Справа № 752/9038/23
Провадження № 2-о/752/702/23
Іменем України
22 травня 2023 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Плахотнюк К.Г.
за участі секретаря судового засідання Давиденко С.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),-
встановив:
09.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду в порядку окремого провадження про встановлення факту смерті, заінтересована особа Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Київ).
В обґрунтування заявлених вимог заявником зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Будьоннівського району померла громадянка України ОСОБА_3 , яка була матір'ю ОСОБА_1 . Оскільки м. Донецьк є тимчасово окупованою територією, заявник не може отримати медичний документ встановленого зразка, який може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті у відповідності до чинного законодавства України. Відповідно до довідки про смерть від 22.11.2022 року № 9327, виданої Міністерством охорони здоров'я Донецької Народної Республіки Республіканським бюро судово-медичної експертизи відділом судмедекспертизою трупів, причина смерті ОСОБА_3 - гостра коронарна недостатність. Будьоннівським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки видане свідоцтво про смерть ОСОБА_3 від 22.11.2022 р. серії НОМЕР_1 .
Заявник просив встановити факт смерті у м. Донецьк, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 67 років ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки м. Макіївка, Донецької області, Україна, для державної реєстрації у встановленому законодавством України порядку, отримання свідоцтва про смерть матері державного зразка та пред'явлення в подальшому нотаріусу для відкриття спадкової справи і прийняття заявником спадщини.
Заявник та заінтересована особа у судове засідання не з'явилися, про його дату та місце повідомлялися належним чином.
З урахуванням приписів ст. 317 ЦПК України про невідкладність розгляду даної категорії справ, суд вважає за можливе проводити її розгляд за відсутності усіх учасників.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Звертаючись до суду, з заявою про встановлення факту смерті, ОСОБА_3 посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Україна померла ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка була матір'ю заявника ОСОБА_1 .
Однак, територія м. Донецьк, Україна є тимчасово окупованою територією, а тому не може отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_3 , що потрібне заявнику для отримання свідоцтва про смерть українського зразка.
Зі змісту наданих ОСОБА_1 доказів на підтвердження факту смерті ОСОБА_3 вбачається, що зазначені документи підтверджують факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьк, Україна ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки м. Макіївка, Донецької області, Україна.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суди розглядають в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
За правилами ст. 293, п. 8 ч. 1 ст. 315, ст. 317 ЦПК України, в порядку цивільного судочинства розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав, або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав; суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Згідно Розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 7 листопада 2014 року №1085-р, місто Донецьк є тимчасово непідконтрольна державі Україні територія, та всі органи, які діють у м. Донецьку, створені з порушенням чинного законодавства України.
За правилами ст. ст. 1, 9, 17, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України; державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану; у разі порушення положень цього Законудержавні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна; громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі, соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
За даними довідки про смерть № 9327 від 22.11.2022 року, виданої Міністерством охорони здоров'я Донецької Народної Республіки Республіканським бюро судово медичної експертизи відділом судмедекспертизою трупів, причиною смерті ОСОБА_3 послугувала гостра коронарна недостатність.
Надані заявником довідка про смерть та свідоцтво про смерть, що підтверджують факт смерті ОСОБА_3 , видані органом державної влади, який створений всупереч законодавству України, а тому не є підставою для реєстрації смерті за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Однак, зважаючи на те, що заявник не може отримати від закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документ встановленої форми про смерть та на його підставі зареєструвати смерть ОСОБА_3 для відкриття спадкової справи і прийняття спадщини, суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті ОСОБА_3 у судовому порядку, що також за правилами ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до правил ст. ст. 317 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 67 років, у м. Донецьк, Україна, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки м. Макіївка, Донецької області, Україна, причина смерті - гостра коронарна недостатність, допустити до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 293, 294, 315, 316, 317, 319 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересована особа Голосіївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 67 років, у м. Донецьк, Україна, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, уродженки м. Макіївки, Донецької області, Україна, причина смерті - гостра коронарна недостатність.
Рішення допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано , набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення або складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції, через суд першої інстанції, яким ухвалено оскаржуване судове рішення.
Суддя К.Г. Плахотнюк