Ухвала від 19.05.2023 по справі 607/8075/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.05.2023 Справа №607/8075/23

1-кс/607/2634/2023

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 від 04.05.2023р., яке погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження №12019210000000262 від 09.07.2019р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 367 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Бережанка Борщівського району Тернопільської області, громадянина України, із вищою освітою, одруженого, на утриманні перебуває одна малолітня дитина, працюючого на посаді заступника директора департаменту - начальника управління дорожнього господарства капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, проживаючого та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

-- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,

-- за участю: прокурора ОСОБА_6 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_7 ,

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді із клопотанням від 04.05.2023р., яке погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 в рамках кримінального провадження №12019210000000262 від 09.07.2019р. за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 246, ч. 2 ст. 367 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 і покладення обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України, яке мотивується наступним.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , працюючи на посаді заступника начальника управління - начальника відділу експлуатаційного утримання автомобільних доріг та технічного нагляду управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації достатньо викривається у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, виходячи із наступних обставин.

Управління Капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації, входить до її складу і в межах Тернопільської області забезпечує виконання покладених на управління завдань, відповідно до Положення, затвердженого розпорядженням голови Тернопільської ОДА № 284-од від 18.05.2015.

29.11.2017 відповідно до статей 6 і 39 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації», ЗУ «Про автомобільні дороги», Постанови КМУ від 21.09.1998 року № 1482 «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», розпорядження КМУ від 02.10.2013 року № 759-р «Про передачу автомобільних доріг загального користування місцевого значення» розпорядженням голови Тернопільської ОДА ОСОБА_8 винесено розпорядження № 772-од про прийняття автомобільних доріг загального користування місцевого значення до сфери управління обласної державної адміністрації зі сфери управління Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Державного агентства автомобільних доріг України та визначено Управління капітального будівництва замовником та балансоутримувачем автомобільних доріг загального користування місцевого значення з 01.01.2018.

Комісією, в складі представників Тернопільської обласної державної адміністрації, Управління капітального будівництва облдержадміністрації, Служби автомобільних доріг в Тернопільській області, на виконання розпорядження голови Тернопільської облдержадміністрації від 29.11.2017 № 772-од згідно актів приймання-передачі, які затверджено головою облдержадміністрації, на баланс Управління передано автомобільні дороги загального користування місцевого значення Тернопільської області.

22.02.2018 від начальника управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації ОСОБА_9 скеровано лист №157/01-03 до Тернопільського обласного управління лісового та мисливського господарства з проханням видачі бланків лісорубних квитків в кількості 50 штук.

Надалі, не пересвідчившись у наявності договору між управлінням капітального будівництва ТОДА та Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства на придбання бланків лісорубних квитків згідно квитанції №24 від 03.04.2018, виданої ДП «Тернопільське лісове господарство» ОСОБА_5 здійснено оплату за вищевказані лісорубні квитки в особі заступника начальника управління - начальника відділу експлуатаційного утримання автомобільних доріг та технічного нагляду ОСОБА_5 загальною сумою 543 гривні та отримано особисто ним на підставі письмової довіреності № 277/01-13 від 27.03.2018, виданої ОСОБА_9 . Згідно інформації наданої УКБ, в порушення ч. 5 ст. 9 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» за даними бухгалтерського обліку дана операція не відображена, та лісорубні квитки, як бланки суворої звітності ОСОБА_5 поставлені на облік в установу не були.

11.05.2018 між Управлінням КБ ТОДА в особі начальника ОСОБА_9 та ТОВ «ТБЦ» в особі директора ОСОБА_10 укладено договір № 4 на експлуатаційне утримання на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення у Тернопільській області, які перебувають на балансі УКБ.

Відповідно до ВБН Г.1-218-530:2006 Експлуатаційне утримання автомобільних доріг - комплекс заходів щодо технічного нагляду та утримання автомобільних доріг загального користування, види робіт з експлуатаційного утримання, терміни їх виконання, склад і обсяги по кожній ділянці дороги та окремій дорожній споруді встановлюють на підставі результатів обстежень і оцінки їхнього фактичного стану, інженерних вишукувань, випробувань, які зафіксовані у відомостях дефектів та інших документах.

В подальшому, але не пізніше серпня 2018 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , працюючи на посаді заступника начальника управління - начальника відділу експлуатаційного утримання автомобільних доріг та технічного нагляду управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, будучи службовою особою органу державної влади, внаслідок службової недбалості, тобто неналежного виконання службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не переконавшись у наявності належно оформлених договірних відносин між Управлінням капітального будівництва ТОДА та ТОВ «Седер Україна», не перевіривши наявність уже укладеного договору № 4 від 11.05.2018 між Управлінням капітального будівництва та ТОВ «ТБЦ» на експлуатаційне утримання на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення у Тернопільській області, які перебувають на балансі Управління, доручив підлеглому працівнику головному спеціалісту відділу експлуатації утримання автомобільних доріг управління капітального будівництва Тернопільської ОДА ОСОБА_11 , виписати лісорубний квиток із зазначенням постійним лісокористувачем ТОВ «Седер-Україна» з метою порубки захисних насаджень у придорожній захисній смузі автомобільних доріг місцевого значення О200911 Кременець-Дунаїв, яка перебуває на балансі УКБ ТОДА та експлуатаційне утримання якої, згідно договору № 4 від 11.05.2018 покладалося на ТОВ «ТБЦ».

Так, 22.08.2018 ОСОБА_11 , виконуючи вказівку ОСОБА_5 , виписав лісорубний квиток серії ТЕ ЛРК № 003100 щодо проведення рубки догляду, на підставі акту обстеження автомобільної дороги О200911 Кременець-Дунаїв, яким передбачено рубку догляду, загальною масою деревини в кількості 1808 кубічних метри, вказавши постійним лісокористувачем «ТОВ «Седер-Україна» та передав лісорубний квиток ОСОБА_5 для підпису та подальшої видачі.

Надалі, заступник начальника управління - начальник відділу експлуатаційного утримання автомобільних доріг та технічного нагляду управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 , не перевіривши наявність належно оформлених договірних відносин між Управлінням капітального будівництва та ТОВ «Седер-Україна», не перевіривши наявність уже укладеного договору № 4 від 11.05.2018 між Управлінням капітального будівництва ТОДА та ТОВ «ТБЦ» на експлуатаційне утримання на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення у Тернопільській області, які перебувають на балансі Управління, хоча маючи реальну можливість з урахуванням повноважень за своєю посадою здійснити таку перевірку, діючи необережно з протиправною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоч повинен був і міг їх передбачити, засвідчив лісорубний квиток серії ТЕ JIPK № 003100 власним підписом та видав його, надавши право для ТОВ «Седер Україна», з яким УКБ ТОДА не укладало відповідних договорів на експлуатаційне утримання доріг, здійснити незаконну порубку захисних насаджень, які перебували в смугах відводу автомобільних доріг місцевого значення, які перебувають у державній власності та знаходяться на балансі Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, внаслідок чого порушено вимоги ст. 19 Лісового кодексу України та п. 2.1.6 вищевказаного договору.

Того ж дня, 22.08.2018, відповідно до журналу видачі лісорубних квитків управління капітального будівництва Тернопільської ОДА лісорубний квиток серії ТЕ JIPK №003100 видано ОСОБА_5 для ТОВ «Седер Україна», фактична адреса м. Луцьк, вул. Кременецька, 36 без наявності укладених письмових договорів про надання послуг із видалення старих та аварійних дерев на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення Тернопільської області, відповідно до якого строк закінчення заготівлі деревини - до 31.12.2018.

Враховуючи наведене, ОСОБА_5 , будучи службовою особою неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись вимог ч.2, ч. 10 своєї посадової інструкції, в частині забезпечення ефективного виконання покладених на відділ завдань щодо реалізації державної політики у сфері організації будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, комунальних доріг, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд на них, в межах повноважень, закріплених за відділом; забезпечення організації утримання в належному технічному стані та розвиток мереж автомобільних доріг загального користування місцевого значення, мостів та інших штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них, задоволення потреб народного господарства та населення України в удосконаленні та раціональному розвитку дорожньої інфраструктури; не перевіривши наявність договірних відносин Управлінням капітального будівництва ТОДА з ТОВ «Седер Україна», Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства на придбання лісорубних квитків та їх належний облік, не перевіривши наявність та умови договору №4 від 11.05.2018 укладеного між УКБ ТОДА та ТОВ «ТБЦ» щодо обов'язку виконання лісозаготівельних робіт ТОВ «ТБЦ», хоча повинен був і міг це зробити через покладені на нього обов'язки посадовою інструкцією та Положенням про Управління капітального будівництва ТОДА, перебуваючи в приміщення УКБ ТОДА по вул. Грушевського, 8 м. Тернопіль, Тернопільська область, діючи з протиправною недбалістю видав 22.08.2018, в порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільні дороги», ст.ст. 19, 69 Лісового кодексу України та договору №4 від 11.05.2018 лісорубний квиток ТЕ ЛРК № 003100 щодо проведення рубки догляду на автомобільній дорозі 0200911 Кременець-Дунаїв, загальною масою деревини в кількості 1808 кубічних метри ТОВ «Седер Україна» та завірив його відтиском гербової печатки, підтвердивши правильність зазначених в ньому відомостей, чим надав дозвіл на проведення рубки захисних насаджень юридичній особі, яка не є структурним підрозділом Управління капітального будівництва, постійним лісокористувачем чи підрядником за укладеним договором на виконання робіт чи надання послуг, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоч повинен був і міг їх передбачити.

Надалі, упродовж серпня-грудня 2018 року ТОВ «Седер Україна» згідно лісорубного квитка ТЕ JIPK №003100 від 22.08.2018, виданого уповноваженою службовою особою органу державної влади, не усвідомлюючи протиправність своїх дій, у лісових насадженнях в межах придорожньої захисної смуги за межами населених пунктів на автомобільній дорозі загального користування місцевого значення Тернопільської області 0200911 Кременець-Дунаїв проведено рубку 282 дерев породи «тополя» різних діаметрів. Вказана деревина, отримана в результаті рубки дерев на автомобільній дорозі загального користування місцевого значення Тернопільської області 0200911 Кременець-Дунаїв була вивезена на склад ТОВ «Седер Україна» та використана у господарській діяльності.

Таким чином, ОСОБА_5 , неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись вимог ч.2, ч.10 своєї посадової інструкції, в частині забезпечення ефективного виконання покладених на відділ завдань щодо реалізації державної політики у сфері організації будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, комунальних доріг, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд на них, в межах повноважень, закріплених за відділом; забезпечення організації утримання в належному технічному стані на розвиток мереж автомобільних доріг загального користування місцевого значення, мостів та інших штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них, задоволення потреб народного господарства та населення України в удосконаленні та раціональному розвитку дорожньої інфраструктури, допустив протиправну недбалість при видачі лісорубного квитка за обставин наведених вище, внаслідок чого проведено незаконну порубку деревини, яка знаходилась в лісових захисних смугах автомобільної дороги загального користування місцевого значення Тернопільської області 0200911 Кременець-Дунаїв та перебувала на балансі управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, а саме 282 дерев породи «тополя» різних діаметрів, чим завдано матеріальну шкоду в сумі 6 220 212, 17 (шість мільйонів двісті двадцять тисяч двісті дванадцять гривень сімнадцять копійок) гривень що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

Крім цього, у серпні 2018 року, точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , працюючи на посаді заступника начальника управління - начальника відділу експлуатаційного утримання автомобільних доріг та технічного нагляду управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, будучи службовою особою органу державної влади, внаслідок службової недбалості, тобто неналежного виконання службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, не переконавшись у наявності належно оформлених договірних відносин між Управлінням капітального будівництва ТОДА та ТОВ «Седер-Україна», не перевіривши наявність уже укладеного договору № 4 від 11.05.2018 між Управлінням капітального будівництва ТОДА та ТОВ «ТБЦ» на експлуатаційне утримання на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення у Тернопільській області, які перебувають на балансі Управління, доручив підлеглому працівнику - головному спеціалісту відділу експлуатації утримання автомобільних доріг управління капітального будівництва Тернопільської ОДА ОСОБА_11 виписати лісорубний квиток із зазначенням постійним лісокористувачем ТОВ «Седер-Україна» з метою порубки захисних насаджень у придорожній захисній смузі автомобільних доріг місцевого значення С201001 (Ланівці-Теофіполь) - Москалівка, яка перебуває на балансі УКБ ТОДА та експлуатаційне утримання якої згідно договору №4 від 11.05.2018 покладалося на ТОВ «ТБЦ».

