчинена на об'єкті природно-заповідного фонду.

З реєстру матеріалів досудового розслідування вбачається, що 09 травня 2023 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.246 КК України.

12 травня 2023 року між прокурором Збаразького відділу Теребовлянської окружної прокуратури ОСОБА_3 , якій на підставі ст.37 КПК України надані повноваження прокурора у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023211090000114 від 14 квітня 2023 року, за письмовою згодою представника потерпілого ОСОБА_7 , та обвинуваченого ОСОБА_5 , з участю захисника ОСОБА_4 , у даному кримінальному провадженні на підставі ст.ст.468, 469, 472 КПК України укладено угоду про визнання винуватості, за змістом якої обвинувачений ОСОБА_5 , ознайомлений і йому зрозумілий, зобов'язується беззастережно визнати свою винуватість у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.246 КК України. Заподіяна кримінальним правопорушенням шкода повністю відшкодована. Сторони узгодили, що покарання обвинуваченому ОСОБА_5 , за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.246 КК України, призначається у виді 3 років позбавлення волі з звільненням від відбування призначеного покарання з встановленням іспитового строку згідно норм ч.4 ст.75 КК України.

У даному випадку є суспільний інтерес в забезпеченні швидкого судового провадження, запобігання вчиненню ОСОБА_5 більшої кількості кримінальних правопорушень.

Заслухавши сторони кримінального провадження, перевіривши угоду на відповідність вимогам Кримінального процесуального кодексу України та закону, суд приходить до висновку, що угода може бути затверджена з таких мотивів.

Відповідно до положень ч.ч.2, 4 ст.469 КПК України угода про визнання винуватості може бути укладена за ініціативою прокурора або підозрюваного чи обвинуваченого. Угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів, внаслідок яких шкода завдана лише державним чи суспільним інтересам. Укладення угоди про визнання винуватості у кримінальному провадженні щодо уповноваженої особи юридичної особи, яка вчинила кримінальне правопорушення, у зв'язку з яким здійснюється провадження щодо юридичної особи, а також у кримінальному провадженні щодо кримінальних правопорушень, внаслідок яких шкода завдана державним чи суспільним інтересам або правам та інтересам окремих осіб, у яких беруть участь потерпілий або потерпілі, не допускається, крім випадків надання всіма потерпілими письмової згоди прокурору на укладення ними угоди.

Частиною 5 ст.469 КПК України передбачено, що укладення угоди про визнання винуватості може ініціюватися в будь-який момент після повідомлення особі про підозру до виходу суду до нарадчої кімнати для ухвалення вироку.

Судом встановлено, що відповідно до ст.12 КК України, злочин, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_5 , передбачений ч.3 ст.246 КК України є нетяжким злочином. Шкоду завдано потерпілій фірмі «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» Державного агентства лісових ресурсів України, в інтересах якої діє представник ОСОБА_7 , який надав письмову згоду прокурору на укладення даної угоди про визнання винуватості. Узгоджене сторонами покарання у виді позбавлення волі передбачене санкцією ч.3 ст.246 КК України, із застосуванням ст.75 КК України, зміст угоди про визнання винуватості відповідає вимогам ст.472 КПК України, а її умови не суперечать іншим вимогам закону, не порушують права, свободи чи інтереси сторін або інших осіб.

При призначенні обвинуваченому ОСОБА_5 , покарання, суд, у відповідності до вимог ст.ст.50, 65-67 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого, особу винного, обставини, які пом'якшують покарання як те, що він повністю визнав вину у скоєному злочині, щиро кається у вчиненому, повністю усунув заподіяну шкоду, відсутність обставини, які обтяжують покарання, а тому приходить до висновку, що йому слід призначити узгоджене сторонами покарання у виді позбавлення волі.

При цьому, суд враховує думку представника потерпілого, який погоджується на призначення остаточного покарання ОСОБА_5 за ч.3 ст.246 КК України у виді 3 років позбавлення волі з звільненням від відбування призначеного покарання з встановленням іспитового строку згідно норм ч.4 ст.75 КК України, будь-яких претензій морального чи матеріального характеру до обвинуваченого ОСОБА_5 немає.

Також судом з'ясовано, що обвинувачений ОСОБА_5 цілком розуміє права, визначені ч.4 ст.474 КПК України, наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, характер обвинувачення, щодо якого він визнає себе винуватим, вид покарання, а також інші заходи, які будуть застосовані до нього у разі затвердження угоди судом.

