Справа № 127/10639/23
Провадження № 3/127/3040/23
"11" травня 2023 р.м. Вінниця
Cуддя Вінницького міського суду Вінницької області Каленяк Р.А., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 187 КУпАП,-
До Вінницького міського суду Вінницької області 13 квітня 2023 року надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 187 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ГР №223036 від 27 березня 2023 року вбачається, що ОСОБА_1 17.03.2023 о 23.05, перебуваючи під адміністративним наглядом, двері своєї квартири, на час перевірки за адресою АДРЕСА_1 , не відчинив, чим порушив умови адміністративного нагляду.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
В судове засідання ОСОБА_1 працівниками поліції доставлено не було, на виклики суду ОСОБА_1 не з'явився, постанова суду від 27.04.2023 про доставку останнього в судове засідання не виконана.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи вище викладене, вважаю, що зазначені та встановлені під час розгляду справи, факти, унеможливлюють об'єктивний судовий розгляд справи по суті, а тому приходжу до висновку про необхідність направлення матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 187 КУпАП до відділення поліції №1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для перевірки та з'ясування вищевказаних фактів.
Керуючись ст.ст. 187, 256, 268, 277, 278, 283, 284 КУпАП, суд, -
Матеріали адміністративної справи №127/10639/23 відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст. 187 КУпАП України, направити начальнику відділення поліції №1 Вінницького районного управління поліції ГУНП у Вінницькій області для відповідного реагування та забезпечення явки правопорушника до суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: