Рішення від 27.08.2010 по справі 2-2926

УКРАЇНА

Справа №2-2926

2010 г.

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2010 року Первомайський міський суд Луганської області в складі:

головуючого судді Пащенко Л.В.

при секретарі Жиляковій Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом посилаючись на те, що він належить до соціальної групи „Діти війни ”, так як народився 10 лютого 1938 року і на 02.09.1945 року йому було менш ніж 18 років, тобто згідно ст.1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” до дітей війни відносяться особи, яким на час закінчення Другої Світової війни (2 вересня 1945 року) не виповнилась 18 років. Належність до вказаної соціальної групи підтверджується довідкою виданою УПтаСЗН у м.Первомайську.

Згідно ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Вказана норма закону вступила в дію з 01.01.2006 року. Однак в порушення діючого законодавства у 2007 році відповідачем підвищення до пенсії не виплачувалося зовсім, в у 2008-2009 роках відповідачем сплачувалось підвищення до пенсії у розмірі 10% пенсії за віком.

Він звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок та виплату підвищення до пенсії як дитині війни згідно діючого законодавства, але своїм листом року відповідач відмовив у перерахунку та виплаті підвищення до пенсії.

Просить суд визнати відмову відповідача у підвищенні пенсії, як дитині війни неправомірною. Зобов'язати відповідача провести підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком та здійснити її виплату з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р. та з 01.01.2010 р., а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати по справі у розмірі 45,50 грн.

В судове засідання позивач не з'явився, просив провести розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, відповідач надав письмові заперечення проти позову. Позов не визнає, посилаючись на те, що в УПФУ м. Первомайська знаходиться на обліку ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1.

Позивач із заявою звернувся в липні 2010 року до УПФУ в м. Первомайську про підвищення їй пенсії, згідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». УПФУ в м. Первомайську заявнику було дано роз'яснення з цього питання.

Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - ІУ від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, частиною 1 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 цієї ст. встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим законом.

Згідно ч.2 ст.5 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком , а ч.1 цієї статті передбачено, що дія інших нормативно - правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках передбачених цим законом, або в частині , що не суперечить цьому закону.

Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України «Про державний бюджет України» визначається будь -які видатки Держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 цього Закону).

Враховуючи, що згідно ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує КМУ, то дії УПФУ в м. Первомайську не можуть бути визнані такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки відповідали вимогам вищезазначених правових актів, тому і не було підстав для обов'язку щомісячно виплачувати доплату до пенсії.

Статтею 111 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії , виплачується особам, які є інвалідами, у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. З 01.01.2007 р. зазначена норма реалізована в автоматизованому режимі за матеріалами пенсійних справ. Розмір надбавки інвалідам дітям війни з 01.01.2007 р. склав 19 грн., з 01.04.2007 р. -20,30 грн., з 01.10.2007 р. -20,55 грн.

За тих підстав, що позивач не є інвалідом, то в 2007 р. він не одержував зазначену надбавку до пенсії.

Згідно зі ст. 41 ЗУ«Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 28.12.2007 року дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановлених для учасників війни - 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Тому, згідно діючого законодавства з 01.01.2008 року позивач отримував підвищення до пенсії у розмірі 47 грн.; з 01.04.2008 року - 48,10 грн., з 01.07.2008 року - 48,20 грн.; з 01.10.2008 року - 49,80грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 10 - рп2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положенням п.41 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Разом з тим рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції чинній до внесення змін до нього, ВРУ не приймалося. Внаслідок цього порядок обчислення підвищення до пенсії залишилася неврегульованим. Тому, відповідно до п.8 ПКМУ від 28.05.2008р. №530 “Деяк питання соціального захисту окремих категорій громадян” дітям війни (кім тих, на яких поширюється дія ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення провадиться в таких розмірах: з 22 травня -48,10 грн., з 01 липня -48,20 грн., з 01 жовтня 2008 р. - 49,80 грн., з 01 січня 2009 р. - 49,80 грн.

Згідно ст.75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України. А це означає, що право приймати закони, вносити зміни в разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом, належить виключно ВРУ і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам, у тому числі Конституційному Суду України. З наведеного випливає, що ВРУ може змінити закон виключно законом, а не іншим чином.

Приймаючи рішення Конституційний Суд України не має компетенції відновлювати дію положень, що діяли раніше. Ухвалою Конституційного Суду України від 19.05.2009 р. №27-у/2009 було встановлено, непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у аб.1 ч.1 ст. 28 Закону №1058-IV на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому регулювання виплат дітям війни, передбаченої у ст. 6 Закону №2195- IV. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем, а тому вирішення цього питання не належить до повноважень Конституційного Суду України.

