Рішення від 26.05.2023 по справі 200/1714/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2023 року Справа№200/1714/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І. С., розглянувши в порядку спрощеного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

21.04.2023 ОСОБА_1 , позивач, звернувся з позовом до Донецького окружного адміністративного суду з вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови здійснити поновлення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років та на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.01.2023 №15/15 та виплачувати пенсію на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.01.2023 №15/15;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити поновлення та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.01.2023 №15/15, починаючи з 01.03.2023.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.04.2023 позовну заяву залишено без руху, встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.

04.05.2023 позивач, з метою виконання вимог ухвали суду від 24.04.2023, засобами електронного зв'язку, через електронну пошту, подав до суду клопотання про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.05.2023 позивачу продовжено строк для усунення недоліків позовної заяви.

08.05.2023 позивач надав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09.05.2023 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін та витребувано визначені судом докази по справі.

25.05.2023 відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, надав відзив на позовну заяву.

25.05.2023 судом долучено до матеріалів справи відзив на позовну заяву.

26.05.2023 відповідач надав до суду докази по справі.

26.05.2023 судом долучено до матеріалів справи надані відповідачем докази.

Інших клопотань від сторін до суду не надходило.

За правилами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Відповідно до частини п'ятої статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відтак, відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.

Так, позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є військовим пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з квітня 2016 року, до того моменту отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання заяви позивача Головне управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях оформило та надіслало до відповідача нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 27.01.2023 №15/15 для перерахунку пенсії.

Позивач зазначає, що 31.01.2023 він звернувся до відповідача із заявою про переведення його на пенсію за вислугу років на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення. Проте, відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі зазначеної довідки. Так листом відповідача від 28.02.2023 №2816-1808/З-02/8-0500/23 позивачу було відмовлено у переведенні його на пенсію на вислугу років на підставі вищевказаної довідки, у зв'язку з тим, що після проведеного перерахунку пенсій, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб», уряд не приймав рішень щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, у листі відповідач зазначив, що у відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 27.01.2023 №15/15.

Позивач вважає такі дії протиправними та такими, що порушують його конституційні права. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В установлений судом строк відповідач подав відзив на адміністративний позов, за змістом якого заперечив проти задоволення заявлених вимог в повному обсязі.

Свою позицію відповідач вмотивовував тим, що на даний час позивач є одержувачем пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У квітні 2016 року позивача взято на облік згідно атестату про зняття з обліку від 05.04.2016 №456/03-1-14 та здійснено перерахунок - перехід на пенсію за іншим законом згідно його особистої заяви від 21.04.2016 №2782. Відповідач наголошує, що поточна виплата пенсії позивачу здійснюється з 01.06.2016, станом на 18.05.2023 пенсійна виплата здійснюється на відділення пошти, виплата пенсії жодним чином не зупинялась.

Крім того, відповідач зауважує, що 31.01.2023 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.01.2023 №15/15, на яку листом від 28.02.2023 надано відповідь щодо перерахунку пенсії. Відповідач стверджує, що ним не приймалося рішення щодо відмови в перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено перерахунок пенсії на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.01.2023 №15/15 у зв'язку зі зміною грошового забезпечення.

Відповідач вважає, що твердження позивача, викладене в позовній заяві про те, що він звернувся із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», спростовується безпосередньо самою заявою, яка не містить таких вимог.

Вказує, що позовні вимоги в означеній частині є необґрунтованими.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 10.06.1999, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до атестата №536 про зняття з обліку вих.№456/03-1-14 від 05.04.2016 позивачу припинено виплату пенсії у зв'язку з переходом на пенсію за іншим законом. Пенсія виплачена по 30.04.2016.

17.06.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, розглянувши адвокатський запит по громадянину ОСОБА_1 , надало відповідь в якій зазначило наступне.

Згідно електронної пенсійної справи з 10.06.1999 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У квітні 2016 року виплату пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» призупинено у зв'язку з переходом ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, позивач є одержувачем пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з травня 2016 року, що підтверджується матеріалами справи та не оскаржується сторонами.

Головним управлінням Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях видано довідку №15/15 від 27.01.2023 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) старший оперуповноважений МВ станом на 05.03.2019, відповідно до постанови Кабінету Міністерства України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

31.01.2023 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, в якій просив відповідача про наступне:

«Здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) без обмеження максимального розміру пенсії.».

До зазначеної заяви позивачем долучено копію довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019.

28.02.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянувши звернення позивача від 31.01.2023 надало відповідь листом, в якому зазначило наступне.

