23 травня 2023 року Справа № 280/815/23 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- зобов'язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 29 липня 2020 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Наказом Командувача Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Збройних Сил України від 18 вересня 2018 року № 184 позивача звільнено з військової служби у запас з 19 жовтня 2018 року. Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 19 жовтня 2018 року № 280 позивача виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення. На момент звільнення з військової служби вислуга років Позивача складала: календарний строк служби - 22 роки 02 місяці 28 днів; період, що зараховується на пільгових умовах - 02 роки 00 місяців 00 днів; загальна вислуга з урахуванням пільгових періодів - 24 роки 02 місяці 28 днів. Зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року, яке залишено без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі № 280/12605/21, зобов'язано Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подання та документи для призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». В червні 2022 року позивач звернувся до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подання та документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на виконання Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі № 280/12605/21, яке набрало законної сили. Листом Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на адресу позивача надіслано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25 липня 2022 року № 0800-0308-5/30155. Зазначеним листом повідомлено Запорізький обласний ТЦК та СП про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повертає на доопрацювання матеріали щодо призначення пенсії за вислугу років позивачу згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Не погодившись із зазначеним діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 10 лютого 2023 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику сторін.
Відповідач позов не визнав, 15 лютого 2023 року надав до суду відзив, відповідно до якого зазначає, що відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського та офіцерського складу, іншим особам зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше. Календарна вислуга позивача відповідно до додатку наказу Міністерства оборони України № 1253 від 31 грудня 2017 року встановлена 22 роки 02 місяці 28 днів. Оскільки нормою Закону визначено як обов'язкову умову для призначення пенсії особам, звільненим з 1 жовтня 2018 року (позивача звільнено 19 жовтня 2018 року), вислугу 24 календарних роки, а позивач має вислугу 22 роки 02 місяці 28 днів, право на призначення даного виду пенсії у позивача відсутнє. На підставі викладеного у відзиві просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходив військову службу в лавах Збройних Сил України в період з 28 червня 1996 року по 19 жовтня 2018 року.
Наказом Командувача Оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Збройних Сил України від 18 вересня 2018 року № 184 позивача звільнено з військової служби у запас з 19 жовтня 2018 року.
Наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 19 жовтня 2018 року № 280 позивача виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення.
Під час проходження військової служби позивач брав участь в антитерористичній операції, що підтверджується довідкою військової частини НОМЕР_2 від 21 серпня 2018 року № 1351, та відповідним записом у військовому квитку.
Згідно із довідкою Міністерства оборони військова частина НОМЕР_2 , № 1351 від 21 серпня 2018 року, майор ОСОБА_1 , брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів з 30 серпня 2014 року по 03 грудня 2014 року; з 14 грудня 2014 року по 11 січня 2015 року; з 04 лютого 2015 року по 04 березня 2015 року; з 19 березня 2015 року по 11 квітня 2015 року: з 23 квітня 2015 року по 21 травня 2015 року; з14 вересня 2015 року по 07 жовтня 2015 року; з 10 жовтня 2015 року по 10 листопада 2015 року; з 21 листопада 2015 року по 26 січня 2016 року; 04 квітня 2016 року по 06 квітня 2016 року; з 11 квітня 2016 року по 15 квітня 2016 року; з 05 травня 2016 року по 06 травня 2016 року: з 29 липня 2016 року по 30 липня 2016 року; з 02 серпня 2016 року по 06 серпня 2016 року: з 18 серпня 2016 року по 22 серпня 2016 року; з 21 вересня 2016 року по 24 вересня 2016 року; з 22 жовтня 2016 року по 29 жовтня 2016 року; з 13 грудня 2016 року по 17 грудня 2016 року; з 28 грудня 2016 року по 30 грудня 2016 року; з 20 січня 2017 року по 26 січня 2017 року; з 02 березня 2017 року по 07 березня 2017 року; з 11 травня 2017 року по 06 червня 2017 року; з 14 серпня 2017 року по 15 серпня 2017 року; з 17 квітня 2018 року по 15 травня 2018 року.
