Рішення від 26.05.2023 по справі 520/8813/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

місто Харків

26 травня 2023 р. справа № 520/8813/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - заявник, позивач), у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги про: 1) визнання бездіяльність Державної установи Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області щодо підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та особисто позивачу оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.12.2019 по встановленій формі, за рівноцінною посадою, посаді, яку позивач обіймав на день звільнення, з повною реальною інформацією у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992, ст.9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 згідно грошового атестату №251 від 06.12.2005 та висновку УФРЕ УМВСУ в Харківській області про призначення пенсії "за вислугу років" від 15.12.2005 з врахуванням положень Закону №900-VІІІ від 23.12.2015, ч.5 ст.94 Закону №580-VІІІ від 02.07.2015, постанови КМУ №988 від 11.11.2015, наказу МВС України №260 від 06.04.2016, правових висновків Верховного Суду від 12.11.2019 по справі №826/3858/18 із обов'язковим зазначенням відомостей про основні і додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700грн.; підвищення посадового окладу 50%; оклад за спеціальне звання - 2000грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 40%; надбавка 100%; надбавка за особливі умови служби 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) 15%; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38%; доплата від пенсії 50%; надбавка за безперервну службу 50%; премія 52,48%: індексація -__грн.; Усього:__грн. для здійснення обчислення та перерахунку з 01.12.2019 основного розміру його пенсії протиправною; 2) зобов'язання Державну установу Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та особисто позивачу, нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.12.2019 по встановленій формі, за рівноцінною посадою, посаді, яку позивач обіймав на день звільнення, з повною реальною інформацією у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992, ст.9 Закону України №2011-ХІІ від 20.12.1991 згідно грошового атестату №251 від 06.12.2005 та висновку УФРЕ УМВСУ в Харківській області про призначення пенсії "за вислугу років" від 15.12.2005 з врахуванням положень Закону №900-VІІІ від 23.12.2015, ч.5 ст.94 Закону №580-УІІІ від 02.07.2015, постанови КМУ №988 від 11.11.2015, наказу МВС України №260 від 06.04.2016, правових висновків Верховного Суду від 12.11.2019 по справі №826/3858/18 із обов'язковим зазначенням відомостей про основні і додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700грн.: підвищення посадового окладу 50%; оклад за спеціальне звання - 2000грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 40%; надбавка 100%: надбавка за особливі умови служби 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) 15%; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38%; доплата від пенсії 50%; надбавка за безперервну службу 50%; премія 52,48%: індексація -___грн.; Усього:___грн. для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру його пенсії та подати до суду звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання рішенням законної сили.

Аргументуючи ці вимоги зазначив, що суб'єкт владних повноважень при видачі нової довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року протиправно не включив до їх складових відомостей щодо відсоткового розміру надбавок, доплат та премії згідно грошового атестату №251 від 06.12.2005 та висновку УФРЕ УМВСУ в Харківській області про призначення пенсії "за вислугу років" від 15.12.2005 з врахуванням положень Закону №900-VІІІ від 23.12.2015, ч.5 ст.94 Закону №580-VІІІ від 02.07.2015, постанови КМУ №988 від 11.11.2015, наказу МВС України №260 від 06.04.2016, правових висновків Верховного Суду від 12.11.2019 по справі №826/3858/18.

Відповідач, Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" (далі за текстом - владний суб'єкт, Установа), з поданим позовом не погодився, подав відзив на позов, в якому посилався на відсутність підстав для виготовлення та направлення нової довідки до органів Пенсійного фонду та виготовлення довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на листопад 2019 року у відповідності до норм чинного законодавства з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством для поліцейських.

У відповіді на відзив позивач підтримав правову позицію, викладену у позовній заяві, та просив суд задовольнити позовні вимоги.

Суд, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Установлені судом обставини спору полягають у наступному.

