Справа № 344/8924/23
Провадження № 1-кс/344/3562/23
22 травня 2023 року м. Івано-Франківськ
Слідчий суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області капітана юстиції ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором відділу Івано-Франківської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження № 42020090000000043 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 441, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 201-1, ч. 2 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК Украї
Слідчий звернувся з вказаним клопотанням, яке погоджено з прокурором в обґрунтування якого посилався на те, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42020090000000043 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 441, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 201-1, ч. 2 ст. 191, ч. 5 ст. 191 КК України.
З матеріалів кримінального провадження встановлено, що внаслідок зловживання владою або службовим становищем відповідними службовими і посадовими особами органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій під час реалізації програм протипаводкового захисту, веденні водогосподарської діяльності, а також внаслідок нецільового використання бюджетних коштів та екологічних фондів, в сукупності з неналежним веденням лісогосподарської діяльності, недотриманням при цьому природоохоронних норм та заходів, здійсненням масових та незаконних рубок на території гірських лісових масивів та лісових господарств області, порушенням вимог та правил рубок головного користування, санітарних рубок та рубок догляду за лісом, а також нездійсненням протиерозійних заходів після тралювання зрубаного лісу та очищення лісосік, наднормова кількість опадів у червні 2020 року призвела до екологічної катастрофи.
Так, діяльності окремих юридичних осіб публічного та приватного права спрямована на використання протиправних схем рубки та збуту деревини, які впливають на екосистему регіону, зокрема зменшують водоохоронні функції Карпатських лісів Івано-Франківської області, територія якої віднесена до паводконебезпечних регіонів держави.
Зокрема, встановлено, що посадові особи ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » спільно з встановленими юридичними особами та фізичними особами-підприємцями організували протиправну схему здійснення масових та незаконних рубок на території гірських лісових масивів, в тому числі у високогір'ї Карпат, та подальшого експорту деревини за кордон.
Так, вищевказані дії, разом з неналежним веденням лісогосподарської діяльності, недотримання при цьому природоохоронних норм та заходів, сприяли виникненню паводків (надзвичайної ситуації) на території Івано-Франківської області.
Також, в матеріалах кримінального провадження наявні відомості щодо зловживання посадовими особами ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » своїм службовим становищем з метою отримання неправомірної вигоди іншими особами шляхом передачі паливно-мастильних матеріалів, придбаних за кошти державного підприємства, стороннім особам.
Так, встановлено, що у період з 01.01.2020 по теперішній час між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », було укладено договори на придбання палива на загальну суму 12110 тис.грн.
Окрім того, встановлено, що 02.01.2019 між ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ПП « ОСОБА_5 » було укладено договір на придбання палива на суму 9416 тис. грн.
Згідно матеріалів вказаного кримінального провадження слідує, що до вчинення вищевказаного злочину можуть бути причетні посадові особи та фізичні особи, які використовують для приватного спілкування наступні номери телефонів: НОМЕР_1 ( ОСОБА_6 ), НОМЕР_2 ( ОСОБА_7 ), НОМЕР_3 ( ОСОБА_8 ), НОМЕР_4 ( ОСОБА_9 ), НОМЕР_5 ( ОСОБА_10 ), НОМЕР_6 ( ОСОБА_11 ), НОМЕР_7 ( ОСОБА_11 ), НОМЕР_8 ( ОСОБА_12 ), НОМЕР_9 ( ОСОБА_13 ), НОМЕР_10 ( ОСОБА_14 ), НОМЕР_11 ( ОСОБА_15 ), НОМЕР_12 ( ОСОБА_16 ), НОМЕР_13 ( ОСОБА_17 ), НОМЕР_14 ( ОСОБА_18 ), НОМЕР_15 ( ОСОБА_19 ), НОМЕР_16 ( ОСОБА_20 ), НОМЕР_17 ( ОСОБА_21 ), НОМЕР_18 ( ОСОБА_21 ).
Разом з тим, здійснення доступу до інформації про зв'язок, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, маршрутів передавання з прив'язкою до місцевості із зазначенням ІМЕІ мобільного термінала, його марки та моделі, нульових з'єднань, визначення СІМ та прив'язки до базових станцій, аналіз з'єднань щодо інтенсивності перебування в сотах, що передається технічними засобами мобільного зв'язку за номерами НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , котрі закріплені за сім-картками оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що надасть можливість встановити обставини, що мають значення для руху досудового розслідування у даному кримінальному провадженні, а також отримати відомості про обставини вчинення вказаного злочину та осіб, які його вчинили.
Слідчий в судове засідання не з”явився, в прохальній частині клопотання просив клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів слухати без його участі.
Відповідно до ч.4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Беручи до уваги вищенаведене, враховуючи, що всі особи, які беруть участь у судовому провадженні в судове засідання неприбули приходжу до висновку, про можливість розгляду клопотання без здійснення фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження.
Дослідивши матеріали клопотання вважаю наступне.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Ч. 1 ст. 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст. 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, а відповідно до ч. 7 цієї статі, слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення цих речей і документів.
З клопотання вбачається, що сторона кримінального провадження просить про надання тимчасового доступу до речей, які мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Наданими стороною кримінального провадження матеріали клопотання поза розумним сумнівом доведено, що на даний час проводиться вичерпний комплекс заходів, спрямованих на розкриття кримінального правопорушення та встановлення осіб (їх місцезнаходження), які його вчинили, як і доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться в зазначених в клопотанні документах та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, а можливе їх вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до таких.
Отже, враховуючи вищенаведене та те, що дана інформація надасть змогу в подальшому використовувати як докази отримані відомості, вважаю вказаний захід забезпечення доцільним, співмірним та таким, що відповідає завданням кримінального провадження, тому клопотання слід задоволити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 159-166, 309 КПК України
Клопотання задоволити.
Надати дозвіл слідчому в ОВС слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Івано-Франківській області ОСОБА_3 , а також ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , яких включено до складу групи слідчих у провадженні, на тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю та дозволити вилучити (отримати) у оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », інформацію у електронному вигляді (у форматі «Excel») за період з 01.01.2020 по 31.12.2021 щодо номерів телефонів: НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 , НОМЕР_9 , НОМЕР_10 , НОМЕР_11 , НОМЕР_12 , НОМЕР_13 , НОМЕР_14 , НОМЕР_15 , НОМЕР_16 , НОМЕР_17 , НОМЕР_18 , зокрема: документально оформленні дані про з'єднань вказаних номерів телефонів із зазначенням в них дати та часу здійснення дзвінків, вхідних/вихідних SMS-повідомлень, інформацію про GPRS-трафік, з урахуванням нульових дзвінків вказаного номеру телефону, тривалості розмов, з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій та їх адресу (з адресною ідентифікацією пунктів закінчення телекомунікаційних мереж (базових станцій) в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання, LAC, CID; ІМЕІ - номерів телефонів з якого та на який здійснювалися з'єднання; дати, часу, тривалості надання послуги всесвітньої системи загального доступу інтернет із зазначенням виділених IP-адрес, під час кожного з'єднання, з прив'язкою до базових станцій (з даними LAC, CID), в межах дії яких з'єднувались абонентські номери; відомості щодо належності номерів конкретній особі (у випадку, якщо абоненти є контрактним); номерів абонентів, з яких та на які здійснювалися дзвінки та «sms-повідомлення», з можливістю вилучення копій вищезазначених речей та документів.
Роз'яснити положення ч. 1 ст. 166 КПК України, згідно з яким у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала діє до 21 липня 2023 року включно та оскарженню не підлягає.
Оригінал ухвали виготовлено у двох примірниках.
Слідчий суддя ОСОБА_1