Постанова від 15.05.2023 по справі 300/3284/22

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2023 рокуЛьвівСправа № 300/3284/22 пров. № А/857/781/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р. Й.,

суддів Гуляка В. В.,

Ільчишин Н. В.,

розглянувши у письмовому провадженні у м. Львові апеляційну скаргу Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2022 року (ухвалене у порядку спрощеного позовного провадження у м. Івано-Франківську суддею Шумеєм М. В.) в адміністративній справі № 300/3284/22 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду із вказаним позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» щодо відмови йому у внесенні змін до довідки № 865 від 21.06.2021 про розмір грошового забезпечення шляхом включення до неї індексації грошового забезпечення та надіслання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії;

- зобов'язати Державну установу «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» внести зміни до довідки № 865 від 21.06.2021 про розмір грошового забезпечення позивача шляхом включення до неї такої складової як індексація грошового забезпечення за листопад 2019 року та надіслати її до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» на його користь суму сплаченого судового збору у розмірі 992 грн 40 коп.

В обґрунтування своїх позовних вимог, покликаючись на висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду від 03 квітня 2019 року в справі № 638/9697/17, від 30 вересня 2019 року в справі № 751/4349/16-а, від 08 лютого 2021 року в справі № 820/4963/18, зазначав, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців, колишніх працівників органів внутрішніх справ для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених зі служби, як складової конституційного права на соціальний захист. Наголошував, що відповідачем під час виготовлення та направлення до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року не включено складову «індексація» протиправно.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2022 року позов задоволено.

Не погодившись із цим рішенням, його оскаржив відповідач, який вважає, що рішення суду першої інстанції прийняте за неповного з'ясування обставин, що мають значення для справи, та невідповідності висновків, викладених в рішенні суду, фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного застосування норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення суду першої інстанції і прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що суми індексації грошового забезпечення поліцейських законодавством не віднесено до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а відтак не підлягають визначенню у довідці про грошове забезпечення позивача для перерахунку його пенсії. Звертає увагу на те, що методика розрахунку грошового забезпечення військовослужбовців, в тому числі колишніх працівників органів внутрішніх справ, при призначенні пенсії після звільнення зі служби відрізняється від методики визначення грошового забезпечення, яке враховується при перерахунку пенсії та має свої особливості.

Відзив на апеляційну скаргу поданий не був.

Відповідно до ч. 4 ст. 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

Відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України у зв'язку з розглядом справи у письмовому провадженні фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з таких підстав.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області як одержувач пенсії по лінії МВС відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

23 червня 2021 року до Головного Управління пенсійного фонду України в Івано- Франківській області від Державної Установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Івано-Франківській області" надійшла довідка № 865 від 21.06.2021 про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, в якій вказано посадовий оклад - 1700 грн; оклад за військовим званням - 1000 грн; надбавка за вислугу років (40 %) - 1080 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (39,99 %) - 1511,62 грн; премія (158,30 %) - 8376,64 грн; усього 13 668,26 грн. Відсутня така складова грошового забезпечення як - індексація.

29.07.2022 позивач звернувся до Головного управління національної поліції в Івано- Франківській області із заявою про надання інформації щодо отриманих розмірів індексації діючим працівникам поліції за прирівняною посадою до його, станом на 19.11.2019.

12.08.2022 позивач отримав відповідь за № Т-27/108/01/29-2022 від 08.08.2022 про те, що сума індексації поліцейського ГУНП в Івано-Франківській області у листопаді 2019 року становила 887,09 грн.

29.07.2022 позивач звернувся до ДУ ТМО МВС України по Івано-Франківській області із заявою про внесення зміни до виданої довідки, включивши до складу грошового забезпечення суму індексації діючими працівниками поліції за прирівняною посадою до його, станом на 19.11.2019.

07.08.2022 позивач отримав лист-відповідь ДУ ТМО МВС України по Івано-Франківській області про відмову у внесенні відповідних змін до довідки про грошове забезпечення № 865 від 21.06.2021.

Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.

Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема Закону № 2262 та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, таким не врегульовано питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, відтак при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону № 2017-ІІІ,Закону № 1282-ХІІ, та Порядку № 1078. Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців. В іншому випадку, не врахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.

Такі висновки суду першої інстанції не відповідають фактичним обставинам справи та є помилковими, виходячи з такого.

Враховуючи вимоги частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.

Зі змісту статті 19 Конституції України видно, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У спірних правовідносинах позивач вважає, що індексація грошового забезпечення відноситься до щомісячного додаткового виду грошового забезпечення та є підставою для її включення в довідку для проведення перерахунку пенсії.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017-III (далі - Закон № 2017-III) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (ч. 2 ст. 19 Закону № 2017-III).

Статтею 9 Закону № 2017-III передбачено, що грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України регульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ).

Згідно зі статтею 1 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону № 1282-ХІІ передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).

Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Статтею 4 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок №1078).

Згідно з п. 2 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.

Водночас суд апеляційної інстанції зауважує, що відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Судом апеляційної інстанції враховано рішення Конституційного Суду України від 13 травня 2015 року №4-рп/2015 у справі №1-9/2015, в якому зазначено, що граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.

З огляду на наведене, Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.

Враховуючи зазначене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що індексація грошового забезпечення не підлягає врахуванню при перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника органів внутрішніх справ прирівняного до поліцейського на підставі частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Сума індексації грошового забезпечення повинна враховуватися при обрахунку пенсії територіальними органами Пенсійного фонду України та не повинна враховуватися при перерахунку пенсії, яка здійснюється відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки суми індексації грошового забезпечення поліцейських не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а тому відсутні підстави для зазначення їх у довідці про грошове забезпечення за аналогічною посадою для перерахунку пенсії позивачу.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З огляду на наведене вище, доводи апеляційної скарги є суттєвими і становлять підстави для висновку про порушення місцевим судом норм матеріального і процесуального права, а також про те, що висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи, через що судове рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Керуючись ст. ст. 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» задовольнити, рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19 грудня 2022 року в адміністративній справі № 300/3284/22 скасувати.

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль

судді В. В. Гуляк

Н. В. Ільчишин