Заявник отримує від ГУ ПФУ в Харківській області пенсію у порядку Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 65% грошового забезпечення (вислуга років - 25), обліковується як пенсіонер по лінії Міністерства внутрішніх справ України з 28.11.2005р. (висновок про призначення пенсії від 15.12.2005р., пенсійна справа 28783).

На відносини з оплати праці публічного службовця за аналогічною штатною посадою відносно заявника поширюються положення постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 (далі за текстом - Постанова КМУ №988).

МВС України в особі Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" відносно заявника було складено документ про розмір та структуру грошового забезпечення діючого поліцейського за посадою поліцейський поліції особливого призначення станом на листопад 2019 року у розрізі компонентів: посадовий оклад - 2700,00 грн., оклад за військовим званням (майор поліції) - 2000,00 грн.; надбавка за стаж служби в поліції 40% - 1880,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38% - 3512,40 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 405,00; премія у відсотках від нарахованого грошового забезпечення 52,48% - 5509,00 грн.; всього - 16006,40 грн. (довідка 100/28783 від 04.11.2021 року вих. №33/41-4105), яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що відповідачем не заперечується.

Пенсію призначено з розрахунку наступних складових грошового забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад - 210,00 грн.; оклад за військове звання - 125,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 30% - 100,50 грн.; надбавка 100% - 344,50 грн.; надбавка за особливі умови служби 50% - 167,50 грн.; надбавка за таємність 15% - 31,50 грн.; пенсійна надбавка 50% - 636,19 грн.; надбавка за безперервну службу 50% - 807,59 грн.; премія 33,3% - 806,79 грн.; всього - 3229,57 грн. Загальний розмір призначеної пенсії склав - 2099,22 грн. (65% грошового забезпечення).

12.07.2022р. заявник звернувся до Установи із заявою з приводу видачі нової довідки про грошове забезпечення діючого поліцейського станом на листопад 2019 року із обов'язковим зазначенням відомостей про основні і додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700грн.: підвищення посадового окладу 50%; оклад за спеціальне звання - 2000грн.; відсоткова надбавка за вислугу років 40%; надбавка 100%: надбавка за особливі умови служби 50%; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (таємність) 15%; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38%; доплата від пенсії 50%; надбавка за безперервну службу 50%; премія 52,48%: індексація -___грн.; Усього:___грн.

За цим зверненням відповідачем було вчинено відмову, оформлену листом Установи від 01.08.2022р. №33/41-633, в якому викладено, що бажані надбавки постановою КМУ від 11.11.2015р. №988 не передбачені, фактично не встановлювались та не виплачувались поліцейським на відповідних посадах на момент перерахунку.

Стверджуючи про протиправність відмови, вчиненої органом публічної адміністрації, і наполягаючи на проведенні перерахунку розміру раніше призначеної пенсії з 01.12.2019р. з урахуванням усіх бажаних складових елементів структури грошового забезпечення поліцейського за аналогічною штатною посадою станом на листопад 2019р., заявник ініціював даний спір.

Вирішуючи спір по суті, суд вважає, що до відносин, які склались на підставі установлених обставин спору, підлягають застосуванню наступні норми права.

Право громадян на соціальний захист проголошено ст.46 Конституції України.

пунктом п.6 ч.1 ст.92 Конституції України визначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004р. таким законом є, насамперед, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був прийнятий на зміну положенням Закону України "Про пенсійне забезпечення".

У силу дії бланкетної норми ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, а також осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських та членів їхніх сімей встановлюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Отже, порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення звільнених у відставку осіб начальницького складу органів внутрішніх справ унормовано, насамперед, приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон України №2262-XII).

Тому положення Закону України №2262-XII є спеціальними нормами права у відносинах із пенсійного забезпечення заявника, а норми суміжних законів підлягають поширенню на спірні відносини за умови нездатності призвести до виникнення колізій та за умови нестворення загрози порушення і нівелювання засадничих гарантій за Законом України №2262-XII.