Так, 22.08.2018 ОСОБА_11 , виконуючи вказівку ОСОБА_5 виписав лісорубний квиток серії ТЕ ЛРК № 003101 щодо проведення рубки догляду, на підставі акту обстеження автомобільної дороги С201001 (Ланівці-Теофіполь) - Москалівка, яким передбачено рубку догляду загальною масою деревини в кількості 3226 кубічних метри, вказавши постійним лісокористувачем ТОВ «Седер-Україна» та передав лісорубний квиток ОСОБА_5 для підпису та подальшої видачі.

Надалі, заступник начальника управління - начальника відділу експлуатаційного утримання автомобільних доріг та технічного нагляду управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації ОСОБА_5 , не перевіривши наявність належно оформлених договірних відносин між Управління капітального будівництва та ТОВ «Седер- Україна», не перевіривши наявність уже укладеного договору № 4 від 11.05.2018 між Управлінням капітального будівництва ТОДА та ТОВ «ТБЦ» на експлуатаційне утримання на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення у Тернопільській області, які перебувають на балансі Управління, хоча маючи реальну можливість з урахуванням повноважень за своєю посадою здійснити таку перевірку, діючи необережно з протиправною недбалістю, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоч повинен був і міг їх передбачити, засвідчив лісорубний квиток серії ТЕ ЛРК № 003101 власним підписом та видав його, надавши право для ТОВ «Седер Україна», з яким УКБ ТОДА не укладало відповідних договорів на експлуатаційне утримання доріг, здійснити незаконну порубку захисних насаджень, які перебували в смугах відводу автомобільних доріг місцевого значення, які перебувають у державній власності та знаходяться на балансі Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, внаслідок чого порушено вимоги ст. 19 Лісового кодексу України та п. 2.1.6 вищевказаного договору.

Того ж дня, 22.08.2018, відповідно до журналу видачі лісорубних квитків управління капітального будівництва Тернопільської ОДА лісорубний квиток серії ТЕ ЛРК №003101 видано ОСОБА_5 для ТОВ «Седер Україна», фактична адреса м. Луцьк, вул. Кременецька, 36, без наявності укладених письмових договорів про надання послуг із видалення старих та аварійних дерев на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення Тернопільської області, відповідно до якого строк закінчення заготівлі деревини - до 31.12.2018.

Враховуючи наведене, ОСОБА_5 , будучи службовою особою неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись вимог ч.2, ч.10 своєї посадової інструкції, в частині забезпечення ефективного виконання покладених на відділ завдань щодо реалізації державної політики у сфері організації будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, комунальних доріг, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд на них, в межах повноважень, закріплених за відділом; забезпечення організації утримання в належному технічному стані та розвиток мереж автомобільних доріг загального користування місцевого значення, мостів та інших штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них, задоволення потреб народного господарства та населення України в удосконаленні та раціональному розвитку дорожньої інфраструктури; не перевіривши наявність договірних відносин Управлінням капітального будівництва ТОДА з ТОВ «Седер Україна», Тернопільським обласним управлінням лісового та мисливського господарства на придбання лісорубних квитків та їх належний облік, не перевіривши наявність та умови договору №4 від 11.05.2018 укладеного між УКБ ТОДА та ТОВ «ТБЦ» щодо обов'язку виконання лісозаготівельних робіт ТОВ «ТБЦ», хоча повинен був і міг це зробити через покладені на нього обов'язки посадовою інструкцією та Положенням про Управління капітального будівництва ТОДА, перебуваючи в приміщення УКБ ТОДА по вул. Грушевського, 8 м. Тернопіль, Тернопільська область, діючи з протиправною недбалістю видав 22.08.2018, в порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільні дороги», ст.ст. 19, 69 Лісового кодексу України та договору №4 від 11.05.2018 лісорубний квиток ТЕ JIPK № 003101 щодо проведення рубки догляду на автомобільній дорозі С201001 (Ланівці-Теофіполь)- Москалівка, загальною масою деревини в кількості 3226 кубічних метри ТОВ «Седер Україна» та завірив його відтиском гербової печатки, підтвердивши правильність зазначених в ньому відомостей, чим надав дозвіл на проведення рубки захисних насаджень юридичній особі, яка не є структурним підрозділом Управління капітального будівництва, постійним лісокористувачем чи підрядником за укладеним договором на виконання робіт чи надання послуг, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків свого діяння, хоч повинен був і міг їх передбачити.

