Справа № 443/904/23
Провадження № 23-з/811/10/23
17 травня 2023 року суддя cудової палати з розгляду кримінальних справ Львівського апеляційного суду Партика І.В., розглянувши подання Жидачівського районного суду Львівської області про вирішення підсудності та направлення справи про адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 , на розгляд до іншого суду,
встановив:
16 травня 2023 року до Львівського апеляційного суду надійшло подання Жидачівського районного суду Львівської області про вирішення підсудності та направлення справи про адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 на розгляд до іншого суду.
Із подання суду вбачається, що судді Жидачівського районного суду Львівської області доступу до документів, які встановлюють вимоги режиму секретності не мають, у зв'язку із чим не зможуть перевірити наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, а відтак у місцевому суді не можливо утворити склад колегії та розглянути дану справу.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну таємницю» доступ до державної таємниці надається дієздатним громадянам України, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-дослідної діяльності або навчання.
Ознайомившись з матеріалами справи та перевіривши доводи подання, вважаю, що подання підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею першою КУпАП визначено, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУпАП законодавство України про адміністративні правопорушення складається з цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ч. 1 ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього обвинувачення.
Частиною першою ст. 55 Конституції України передбачено право кожного звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створені або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце ущемлення прав та свобод.
Кодексом України про адміністративні правопорушення, який введений в дію Постановою Верховної Ради Української РСР 7 грудня 1984 № 8073-Х, не передбачений порядок направлення справ про адміністративні правопорушення, які розглядаються місцевими загальними судами (суддями), з одного суду до іншого, зокрема, у випадку неможливості розгляду такої справи у відповідному суді.
Отже, на даний час у КУпАП існує прогалина щодо процедури розгляду судом вищої інстанції (апеляційним судом) питання направлення справ про адміністративні правопорушення, з одного суду до іншого, для усунення якої потрібно законодавче врегулювання.
Способом ж подолання даної прогалини є можливість застосування правових інструментів, які дозволять в процесі правозастосування вирішити це питання за допомогою аналогії закону.
Апеляційним судом встановлено, що у Жидачівському районному суді Львівської області неможливо визначити суддю для розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 .
Ураховуючи вищевикладене, з метою усунення перешкод для реалізації права особи на справедливий суд та доступ до правосуддя, керуючись принципом верховенства права, вважаю необхідним задоволити подання Жидачівського районного суду Львівської області та направити матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП для розгляду до Шевченківського районного суду м. Львова
Керуючись ст. 257 КУпАП, ст. 55 Конституції України, суддя апеляційного суду
постановив:
подання Жидачівського районного суду Львівської області про направлення до іншого суду справи про адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 задоволити.
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 направити на розгляд Шевченківського районного суд м. Львова.
Суддя Партика І. В.