Положеннями Закону України №2262-XII запроваджені дві окремі, самостійні і незалежні одна від одної процедури, за якими відбувається обчислення розміру пенсії особи, а саме: 1) за ст.43 Закону України №2262-XII - у випадку призначення пенсії вперше та 2) за ст.63 Закону України №2262-XII - у випадку збільшення розміру вже призначеної пенсії за подією збільшення розміру оплати праці працівника на аналогічній (прирівняній) посаді.

При цьому, ст.43 Закону України №2262-XII визначено порядок обчислення розміру пенсії у разі її призначення вперше і саме у цій процедурі базовою розрахунковою величиною є виплати (як винагорода за працю), одержані особою-пенсіонером під час проходження служби (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення самого працівника (службовця) - власна винагорода особи за працю).

Натомість, ст.63 Закону України №2262-XII визначено порядок обчислення розміру вже призначеної пенсії шляхом її перерахунку у залежності від тих виплат (як винагорода за працю), котрі одержані третьою сторонньою особою - іншим працівником, який обіймає цю ж саму чи прирівняну посаду (тобто юридичне значення у даному випадку мають складові елементи грошового забезпечення іншого працівника - діючого службовця за аналогічною (прирівняною) посадою - винагорода третьої сторонньої особи за працю).

У силу правового висновку постанови Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019р. по зразковій справі №240/5401/18 процедури призначення пенсії (ст.43 Закону №2262-XII) та перерахунку пенсії (ст.63 Закону №2262-XII) є різними як за змістом, так і за механізмом проведення.

Відтак, суд не знаходить підстав для поєднання цих процедур за будь-якими компонентами, позаяк протилежне тлумачення змісту ст.ст.43 і 63 Закон України №2262-XII призводить до виникнення ситуації із штучного створення неіснуючого у дійсності об'єкту обчислення розміру раніше вже призначеної пенсії у процедурі перерахунку шляхом поєднання видів власного грошового забезпечення громадянина - пенсіонера під час проходження служби у минулому та видів поточного грошового забезпечення третьої сторонньої особи - діючого публічного службовця після настання події підвищення будь-якого виду грошового забезпечення або введення у дію нового виду грошового забезепчення.

Питання існування у заявника права на перерахунок пенсії із використанням видів власного грошового забезпечення громадянина - пенсіонера під час проходження служби у минулому до виходу у відставку, котрі наразі не отримуються діючими поліцейськими було предметом розгляду у справі №520/11424/18, де рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2019р. у позові було відмовлено, зокрема, і через відсутність у заявника згаданого права.

Оскільки рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.06.2019р. у справі №520/11424/18 набрало законної сили, то ці обставини не підлягають повторному доведенню відповідно до ч.4 ст.78 КАС України.

Продовжуючи розгляд справи, суд відмічає, що згідно з ч.4 ст.63 Закон України №2262-XII визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, питання визначення механізму перерахунку пенсій (умов, порядку та розмірів) передано законодавцем у відання Уряду України і деталізовано, зокрема, у положеннях Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затверджено постановою КМУ від 13.02.2008р. №45, далі за текстом - Порядок №45).

Окрім того, процедура призначення та процедура перерахунку розміру раніше вже призначеної пенсії деталізовані також і приписами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).

Згідно з п.1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, приводом для проведення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення загального характеру, виданого суб'єктом владних повноважень, наділеним правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців чи інших осіб, на яких поширюється дія Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988). Пунктом 2 Постанови №988 установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Саме дане нормативне рішення Уряду України поширюється на відносини за участю заявника і призводить до виникнення правової підстави для перерахунку розміру раніше призначеної пенсії у зв'язку із підвищенням винагороди за службу діючих поліцейських громадянину з категорії «міліціонер у відставці» або з категорії «поліцейський у відставці».

Пунктом 3 Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 було встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції (Офіційний вісник України, 2015, № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Одночасно пунктом 5 Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 було обумовлено перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводити на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (Офіційний вісник України, 2008, № 12, ст. 301).

