Рішення від 23.05.2023 по справі 280/6617/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 травня 2023 року Справа № 280/6617/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В. розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ФУД» (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів. вул. Героїв Крут 113, ЄДРПОУ 41997375) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, 166, м. Запоріжжя, 69107, ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ФУД» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДІІС у Запорізькій області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку від 15 листопада 2022 року № 29549/6/08-01-04-05-03;

-зобов'язати Головне управління ДІІС у Запорізькій області прийняти рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків (ТОВ «ВАЙН-ФУД» код ЄДРПОУ 41997375) обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану.

В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що підприємство подало до ГУ ДПС у Запорізькій області заяву про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків на підставі підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України та Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX “Перехідні положення” Податкового кодексу України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225. Вказує, що 15 листопада 2022 року ГУ ДПС у Запорізькій області прийняло рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку № 29549/6/08-01-04-05-03, з яким позивач не погоджується. Стверджує, що перебування (податкова адреса) TOB «ВАЙН-ФУД» та його виробничих потужностей на території населеного пункту (м. Оріхів) у якому ведуться воєнні (бойові) дії зі збройними формуваннями Російської Федерації є самостійною і достатньою підставою для визнання відповідачем неможливості виконання платником податків своїх податкових обов'язків. Також зазначає, що позивач у поданих до ГУ ДПС у Запорізькій області документах зазначив чотири передбачені Порядком підстави неможливості виконання платником податків податкових обов'язків та надав, передбачені Порядком документи, на підтвердження вказаних підстав. Зазначає, що відповідач в спірному рішенні взагалі не аналізує зазначені позивачем підстави та не оцінює документи, які подані на підтвердження вказаних підстав. Вважає спірне рішення необґрунтованим та незаконним, з огляду на що, просить суд задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 28 листопада 2022 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі № 280/6617/22 без виклику сторін.

Відповідач позов не визнав, у письмовому відзиві від 14 грудня 2022 року вх. № 47547 посилається на те, що до пояснень платником ТОВ «ВАЙН-ФУД» не надані відповідні документи, які б підтверджували неможливість виконання податкового обов'язку зі сплати податків і зборів, подання звітності, не зазначено які саме податкові обов'язки не мав/не має можливості виконати платник податків та за які податкові періоди. Вказує, що платником здійснюється фінансово-господарська діяльність, подається податкова звітність з акцизного податку своєчасно, імпортуються ЛГП та продукти харчування у значних розмірах. Вказує, що у платника ТОВ “ВАЙН - ФУД” є можливість подавати своєчасно податкову звітність та сплачувати податки та збори. Тому, 15 листопада 2022 року Головним управлінням ДПС у Запорізькій області прийнято остаточне Рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Вважає, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.

14 грудня 2022 року від представника Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшов відзив на позов, в якому представник відповідача, зокрема, просить суд провести розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Ухвалою суду від 16 грудня 2022 року позивачу відмовлено в задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ВАЙН-ФУД" (код ЄДРПОУ 41997375) зареєстровано 14 березня 2018 року, податкова адреса: 70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів, вул. Героїв Крут, буд 113. Основним видом діяльності за кодом КВЕД є 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

27 вересня 2022 року TOB "ВАЙН-ФУД" подало до ГУ ДПС у Запорізькій області заяву про неможливість виконання підприємством своїх обов'язків визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, у тому числі, дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу ІІ Податкового Кодексу України та відповідно до законну України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", а саме неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язків щодо дотримання термінів сплати податків і зборів, подання звітності, тощо.

У заяві товариство посилалось на наступні обставини:

перебування на території населеного пункту, у якому ведуться проведення воєнні (бойові) дій, зі збройними формуваннями;

втрата (знищення чи зіпсування) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

використання чи вивезення документів, комп'ютерного та іншого обладнання пов'язане з ризиком для життя посадової особи - платника податків.

До заяви додано: талон - повідомлення єдиного обліку №16321 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію від 20 вересня 2022 року №16321; Акт про пожежу, виданий Пологівським РУ ГУ ДСНС України у Запорізькій області від 22 вересня 2022 року та супровідний лист ГУ ДСНС України у Запорізькій області №5301-1966/53 02-4 від 26 вересня 2022 року.

04 жовтня 2022 року па підтвердження обставин неможливості виконання платником податків податкових обов'язків ТОВ "ВАЙН-ФУД" додаткового надано до ГУ ДПС у Запорізькій області витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (номер кримінального провадження: 22022080000000576) та лист відповідь слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області від 03 жовтня 2022 року № 59/14/5025.

24 жовтня 2022 року TOB «Вайн-ФУД» до ГУ ДПС у Запорізькій області надано пояснення та додаткові документи, а саме, роздруківку наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26 квітня 2022 року №75 у редакції наказу від 26 вересня 2022 року №217; роздруківки з офіційного сайту Запорізькій області військової адміністрації щодо обстрілів, пошкодження ліній електропередач, опор, обладнання, залишення, абонементів м. Оріхів без електропостачання, пошкодження водопровідних мереж, артезіанських свердловин, каналізаційних очисних споруд і магістральних газопроводів на 60 аркушах.

15 листопада 2022 року ГУ ДПС у Запорізькій області винесено рішення № 29549/6/08-01-04-05-03 щодо можливості своєчасного виконання платником податків TOB «Вайн-ФУД» свого податкового обов'язку. Підстави: зі змісту заяви не встановлено причинно-наслідковий зв'язок між зазначеними в ній обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності.

Не погоджуючись із вказаним рішенням та з вимогою вчинити певні дії позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до норм частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі -ПК України).

За визначенням наведеним у підпункті 15.1 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

В силу обов'язків, закріплених у статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14 березня 2022 року №133/2022 передбачено продовження строку дії воєнного стану з 05 години 30 хв. 26 березня строком на 30 діб.

Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, тобто до 25 травня 2022 року.

Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, тобто до 23 серпня 2022 року.

Указом Президента України від 12 серпня 2022 року №573/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року №2500-IX, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, який затверджено Верховною Радою України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, який затверджено Верховною Радою України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.

Указом Президента України від 01 травня 2023 року № 254/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, який затверджено Верховною Радою України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Указом Президента України 01 травня 2023 року № 255/2023 “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні”, який затверджено Верховною Радою України, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 20 травня 2023 року строком на 90 діб.

Статтею 1 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Статтею 9 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" встановлено, що в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» №2260-IX від 12 травня 2022 року (далі - Закон №2260-IX), який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесені зміни, зокрема, до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 2102-IX від 24 лютого 2022 року, установлено особливості справляння податків і зборів.

Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (у редакції Закону №2260-IX), у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

06 вересня 2022 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України №225 від 29 липня 2022 року, яким затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження» (далі - Порядок №225).

Пунктом 3 розділу ІІ Порядку №225 передбачено подання заяви та підтверджуючих документів для прийняття рішення про неможливість виконання платником податків своїх податкових обов'язків.

Відповідно до частини 1 розділу ІІ Порядку №225 підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп'ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп'ютерного або іншого обладнання, пов'язане з ризиком для життя чи здоров'я посадової особи платника податків або неможливе у зв'язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов'язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об'єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов'язана з такими обставинами:

посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/ знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Під час розгляду цієї справи судом встановлено, що платником податків - позивачем у справі, до відповідача подано заяву про неможливість виконання платником податків своїх податкових обов'язків, при цьому, підставами неможливості виконання податкових зобов'язань позивачем визначено обставини, передбачені пункти 1, 2, 3, 6 частини 1 розділу ІІ Порядку №225.

Відповідно до частини 1 розділу ІІІ Порядку №225 обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.

