Рішення від 23.05.2023 по справі 620/2768/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2023 року Чернігів Справа № 620/2768/23

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі також -позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі також - ГУ ПФУ в Чернігівській області, відповідач) з остаточними позовними вимогами про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачу з 01.02.2022 на підставі довідки від 26.01.2023 № ФЧ 57461, виданої Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі-ЧОТЦК та СП) про розмір грошового забезпечення, на виконання рішення суду від 28.12.2022 у справі № 620/5259/22; зобов'язання відповідача на підставі вказаної довідки провести позивачу перерахунок пенсії та здійснити виплату пенсії з 01.02.2022, у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Позов обґрунтований тим, що для проведення перерахунку пенсії до ГУ ПФУ в Чернігівській області надійшла довідка ЧОТЦК та СП від 26.01.2023 № ФЧ 57461 про розмір грошового забезпечення, однак відповідач відповідний перерахунок пенсії не провів. Вважає, що така бездіяльність відповідача суперечать вимогам чинного законодавства та порушує права позивача на отримання пенсії в належному розмірі.

Ухвалою суду від 23.03.2023 розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем відзив на позов не подано.

Відповідно до частини четвертої статті 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

На підставі цієї норми, суд розцінює неподання відповідачем відзиву, як визнання ним позову.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами ( частина шоста статті 162 КАС України).

Враховуючи те, що відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень, відзив на позовну заяву не подано без поважних причин, суд вважає за необхідне, кваліфікувати такі дії відповідача як визнання позову.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

На виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 № 620/5259/22, Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку про розмір грошового забезпечення від 26.01.2023 № ФЧ 57461 станом 01.01.2022 відповідно, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2022, в якій, крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, вказано додаткові види грошового забезпечення.

08.02.2023 позивач звернувся з заявою до відповідача, у якій просив повідомити про проведення перерахунку пенсії.

Листом від 08.03.2023 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії за безпідставністю, зазначивши, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 № 620/5259/22 не зобов'язано відповідача здійснювати спірний перерахунок.

Отже, предметом розгляду у справі, що розглядається, є визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Чернігівській області щодо не проведення перерахунку пенсії позивача згідно довідки від 26.01.2023 № ФЧ 57461, виданої Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі-ЧОТЦК та СП) про розмір грошового забезпечення, на виконання рішення суду від 28.12.2022 у справі № 620/5259/22.

Вважаючи свої права порушеними позивач, звернувся за їх захистом до суду.

Надаючи оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, тобто з урахуванням не лише розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а й додаткових видів грошового забезпечення, тобто чотирьох складових.

Крім того, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Наведена позиція повністю узгоджується із висновком, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 160/8324/19. Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року у справі №160/8324/19.

У зв'язку з цим варто зазначити, що відповідно до частин другої, третьої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Зі змісту наведених норм вбачається, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб, і підлягає обов'язковому виконанню, зокрема, на всій території України органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями. У випадку невиконання судового рішення передбачається встановлена законом відповідальність.

Відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу, з якого пенсіонер звільнився зі служби, відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Тому отримання довідки про розмір грошового забезпечення позивача, має наслідком виникнення для відповідача обов'язку вчинити відповідні дії щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, що зазначені у такій довідці.

Однак, на переконання суду, відповідачем фактично нівелюється рішення Верховного Суду у справі №160/8324/19.

Так, суд встановив, що у зв'язку з протиправною бездіяльністю Чернігівського обласного територіального центр комплектування та соціальної підтримки щодо надання до ГУ ПФУ в Чернігівській області відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з позовом за захистом своїх прав. Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.12.2022 № 620/5259/22 зобов'язано Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними станом на 01.01.2022, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 (у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103), а також процентної надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.02.2022 основного розміру пенсії.

При цьому, у рішеннях ЄСПЛ від 28.11.1999 р. по справі «Brumarescu v. Romania» та від 24.07.2003 р. по справі «Ryabykh v. Russia» Європейським судом зазначено, що одним з основоположних аспектів принципу верховенства права є юридична визначеність, яка передбачає, що в разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, яке набрало законної сили, не може ставитися під сумнів.

На виконання вказаного рішення суду, 27.01.2023 Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надав Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідку від 26.01.2023 № ФЧ 57461 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022, для проведення з 01.02.2022 перерахунку пенсії, що підтверджується листом від 27.01.2023 № 5/2052с ( а.с. 23).

Відтак, у відповідача ГУ ПФУ України в Чернігівській області у зв'язку з отриманням зазначеної довідки виник обов'язок перерахувати пенсію позивача.

Однак, не зважаючи на те, що виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, визначених в довідці уповноваженого органу, відповідач безпідставно не провів перерахунок пенсії позивача на підставі вказаної довідки, чим допустив протиправну бездіяльність.

Особливою формою здійснення права на пенсію є пенсійні правовідносини, які водночас виступають як один із видів суспільних відносин. Пенсійні правовідносини розглядаються як особлива форма соціальної взаємодії, що об'єктивно виникає в суспільстві відповідно до закону, учасники якої мають взаємні кореспондуючі права та обов'язки і реалізують їх з метою задоволення своїх потреб та інтересів в особливому порядку, який не заборонений державою чи гарантований і охороняється нею в особі певних органів.

Людина вступає в пенсійні правовідносини для реалізації свого права на отримання пенсійного забезпечення і такі відносини, за загальним правилом, мають безстроковий характер.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про допущену відповідачем протиправну бездіяльність щодо не проведення перерахунку пенсії на підставі довідки від 26.01.2023 № ФЧ 57461, виданої Чернігівським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки (далі-ЧОТЦК та СП) про розмір грошового забезпечення та, як наслідок, зобов'язання здійснити такий перерахунок.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження максимального розміру, суд зазначає наступне.

Так, з аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №686/12623/17, провадження №К/9901/849/17, та постанові Великої палати Верховного суду від 16.10.2019 у справі №240/5401/18.

Тож, пенсія позивача підлягає перерахунку саме в розмірі 74 % від суми грошового забезпечення, тобто в тому розмірі, в якому вона була призначена.

Суд звертає увагу, що з 20.12.2016 частина сьома статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка визначала максимальний розмір пенсії військовослужбовців, втратила чинність на підставі рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.

Зазначене свідчить, що призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія позивача не підлягає обмеженню максимальним розміром.

Суд вважає, що Закон України №2262-XII є спеціальним до спірних правовідносин в частині визначення максимального розміру пенсій військовослужбовців та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.

За таких умов, належними діями відповідача є перерахунок пенсії позивачу без встановлення будь-яких обмежень її розміру.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Проте відповідачем не доведено правомірність дій у спірних правовідносинах.

Отже, позовні вимоги в цій справі підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, на користь позивача підлягає стягненню, сплачений ним при поданні позовної заяви, судовий збір в розмірі 858,88 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2022 на підставі довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.01.2023 № ФЧ 57461 про розмір грошового забезпечення, станом 01.01.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з 01.02.2022 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 26.01.2023 № ФЧ 57461, станом на 01.01.2022 відповідно, виходячи з 74% від сум грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 858,88 грн (вісімсот коп), сплачений відповідно до квитанції від 11.03.2023.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 народженння.

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вул.П'ятницька, 83-А,м.Чернігів,14005 код ЄДРПОУ 21390940.

Повний текст рішення виготовлено 23 травня 2023 року.

Суддя І.І. Соломко