За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України пункти 1 і 2 Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 діяли у період часу з 28.02.2018р. та до 05.03.2019р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/3858/18) і були обов'язковими до виконання усіма суб'єктами права як чинне рішення Уряду України нормативного характеру.

За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України п.3 Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 діяв у період часу з 28.02.2018р. та до 19.11.2019р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/12704/18).

За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України п.5 Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 діяв у період часу з 28.02.2018р. та до 19.01.2021р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №640/6077/19).

За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України п.6 Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 діяв у період часу з 28.02.2018р. та до 29.01.2020р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/5463/18).

Відповідно до ч.1 ст.94 Закону України від 02.07.2015р. №580-VIII "Про Національну поліцію" поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Згідно з ч.2 ст.94 Закону України від 02.07.2015р. №580-VIII "Про Національну поліцію" порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

На подальший розвиток норм ст.94 Закону України від 02.07.2015р. №580-VIII "Про Національну поліцію" та постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 наказом МВС України від 06.04.2016р. №260 було затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі за текстом - Порядок №260).

Зокрема, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

З наведеного слідує, що з 19.11.2019р. з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 пункт 3 Постанови №103 скасований, а інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.

Тому, суд вважає, що у силу ч.2 ст.51 Закон України №2262-XII з 01.12.2019 року відпали підстави для застосування п.3 Постанови №103, а виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ.

За правилами ч.2 ст.265 та ч.1 ст.325 КАС України п.3 Постанови КМУ №103 діяв у період часу з 28.02.2018р. та до 19.11.2019р. (як до моменту набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/12704/18).

Утрата чинності пунктом 3 Постанови КМУ №103 з 19.11.2019р. у силу ст.ст. 255, 265, 325 КАС України означає, що саме з указаної календарної дати відбулись зміни у правовому регулюванні правовідносин з приводу перерахунку раніше призначеної пенсії військовослужбовцям у відставці з 01.12.2019р. як першого дня наступного календарного місяця за подією підвищення винагороди.

Викладене узгоджується з останньою у часі правовою позицією постанови Верховного Суду від 17.06.2020р. у справі №540/2873/18.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що оскільки пункт 3 Постанови №103, що стосується перерахунку розміру грошового забезпечення особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), скасований рішенням у справі №826/12704/18, яке набрало законної сили 19.11.2019 р., то саме з 01.12.2019 р. у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постанови КМУ від 11.11.2015р. №988.

При цьому, суд зважає, що за змістом ст.63 Закону України №2262-XII та п.5 Порядку №45 у редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 (дія якої у цій частині була припинена - 05.03.2019р. як з дати набрання законної сили судовими рішеннями по справі №826/3858/18) додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Тобто види власного минулого грошового забезпечення заявника як міліціонера, які отримувались до виходу у відставку, проте не отримуються на дату проведення перерахукну розміру раніше вже призначеної пенсії діючими поліцейськими не входять до структури розрахункової величини як бази обчислення нового розміру пенсії після підвищення розміру будь-якого виду грошового забезпечення або введення у дію нового виду грошового забезпечення.

Такий висновок окружного адміністративного суду цілком корелюється із правовою позицією, сформульованою Верховним Судом у постанові 31.10.2022р. по справі №580/2798/19, де указано, що "З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) дійшла висновку, зокрема про те, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась. Натомість при розгляді типових справ судам необхідно з'ясувати: чи здійснювалася органом Національної поліції виплата надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції, регламентована Постановою № 988, за відповідною посадою поліцейського у січні 2016 року та чи вказана у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії така надбавка у середньому розмірі."

Суд зауважує, що згідно з п.4 постанови КМУ від 11.11.20115р. №988 ( в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема: підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу.

Отже, це підвищення відсотків до посадового окладу саме за службу в поліції особливого призначення.

Крім того, п.5 постанови КМУ від 11.11.2015р. №988 встановлено надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі.

