Ухвала від 09.05.2023 по справі 204/6811/23

Справа № 204/6811/23

Провадження № 1-кс/204/1726/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 травня 2023 року слідчий суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження №12022050000000717 від 25.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України, -

встановив:

До суду надійшло клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження №12022050000000717 від 25.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022050000000717 від 25.08.2022.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 з серпня 2017 року проходив службу в Головному управлінні Державної служби з надзвичайних ситуацій у Донецькій області. З 29.12.2018 обіймав посаду начальника караулу 59 державної пожежно-рятувальної частини 25 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області. 10.06.2022 року ОСОБА_6 виключено з кадрів ДСНС України на підставі наказу ГУ ДСНС України у Донецькій області № 275о/с від 10.06.2022.У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.Згідно ст. 17 Конституції України захист суверенітету i територіальної цілісності України, забезпечення економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.Відповідно до положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідаціїнаслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.Статтею 2 положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій передбачено, що ДСНУ своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.Статтею 9положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій передбачено, що ДСНС в межах повноважень, передбачених законом, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України, наказів МВС, видає накази: організаційно-розпорядчого характеру, організовує та контролює їх виконання.Згідно змісту статті 3 положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, основними завданнями ДСНС є:реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;здійснення державного нагляду (контролю) за додержаннямівиконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної пі техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах;реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.Відповідно до посадової інструкції начальника караулу державної пожежно -рятувальної частини державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, завданням та обов'язком ОСОБА_6 є наступне: 2.1.здійснювати керівництво діяльністю караулу; 2.2. забезпечувати підтримання постійної готовності караулу до дій за призначенням та дотримання розпорядку дня; 2.4. керувати особовим складом караулу на всіх етапах дій щодо ліквідації наслідків надзвичайної ситуації; 2.8. у разі відсутності старшого начальника виконувати його функції під час ліквідації надзвичайної ситуації;2.15.забезпечувати утримання та належну експлуатацію спеціальної техніки, обладнання, засобів зв'язку і сигналізації, їх облік, ремонт та випробування; 2.20. нести персональну відповідальність за безпосередньо підлеглий особовий склад караулу; 2.24. проводити роботу по своєчасному комплектуванню вакантних посад караулу, створенню резервуповного прийому і відбору кандидатів на навчання в учбові заклади НСНС Україниз числа співробітників і цивільних осіб; 2.28. особисто керувати роботою особового складу ГДЗС під час ліквідації пожеж, наслідків аварій, катастроф або стихійного лиха, очолювати ланку ГДЗС або входити до складу ланки ГДЗС, якщо її очолює старішій за посадою (начальник).Водночас ОСОБА_7 в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст.ст.1, 2, 17КонституціїУкраїни, зрадив українській державі та всьому Українському народові, добровільно зайнявши посаду «начальника караула 59пожарно-спасательной части государственного пожарно-спасательного отрядапгт. Ялта Министерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» створених на тимчасово окупованій території, тобто злочин проти основ національної безпеки України.Упродовж 2013 року, у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади рф та службових осіб з числа керівництва Збройних Сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які розцінені представниками влади і Збройних Сил рф, як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам рф, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту рф на території України - в АР Крим та м. Севастополі.Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та Збройних Сил рф вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців Збройних Сил рф, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та російської федерації, створення і фінансування незаконних збройних формувань та вчинення інших злочинів.При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної недоторканості України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території рф службові особи Генерального штабу Збройних Сил російської федерації (далі - ГШ ЗС рф), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб Збройних Сил рф, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося для досягнення військово-політичних цілей рф, що на думку співучасників були прямо пов'язані із необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.У подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами рф і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості рф на світовій арені, представники влади та Збройних Сил рф, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.Так, із грудня 2013 року за допомогою різних видів медіа-ресурсів рф здійснювалось викривлення подій Революції Гідності, вказувалося на хибність європейського вектору розвитку зовнішніх відносин України. При цьому шляхом перекручування, постійного нав'язування хибного тлумачення, компонування інформації для зміни свідомості та ставлення громадян рф і місцевих мешканців південно-східних регіонів України щодо дійсності та значення подій, які насправді відбувалися в Україні, представники опозиційних до тодішнього політичного режиму в Україні сил висвітлювалися як прихильники радикально націоналістичних поглядів, учасники національно-визвольного руху середини ХХ століття (ОУН, УПА) - як прибічники та послідовники фашизму, пропагувалась їх неповноцінність за ознаками ідеологічних та політичних переконань.Ураховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та Збройних Сил рф серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи чорноморського флоту російської федерації (далі - чфрф), що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ Збройних Сил рф поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати з території півострова Крим.Також, представниками влади і Збройних Сил рф вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території держави.

У березні - квітні 2014 року в м. Донецьк та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія російської федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств російської федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України.Так, 07.04.2014 у м. Донецьку Донецької області видано «Акт о провозглашении государственной самостоятельности Донецкой народной республики», яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «днр» та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності «днр».З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «днр» представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «днр») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, російської федерації на території Донецької області так званої «днр», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.19.02.2022 керівництвом рф в умовах триваючого міжнародного збройного конфлікту в порушення положень ст. 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949, ст. 23 Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, Загальної декларації про права людини, ст. 36 Конвенції про права дитини, Європейської конвенції про здійснення прав дітей, ст. ст. 30, 30-1 Закону України «Про охорону дитинства» на тимчасово окупованій території Донецької області оголошено примусову загальну мобілізацію громадян України, які мешкають на тимчасово окупованій території Донецької області, в тому числі неповнолітніх, для участі у військових діях, спрямованих проти держави Україна. Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) володимирпутін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів ЗС рф на територію України.Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці Збройних Сил російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглась на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснила збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.24 лютого 2022 року указом президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який в подальшому неодноразово продовжено, востаннє з 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» вся територія Маріупольського району Донецької області з 05.03.2022 перебуває в тимчасовій окупації російською федерацією.Згідно ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»: тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією території України, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. Згідно п. 6 ст. 1-1 зазначеного Закону: окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг. Згідно п. 7 ст. 1-1 вказаного закону: тимчасово окупована російською федерацією територія України - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації. Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 3 вказаного закону тимчасово окупована територія визначається сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях.Так, приблизно на початку березня 2022 року (точна дата та час органами досудового розслідування не встановлена) військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, здійснили тимчасову окупацію Маріуполького району Донецької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами та створено самопроголошений, незаконний та підконтрольний окупаційний адміністрації рф та мнсрф орган виконавчої влади так зване «мчсднр» всупереч приписам Конституції та Законів України.Так, приблизно на початку березня 2022 року (більш точний час органами досудового розслідування невстановлений), ОСОБА_5 пройшов співбесіду з представниками так званої «днр», які є частиною окупаційної адміністрації рф, на предмет його переходу на сторону окупанта. У ході вказаної співбесіди ОСОБА_7 , діючи умисно надав згоду представникам рф та добровільно зайняв керівну посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме: «начальника караула 59пожарно-спасательной части государственного пожарно-спасательного отрядапгт. Ялта Министерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, а самесамопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого мчсднр». Продовжуючи викопувати свій злочинний умисел, спрямований на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, 12.03.2022 ОСОБА_7 згідно відеозапису, розміщеному в месенджері«Telegram» на каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в публікації з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » перебуваючи в адміністративному приміщенні 59 державної пожежно-рятувальної частини25 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , знаходячись в строю, будучиодягнутим у формений одяг, на якому мається напис на передній правій частині: «Рятувальник», разом із іншими особами проходять особисту співбесіду з представником органів влади так званої «днр», а саме з так званим «министроммчсдонецкойнародной республики ОСОБА_8 », щодо добровільного зайняття посадв незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора на території Маріупольського району Донецької області, в структурному підрозділі так званого «мчсднр».У ході вказаної співбесіди ОСОБА_7 , діючи умисно, надав згоду представникам рф та добровільно зайняв керівну посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, а саме: «начальника караула пожарно-спасательной части государственного пожарно-спасательного отрядапгт. ЯлтаМинистерства по делам гражданской обороны, чрезвычайным ситуациям и ликвидации последствий стихийных бедствий днр» в структурному підрозділі окупаційної адміністрації рф, самопроголошеного, незаконного органу виконавчої влади так званого «МЧС днр», що знаходиться в смт. Ялта Мангушської селищної громади Маріупольського району Донецької області на тимчасово окупованій території в адміністративних межах Донецької області.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , обґрунтованопідозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно - розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч.5ст. 111-1 КК України.

27.01.2023 за результатами досудового розслідування, при наявності достатніх доказів складено та у спосіб, передбачений КПК України, відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ч. 3 ст. 111, ч. 2 ст. 135 КПК України повідомлено про підозру ОСОБА_5 ,у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

27.04.2023 повідомлення про підозру та повістки про виклик ОСОБА_6 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_7 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні наступними доказами:протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 01.09.2022, який під час допиту надав свідчення про те, що з 2010 року він працює у Головномууправлінні ДСНС України у Донецькій області. З 07.2020 року перебував на посаді начальника 44 ДПРЧ 25 ДПРЗ, котре знаходилосьзаадресою: АДРЕСА_2 . 24.02.2022 у зв'язку з вторгненням рф на територію України та проведенням активних бойових дій на території Маріупольського району, 25 державний пожежно-рятувальний загін Головного управління, його підпорядковані підрозділи та особовий склад опинилися на території, тимчасово непідконтрольнійукраїнській владі. Він знайомий ОСОБА_10 , який проходив службу у 59 державнійпожежно-рятувальній частині ІНФОРМАЦІЯ_4 , який розташовувався за адресою: АДРЕСА_1 . В березні 2022 року в месенджері «Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було опубліковано відео матеріал, на якому головамчсднр відвідав 59 державну пожежно-рятувальну частину 25 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області та співробітники даних частин, серед яких ОСОБА_11 перейшли на сторону окупантів та обговорили умови співпраці з окупантами;протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками за участю ОСОБА_12 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_13 , як особу, яка перебувала на посаді начальника караулу 59 державноїпожежно-рятувальної частини 25 державного пожежно-рятувального загону Головного управлінняДСНС України у Донецькій області, з яким неодноразово стикався під час виконання службових обов'язків;протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_9 від 01.09.2022, який в ході відтворення та перегляду відеоролику у месенджері«Telegram» з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 », який12.03.2022 розміщений на каналі«WarGonzo» впізнав ОСОБА_13 , який особисто зустрічає голову мчсднр та присутній на шикуванні особового складу, де обговорюється готовність роботи на окупаційну владу та умови праці;протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 01.09.2022, який під час допитунадав свідчення про те, що з 07.2020 року він перебуває на посаді заступника начальника 25 ДПРЗ. 24.02.2022 року у зв'язку з вторгненнямрф на територію України та проведенню активних бойових дій на території Маріупольського району 25 державний пожежно - рятувальний загін ІНФОРМАЦІЯ_6 , його підпорядковані підрозділи та особовий склад опинились на території, тимчасово непідконтрольній українській владі. Він особисто знайомий з ОСОБА_15 , який був призначений па посаду начальника караулу 59 державноїпожежно-рятувальної частини 25 державногопожежно-рятувального загону Головного управління ДСНСУкраїни у Донецькій області та мав звання старшого лейтенанта служби цивільного захисту. В березні 2022 року вмесенджері«Telegram» на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було опубліковано відео матеріал, на якому голова мчсднрвідвідав 59 державну пожежно - рятувальну частину 25 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Донецькій області та співробітники даних частин перейшли на сторону окупантів та обговорили умови співпраці з окупантами. Під час перегляду вказаного відеоматеріалу він впізнав ОСОБА_5 , який був присутній на шикуванні особового складу під час зустрічі з керівником мчсднр; протоколом пред'явлення особи для впізнання по фотознімкам за участю свідка ОСОБА_16 , згідно якого останній впізнав ОСОБА_5 , як особу, яка перебувала на посаді начальника караулу НОМЕР_1 пожежно-рятувальної частини 25 державного пожежно - рятувального загону Головного управління ДСНС України в Донецькій області, з яким неодноразово стикався під виконання службових обов'язків; протоколом огляду за участю свідка ОСОБА_16 від 01.09.2022, який в ході відтворення та перегляду відеоролику у месенджері«Telegram»«Мангуш Наш,Спецреп оспасателяхна сторонеднр», який12.03.2022 розміщений на каналі«WarGonzo» впізнав ПримаченкаЄвгена ОСОБА_17 , який особисто зустрічає голову мчсднр та присутній на шикуванні особового складу, де обговорюється готовність роботи на окупаційну владу та умови праці; за участю спеціаліста ОСОБА_18 проведено огляд відеородику у месенджері«Telegram»на телеграм каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 », на якому міститьмя публікація від ІНФОРМАЦІЯ_7 з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_5 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка в ході огляду заархівована та відеоролик було скопійовано та записано на диск для лазерних систем зчитування, який додається до протоколу огляду; за участю спеціаліста ОСОБА_19 02.12.2022 проведено огляд оптичного DVD-R диску марки «TITANIUM» ємністю 4,7 Gb, на якому збережено два файла та одна папка, а саме: Telegram_Contact@wargonzo_files(папка з файлами); Telegram_Contact@wargonzo; відеофайл з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_8 ». При відтворенні відеофайлу, який має назву « ОСОБА_20 », тривалістю 11 хв. 56 сек., встановлено, що відео опубліковано на каналі « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Під час перегляду відео встановлено, що на вказаному відео ОСОБА_5 , перебуваючи в адміністративному приміщенні 59 державної пожежно-рятувальної частини 25 державно пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС у Донецькій області, знаходячись в строю, будучи одягнутим у формений одяг, на якому мається напис на передній правій частині: «Рятувальник», разом з іншими особами проходять особисту співбесіду з представником органів влади так званої «днр», а саме з так званим «мини стром мчс донецкой народной республіки ОСОБА_21 », щодо добровільного зайняття посади в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території в структурному підрозділі так званого «мчсднр»; а також іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Допитати підозрюваного ОСОБА_5 у даному кримінальному провадженні не виявилося можливим, оскільки останній переховується від органів досудового розслідування та суду, та перебуває на тимчасово окупованій території України, в смт. Ялта,Мангушського району Донецької області.