У зв'язку з тим, що Верховною Радою України не приймалося рішення стосовно поновлення дії норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що діяли до внесення змін Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до законодавчих актів України», застосувати положення ст. 6 у редакції Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що діяв до 01.01.2008 р. правових підстав немає.

Згідно з положенням, УПФУ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами КМУ.

На підставі ст..6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок у Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Позивач вимагає відшкодування судових витрат по справі, але такі видатки бюджетом Пенсійного фонду не передбачені.

Відповідно до ст.73 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування кошти ПФУ використовуються на:

1.виплату пенсій, передбачених Законом;

2.надання соціальних послуг, передбачених Законом;

3.фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;

4.оплату послуг з виплати та доставки пенсій;

5.формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Пунктом 2 ст.73 Закону передбачено, що забороняється використання коштів Пенсійного фонду для оплати договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат та на цілі, не передбачені цим Законом. Також, відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито» ПФУ, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються.

Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог в повному обсязі, та розглянути справу у відсутність представника УПФУ в м.Первомайську у письмовому провадженні.

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін.

Дослідивши надані докази суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

В суді встановлено:

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком та отримує пенсію в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Первомайську.

Відповідно до копії довідки НОМЕР_1 від 15.07.2005 року, виданої Управлянням праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради, позивач має статус «дитини війни».

Відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який на виконання наданих йому повноважень призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій , інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України (п.1, п.15 про Пенсійний фонд України).

Згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Зазначені факти не оспорюються відповідачем.

Ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» №2195\1У від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайськ Луганської області з заявою про перерахунок доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни.

19.07.2010 року відповідач направив позивачеві відповідь № 2052/Т-11 про відмову в перерахунку та виплаті доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни, оскільки у законодавчому порядку визначено величину підвищення пенсії дітям війни в розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 410,06 грн., з 1 жовтня - 415,11 грн.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.

Відповідно до ст.ст. 147, 152 Конституції України єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні є Конституційний Суд України, рішення якого набирають чинності з дня його ухвалення.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп2007 положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким була зупинена дія ст.. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позивач мав право на доплату до пенсії, з урахуванням виплаченої суми, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму на одну особу, а саме:

З 09.07.2007 до 30.09.2007 : 410,06 грн. х 30% х 3 = 369,06 грн.,

З 01.10.2007 до 31.12.2007 : 415,11 грн. х 30% х 3 = 373,59 грн.,

що складає 742,65 грн.

ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року внесено зміни до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», зокрема ст.6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року щодо внесення змін до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції України.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Наведене свідчить, що відповідач повинен був здійснювати нарахування та виплату позивачу підвищення до пенсії з моменту винесення Конституційним Судом України рішень № 6-рп2007 від 09 липня 2007 року та № 10- рп2008 від 22.05.2008 року.

Відповідач зобов'язаний був перерахувати та виплатити позивачеві підвищення до пенсії як дитині війни з 22 травня 2008 року з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу, встановленого ст.58 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року: з 1 квітня - 481 гривень, з 1 липня - 482 гривень, з 1 жовтня - 498 грн., оскільки підвищення пенсії дітям війни діючим законодавством було врегульовано і повинно було проводитись відповідно до рішень Конституційного Суду № 6 - рп2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп2008 від 22.05.2008 року.

Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2009 року по дійсний час діє в наступній редакції : «дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком».

Відповідачем здійснюється виплата підвищення до пенсії в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Частиною 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 грн., з 01 липня - 48,2 грн. та з 01жовтня - 49,8 грн.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідним бюджетними програмами.

Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини щодо нарахування та виплати дітям війни підвищення до пенсії, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, суд вважає за необхідно зобов'язати відповідача здійснити нарахування підвищення до пенсії позивачу відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2009.

Оскільки, на підставі ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито» від 21.01.1993 р. Пенсійний Фонд України його підприємства, установи та організації звільнення від сплати державного мита, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат. Також не підлягають задоволенню по сплаті витрат на інформаційне-забезпечення розгляду справи, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такі витрати Пенсійного фонду не передбачені.

Також суд приходить до висновку, що, передбачений ст.257 ЦК України, строк звернення з позовом позивач не пропустив, оскільки звернувся до суду в межах загальної позовної давності - три роки.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 21,24,46 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі про соціальні гарантії громадян, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, ст. 15, 16,257 ЦК України, ст.ст.88, 208-210 ЦПК України, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, та з 01 січня 2009 року за рахунок коштів Державного бюджету з урахуванням фактично здійснених виплат на період дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - ІУ від 18.11.2004 року у редакції, яка передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10-ти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя /підпис/ Л.В.Пащенко

З оригіналом згідно: Рішення суду не набрало законної сили.

Суддя Первомайського міського суду Л.В.Пащенко