Приймаючи до уваги наведені фактичні обставини справи, які були встановлені судом, та враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства, суд, з урахуванням змісту поданої позивачем 27 вересня 2022 року заяви, в якій конкретно визначено підстави неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, саме відповідач був зобов'язаний встановити наявність чи відсутність причинно-наслідкового зв'язку між обставинами, які на думку позивача унеможливлюють виконання ним податкових обов'язків, що сталися в результаті збройної агресії рф та можливістю позивача виконувати свої податкові обов'язки, при цьому обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості позивачем своєчасно виконати свій податковий обов'язок також покладено на відповідача.

Також суд, надаючи оцінку оскаржуваному рішенню відповідача, на предмет його обґрунтованості, як одного із критеріїв правомірності, що пред'являють до рішень суб'єктів владних повноважень, вважає за необхідне зазначити наступне.

Виходячи із змісту оскаржуваного рішення відповідача загальний висновок контролюючого органу фактично зводиться до не встановлення причинно-наслідкового зв'язку між зазначеними в заяві платника податків обставинами та безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, але такий висновок не містить обґрунтувань та мотивів щодо відсутності причинно-наслідкового зв'язку, відносно усіх наведених позивачем підстав неможливості виконання ним податкових обов'язків.

Зміст поданої позивачем заяви від 27 вересня 2022 року щодо неможливості виконання податкових обов'язків, стосувався того, що підприємство втрачено первинні документи, підприємство не може використовувати комп'ютерне обладнання, і вказані обставини спричинені саме військовою агресією рф, і на підтвердження цих обставин платником податків - позивачем у справі надано низку доказів : - талон - повідомлення єдиного обліку № 16321 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення чи іншу подію від 20 вересня 2022 року; акт про пожежу, виданий Пологівським РУ ГУ ДСНС України у Запорізькій області від 22 вересня 2022 року та супровідний лист ГУ ДСНС України у Запорізькій області №5301-1966/53 02-4 від 26 вересня 2022 року; витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження 22022080000000576; лист слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області від 03 жовтня 2022 року за вих. №59/14/5026 /, які свідчать про те, що внаслідок ворожого обстрілу мало місце влучання в будинок АДРЕСА_1 (адреса місцезнаходження позивача), і будинок зазнав пошкоджень та в ньому виникла пожежа, і саме цими документами позивач підтверджував знищення (псування) первинних документів, неможливість використання комп'ютерного обладнання, але з оскаржуваного рішення відповідача вбачається, що під час прийняття цього рішення відповідачем не надано жодного аналізу цих документів, не наведено підстав не прийняття їх до уваги контролюючим органом.

При цьому, з огляду на наказ Міністерства фінансів України №225 від 29 липня 2022 року, надані позивачем документи відносяться до переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок, а саме документи, що освідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви (пункт 15 Переліку); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна (пункт 3 Переліку); акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 2030 від 26 грудня 2003 року (пункт 1 Переліку).

Відповідно до частини 1 розділу ІІІ Порядку №225 у разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків. Вказаним Порядком №225 також передбачено право платника податків надати додаткові документи на підтвердження визначених ним обставин неможливості виконання податкових обов'язків.

Так під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем свої повноваження в частині прийняття попереднього рішення, яким позивачу було б запропоновано надати додаткові документи на підтвердження неможливості виконання платником податкових обов'язків реалізовано не було. Відтак, позивач був позбавлений можливості надати відповідачу документи на підтвердження обставин, наведених в заяві про неможливість виконання платником податків податкових обов'язків.

З огляду на вказане, суд приходить до висновку про те, що відповідачем не обґрунтовано відхилення таких підстав для визнання неможливості виконання платником податкових обов'язків, як: знищення (псування) первинних документів; неможливість використання документів та комп'ютерної техніки, тобто обставин, передбачених пунктами 1,2 частини 1 розділу ІІ Порядку №225, які зазначені позивачем у поданій до контролюючого органу заяві.