Надалі, упродовж серпня-грудня 2018 року ТОВ «Седер Україна» згідно лісорубного квитка ТЕ ЛРК №003101 від 22.08.2018, виданого уповноваженою службовою особою органу державної влади, не усвідомлюючи протиправність своїх дій, у лісових насадженнях в межах придорожньої захисної смуги за межами населених пунктів на автомобільній дорозі загального користування місцевого значення Тернопільської області С201001 (Ланівці-Теофіполь) - Москалівка проведено рубку 269 дерев породи «тополя» різних діаметрів. Вказана деревина, отримана в результаті рубки дерев на автомобільній дорозі загального користування місцевого значення Тернопільської області С201001 (Ланівці-Теофіполь) - Москалівка була вивезена на склад ТОВ «Седер Україна» та використана у господарській діяльності.

Таким чином, ОСОБА_5 , неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, не дотримуючись вимог ч.2, ч.10 своєї посадової інструкції, в частині забезпечення ефективного виконання покладених на відділ завдань щодо реалізації державної політики у сфері організації будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, комунальних доріг, а також відповідних інженерних комунікацій і споруд на них, в межах повноважень, закріплених за відділом; забезпечення організації утримання в належному технічному стані на розвиток мереж автомобільних доріг загального користування місцевого значення, мостів та інших штучних споруд, створення умов для безперервного та безпечного руху транспорту на них, задоволення потреб народного господарства та населення України в удосконаленні та раціональному розвитку дорожньої інфраструктури, допустив протиправну недбалість при видачі лісорубного квитка за обставин наведених вище, внаслідок чого проведено незаконну порубку деревини, яка знаходилась в лісових захисних смугах автомобільної дороги загального користування місцевого значення Тернопільської області С201001 (Ланівці- Теофіполь) - Москалівка та перебувала на балансі управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації, а саме 269 дерев породи «тополя» різних діаметрів, чим завдано матеріальну шкоду в сумі 7 327 191,81 гривень (сім мільйонів триста двадцять сім тисяч сто дев'яносто одну гривню вісімдесят одну копійку) гривень, що у 250 і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

27 квітня 2023 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.

У клопотанні старший слідчий вказує, що наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 інкримінованого йому кримінального правопорушення підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме рапортом від 17.12.2021; протоколом допиту свідка ОСОБА_9 від 15.12.2020; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 від 07.12.2020; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 від 29.12.2020; протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 28.12.2020; протоколом допиту свідка ОСОБА_14 від 28.12.2020; актом (виписка) ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління капітального будівництва Тернопільської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2018 по 30.04.2020; висновком експерта №СЕ-19/120-21/9937-ЕЛ від 30.11.2021; висновком експерта №СЕ-19/120-21/9940-ЕЛ від 30.11.2021; висновком експерта №СЕ-19/120-21/3066-ПЧ від 27.04.2021 та іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

В судовому засіданні прокурор зазначає, що підставою обрання підозрюваному ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді домашнього арешту є те, що він обґрунтовано підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину за ч. 2 ст. 367 КК України, проте, діями ОСОБА_5 державі заподіяні тяжкі наслідки, а також наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, експертів, спеціалістів у кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та не виключено вчинити інше кримінальне правопорушення, чи продовжувати кримінальне правопорушення, якому підозрюється.

Метою застосування запобіжного заходу стосовно ОСОБА_5 згідно ст. 177 КПК України є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, передбачених КПК України, а також запобігання наявним ризикам.

Перевіривши надані матеріали клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку прокурора, який підтримав клопотання, з наведених у ньому підстав та просить його задовольнити, підозрюваного та захисника, які заперечили відносно задоволення клопотання через його необґрунтованість, не відповідність вимогам КПК України, відсутністю ризиків у кримінальному провадженні та просять застосувати запобіжний захід у виді особистого зобов'язання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання старшого слідчого та сторони захисту слід задовольнити частково, виходячи з наступних підстав.

Згідно ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявність ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, зокрема, тяжкість покарання, що загрожує особі, стан здоров'я підозрюваного, міцність соціальних зв'язків, наявність постійного місця проживання або навчання, репутацію підозрюваного, наявність судимостей.

Так, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, яке відноситься до нетяжкого злочину. При цьому, підозра у вчиненні ОСОБА_5 вказаного кримінального правопорушення підтверджується оголошеними та дослідженими у судовому засіданні доказами.

Вказані докази в даному випадку є достатніми при вирішенні клопотання про застосування запобіжного заходу, виходячи із системного аналізу зібраних доказів.

При цьому необхідно відзначити, що на даній стадії досудового розслідування слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності та допустимості для вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо нього заходу забезпечення кримінального провадження, одним із яких є запобіжний захід, який застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.

Водночас, вивченням особи підозрюваного ОСОБА_5 встановлено, що він має постійне місце проживання і реєстрації, одружений, на утриманні перебуває одна малолітня дитина, та двоє повнолітніх, офіційно працевлаштований із позитивною характеристикою, на обліках в лікарів наркологи чи психіатра не перебуває, раніше не судимий, що свідчить про стійкі його соціальні зв'язки.

Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених ст. 177 цього Кодексу і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Зважаючи на викладене, приходжу до висновку, що органом досудового розслідування належним чином підтверджено у клопотанні та доведено в судовому засіданні прокурором наявність часткових ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, для запобігання яких застосовується вибраний запобіжний захід, а саме, можливість незаконного впливу на свідків, спеціалістів, експертів у кримінальному провадженню, можливість знищення, схову речей і документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином.

Проте, слідчий суддя вважає, що при розгляді клопотання, враховуючи період вчинення інкримінованих ОСОБА_5 діянь, відсутність інформації з приводу вчинення ОСОБА_5 дій, які б спрямовувалися на перешкоджання кримінальному провадженні, а також враховуючи позитивні характеризуючі дані підозрюваного, прокурором не доведено неможливість застосування більш м'якого запобіжного заходу для уникнення ризиків.

Відповідно до приписів ч. ч. 1, 2 ст. 179 КПК України, особисте зобов'язання полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов'язання виконувати покладені на нього слідчим суддею, судом обов'язки, передбачені ст. 194 цього Кодексу. Підозрюваному, обвинуваченому письмово під розпис повідомляються покладені на нього обов'язки та роз'яснюється, що в разі їх невиконання до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру мінімальної заробітної плати до 2 розмірів мінімальної заробітної плати.

Зважаючи на подані до клопотання докази, особу підозрюваного, обґрунтування прокурора, обставин вчинення інкримінованого кримінального правопорушення, з метою забезпечення всебічного, повного та неупередженого досудового розслідування кримінального провадження, дієвості даного кримінального провадження, уникнення ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а також забезпечення належної поведінки підозрюваного, враховуючи санкцію статті інкримінованого йому кримінального правопорушення, явки за викликом до слідчого, прокурора чи суду, забезпечення виконання підозрюваним покладених процесуальних обов'язків, таким чином існування обґрунтованого ризику, вважаю за необхідне застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у виді особистого зобов'язання з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.

Керуючись ст.ст. 176-179, 193, 194, 196, 205, 309, 376 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 від 04.05.2023р., яке погоджене прокурором Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту відносно підозрюваного ОСОБА_5 - задовольнити частково.

Клопотання захисника ОСОБА_7 та обвинуваченого ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання - задовольнити.

Застосувати відносно підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язки:

-- з'являтися до слідчого, прокурора чи суду на першу вимогу;

-- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

-- не відлучатися за межі Тернопільської області без дозволу слідчого, прокурора чи суду;

-- утримуватися від спілкуванням із свідками та експертами у кримінальному провадженні;

-- здати на зберігання в органи УДМСУ в Тернопільській області паспорт громадянина України для виїду за кодон.

Датою закінчення строку дії ухвали вважати 00 год. 00 хв. 25 червня 2023 року.

Роз'яснити підозрюваному ОСОБА_5 , що у разі невиконання покладених на нього обов'язків, до нього може бути застосовано більш жорсткий запобіжний захід або накладено грошове стягнення від 0,25 до 2 розмірів мінімальних заробітних плат.

Контроль за виконання ухвали покласти на старшого слідчого СУ ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 .

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1