Справа № 695/245/23
номер провадження 2/695/549/23
15 травня 2023 рокум. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
у складі головуючого судді - Ватажок-Сташинської А.В.,
за участі: секретаря судового засідання - Біліченко С.В.,
представника позивача - Гнатюк А.І.,
представника Гельмязівської сільської ради - Сизька Д.Б.,
представника ТОВ «ГЕЛЬМЯЗІВСЬКЕ РЕМОНТНО-ТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО» - Штундера Я.Г.,
розглянувши в підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Золотоноша цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гельмязівської сільської ради, Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛЬМЯЗІВСЬКЕ РЕМОНТНО-ТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО» про зобов'язання вчинити певні дії,
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Гельмязівської сільської ради (далі - відповідач 1), Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛЬМЯЗІВСЬКЕ РЕМОНТНО-ТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО» (далі - відповідач 2), в якому з урахуванням уточненої позовної заяви від 16.02.2023 просить:
- визнати незаконною та скасувати державну реєстрацію прав на нерухоме майно, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2062417871215, адреса нерухомого майна: АДРЕСА_1 , номер відомостей про речове право: 36101933, зареєстроване 06.03.2020 державним реєстратором виконавчого комітету Гельмязівської сільської ради, Золотоніського району, Черкаської області Костюк Оксаною Володимирівною;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЕЛЬМЯЗІВСЬКЕ РЕМОНТНО-ТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО» передати у комунальну власність територіальної громади с. Гельмязів, від імені якої діє Гельмязівська сільська рада житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 891 від 06.11.1995 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій»;
- зобов'язати Гельмязівську сільську раду прийняти у комунальну власність територіальної громади житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 від Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЕЛЬМЯЗІВСЬКЕ РЕМОНТНО-ТРАНСПОРТНЕ ПІДПРИЄМСТВО» відповідно до приписів Постанови Кабінету Міністрів України № 891 від 06.11.1995 «Про затвердження Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій».
Ухвалою суду від 23.02.2023 відкрито провадження у справі за даним позовом, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 18.04.2023 продовжено строк підготовчого провадження у даній справі на 30 днів.
У підготовче засідання з розгляду справи, призначене на 12 год 00 хв 15.05.2023, прибули представники сторін.
Одночасно при зверненні з даним позовом, представником позивача подано клопотання про залучення до участі у справі Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
В обґрунтування клопотання зазначено, що у даній справі розглядається питання щодо не передання відомчого жилого фонду державним підприємством при ліквідації, перетворенні, реорганізації до комунальної власності спірного житлового будинку. При зверненні до Золотоніської районної державної адміністрації щодо сприяння в приватизації спірного житлового будинку позивачеві було повідомлено, що квартира в житловому будинку перебуває на балансі ПАТ «Гельмязівське РТП» на підставі реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам від 16.11.2001. Як зазначено у клопотанні, у реєстраційному посвідченні від 16.11.2001 вказано, що об'єкт не має житлових приміщень, однак, як вбачається з матеріалів справи вказана інформація не відповідає дійсності. Також у клопотанні зазначено, що Золотоніська районна державна адміністрація Черкаської області є стороною у справі - третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, оскільки саме Золотоніська районна державна адміністрація, в межах своїх повноважень повинна була б проконтролювати передачу відомчого житлового фонду до комунальної власності відповідно до приписів встановлених Постановою Кабінетом Міністрів України № 891 від 06.11.1995 «Про затвердження Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій».
У підготовчому засіданні представник позивача наполягала на задоволенні вказаного клопотання з підстав зазначених у ньому.
Представники відповідачів проти задоволення даного клопотання заперечували.
Заслухавши пояснення представників сторін, враховуючи підстави та предмет спору, вирішуючи клопотання сторони позивача про залучення до участі у справі Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, суд зазначає про таке.
Згідно з вимогами ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Частиною першою статті 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ч. 1 ст. 5 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 42 ЦПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони, треті особи.
Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач (ч. 1 ст. 48 ЦПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 53 ЦПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї зі сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Відповідно до ч. 3 ст. 53 ЦПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
У заявах про залучення третіх осіб і в заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі (ч. 4 ст. 53 ЦПК України).
Згідно з ч. 5 ст. 53 ЦПК України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Звертаючись з даним клопотанням про залучення до участі у справі третьої особи, представник позивача посилався на те, що саме Золотоніська районна державна адміністрація, в межах своїх повноважень повинна була б проконтролювати передачу відомчого житлового фонду до комунальної власності відповідно до приписів встановлених Постановою Кабінетом Міністрів України № 891 від 06.11.1995 «Про затвердження Положення про порядок передачі у комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій».
Порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій (далі - відомчий житловий фонд), у разі банкрутства, зміни форми власності або ліквідації цих підприємств, установ та організацій визначає Положення про порядок передачі в комунальну власність державного житлового фонду, що перебував у повному господарському віданні або в оперативному управлінні підприємств, установ та організацій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 06.11.1995 № 891 (далі - Положення № 891).
Згідно з п. 5 Положення № 891 передача будинків відомчого житлового фонду в комунальну власність провадиться комісією з питань приймання відомчого житлового фонду в комунальну власність, яка утворюється Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями або виконкомами відповідної Ради.
До складу цієї комісії входять представники відповідних місцевих комунальних підприємств, житлово-експлуатаційної організації, на баланс якої передаються будинки відомчого житлового фонду, регіонального відділення (представництва) Фонду державного майна, місцевого фінансового органу, бюро технічної інвентаризації, спеціалізованого проектного інституту, підприємства, установи чи організації, що передає відомчий житловий фонд, та представники інших заінтересованих підприємств, установ і організацій.
Комісію очолює заступник голови держадміністрації або заступник голови відповідної ради.
Відповідно до наданого до клопотання про залучення третьої особи листа Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області від 28.01.2016 № З-65/03-16, на письмовий запит Золотоніської райдержадміністрації ПАТ «Гельмязівське РТП» повідомило, що квартира у житловому будинку, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 була виділена на час роботи ОСОБА_1 . Документи на виділення квартири не надавались, рішення і протоколи профспілки не збереглись. Будинок перебуває на балансі підприємства на підставі реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам від 16.11.2001. Також у вказаному листі із посиланням на положення ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» зазначено, що здійснити приватизацію спірної квартири виходячи із чинного законодавства не є можливим.
Водночас суд зауважує, що відповідно до частини 2 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, врегульовано Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» від 03.03.1998 № 147/98-ВР (далі - Закон № 147/98-ВР).
Закон № 147/98-ВР є спеціальним законом, який регулює відносини, пов'язані з передачею об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до абзацу 6 частини першої статті 2 Закону № 147/98-ВР об'єктами передачі згідно з цим Законом є, зокрема, житловий фонд та інші об'єкти соціальної інфраструктури (далі - об'єкти соціальної інфраструктури), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутних фондів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону № 147/98-ВР передача об'єктів з державної у комунальну власність здійснюється за рішенням: органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій - щодо об'єктів, визначених у абзацах четвертому та шостому частини першої статті 2 цього Закону.
Положеннями статті 6 Закону № 147/98-ВР визначено, що передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі. Утворює комісію з питань передачі об'єктів та призначає її голову виконавчий орган відповідної сільської, селищної, міської, районної у місті ради, якщо інше не передбачено законом, - у разі передачі об'єктів у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Передача житлового фонду оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі (частини п'ята та шоста статті 7 Закону № 147/98-ВР).
За змістом статті 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади. Управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими суб'єктами.
Відповідно до пункту 9) частини першої статті 5 Закону України «Про Фонд державного майна України» від 09.12.2011 № 4107-VI до повноважень Фонду державного майна України належить, зокрема, погодження (прийняття) відповідно до законодавства рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших уповноважених органів управління або Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також погоджує рішення про передачу об'єктів комунальної власності в державну власність.
Згідно з підпунктом й) пункту 2 частини першої статті 7 Закону України «Про управління об'єктами державної власності» від 21.09.2006 № 185-V Фонд державного майна України відповідно до законодавства щодо нерухомого та іншого окремого індивідуально визначеного державного майна, зокрема, погоджує (приймає) рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших уповноважених органів управління або Національній академії наук України, галузевим академіям наук, крім випадків, передбачених законом.
Таким чином, на підставі викладеного вище, враховуючи підстави та предмет спору, судом не встановлено, на які права чи обов'язки, та яким чином може вплинути рішення суду у даній справі на права та інтереси Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області, а тому суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для залучення до участі у даній справі Золотоніської районної державної адміністрації Черкаської області у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.
Відтак у задоволенні клопотання представника позивача належить відмовити повністю.
Керуючись ст. 2, 53, 54, 260, 261, 353 ЦПК України, суд
У задоволенні клопотання представника позивача про залучення до участі в справі Золотоніської районної державної адміністрації в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 16.05.2023.
Суддя А.В. Ватажок-Сташинська