Разом із тим, оскільки такі види грошового забезпечення як: підвищення посадового окладу, надбавка-100%, пенсійна надбавка та надбавка за безперервну службу, що зазначені в грошовому атестаті №251 від 06.12.2005р. хоча і були враховані при призначенні пенсії заявника вперше згідно з висновком про призначення пенсії від 15.12.2005р., але не передбачені положеннями постанови КМУ від 11.11.2015р. і не отримуються діючими поліцейськими, то ці види грошового забезпечення не можуть брати участі у процедурі обчислення нового розміру пенсії заявника станом на 01.12.2019р.

Також суд бере до уваги, постановою КМУ від 11.11.2015р. №988 та постановою КМУ від 18.11.2015 року №947 було встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ, а відтак правове становище заявника за наслідками перерахунку пенсії з 01.12.2019р. об"єктивно не спроможне до погіршення.

До того ж суд зважає, що розмір пенсію заявника вперше було призначено із розрахунку, зокрема, наступних складових грошового забезпечення для обчислення пенсії, зокрема: процентна надбавка за вислугу років 30% - 100,50 грн., надбавка за особливі умови служби 50% - 167,50 грн., премія 33,3% - 806,79 грн.

У довідці про грошове забезпечення 100/28783 від 04.11.2021 року вих. №33/41-4105 усі перелічені вище види грошового забезпечення мають вищий відсотковий показник, а саме: надбавка за стаж служби в поліції 40% - 1880,00 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 53,38% - 3512,40 грн..; премія у відсотках від нарахованого грошового забезпечення 52,48% - 5509,00 грн.

Указана обставина також доводить відсутність у заявника порушеного права як об'єкту судового захисту згідно з ч.1 ст.2 КАС України.

Оскільки доказів фактичного отримання поліцейськими за посадою, яку заявник обіймав перед звільненням, бажаних заявником складових грошового забезпечення, встановлених на момент призначення пенсії заявника, матеріали справи не містять, то слід дійти до переконання про те, що і заявник не має права на збільшення розміру пенсії за рахунок неіснуючих у дійсності виплат/платежів.

За матеріалами справи, у спірних правовідносинах відповідачем виготовлено довідку 100/28783 від 04.11.2021 року вих. №33/41-4105 з зазначенням всіх складових грошового забезпечення, щомісячних видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених чинним законодавством, які фактично отримувались поліцейським за посадою, яку заявник обіймав перед звільненням.

З огляду на викладене, суд доходить до переконання про те, що у спірних правовідносинах у відповідача не було правових підстав для складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача станом на листопад 2019 року з урахуванням тих складових, які фактично не встановлювались та не виплачувались поліцейським за посадою, яку заявник обіймав перед звільненням.

Стосовно епізоду позову про спонукання суб'єкта владних повноважень до включення до довідки про грошове забезпечення станом на 19.11.2019р. індексації, яка входила до грошового забезпечення працюючого поліцейського у період з січня 2019 по грудень 2019р. суд зазначає, що згідно з ч.5 ст.94 Закону України від 02.07.2015р. №580-VIII "Про Національну поліцію" грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Відносини з приводу індексації грошових доходів населення регламентовані приписами, зокрема, ст.33 Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України від 03.07.1991р. № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі за текстом - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно з ст.1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст.2 Закону №1282-ХІІ пенсія та оплата праці (грошове забезпечення) є об'єктами індексації, але із застереженням про те, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічні за змістом правила включені законодавцем і до положень Порядку проведення індексації грошових доходів населення (затверджений постановою КМУ від 17.07.2003р. №1078; далі за текстом - Порядок №1078).

Верховний Суд у складі суддів Судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.04.2019 року у справі №638/9697/17 дійшов до правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії за вислугу років, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Отже, індексація, яка отримана військовослужбовцем під час проходження служби, включається до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії при її призначенні.

Звідси слідує, що індексація грошового забезпечення поліцейського підлягає включенню до складу грошового забезпечення - як розрахункової величини бази обчислення пенсії під час обрахунку пенсії вперше у порядку ст.43 Закону України №2262-ХІІ.

Утім, у відносинах з пенсійного забезпечення спеціальною нормою права з огляду на викладені вище міркування слід визнати положення ст.64 Закону України №2262-ХІІ, де указано, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Тому у розумінні ст.63 Закону України №2262-ХІІ сума отриманої діючим публічним службовцем індексації поточного грошового забезпечення не є ані збільшенням за рішенням Уряду України чи Міністра внутрішніх справ України розміру виду грошового забезпечення діючого поліцейського, ані введенням у дію нового виду грошового забезпечення, а тому не підлягає включенню до довідки про грошове забезпечення у цілях проведення перерахунку (обчислення нового розміру) раніше вже призначеної пенсії у порядку ст.63 Закону України №2262-ХІІ у зв"язку із підвищення поточної оплати праці діючого поліцейського.

Індексація пенсії заявника має проводитись виключно у порядку ст.64 Закону України №2262-ХІІ, а не за процедурами ст.63 Закону України №2262-ХІІ, позаяк подвійне використання механізму індексації спочатку з метою підвищення оплати праці (грошового забезпечення), а потім і у цілях індексації пенсії, обчисленої з розміру оплати праці, розрахованого із використанням індексації, прямо та очевидно суперечить приписам Закону №1282-ХІІ.

Даний спір склався саме з приводу проведення перерахунку розміру раніше призначеної пенсії, який проводиться або з підстави фактичної зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій публічних службовців-поліцейських, або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеним правом установлювати грошового забезпечення публічних службовців-поліцейських.

Відтак, судом не встановлено порушення прав позивача за цим епізодом, а подані відповідачем архівні відомості за період 01.01.2019р.-31.12.2019р. не зумовлюють виникнення у суб"єкта владних повноважень обов'язку з приводу включення відповідних відомостей до складеної відносно заявника довідки про грошове забезпечення станом на 19.11.2019р.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тлумачення змісту цієї норми процесуального закону було викладено Верховним Судом у постанові від 07.11.2019р. по справі №826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18), де указано, що обов'язковою умовою визнання протиправним волевиявлення суб'єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав та інтересів та доведеність факту невідповідності закону оскарженого управлінського волевиявлення.

Оцінивши добуті по справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-78, 90, 211 КАС України, суд зазначає, що у спірних відносинах суб”єкт владних повноважень не вдавався до порушення прав (інтересів) заявника, забезпечив дотримання положень ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, позаяк склав відносно заявника довідку про грошове забезпечення станом на 19.11.2019р. з урахуванням положень ст.63 Закону України №2262-ХІІ та п.5 Порядку №45 у редакції до внесення змін постановою КМУ від 21.02.2018р. №103 на підставі відомостей про розміри видів грошового забезпечення, реально отриманого діючим поліцейським станом на 19.11.2019р., які є розрахунковою базою для обчислення пенсії у процедурі перерахунку за ст.63 Закону України №2262-ХІІ.

Доказів протилежного судом у ході розгляду справи не встановлено.

Відсутність події порушення суб'єктом владних повноважень прав (інтересів) заявника та відповідність закону оскарженого управлінського волевиявлення суб"єкта владних повноважень є визначеною законом підставою для відмови у позові.

При розв'язанні спору, суд зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії"), вичерпно реалізував усі діючі мехамізми з"ясування об'єктивної істини; надав оцінку усім юридично значимим факторам та нормам закону, котрі здатні вплинути на правильне вирішення спору; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; повно та детально виклав власні висновки та міркування як з приводу тлумачення належних норм права, так і з приводу усіх слушних доводів поданих учасниками спору процесуальних документів.

Решта доводів учасників справи не підлягає окремій детальній оцінці, позаяк не впливає на правильність вирішення спору по суті.

Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 72-77, 211, 241-243, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов - залишити без задоволення.

Роз'яснити, що рішення підлягає оскарженню згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення); набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України.

Суддя О.В. Старосєльцева