Справа №2-2924
2010 г.
27 вересня 2010 року Первомайський міський суд Луганської області в складі:
головуючого судді Пащенко Л.В.
при секретарі Жиляковій Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайське справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії, -
Позивачка звернулась до суду з позовом посилаючись на те, що вона належить до соціальної групи „Діти війни ”, так як народилась 07 квітня 1936 року і на 02.09.1945 року їй було менш ніж 18 років, тобто згідно ст.1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” до дітей війни відносяться особи, яким на час закінчення Другої Світової війни (2 вересня 1945 року) не виповнилась 18 років. Належність до вказаної соціальної групи підтверджується довідкою виданою УПтаСЗН у м.Первомайську.
Згідно ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни ” дітям війни пенсія підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком. Вказана норма закону вступила в дію з 01.01.2006 року. Однак в порушення діючого законодавства з 01.01.2009 року відповідачем сплачується підвищення до пенсії, як дитині війни у значно зменшеному розмірі.
Вона звернулася до відповідача з заявою про виплату їй підвищення до пенсії у відповідності до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», але відповідач відмовив їй у перерахунку та виплаті підвищення до пенсії з посиланням на те, що виплати проводяться у законодавчо встановленому порядку.
Просить суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату доплати у вигляді підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на 30% мінімальної пенсії за віком з 01.01.2009 року по 01.08.2010 р. у сумі 2400 грн., 60 коп. з 01.08.2010 року довічно виплачувати підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» 30% мінімальної пенсії за віком, а також стягнути з відповідача на її користь витрати пов'язані з розглядом справи, держмито 8,50 грн. і ІТЗ 37,00 грн..
В судове засідання позивачка не з'явилась, просила суд розглянути справу у її відсутність.
Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, відповідач надав письмові заперечення проти позову. Позов не визнає, посилаючись на те, що в УПФУ м. Первомайська знаходиться на обліку ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
У липні 2010 року позивачка із заявою звернулася до УПФУ в м. Первомайську про підвищення їй пенсії, згідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». УПФУ в м. Первомайську заявнику було дано роз'яснення з цього питання.
Відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - ІУ від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
Визначення мінімального розміру пенсії за віком надано лише ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Так, частиною 1 цієї статті встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. При цьому ч.3 цієї ст. встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених за цим законом.
Згідно ч.2 ст.5 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виключно цим Законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком , а ч.1 цієї статті передбачено, що дія інших нормативно - правових актів може поширюватись на ці відносини лише у випадках передбачених цим законом, або в частині , що не суперечить цьому закону.
Відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України виключно Законом України «Про державний бюджет України» визначається будь -які видатки Держави на загально суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 цього Закону).
Враховуючи, що згідно ст.7 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не з бюджету Пенсійного фонду України, який затверджує КМУ, то дії УПФУ в м. Первомайську не можуть бути визнані такими, що не відповідають діючому законодавству, оскільки відповідали вимогам вищезазначених правових актів, тому і не було підстав для обов'язку щомісячно виплачувати доплату до пенсії.
Згідно зі ст. 41 ЗУ«Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 28.12.2007 року дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановлених для учасників війни - 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 10 - рп2008 визнано таким, що не відповідають Конституції України, положенням п.41 розділу ІІ ЗУ «Про Державний бюджет України 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Згідно ст.75 Конституції України єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України. А це означає, що право приймати закони, вносити зміни в разі, коли воно не здійснюється безпосередньо народом, належить виключно ВРУ і не може передаватися іншим органам чи посадовим особам, у тому числі Конституційному Суду України. З наведеного випливає, що ВРУ може змінити закон виключно законом, а не іншим чином.
Приймаючи рішення Конституційний Суд України не має компетенції відновлювати дію положень, що діяли раніше. Ухвалою Конституційного Суду України від 19.05.2009 р. №27-у/2009 було встановлено, непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого у аб.1 ч.1 ст. 28 Закону №1058-IV на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, крім цього Закону, дає підстави стверджувати про наявність прогалин у законодавчому регулювання виплат дітям війни, передбаченої у ст. 6 Закону №2195- IV. Ця прогалина полягає у відсутності механізму вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30% якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії. Заповнення прогалин має здійснюватися законодавцем, а тому вирішення цього питання не належить до повноважень Конституційного Суду України.
