Справа №2 - 8218/10
08 липня 2010 року м. Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі судді - Цвіркуна О. С.
при секретарі - Власюк О.В.
з участю представника позивача ОСОБА_1 - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про перерахунок пенсії 2009 року відповідно до чинного законодавства, суд-
У травні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про перерахунок пенсії 2009 року відповідно до чинного законодавства.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст. 40 Закону. Тобто, при обчисленні перерахунку пенсії повинна враховуватись середня заробітна плата по Україні за 2008 рік.
У судовому засіданні представник позивача пояснила суду, що у травні 2010 року позивач звернулася до відповідача із письмовим зверненням стосовно перерахунку пенсії з 01 червня 2009 року з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік. Однак, їй було відмовлено і здійснено перерахунок пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2007 рік, тобто з порушенням вимог ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вказані дії відповідач мотивував тим, що враховуючи рішення Конституційного суду України від 22.05.2008, яким зміни, внесені до статей 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» були визнані неконституційними, перерахунок пенсії проводився відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», виходячи із показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн.
З такою позицією відповідача позивач не погоджується, а його відмову вважає такою, що суперечить Конституції України, рішенню Конституційного Суду України № 10-рп/2008 та просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з 01 червня 2009 року з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала. Просила його задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився. До початку проведення попереднього судового засідання ним було подано суду письмові заперечення проти позову з проханням розглянути справу за відсутності його представника. Крім цього, відповідач вказав, що діяв у межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, а також звернув увагу суду на те, що відсутнє програмне забезпечення для реалізації виплати та проведення перерахунків пенсій за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
З'ясувавши обставини по справі та перевіривши їх доказами, заслухавши пояснення представника позивача, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з таких підстав.
Ч. 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що ор гани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Рівне, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та йому була призначена пенсія за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням (номер пенсійної справи 138576).
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс * (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз (1) + Кз (2) + Кз (3) +... + Кз (n);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
09 червня 2009 року позивач звернулася до відповідача із письмовою заявою, в якій просила провести перерахунок його пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за календарний рік, що передує року звернення, на підставі чого з 01 червня 2009 року їй проведено перерахунок пенсії згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням заробітку та напрацьованого стажу роботи після призначення пенсії з врахуванням показників заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Позивач повторно звернувся до відповідача із заявою про усунення порушень при здійсненні перерахунку пенсії від 01 червня 2009 року та просила врахувати середню заробітну плату за 2008 рік, а не за 2007 рік, як це було зроблено, на що 18 травня 2010 року отримала лист № 185/11, в якому зазначалося, що перерахунок її пенсії було здійснено відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». У цьому ж листі вказано, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. З огляду на це, позивачу відповідачем перераховано пенсію із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн.
Таким чином, згідно відповіді № 185/11 від 18 травня 2010 року, наданої першим заступником начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Т. Панащук, позивачу відмовлено у перерахунку її пенсії із врахуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2008 рік.
Вказана відмова відповідача не може вважатися правомірною, оскільки п. 10 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 № 107-VI внесені зміни в ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV, за якими було передбачено проведення перерахунку пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, що визначався згідно ст. 40 Закону, визнані неконституційними.
Ч. 2 ст. 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, з 22 травня 2008 року ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» продовжує діяти у попередній редакції без врахування змін, внесених Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін у деякі законодавчі акти України» від 28.12.2007 № 107-VI, за якою визначено, що перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якого була призначена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 даного Закону.
Також, суд вважає, що дії відповідача в частині врахування для перерахунку пенсії позивачу в 2009 році показника середньої заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік у розмірі 1197,91 грн. є неправомірними, оскільки після прийняття рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій діють у попередній редакції Закону від 27.04.2007, де вказано, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс * (Ск : К), де:
Зс - середня заробітна плата працівників за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Як встановлено судом, позивач звернулася за перерахунком пенсії 09 червня 2009 року, тобто календарний рік, що передує року звернення за перерахунком її пенсії - 2008 рік.
Крім того, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативно-правовими актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», суд вважає необґрунтованими, оскільки дана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, а відповідно до ст. 8 Конституції України, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має вищу юридичну силу відносно вказаної постанови і згідно ст. 91, ч. 1 ст. 117 Конституції України є обов'язковим до виконання на території України.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік, починаючи відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 червня 2009 року, оскільки заява позивача про перерахунок пенсії була надана відповідачу 09 червня 2009 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 19, 91, 117, 152 Конституції України, ст. ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, ст. ст. 8, 10,59,60,208,209,213,214,215,218,223,294,296,84,88,228 ЦПК України , суд-
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про перерахунок пенсії 2009 року відповідно до чинного законодавства - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2009 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників за календарний 2008 рік, що передує року зверненню за перерахунком пенсії.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Апеляційного суду Рівненської області через Рівненський міський суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Рівненського міського суду О.С.Цвіркун