Справа № 127/13983/23
Провадження № 1-кс/127/5533/23
Іменем України
16 травня 2023 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницького області в складі
слідчого судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
за участю:
прокурора: ОСОБА_3
розглянувши в судовому засіданні в м. Вінниці в залі суду клопотання прокурора у кримінальному провадженні прокурора Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку, -
Прокурор у кримінальному провадженні прокурор Вінницької обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся до суду з клопотанням в якому просив надати дозвіл на проведення обшуку в торговому кіоску під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 (при вході на територію місцевого ринку), з метою відшукання та вилучення речей та документів, що мають значення для розкриття цього кримінального правопорушення, а саме: речей та документів, що свідчать про протиправні дії ОСОБА_4 та інших осіб, контрафактних тютюнових виробів, а також грошових коштів або інших цінностей, отриманих від їх реалізації, записників, блокнотів, комп'ютерної техніки, магнітних та інших носіїв інформації, мобільних телефонів та інших засобів зв'язку, сім-карток, банківських квитанцій, платіжних та інших банківських карток, квитанцій поштових відправлень, технічних засобів фіксації (фотоапарати, відеокамери), інших речей та документів, що мають значення для досудового розслідування та які можуть бути доказами під час судового розгляду, а також вказувати на причетність осіб до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень.
Клопотання мотивовано тим, що четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62022240040000152, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.10.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на території Вінницької області організовано функціонування протиправної схеми реалізації контрафактних тютюнових виробів, за пособництва співробітників Головного управління Державної податкової служби України у Вінницькій області.
Так, ОСОБА_4 , вступивши в злочинну змову з іншими особами, організував на території Вінницької області протиправну діяльність, щодо реалізації контрафактних тютюнових виробів (без марок акцизного податку, підробленими марками акцизного податку, марками «Duty Free») без наявності відповідних ліцензій на торгівлю тютюновими виробами та без використання електронних контрольно-касових апаратів.
Вказана протиправна діяльність стала можлива за пособництва службових осіб Головного управління Державної податкової служби України у Вінницькій області, які будучи обізнані про факт діяльності на території Вінницької області місць (магазинів, кіосків), де здійснюється реалізація тютюнових виробів без марок акцизного податку, без наявності відповідних ліцензій на торгівлю тютюновими виробами та без використання електронних контрольно-касових апаратів, в інтересах ОСОБА_4 , який являється організатором вказаної протиправної діяльності, не вживали достатніх заходів, щодо припинення порушень зі сторони останнього діючого податкового законодавства, здійснюючи таким чином пособництво у діяльності на території Вінницької області протиправної схеми щодо незаконного виготовлення, зберігання, збуту та транспортування з метою збуту підакцизних товарів - тютюнових виробів групою осіб.
Наявні у матеріалах кримінального провадження відомості свідчать про те, що організатором вищевказаної групи осіб є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який використовує в своїй діяльності низку торгових кіосків для реалізації контрафактного майна та автомобіль марки Opel Vivaro, білого кольору, 2013 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . За допомогою вказаного транспортного засобу здійснюється перевезення контрафактних тютюнових виробів до місць їх реалізації.
Разом з тим, в ході досудового розслідування встановлено, що у місці реалізації - торговому кіоску під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 (при вході на територію місцевого ринку), можуть зберігатись речі та документи, що свідчать про протиправні дії вищезазначених осіб; контрафактні тютюнові вироби, а також грошові кошти або інші цінності, отримані від їх реалізації, записники, блокноти, комп'ютерна техніка, магнітні та інші носії інформації, мобільні телефони та інші засоби зв'язку, сім-картки, банківські квитанції, платіжні та інші банківські картки, квитанції поштових відправлень, технічні засоби фіксації (фотоапарати, відеокамери), інші речі та документи, що мають значення для досудового розслідування та які можуть бути доказами під час судового розгляду, а також вказувати на причетність осіб до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень.