У зв'язку з чим 05.05.2023 постановою старшого слідчого СУ ГУНП в Донецькій області підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук.

Злочин, у якому обґрунтовано підозрюється ОСОБА_7 згідно ст. 12 КК України відноситься до тяжких, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк віддесяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією мана або без такої. Також, відповідно до норм ч. 5 ст. 49 КК України звільнення від кримінальної відповідальності, у зв'язку із закінченням строків давності, давність не застосовується у разі вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-1142 цього Кодексу.

З огляду на викладене, внаслідок неправомірних дій ОСОБА_6 в даному випадку, зважаючи на положення ч. ч. 1, 2, 5, 10 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або третьої особи з метою забезпечення можливої конфіскації майна.

Згідно Інформації №316465714 від 30.11.2022 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєструІпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, підозрюваному ОСОБА_7 (ідентифікаційний помер 2957302879) на праві приватної власності належать:земельна ділянка, кадастровий номер 1423955500:05:000:0964, площа 5.5148 га, заадресою: Донецька область, Мангушськийрайон, сщ/рада Ялтинська,цільове призначення для ведення товарногосільськогосподарського виробництва, (форма власності приватна, розмір частки 1/1, на підставі державного акту на право приватної власності па земельну ділянку, серія та номер: ДН023664, виданий 10.10.2002, видавник Першотравнева районна державна адміністрація.

Під час досудового розслідування виникла необхідність в забезпеченні збереження майна підозрюваного, з метою реалізації санкції ч. 5 статті 111-1 КК України внаслідок вчинення останнім кримінального правопорушення.Враховуючи, що на даний час ОСОБА_5 переховується від органів досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території України в смт. Ялта, Мангушського району Донецької області, а одержавши відомості про звернення слідчого до суду з клопотанням про арешт майна, може не прибути до суду за судовим викликом внаслідок переховування від слідства, а також вжити заходи щодо незаконної перереєстрації права власності на нього, з метою його подальшого відчуження, яке підлягає арешту. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження майна, яке підлягає арешту, розгляд даного клопотання необхідно проводити без повідомлення підозрюваного щодо якого здійснюється провадження. У зв'язку з чим, слідчий звернувся до суду з даним клопотанням.

Прокурор в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, клопотання підтримав, просив задовольнити

На підставі ч. 2 ст. 172 КПК України, вважаю за можливе розглянути клопотання без повідомлення власника майна, оскільки обізнаність власника майна із порушенням питання про арешт майна, може призвести до його втрати.

Ознайомившись з матеріалами клопотання, слідчий суддя приходить до наступного.

Згідно ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

За ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Згідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Відповідно до ч.10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, віртуальні активи, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна. Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів

Судом встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Донецькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12022050000000717 від 25.08.2022 року . ОСОБА_5 підозрюється у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, підозрюваному ОСОБА_5 на праві приватної власності, у частці 1/1, належить земельна ділянка за адресою: Донецька область, Мангушський район, сщ/рада. Ялтинська, площею 5.5148 га, кадастровий номер 1423955500:05:000:0964, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі державного акта на право приватної власності на земельну ділянку, серія та номер: ДН023664, виданого 10.10.2002 Першотравневою районною державною адміністрацією.

Таким чином, беручи до уваги викладене, а також те, що санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі з можливою конфіскацією майна, а незастосування арешту на зазначене майно може призвести до його втрати чи відчуження, слідчий суддя доходить до висновку, що клопотання є обґрунтованими, у зв'язку з чим, підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.98, 107, 110, 131, 132, 170-175, 309, 369-372, 376 КПК України, -

постановив:

Клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів, учинених в умовах збройного конфлікту СУ ГУНП в Донецькій області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Донецької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про арешт майна в рамках кримінального провадження №12022050000000717 від 25.08.2022 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України - задовольнити.

Накласти арешт на майно, а саме на земельну ділянку, кадастровий номер 1423955500:05:000:0964, площа 5.5148 га, за адресою: Донецька область, Мангушський район, сщ/рада. Ялтинська, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, форма власності приватна. частка 1/1. на підставі державного акту направо приватної власності на земельну ділянку, серія та номер:ДН023664, виданий 10.10.2002, видавник Першотравнева районна державна адміністрація, яка зареєстрована за ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , шляхом заборони володіння, відчуження та розпорядження вказаним майном.

Ухвала підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.

Копію ухвали негайно направити власнику майна.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення до Дніпровського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.

Слідчий суддя ОСОБА_1