На момент звільнення з військової служби вислуга років Позивача складала: календарний строк служби - 22 роки 02 місяці 28 днів; період, що зараховується на пільгових умовах - 02 роки 00 місяців 00 днів; загальна вислуга з урахуванням пільгових періодів - 24 роки 02 місяці 28 днів. Зазначена інформація підтверджується додатком до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 31 грудня 2017 року № 1253, записами в послужному списку позивача від 24 червня 2000 року, та записами у військовому квитку серії НОМЕР_3 від 24 жовтня 2018 року.
29 липня 2021 року позивач звернувся до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подання та документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Листом Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 30 серпня 2021 року № 2650/с позивачу відмовлено у задоволенні зазначеної заяви у зв'язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років - 24 календарних роки і більше.
Не погодившись із зазначеною відповіддю Запорізького обласного ТЦК та СП, позивач звернувся до суд з адміністративним позовом.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі № 280/12605/21 зобов'язано Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подання та документи для призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Задовольняючи позовні вимоги у справі № 280/12605/21, суд першої інстанції виходив з наступного: «У справі, що розглядається, позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії, проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів пункту 2 Постанови № 393 (прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції).
Статтею 17 Закону № 2262-XII визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом № 2262-XII передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393.
Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 в редакції доповненою Постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2014 року № 232, було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
3 огляду на вказану норму Закону України № 2262-XII, позивач є особою, яка прирівняна до осіб, яка має пільгову вислугу років.
За таких обставин, суд прийшов до висновку про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подання та документів для призначення позивачу, пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»».
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі № 280/12605/21 рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі № 280/12605/21 залишено без змін. Зазначене рішення суду набрало законної сили.
Залишаючи без змін рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі № 280/12605/21, суд апеляційної інстанції виходив з того, що «до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Оскільки вислуга років позивача у пільговому обчисленні стажу його роботи на день звільнення становить 24 роки 02 місяці 28 днів, а тому відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону N 2262-XII позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі цього Закону».
07 червня 2022 року позивач звернувся до Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області подання та документи для призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на виконання Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі № 280/12605/21, яке набрало законної сили.
Листом Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 17 серпня 2022 року № 1347/с позивача повідомлено про те, що на виконання вимог рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року у справі № 280/12605/21 заява позивача та надані документи були передані для подальшого призначення пенсії за вислугу років згідно Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до ГУ ПФУ в Запорізькій області за вих. № 1107/С від 19 липня 2022 року. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листом від 28 липня 2022 року за вх. № 1368/С повернуто матеріали для призначення пенсії ОСОБА_1 без реалізації до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В якості додатка до зазначеного листа Запорізького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на адресу позивача надіслано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 25 липня 2022 року № 0800-0308-5/30155. Зазначеним листом повідомлено Запорізький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про те, що ГУ ПФУ в Запорізькій області повертає на доопрацювання матеріали щодо призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Не погоджуючись із зазначеними діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі Закон № 2262-XII).
Статтею 12 Закону № 2262-XII встановлені умови призначення пенсії за вислугу років, однією з умов є наявність певної вислуги років.
Пунктом "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-XII в редакції, чинній на час звільнення позивача з військової служби, передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.
Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, визначено статтею 17 Закону № 2262-XII.
Статтею 17-1 Закону № 2262-XII встановлено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. № 393 (далі Порядок № 393) передбачено, що ця постанова прийнята відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" і постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону.
Цією постановою установлені періоди проходження відповідної служби, що зараховуються до вислуги років, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а пунктом третім установлено, які періоди проходження служби зараховуються до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, на пільгових умовах.
Відповідно до підпункту а) пункту 3 Порядку № 393 в редакції, чинній на час звернення позивача до ОТЦК та СП з питання призначення пенсії за вислугу років (липень 2021 року), до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Верховним Судом в постанові від 25 травня 2022 року в справі № 480/4643/20 висловлена наступна правова позиція, яка враховується судом при вирішенні цієї справи відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України.