При цьому, незважаючи на проведення 27.04.2023 низки обшуків в торгових кіосках на території Вінницької області в межах вказаного кримінального провадження, оголошення підозри ОСОБА_4 , фактичним реалізаторам контрафактної продукції, за допомогою співучасників фактична діяльність зі збуту тютюнових виробів періодично поновлюється (торгівля цигарками здійснюється за «сприятливих обставин»), в т.ч. і у вказаному кіоску.
На підставі викладеного слідчий звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, за викладених в ньому обставин, просив клопотання задовольнити.
Відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Враховуючи вищенаведене, судовий розгляд здійснювався за фіксації процесу технічними засобами.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання прокурора та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення прокурора, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, з огляду та таке.
Статтею 30 Конституції України кожному гарантується недоторканність житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до статті 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до частини першої статті 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
В той же час, згідно з частиною першою статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Обшук - це слідча дія, що являє собою процесуальне примусове обстеження приміщень, місцевості, окремих осіб з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте в результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Фактичною підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети. До них, зокрема, можна віднести достатні відомості про те, що знаряддя кримінального правопорушення або майно (речі й цінності), здобуте у результаті його вчинення, а також інші предмети і документи, що мають значення для розкриття правопорушення чи забезпечення цивільного позову, відомості про обставини вчинення кримінального правопорушення знаходяться в певному приміщенні або місці чи в якої-небудь особи.
Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування. (ч. 2 ст. 234 КПК)
З матеріалів доданих до клопотання вбачається, що четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Вінниці) ТУ ДБР, розташованого у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62022240040000152, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.10.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України.
З витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62022240040000152 від 06.10.2022 слідує, що:
№1 - «Службові особи правоохоронного органу Вінницької області, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби в інтересах третіх осіб не вживають заходів по припиненню протиправної діяльності, що спричинило тяжкі наслідки».
№2 - «Організована група цивільних осіб за пособництва працівників правоохоронних органів Вінницької області організували реалізацію незаконно виготовлених тютюнових виробів».
Обґрунтовуючи клопотання прокурором зазначається, що досудовим розслідуванням встановлено, що на території Вінницької області організовано функціонування протиправної схеми реалізації контрафактних тютюнових виробів, за пособництва співробітників Головного управління Державної податкової служби України у Вінницькій області.
Так, ОСОБА_4 , вступивши в злочинну змову з іншими особами, організував на території Вінницької області протиправну діяльність, щодо реалізації контрафактних тютюнових виробів (без марок акцизного податку, підробленими марками акцизного податку, марками «Duty Free») без наявності відповідних ліцензій на торгівлю тютюновими виробами та без використання електронних контрольно-касових апаратів.
Вказана протиправна діяльність стала можлива за пособництва службових осіб Головного управління Державної податкової служби України у Вінницькій області, які будучи обізнані про факт діяльності на території Вінницької області місць (магазинів, кіосків), де здійснюється реалізація тютюнових виробів без марок акцизного податку, без наявності відповідних ліцензій на торгівлю тютюновими виробами та без використання електронних контрольно-касових апаратів, в інтересах ОСОБА_4 , який являється організатором вказаної протиправної діяльності, не вживали достатніх заходів, щодо припинення порушень зі сторони останнього діючого податкового законодавства, здійснюючи таким чином пособництво у діяльності на території Вінницької області протиправної схеми щодо незаконного виготовлення, зберігання, збуту та транспортування з метою збуту підакцизних товарів - тютюнових виробів групою осіб.
Наявні у матеріалах кримінального провадження відомості свідчать про те, що організатором вищевказаної групи осіб є ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який використовує в своїй діяльності низку торгових кіосків для реалізації контрафактного майна та автомобіль марки Opel Vivaro, білого кольору, 2013 року випуску, д.н.з. НОМЕР_1 , VIN - НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . За допомогою вказаного транспортного засобу здійснюється перевезення контрафактних тютюнових виробів до місць їх реалізації.