Після винесення Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 р. - рішення про відновлення дії вищезазначеного законодавчого акту України у редакції, чинній до внесення змін до нього, ВРУ не приймалося. Внаслідок цього порядок обчислення підвищення до пенсії залишився неврегульованим. Тому відповідно до п.8 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. №530 “Деяк питання соціального захисту окремих категорій громадян ” дітям війни (кім тих, на яких поширюється дія ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ” та “Про жертви нацистських переслідувань ”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення провадиться в таких розмірах: з 22 травня -48,10 грн., з 01 липня -48,20 грн., з 01 жовтня 2008 р. - 49,80 грн., з 01 січня 2009 р. - 49,80 грн.
По тим підставам позивачці з 01.01.2009р. сплачується підвищення до пенсії, як дитині війни у сумі 49,80 грн.
Позивачка вимагає відшкодування витрат по сплаті держмита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення, але такі видатки бюджетом Пенсійного фонду не передбачено.
УПФУ в м. Первомайську не має статті видатків на сплату витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, у зв'язку з чим позбавлене можливості сплачувати дані витрати.
Постановою КМУ від 22.10.2008р. №943 „Про економію бюджетних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів ” рекомендовано додержуватися жорстокого режиму економії бюджетних коштів у зв'язку з відсутністю кошторисних асигнувань на цю статтю видатків.
Також, відповідно до п.34 ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито» ПФУ, його підприємства, установи й організації від сплати державного мита звільняються.
Просить суд відмовити позивачці в задоволенні її позовних вимог в повному обсязі, та розглянути справу у відсутність представника УПФУ в м.Первомайську у письмовому провадженні.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін.
Дослідивши надані докази суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
В суді встановлено:
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером за віком та отримує пенсію в Управлінні Пенсійного Фонду України в м. Первомайську.
Відповідно до копії довідки НОМЕР_1 від 26.10.2005 р., виданої Управлянням праці та соціального захисту населення Первомайської міської ради, позивачка має статус «дитини війни».
Відповідач є територіальним органом Пенсійного фонду України, який на виконання наданих йому повноважень призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі виплату пенсій , інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України (п.1, п.15 про Пенсійний фонд України).
Згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Зазначені факти не оспорюються відповідачем.
Ст. 6 Закону України «Про соціальний статус дітей війни» №2195\1У від 18.11.2004 року дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайськ Луганської області з заявою про перерахунок доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни.
19.07.2010 року відповідач направив позивачеві відповідь № 2062/Ч-11 про відмову в перерахунку та виплаті доплати до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни, оскільки у законодавчому порядку визначено величину підвищення пенсії дітям війни в розмірі 10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі , в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2009 року по дійсний час діє в наступній редакції : «дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком».
Відповідачем здійснюється виплата підвищення до пенсії в розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частиною 8 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 грн., з 01 липня - 48,2 грн. та з 01жовтня - 49,80 грн.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 р.» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 р. встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідним бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини щодо нарахування та виплати дітям війни підвищення до пенсії, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, суд вважає за необхідно зобов'язати відповідача здійснити нарахування підвищення до пенсії позивачці відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 01.01.2009 р.
Оскільки, на підставі ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито» від 21.01.1993 р. Пенсійний Фонд України його підприємства, установи та організації звільнення від сплати державного мита, не підлягають задоволенню позовні вимоги в частині стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат. Також не підлягають задоволенню по сплаті витрат на інформаційне-забезпечення розгляду справи та на отримання юридичної допомоги, оскільки Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» такі витрати Пенсійного фонду не передбачені.
Також суд приходить до висновку, що, передбачений ст.257 ЦК України, строк звернення з позовом позивач не пропустив, оскільки звернувся до суду в межах загальної позовної давності - три роки.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 21,24,46 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі про соціальні гарантії громадян, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, ст. 15, 16,257 ЦК України, ст.ст.88, 208-210 ЦПК України, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Первомайську Луганської області здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 01 січня 2009 року за рахунок коштів Державного бюджету з урахуванням фактично здійснених виплат на період дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 - ІУ від 18.11.2004 року у редакції, яка передбачає, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30% мінімальної пенсії за віком.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10-ти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя /підпис/ Л.В.Пещенко
З оригіналом згідно.
Рішення не набрало законної сили.
Суддя Первомайського міського суду Л.В.Пащенко