Справа № 2-4251/10
02 вересня 2010 року Балаклійський районний суд Харківської області в складі: головуючого Соколової К.А., за участю секретаря Щербак Л.Ч., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Балаклія Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області про зобов'язання перерахувати та виплатити належні пенсійні виплати, -
встановив:
28.07.2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в якому просить визнати незаконними дії Управляння Пенсійного фонду України у Балаклійському районі Харківської області по не виконанню приписів ст.ст. 40, 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати відповідача здійснити йому з 01.06.2010 року перерахунок пенсії відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосування показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2009 рік.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Балаклійському районі Харківської області, отримує пенсію за віком. Після призначення пенсії він продовжував працювати та набув стажу, достатнього для здійснення перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата для перерахунку пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд, за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу. Однак відповідачем при проведенні перерахунку пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні не за 2009 рік, а за 2007 рік.
В судове засідання позивачка не з'явилася, в позовній заяві зазначила, що просить розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав письмові заперечення на позов, просив розглянути справу без його участі.
В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначив, що позивач дійсно перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Балаклійському районі Харківської області та отримує пенсію за віком.
Частину 4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ( зі змінами, внесеними Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, внесені до ст.ст.40, 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми у попередній редакції не приймалося.
У зв'язку з цим, перерахунок пенсій проводився відповідно до п.п.3 ст. 11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Відповідно до наказу Державного комітету статистики, Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки з питань європейської інтеграції України від 31.12.2003 року № 472/352/398 «Про затвердження тимчасової методики визначення показників середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, для призначення пенсії відповідно до Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та яка враховується для обчисленні пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії» .
Враховуючи відсутність механізму реалізації положень ст.ст. 40, 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України звернувся за роз'ясненням до Міністерства праці та соціальної політики України.
Згідно роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України ( лист №20/0/18-09/39 від 11.03.2009 року ) до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та яка враховується для обчисленні пенсії, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п. 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, та яка враховується для обчисленні пенсії за 2007 рік ( 1197,91 грн. ).
Щодо позовних вимог стосовно виключення періоду до 60 календарних місяців підряд, який становить не більше 10 відсотків тривалості страхового стажу, то позивачу відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п.п. 3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року було здійснено оптимізацію автоматичним способом за період з 01.03.1985 року по 31.10.1988 року, як більш вигідний варіант при розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії.
Враховуючи наявність відповідних заяв від позивача та представника відповідача суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 25.03.1999 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Балаклійському районі Харківської області та отримує пенсію за віком..
ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою про здійснення їй перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням її заробітної плати та страхового стажу після призначення пенсії.
Відповідачем з 01.06.2010 року було перераховано пенсію позивачу і при визначенні заробітку для обчислення нового розміру пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.
Згідно ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу. ( абз.3 ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року )
У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону. ( ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року )
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року №107-VІ до абз.3 ч.1 ст.40 та до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесені зміни.
Ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини 1 статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.»
Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі «щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення підпунктом "а" підпункту 9 та підпунктом "б" підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України №107-УІ.
Пунктом 6 зазначеного Рішення визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України №107-УІ, визнаних не конституційними.
Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані не конституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Виходячи з приписів ч.2 ст.152 Конституції України та дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 року за № 10-рп2008 року, відповідач з 22.05.2008 року при призначенні та перерахунку пенсії працівникам, зайнятим у галузях економіки, повинен був керуватись абз.3 ч.1 ст .40 та ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року.
Тому, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд визнає, що при перерахунку пенсії позивачу, відповідач повинен був виходити з ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2009 рік.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що зокрема зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року по справі № 1-21/2005 та у рішенні №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року), пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу здійснений відповідачем на підставі п.п.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» з урахуванням роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України ( лист № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 року ) щодо застосування показників заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку у 2009 році з урахуванням стажу та заробітку, набутого після призначення пенсії.
Так, згідно роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року проводяться із застосуванням показника заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн.
Суд не може погодитися із розрахунком, здійсненим відповідачем.
Як вбачається із листа Пенсійного фонду України № 11115/02-20 від 15.06.2010 року порядок визначення показників середньої заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України №4-4 від 01.02.2008 року. Цей порядок визначає механізм розрахунку показників заробітної плати ( доходу ) для обчислення пенсії за місяць та за рік.
Показник заробітної плати ( доходу ) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2009 рік складає 1654,37 грн.
Виходячи з наведено, суд приходить до висновку, що відповідач, здійснюючи позивачу перерахунок пенсії, невірно застосував показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік - 1197,91 грн., що призвело до порушення прав позивача.
Оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії 01.06.2010 року, відповідач при здійснення йому перерахунку пенсії повинен був застосувати показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2009 рік, який становить 1654,37 грн.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про незаконність дій Управління пенсійного фонду України у Балаклійському районі у Харківській області щодо нездійснення позивачці перерахунку пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії її перерахунок проводиться - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи вищевикладене, для захисту прав позивача суд вважає за необхідне визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області по невиконанню з 01 червня 2010 року по 02 вересня 2010 року приписів ст.ст. 40, 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення про зобов'язання відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії з 01 червня 2010 року відповідно до вимог ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058 з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2009 рік в сумі 1650,43 грн. та виплатити недоотриману у зв'язку з неправильним перерахунком суму.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 46, ч. 2 ст. 152 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст.ст. 2, 4, 10-11, 15, 60, 88, 208-233 ЦПК України, ст.ст.1, 257 ЦК України, суд -
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Балаклійському районі Харківської області по невиконанню з 01 червня 2010 року по 02 вересня 2010 року приписів ст.ст. 40, 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року, які призвели до поручення прав ОСОБА_1 на отримання пенсії в належному розмірі.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Балаклійському районі Харківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до ч.4 ст. 42 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення ( попереднього перерахунку ) пенсії незалежно від перерв у роботі із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону № 1058-IV враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто з урахуванням показника за 2009 рік в сумі 1650,43 грн. та провести виплату недоотриманої у зв'язку з неправильним перерахунком суми з 01 червня 2010 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Балаклійський районний суд Харківської області. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.