Обґрунтованих і достатніх підстав вважати, що укладення угоди між сторонами не було добровільним, тобто є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді, а також, що обвинувачений не має можливості виконати взяті на себе за угодою зобов'язання, судом встановлено не було, що не заперечував у судовому засіданні і обвинувачений ОСОБА_5 .

Умови даної угоди відповідають вимогам Кримінального процесуального кодексу України та Кримінального кодексу України.

З огляду на вказане суд приходить до висновку про наявність в даному випадку передбачених законом підстав для затвердження угоди і призначення узгодженої сторонами міри покарання.

Накладений арешт згідно ухвали слідчого судді Збаразького районного суду Тернопільської області, відповідно до вимог ч.4 ст.174 КПК України, підлягає скасуванню.

Питання про речові докази вирішити відповідно до вимог ст.100 КПК України.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.94, 100, 369-371, 373-374, 472-474 КПК України, суд, -

засудив:

Затвердити угоду про визнання винуватості, укладену 12 травня 2023 року між прокурором Збаразького відділу Теребовлянської окружної прокуратури ОСОБА_3 , за письмовою згодою представника потерпілого ОСОБА_7 , та обвинуваченого ОСОБА_5 з участю захисника адвоката ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023211090000114 від 14 квітня 2023 року по обвинуваченню ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.246 КК України.

Визнати винуватим ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.246 КК України, призначивши йому узгоджене сторонами покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки.

Згідно ст.75 КК України звільнити ОСОБА_5 від відбування основного покарання з випробуванням та визначенням іспитового строку 1 (один) рік.

Відповідно до ст.76 КК України покласти на ОСОБА_5 наступні обов'язки:

- періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання;

- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Накладений арешт на вилучені під час огляду місця події, що проводився у лісовому урочищі'Залужжя», в 35 кварталі, яке перебуває у віданні ДП «Тернопільське лісове господарство» Збаразького лісництва, що розміщене на території села Залужжя, Збаразької ТГ Тернопільського району Тернопільської області, зріз стовбура дерева породи «Клен», довжиною 12 см, діаметром в області зрізу 13 см, який поміщено у сейф пакет №WAR1568588 та ручну пилу довжиною 50 см, із жовто-чорною ручкою, належну ОСОБА_5 , мешканцю АДРЕСА_2 , яку поміщено у сейф пакет №EXP0457811, - скасувати.

Речові докази по справі, а саме:

- зріз стовбура дерева породи «Клен», довжиною 12 см., діаметром в області зрізу 13 см, який поміщено у сейф пакет №WAR1568588, належний Філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» Державного агентства лісових ресурсів України, що знаходиться на зберіганні в кімнаті зберігання речових доказів Відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області, (що знаходиться за адресою: м.Збараж вул.Б.Хмельницького, 24, Тернопільського району Тернопільської області), - повернути за належністю Філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» Державного агентства лісових ресурсів України;

- ручну пилу довжиною 50 см, із жовто-чорною ручкою, яку поміщено у сейф пакет №EXP0457811, належну ОСОБА_5 , мешканцю АДРЕСА_2 , що знаходиться на зберіганні в кімнаті зберігання речових доказів Відділення поліції №4 (м.Збараж) Тернопільського районного управління поліції ГУНП в Тернопільській області, (за адресою: м.Збараж вул.Б.Хмельницького, 24, Тернопільського району Тернопільської області), - конфіскувати в дохід держави;

- оптичний диск DVD-R, 16х, 4,7 GB, 120 MIN на якому міститься відеозапис моменту вчинення незаконної порубки дерева породи «Клен» ОСОБА_5 , який зберігається при матеріалах даної справи (у прокурора), - залишити при матеріалах даної справи у прокурора.

На даний вирок може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Збаразький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення з підстав, передбачених ч.3 ст.394 КПК України.

Даний вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору. Копія судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутнім в судовому засіданні.

Даний повний вирок суду складений, підписаний і проголошений суддею 25 травня 2023 року.

Суддя ОСОБА_8

Попередній документ
111157119
Наступний документ
111157121
Інформація про рішення:
№ рішення: 111157120
№ справи: 598/1140/23
Дата рішення: 25.05.2023
Дата публікації: 31.05.2023
Форма документу: Вирок
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Збаразький районний суд Тернопільської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти довкілля; Незаконна порубка лісу
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (19.06.2024)
Дата надходження: 28.05.2024
Розклад засідань:
23.05.2023 13:30 Збаразький районний суд Тернопільської області
25.05.2023 15:00 Збаразький районний суд Тернопільської області
06.06.2024 09:15 Збаразький районний суд Тернопільської області