про прийняття справи до провадження та залишення позовної заяви без руху
18 травня 2023 року м. Київ № 760/3020/21
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Київського квартирно-експлуатаційного управління про зобов'язання вчинити певні дії,
До Солом'янського районного міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Київського квартирно-експлуатаційного управління, у якому просить суд:
- зобов'язати Київське квартирно-експлуатаційне управління перенести дату зарахування ОСОБА_1 на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, з 03.03.1995 на 15.10.1992, та внести відповідні записи в облікові документи щодо черги на отримання житла.
Рішенням Солом'янського районного міста Києва від 11.05.2022 зобов'язано Київське квартирно-експлуатаційного управління змінити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 03 березня 1995 року на 15 жовтня 1992 року та внести відповідні зміни в облікові документи.
Полстановою Київського апеляційного суду від 29.09.2022 рішення Солом'янського районного суду міста Києва від 11 травня 2022 року скасовано, а провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Київського квартирно-експлуатаційного управління про зобов'язання вчинити дії закрито.
Ухвалою Київського апеляційного суду від 28.03.2023 вирішено передати справу за позовом ОСОБА_1 до Київського квартирно-експлуатаційного управління про зобов'язання вчинити дії до Київського окружного адміністративного суду, як суду першої інстанції, до юрисдикції якого віднесено розгляд справи.
12.05.2023 вказані матеріали адміністративного позову отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 12.05.2023 справа розподілена судді Лисенко В.І.
Згідно з частиною другою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Таким чином, за наведених підстав справа підлягає прийняттю до провадження.
Однак, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, зважаючи на наступне.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст. 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі надходження до суду справи, що підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, після закриття провадження Верховним Судом чи судом апеляційної інстанції в порядку господарського чи цивільного судочинства, суд перевіряє наявність підстав для залишення позовної заяви без руху відповідно до вимог кодексу адміністративного судочинства, чинного на дату подання позовної заяви.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Так, згідно вимог, передбачених в ст.ст. 3, 159, 160-161, 168-168 КАС України учасники справи, яка розглядається судом у порядку адміністративного судочинства викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору.
Позивач, звертаючись з позовом в порядку цивільного судочинства, аргументував свої вимоги на основі відповідних цивільно-правових норм. При направленні ж позовної заяви позивача для розгляду у встановленій адміністративній юрисдикції, положення та аргументація вимог, викладених у позовній заяві позивача потребує ґрунтовного редагування згідно чинного адміністративного процесуального законодавства, з посиланням на відповідні норми Кодексу адміністративного судочинства України. Суд зауважує, що виклад обставин та обґрунтування позивачем є вкрай важливим для вирішення характеру спірних правовідносин та питання відмежування цивільно-правового спору від публічно-правового спору в розумінні КАС України. Таким чином позивачеві слід уточнити обґрунтування позовних вимог.
У зв'язку з викладеним, недоліки позовної заяви повинні бути усунені шляхом подання до суду адміністративного позову у новій редакції з посиланням на норми КАС України, відповідно до кількості учасників справи.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд -
Прийняти до провадження адміністративну справу №760/3020/21.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Київського квартирно-експлуатаційного управління зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Лисенко В.І.