Справа № 453/973/22
№ провадження 3/453/15/23
15 травня 2023 року суддя Сколівського районного суду Львівської області Ясінський Ю.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Відділення поліції №3 Стрийського РУП ГУНП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, не одруженого, не працюючого,
за ч.1 ст. 130 КУпАП, -
ОСОБА_1 , 13.08.2022 року, близько 11 години, перебуваючи в смт. Славське по вул. І. Франка, Стрийського району Львівської області, керував автомобілем марки «Subaru Forester», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: було чути різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України .
ОСОБА_1 у судовому засіданні своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав та пояснив, що 13.08.2022 року, близько 11 години, перебував в смт. Славське по вул. І. Франка, Стрийського району Львівської області, від проходження огляду відмовився, оскільки алкогольні напої не вживав.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Вуйцік О.Б. підтримала подане клопотання (вх.№ЕП - 77 від 23.01.2023 року) про закриття провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП. Додатково зазначила, що матеріали справи не містять належних доказів щодо керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння та чи відмовлявся ОСОБА_1 від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Допитаний у судовому засіданні інспектор ОСОБА_2 пояснив, що 13.08.2022 року він патрулював із ОСОБА_3 у смт. Славське по вул. І. Франка, поблизу приміщення №4 д магазину «Рукавичка» було виявлено водія ОСОБА_1 , який рухався автомобілем марки «Subaru Forester», д.н.з. НОМЕР_1 . Відповідний транспортний засіб було зупинено, в ході спілкування з водієм було виявлено у нього ознаки алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушена координація рухів. Водію було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння на місці зупинки ТЗ, за допомогою газоаналізатору Drager ALCOTEST 6820, однак ОСОБА_1 пояснив, що немає підстав, а тому відмовився проходити огляд на місці та поїхав у невідомому напрямку.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, пояснення захисника, свідка дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.1 ст. 130 КУпАП адміністративна відповідальність передбачена за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Тобто, відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння є окремим (самостійним) складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Пунктом 2.5 ПДР України передбачено, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проте, вимоги вказаного пункту ПДР ОСОБА_1 дотримано не було.
Відповідно до пунктів 1.3., 1.9. Правил дорожнього руху України, учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, порядок проходження огляду осіб з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції закріплено у ст. 266 КУпАП, Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція).
Відповідно до ч.2 розділу І Інструкції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Відповідно до ч.3 розділу І Інструкції, ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя : поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно п. 6 розділу І Інструкції, огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом, а також лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку).
Відповідно до ч.2 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
В ході судового розгляду було встановлено, що 13.08.2022 року о 11 годині в смт. Славське по вул. І. Франка, Стрийського району Львівської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Subaru Forester», д.н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: було чути запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, поведінка, що не відповідає обстановці, від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вчинення ОСОБА_1 правопорушення доводиться наступними доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №338283 від 13.08.2022 року, в якому викладена суть адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, вчиненого ОСОБА_1 . Зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення ознаки алкогольного сп'яніння - саме запах алкоголю з порожнини рота, виявлені працівниками поліції 13.08.2022 року у ОСОБА_1 в розумінні п. 3 розділу 1, п. 1 розділу 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 09.11.2015 року, є безпосередніми підставами для проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння як на місці зупинки, так і в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення, а у випадку відмови від проходження огляду - визначають наявність в діях водія ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП. Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 від проходження, відповідно до встановленого порядку, огляду на стан наркотичного сп'яніння відмовився.
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, в якому, в графі «Результати огляду на стан сп'яніння» зазначено - відмовився;
- направленням відносно ОСОБА_1 з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, до закладу охорони здоров'я КНП «Сколівська ЦЛ», в якому зазначено, що ОСОБА_1 від проходження огляду відмовився.
- рапортом інспектора ПОГ СВзГ ВП Стрийського РУП ГУНП у Львівській області капітана поліції Шрібака Б.
Із долученого працівниками поліції диску до матеріалів справи, з відеозаписами подій, які мали місце 13.08.2022 року, де зафіксовано автомобіль марки «Subaru Forester», д.н.з. НОМЕР_1 , за кермом якого перебував ОСОБА_1 . Працівники поліції водію роз'яснили причини зупинки, в ході спілкування працівників поліції із ОСОБА_1 було виявлено у нього ознаки алкогольного сп'яніння. Працівники поліції запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, проте водій відмовився від проходження огляду та поїхав у невідомому напрямку.
Надаючи оцінку цим доказам в сукупності, суд вважає їх взаємопов'язаними, оскільки вони не суперечать між собою, а доповнюють один одного, а також є достатніми для правильного вирішення справи
Дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП, та його вину у вчиненні даного правопорушення доведено та підтверджено сукупністю досліджених доказів та встановлених в судовому засіданні обставин.
Порядок здійснення огляду з метою виявлення стану алкогольного сп'яніння, працівниками поліції дотримано відповідно до закону.
Підстав для закриття провадження у справі визначених ст.ст. 38, 247 КУпАП та обставин які виключають адміністративну відповідальність визначених ст.17 КУпАП не встановлено.
Оцінивши докази, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, враховуючи характер та обставини вчинення правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд вважає, що провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП доведена та особу необхідне притягнути до адміністративної відповідальності за даною статтею, наклавши на нього адміністративне стягнення.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з ОСОБА_1 судовий збір у користь держави .
Керуючись ст. ст. 280, 283 - 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді накладення штрафу у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути ОСОБА_1 на користь держави 536 (п'ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ю.Є. Ясінський