12 травня 2023 року Справа 160/1766/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши у письмовому провадженні клопотання позивача - ОСОБА_1 про призначення судово-медичної експертизи по адміністративній справі №160/1766/23, -
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить: визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії ВЧ НОМЕР_1 від 03.01.2023 року, щодо головного сержанта Військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати ВЛК ВЧ НОМЕР_1 провести військово-лікарську експертизу стану здоров'я головного сержанта ВЧ НОМЕР_2 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою визначення ступеня його придатності до військової служби.
Позивачем також заявлене клопотання про призначення судово-медичної експертизи, на розгляд якої поставити питання:
1. чи відповідав стан здоров'я ОСОБА_1 , висновку військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 щодо ступеня придатності ОСОБА_1 до військової служби, викладеної у постанові від 03.01.2023 року;
2. чи застосовувався метод індивідуальної оцінки придатності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до військової служби при складанні висновку військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 щодо ступеня придатності ОСОБА_1 до військової служби, викладеного у постанові від 03.01.2023 року;
3. чи були у військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 в наявності станом на 03.01.2023 р. незаперечні дані, що здатність ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до проходження військової служби за станом здоров'я не відновиться у найближчі два місяці;
4. чи були у військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 в наявності станом на 03.01.2023 р. підстави для надання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 відпустки за станом здоров'я.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 року, було прийнято позовну заяву ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії до розгляду та відкрито провадження по справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. До участі у справі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ВЧ НОМЕР_2 .
Цією ж ухвалою суду вирішено, що заявлені позивачем клопотання про призначення експертизи та про витребування доказів для її проведення будуть розглянуті судом після отримання від відповідача відзиву на позовну заяву із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а також письмових пояснень учасників справи щодо поданих клопотань.
Обґрунтовуючи клопотання про призначення експертизи позивач зазначив, що постанова відповідача щодо його здатності виконувати військову службу «обмежено придатний» була винесена внаслідок неналежного медичного огляду, без застосування методу індивідуальної оцінки придатності до військової служби та за наявності незаперечних даних, що здатність до проходження ним військової служби за станом здоров'я не відновиться. Все це є порушенням вимог пунктів 6.8, 6.9, 6.10, 6.12 «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженим Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 р. № 402. В свою чергу для з'ясування обставин оспорюваної постанови необхідні спеціальні знання у медичній сфері, а тому позивач просить суд призначити у справі судово-медичну експертизу, проведення якої доручити Комунальному закладу «Кіровоградське обласне бюро судово-медичної експертизи».
До суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що від ОСОБА_1 звернень, заяв та скарг щодо невірного рішення військово-лікарської комісії ВЧ НОМЕР_1 не надходило. Також у наявних матеріалах справи не вбачається доказів того, що позивач звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду висновку відповідача, отже не скористався своїм правом на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби. Таким чином, твердження позивача з приводу протиправності дій з боку військово-лікарської комісії ВЧ НОМЕР_1 на думку відповідача є безпідставними, а тому відсутні й підстави для задоволення позову.
Письмових пояснень з приводу клопотання позивача щодо призначення судово-медичної експертизи відповідачем до теперішнього часу до суду не надано.
Від третьої особи до суду надійшли пояснення, в яких ВЧ НОМЕР_2 заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що позивач після закінчення лікування та проходження ВЛК мав повернутися до частини та приступити до виконання своїх службових обов'язків. Факт оскарження позивачем висновку ВЛК у адміністративному або судовому порядку не звільняє його від виконання обов'язків військової служби. Враховуючи наявність трьох висновків ВЛК про придатність (часткову придатність) сержанта ОСОБА_1 до військової служби, третя особа вважає, що оскарження позивачем висновку ВЛК є намаганням уникнути відповідальності за дезертирство.
Письмових пояснень з приводу клопотань позивача щодо призначення судово-медичної експертизи третьою особою до теперішнього часу до суду також не надано.
Відповідно до ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів.
Частиною 2 ст.73 КАС України визначено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із ч.1-3 ст.101 КАС України висновком експерта є докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені в результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством. Предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права. Висновок експерта може бути наданий на замовлення учасника справи або на підставі ухвали суду про призначення експертизи.
Відповідно до ч.1 ст.102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Отже, експертиза призначається у разі необхідності з'ясування судом обставин, які стосуються предмету доказування, у спірному випадку обставин, які підтверджують заявлені позовні вимоги.
Статтею 1 Закону України «Про судову експертизу» від 25.02.1994 р. №4038-ХІІ визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Тобто експертиза передбачає дослідження певних об'єктів, яке провадиться експертами на базі спеціальних знань і на науковій основі з метою одержання даних про факти, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, підставою для призначення судової експертизи є необхідність з'ясування обставин, які потребують спеціальних знань, тобто тих, що виходять за межі знань осіб, які беруть участь у справі, та судді, котрий розглядає справу.
Так, відповідно до ч.10 ст.2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14 серпня 2008 року №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800 (далі - Положення №402).
Згідно із пунктами 1.1-1.3 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Основними завданнями військово-лікарської експертизи є добір громадян України, придатних за станом здоров'я до військової служби, для укомплектування Збройних Сил України; аналіз результатів медичного огляду та розробка заходів щодо комплектування Збройних Сил України особовим складом, придатним до військової служби за станом здоров'я; контроль за організацією і станом лікувально-оздоровчої роботи серед призовників, аналіз результатів і розроблення пропозицій із удосконалення цієї роботи; контроль за організацією, проведенням і результатами лікувально-діагностичної роботи у військових, цивільних лікувальних закладах та медичних підрозділах військових частин, що стосується військово-лікарської експертизи; надання методичної та практичної допомоги з питань військово-лікарської експертизи військово-лікарським комісіям, лікувальним закладам Міністерства оборони України; визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть; розроблення спільно з головними медичними спеціалістами Міністерства охорони здоров'я України (далі - МОЗ України) і Міністерства оборони України вимог щодо стану здоров'я призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, резервістів для найдоцільнішого використання їх на військовій службі; визначення ступеня придатності військовослужбовців до військової служби у зв'язку з їх звільненням; проведення наукової роботи з питань військово-лікарської експертизи; підготовка кадрів для військово-лікарських комісій.
Згідно із пунктом 2.1 Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Підпунктом 2.3.1 пункту 2.3 Положення №402 визначено, що Центральна військово- лікарська комісія є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 розділу І Положення №402 на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Згідно із підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
З поданого клопотання слідує, що позивач просить призначити судово-медичну експертизу, оскільки не погоджується з висновком відповідача, поряд із тим суд зазначає, що визначення ступеня придатності до військової служби належить виключно до повноважень Військово-лікарським комісії, а не судово-медичної експертизи.
Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 року у справі №810/5009/18 зазначив, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку військово-лікарської комісії щодо придатності до військової служби, позивач мав право звернутись до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.
Згідно із ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про призначення у справі судово-медичної експертизи з підстав заявлених в ньому.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.102, 241-243, 248, 250 КАС України, суд, -
Відмовити у задоволенні клопотання позивача - ОСОБА_1 про призначення судово-медичної експертизи по адміністративній справі №160/1766/23.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя К.С. Кучма