«22. Положеннями статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що право на пенсію за вислугу років відповідно виникає за наявності двох умов: звільнення зі служби та наявності необхідної вислуги років.
23. Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
24. Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
25. Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою N 393.
26. Можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію за вислугу років, а зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу. Така можливість передбачена Постановою N 393.
27. Визначальною підставою у питанні можливості пільгового обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, є наявність законодавчого регулювання, яке передбачає включення зазначеного періоду (строку) до стажу роботи працівників певної категорії для реалізації цими особами права на призначення різних видів пенсій, чи інших соціальних виплат.
28. Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.
29. Визначення у Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.
30. Таким чином, передбачена Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
31. В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.
32. При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
33. Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
34. З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.».
Суд також враховує, що Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року у справі 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17 і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у частині призначення пенсії за вислугу років, зробив висновок про те, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.
Вказана позиція також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
У вказаній постанові Судова палата сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до постанови № 393».
Оскільки вислуга років позивача у пільговому обчисленні стажу його роботи на день звільнення становить 24 роки 02 місяці 28 днів, а тому відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону № 2262-XII позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі цього Закону.
Право позивача на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262 вже встановлено рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2022 року та постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі № 280/12605/21, які набрали законної сили.
З огляду на вказане, а також з урахуванням наведених вище правових висновків Верховного Суду, суд доходить висновку про доведеність права позивача на призначення пенсії за пунктом "а" статті 12 Закону N 2262-XII, відповідно, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача з відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12 Закону № 2262-XII.
Водночас, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктом 12 Порядку № 3-1 встановлено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Згідно пунктів 17-18 Порядку № 3-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
Рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії оформляється розпорядженням органу, що призначає пенсії.
Таким чином, алгоритм дій, які повинен був вчинити відповідач після надходження подання та документів для призначення пенсії позивачу, визначений законодавством.
З урахуванням висновків Запорізького окружного адміністративного суду та Третього апеляційного адміністративного суду у справі № 280/12605/21, які були належним чином доведені до відома відповідача, останній повинен був прийняти відповідне рішення щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело прав.
Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі «Chahal проти Об'єднаного королівства» (заява № 22414/93) зазначив, що ст. 13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, її суть зводиться до вимоги надати людині такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органу розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист (параграф 145).
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект (рішення ЄСПЛ від 29 червня 2006 року у справі «Пантелеєнко проти України»).
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення ЄСПЛ у справі Афанасьєв проти України від 05 квітня 2005 року (заява № 38722/02).
Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав (рішення ЄСПЛ від 31 липня 2003 року у справі «Дорани проти Ірландії»).
Така правова позиція узгоджується із позицією, висловленою Верховним Судом України в постанові у справі № 21-1465а15 (826/4418/14) від 16 вересня 2015 року.
У вказаному рішенні Верховний Суд України наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення (рішення ЄСПЛ від 17 липня 2008 року у справі «Каліч та інші проти Хорватії»).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що ефективним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача призначити та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У свою чергу, призначення пенсії відповідно до наведеної норми здійснюється не автоматично, а передбачає виконання ряду процедурних дій, пов'язаних з її призначенням виплати, а саме відповідно до Порядку № 3-1, заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенетенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.
Необхідно зазначити, що цим правом позивач скористався лише 29 липня 2021 року.
За правилами частини 3 статті 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.
Враховуючи наведене, суд вважає за необхідне визнати відмову пенсійного органу у призначенні пенсії протиправною та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити позивачеві пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII, з урахуванням встановлених обмежень строком, передбачених частиною 3 статті 50 цього закону, - з 29 липня 2020 року.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Частиною 1 статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про задоволення адміністративного позову.
Позивач звільнений від сплати судового збору в силу приписів Закону України «Про судовий збір», тому розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 139, 243, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити та виплачувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», починаючи з 29 липня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 23 травня 2023 року.
Суддя Д.В. Татаринов