Перерахунок раніше призначених пенсій передбачений статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Частиною першою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Частиною третьою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством про поліцейських.

Частиною четвертою статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Інших умов щодо проведення перерахунку законодавством не передбачено.

Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, Пенсійний фонд України на підставі зазначеного в пункті 1 Порядку проведення перерахунку пенсії, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, рішення КМУ щодо перерахунку пенсій та після отримання відповідного повідомлення від Міністерства соціальної політики повідомляє своїм Головним управлінням в областях, м. Києві про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку та надсилає відповідну інформацію до уповноважених структурних підрозділів відповідних відомств.

На теперішній час, повідомлень щодо необхідності підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахункам згідно постанов КМУ, від Пенсійного фонду України не надходило.

Враховуючи зазначене, підстави для проведення перерахунку пенсії позивача згідно оновленої довідки про розмір грошового забезпечення №15/15 від 27.01.2023 відсутні.

Позивач, не погодившись з такою відмовою відповідача, звернувся з даним позовом до суду.

Матеріали справи не містять доказів звернення позивача із заявою про поновлення та/або перехід на пенсію за вислугу років та на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.01.2023 №15/15, та прийняття відповідачем за результатами такого розгляду відповідного рішення.

Отже, спірним питанням в даній справі є правомірність рішення відповідача як суб'єкта владних повноважень щодо відмови у поновленні позивачу пенсії за вислугу років, перерахунку та виплаті такої пенсії на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.01.2023 №15/15.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Водночас у пункті 5 рішення № 8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

За змістом преамбули Закону №2262-ХІІ, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 2 статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ (далі - Закон №2011-ХІІ), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою передбачено такі додаткові види грошового забезпечення, як надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац 4 підпункту 1 пункту 5 Постанови №704); надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 Постанови №704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови №704 також надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону №2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Закону №2262-XII.

За приписами частин першої-другої, четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, стаття 63 Закону №2262-ХІІ передбачає право на перерахунок пенсій, які призначені та виплачуються у відповідності до Закону №2262-ХІІ.

Як встановлено судом вище та не заперечується сторонами, позивачу у квітні 2016 року виплату пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ призупинено у зв'язку з переходом на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Тобто, на підставі волевиявлення позивача відбулося переведення його з пенсії за вислугу років призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відтак, з травня 2016 року норми Закону №2262-ХІІ не розповсюджуються на позивача, а питання перерахунку та виплати пенсії регулюються нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як встановлено судом вище, 31.01.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, в якій просив відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) без обмеження максимального розміру пенсії, та долучив копію довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях №15/15 від 27.01.2023 про розмір грошового забезпечення.

Проте, норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають право на перерахунок пенсій за вислугу років на підставі довідок про розмір грошового забезпечення у зв'язку зі зміною останнього.

Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що заява позивача від 31.01.2023 не містить в собі власного волевиявлення позивача адресованого органу Пенсійного фонду України щодо переходу з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яку він отримує станом на день розгляду справи, на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ, або щодо поновлення виплати такої пенсії.

Крім того, судом встановлено, що докази зупинення виплати пенсії позивачу в матеріалах справи відсутні. Також, матеріали справи не містять доказів звернення позивача із заявою про поновлення виплати пенсії за вислугу років та відмови суб'єкта владних повноважень у такому поновленні.

Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи викладене, обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Вказаний висновок відповідає правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020 по справі №520/2261/19.

Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Тлумачення змісту цієї норми процесуального закону було викладено Верховним Судом у постанові від 07.11.2019 по справі №826/1647/16 (адміністративне провадження № К/9901/16112/18), де зазначено, що обов'язковою умовою визнання протиправним волевиявлення суб'єкта владних повноважень є доведеність приватною особою факту порушення власних прав та інтересів та доведеність факту невідповідності закону оскарженого управлінського волевиявлення.

За результатом розгляду справи, суд констатує, що позивачем не підтверджено факт відмови Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у поновленні йому пенсії за вислугу років, оскільки відсутні докази, які підтверджують волевиявлення ОСОБА_1 на перехід з пенсії за віком в порядку Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Враховуючи, що позивач є одержувачем пенсії за віком, у відповідача відсутні підстави для здійснення дій щодо її перерахунку на підставі довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 27.01.2023 №15/15.

Підсумовуючи, заявлені вимоги та доводи позивача спростовуються наданими відповідачем доказами.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для відмови в задоволенні позову в повному обсязі.

Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.

Керуючись статтями 2, 4, 7-14, 19, 143, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 26.05.2023.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».

У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.С. Молочна