Щодо зазначеної позивачем у заяві від 27 вересня 2022 року підстави - знаходження підприємства на території населеного пункту, який розташований в районі проведення воєнних (бойових) дій, то така підстава є окремою підставою неможливості виконання платником податкових обов'язків, що передбачено пунктом 6 частини 1 розділу ІІ Порядку №225, і у даному випадку відповідачем не заперечувалось те, що відповідно до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточення (блокування) станом на 20 вересня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25 квітня 2022 року, у редакції наказу №193 від 26 серпня 2022 року, Оріхівська міська територіальна громада розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій, але в оскаржуваному рішенні відповідачем не наведено обґрунтувань чому вказана обставина, яка, як зазначено вище, визначається Порядком №225 як окрема, самостійна підстава неможливості виконання платником податкових обов'язків, не була прийнята контролюючим органом до уваги.

При цьому, посилання в оскаржуваному рішенні на те, що підприємство частково здійснює підприємницьку діяльність, не може бути однозначною підставою для прийняття рішення про визнання можливості здійснення платником своїх податкових обов'язків, оскільки такої підстави для відмови у визнанні неможливості здійснення платником своїх податкових обов'язків, як здійснення (якимось-чином в умовах воєнних дій) підприємницької діяльності, чинним законодавством не передбачено.

З огляду на вказане, суд приходить до висновку про те, що оскаржуване рішення відповідача є необґрунтованим, не відповідає критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єкта владних повноважень, які визначені частиною 2 статті 2 КАС України, а відтак підлягає скасуванню.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права за встановленими обставинами у даній справі є визнання неправомірним та скасування рішення відповідача щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №29549/6/08-01-04-05-03 від 15 листопада 2022 року, і враховуючи, що у спірному випадку мало місце порушення відповідачем прав та законних інтересів позивача і обираючи спосіб усунення порушень прав та законних інтересів позивача, суд вважає, що достатнім та співмірним способом усунення таких порушень буде зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про неможливість виконання податкових обов'язків від 27 вересня 2022 року з урахуванням висновків, які зроблені судом, оскільки прийняття рішення про можливість чи неможливість виконання платником податкових обов'язків є дискреційними повноваженнями відповідача і ці повноваження, як зазначено вище, належним чином відповідачем реалізовано не було, що перешкоджає суду самостійно, за наслідками здійснення судового контролю, визначити рішення, яке, як єдине вірне, повинен прийняти відповідач, та відмовити у задоволенні решти позовних вимог через їх безпідставність.

Згідно з частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 2 статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень.

Належних і достатніх доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач під час розгляду справи не надав, а тому надані під час розгляду цієї справи ТОВ «ВАЙН-ФУД» докази, спростовують висновки та позиції ГУ ДПС у Запорізькій області щодо можливості виконання податкового обов'язку ТОВ «ВАЙН-ФУД».

Враховуючи вищевикладене, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв з дотриманням вимог частини 2 статті 2 КАС України, а тому позовні вимоги є часткового обґрунтованими. Відтак позовна заява підлягає частковому задоволенню.

Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на часткове задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Керуючись статтями 2, 7, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати неправомірним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку №29549/6/08-01-04-05-03 від 15 листопада 2022 року.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ФУД» про відсутність можливості виконання податкових зобов'язань від 27 вересня 2022 року, з урахуванням висновків суду викладених у рішенні суду по справі № 280/6617/22.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ФУД» судовий збір у розмірі 1 240,50 грн. (одна тисяча двісті сорок гривень 50 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасники справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ВАЙН-ФУД» (70500, Запорізька область, Оріхівський район, м. Оріхів. вул. Героїв Крут, 113, ЄДРПОУ 41997375).

Відповідач - Головне управління ДПС у Запорізькій області (пр. Соборний, 166, м. Запоріжжя, 69107, ЄДРПОУ 44118663).

Рішення у повному обсязі складено та підписано 23 травня 2023 року.

Суддя Д.В. Татаринов