Разом з тим, в ході досудового розслідування встановлено, що у місці реалізації - торговому кіоску під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 (при вході на територію місцевого ринку), можуть зберігатись речі та документи, що свідчать про протиправні дії вищезазначених осіб; контрафактні тютюнові вироби, а також грошові кошти або інші цінності, отримані від їх реалізації, записники, блокноти, комп'ютерна техніка, магнітні та інші носії інформації, мобільні телефони та інші засоби зв'язку, сім-картки, банківські квитанції, платіжні та інші банківські картки, квитанції поштових відправлень, технічні засоби фіксації (фотоапарати, відеокамери), інші речі та документи, що мають значення для досудового розслідування та які можуть бути доказами під час судового розгляду, а також вказувати на причетність осіб до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень.
Вищевказані обставини підтверджуються витягом з ЄРДР №62022240040000152 від 06.10.2022, оперативною інформацією зафіксованою в рапорті прокурора.
27 квітня 2023 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у незаконному придбані з метою збуту, зберіганні з цією метою, а також збуті і транспортуванні з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів, вчиненого за попередньою змовою групою осіб, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 204 КК України.
Окрім того, як зазначається прокурором незважаючи на проведення 27.04.2023 низки обшуків в торгових кіосках на території Вінницької області в межах вказаного кримінального провадження, оголошення підозри ОСОБА_4 , фактичним реалізаторам контрафактної продукції, за допомогою співучасників фактична діяльність зі збуту тютюнових виробів періодично поновлюється (торгівля цигарками здійснюється за «сприятливих обставин»), в т.ч. і у вказаному кіоску.
Як уже зазначалося, згідно з частиною першою статті 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Відповідно до договору суборенди торгового місця від 01.11.2022 слідує, що орендарем торгового кіоску під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 (при вході на територію місцевого ринку) являється ОСОБА_6 .
З огляду на вищевикладене слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав вважати, що в торговому кіоску під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 (при вході на територію місцевого ринку), можуть зберігатися речі та документи, що мають значення для розкриття цього кримінального правопорушення, а саме: речі та документи, що свідчать про протиправні дії ОСОБА_4 та інших осіб, контрафактні тютюнові вироби, а також грошові кошти або інші цінності, отримані від їх реалізації, записники, блокноти, комп'ютерна техніка, магнітні та інші носії інформації, мобільні телефони та інші засоби зв'язку, сім-картки, банківські квитанції, платіжні та інші банківські картки, квитанції поштових відправлень, технічні засоби фіксації (фотоапарати, відеокамери), інші речі та документи, що мають значення для досудового розслідування та які можуть бути доказами під час судового розгляду, а також вказувати на причетність осіб до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень.
Таким чином, зважаючи на необхідність всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин кримінального правопорушення, надання їм належної правової оцінки та прийняття законних процесуальних рішень в передбачені кримінальним процесуальним законодавством строки, з метою здобуття фактичних даних, які дадуть можливість встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання та вилучення речей, слідчий суддя вважає клопотання про обшук обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 233, 234, 235, 309, 372 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора задовольнити.
Надати дозвіл слідчим, які діють у складі групи слідчих у кримінальному провадженні №62022240040000152 від 06.10.2022, та прокурорам які здійснюються процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні, на проведення обшуку в торговому кіоску під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 (при вході на територію місцевого ринку), з метою відшукання та вилучення речей та документів, що мають значення для розкриття цього кримінального правопорушення, а саме: речей та документів, що свідчать про протиправні дії ОСОБА_4 та інших осіб, контрафактних тютюнових виробів, а також грошових коштів або інших цінностей, отриманих від їх реалізації, записників, блокнотів, комп'ютерної техніки, магнітних та інших носіїв інформації, мобільних телефонів та інших засобів зв'язку, сім-карток, банківських квитанцій, платіжних та інших банківських карток, квитанцій поштових відправлень, технічних засобів фіксації (фотоапарати, відеокамери), інших речей та документів, що мають значення для досудового розслідування та які можуть бути доказами під час судового розгляду, а також вказувати на причетність осіб до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень.
Ухвала діє протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: