Постанова від 17.04.2009 по справі 2-а-21/2009

Справа № 2-а-21

2009рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2009 року Солом"янський районний суд м. Києва в складі: головуючого судді Коробенка С. В.

при секретарі Маршалюк К.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні м. Києві справу за адміністративним позовом Заступника прокурора міста Києва в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Київської міської державної адміністрації, 3-тя особа - Солом'янська районна у місті Києві державна адміністрація, про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В січні 2009 року Прокуратурою міста Києва в інтересах ОСОБА_1 подано адміністративний позов з вимогою зобов'язати Головне управління у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Київської міської державної адміністрації встановити дату зарахування на квартирний облік у реєстрі постраждалих категорії 1 з 10.04.1992р.

Позовні вимоги грунтуються на наступному.

Головним управлінням у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС КМДА (далі по тексту - Головне управління КМДА) неправомірно встановлено дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік у реєстрі постраждалих категорії 1 з 07.11.2001 року.

Так, рішенням виконкому Залізничної районної ради від 10.04.92 № 82 ОСОБА_1 з сім'єю у складі 3-х осіб (він, дружина, дитина) було зараховано на квартирний облік як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1.

У подальшому, 01.07.1992 редакцію ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи було змінено в частині виключення осіб, захворювання яких пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. В зв'язку з цим у 1992 році ОСОБА_1 видано посвідчення постраждалого категорії 2.

Розпорядженням Солом'янської райдержадміністрації від 07.11.2001 № 169, у зв'язку з отриманням ОСОБА_1 посвідчення постраждалого категорії 1, внаслідок встановлення інвалідності, його було поставлено на квартирний облік з 2001 року.

Після перегляду справи ОСОБА_1 розпорядженням Солом'янської райдержадміністрації від 15.04.2008 № 601 дату перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку як постраждалого категорії 1 встановлено з 10.04.1992 року.

Незважаючи на це, на думку законного представника Позивача, прокурора Головним управління КМДА без відповідних на те повноважень самостійно змінено дату постановления ОСОБА_1 на облік з 07.11.2001р.

Представник третьої особи по справі - Солом'янської районної в м. Києві державної адміністрації позов підтримав у повному обсязі, просив суд його задовольнити.

Представник Відповідача у судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про слухання справи, заперечень не надав, проте з урахуванням наявності у справі кореспонденції Відповідача з викладенням його позиції щодо заявлених позовних вимог, суд вважає за можливе розглядати справу у його відсутність на підставі наявних у справі матеріалів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення законного представника Позивача, прокурора, представника третьої особи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішенням виконкому Залізничної районної ради від 10.04.92 № 82 ОСОБА_1 з сім'єю у складі 3-х осіб (він, дружина, дитина) було зараховано на квартирний облік як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 1.

Підставою для зарахування позивача на квартирний облік як постраждалого категорії 1 було посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, видане 20.12.1990 на підставі постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 02.07.1990, експертний висновок про наявність у ОСОБА_1 захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС № 14-39 від 17.10.1991 року.

Відповідно до п.13 Постанови Кабінету Міністрів УРСР від 18.06.1991, до видачі посвідчень встановлених зразків підставою для надання пільг і компенсацій, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесених до категорій 1 і 2, є посвідчення, видані, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 02.07.1990 року.

Розмежування підстав щодо визначення категорій постраждалих осіб вперше було передбачено вищезгаданим Законом у редакції від 19.12.1991 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 14 цього Закону, до постраждалих категорії 1 віднесено: інвалідів з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворих внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, а також осіб, захворювання яких пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи.

У подальшому, 01.07.1992 редакцію ч. 1 ст. 14 даного Закону було змінено в частині виключення осіб, захворювання яких пов'язане з наслідками Чорнобильської катастрофи. В зв'язку з цим у 1992 році ОСОБА_1 видано посвідчення постраждалого категорії 2.

У кінці 1992 року ОСОБА_1 було змінено підставу перебування на квартирному обліку з категорії 1 на категорію 2 постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Розпорядженням Солом'янської райдержадміністрації від 07.11.2001 № 169, у зв'язку з отриманням ОСОБА_1 посвідчення постраждалого категорії 1, внаслідок встановлення \ інвалідності, його було поставлено на квартирний облік з 2001 року.

Після перегляду справи ОСОБА_1 розпорядженням Солом'янської райдержадміністрації від 15.04.2008 № 601 дату перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку як постраждалого категорії 1 встановлено з 10.04.1992 року.

В подальшому рішення про зміну дати перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку не змінювалось, і він продовжує перебувати на квартирному обліку в списках на позачергове отримання житла як потерпілий внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 з 10.04.1992 року.

Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Таким чином, суд погоджується з позицією Прокурора про те, що Солом'янською районною у місті Києві державною адміністрацією правомірно зараховано ОСОБА_1 на квартирний облік як постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС категорії 1 з 10.04.1992 у відповідності до вимог чинного на той час законодавства та ст. 58 Конституції України.

І Однак, 25.07.2008 Головним управлінням КМДА на запит прокуратури м. Києва повідомлено, що підстави для включення ОСОБА_1 до реєстру постраждалих категорії 1 з 10.04.1992 відсутні, а 09.10.2008 - відхилено протест прокуратури м. Києва щодо включення ОСОБА_1 до реєстру постраждалих категорії 1 з 10.04.1992 року.

Разом з тим, як вбачається з реєстру осіб, віднесених до категорії 1, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, дослідженого у судовому засіданні, станом на 01.01.2007 ОСОБА_1 перебував у зазначеному реєстрі під номером 1, із датою зарахування на квартирний облік з 10.04.1992 року.

І Однак, в реєстрі осіб, віднесених до категорії 1, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, за 2008 рік, ОСОБА_1 рахується під номером 1783, а датою зарахування на квартирний облік встановлено 07.11.2001 року.

Згідно з п. 10 ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи, віднесені до категорії 1, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на позачергове забезпечення жилою площею. Крім того, особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається додаткова жила площа у вигляді окремої кімнати.

Відповідно до п. 3 Порядку надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника з числа осіб, віднесених до категорії 1 (далі по тексту - Порядок), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 31.12.1996 № 1589, додаткова жила площа, зокрема, надається особам, віднесеним до категорії 1, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Пунктом 5 Порядку встановлено, що з метою раціональнішого використання коштів, що спрямовуються на поліпшення житлових умов осіб, віднесених до категорії 1, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації ведуть реєстри осіб, віднесених до категорії 1, які перенесли променеву хворобу будь-якого ступеню або стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи. До реєстрів вноситься прізвище, ім'я, по-батькові особи, дата зарахування її на квартирний облік на загальних підставах і дата зарахування її на квартирний облік на пільгових умовах, та інші відомості.

Згідно з п. 6 Порядку, кошти для придбання або спорудження житла для осіб, сімей, віднесених до постраждалих категорії 1 виділяються місцевими адміністраціями з державного бюджету на підставі реєстрів, які ними ведуться.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне Управління у справах захисту населення від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Київської міської державної адміністрації (далі по тексту - Положення), затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 14.04.2000 № 549, Головне управління є місцевим органом державної виконавчої влади, і здійснює керівництво у сфері ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і регулюванні питань радіаційного, соціального та медичного захисту населення.

Згідно з п.п. 6.6, 6.7, 6.9, 6.11 Положення, Головне управління КМДА відповідно до покладених на нього завдань:

- забезпечує (як розпорядник видатків Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення) розподіл коштів за напрямками згідно з обсягами фінансування;

• - готує пропозиції щодо формування і розміщення державного замовлення на спорудження житла з об'єктами соціальної сфери для громадян, евакуйованих або відселених з територій, що зазнали екологічного забруднення;

• - розглядає листи і пропозиції щодо соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- здійснює контроль за наданням громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пільг і компенсацій, встановлених чинним законодавством, за забезпеченням їх соціального захисту і створенням соціальних умов їхньої життєдіяльності.

Незважаючи на зазначений вище обсяг функцій, Головне управління у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС КМДА за відсутності належних повноважень змінило дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік у реєстрі постраждалих категорії 1 з 10.04.1992 на 07.11.2001, що призвело до зміни черговості в реєстрі постраждалих категорії 1 з № 1 на № 1783, всупереч вимогам ст. 58 Конституції України, ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що порушує законні права та інтереси ОСОБА_1

Рішенням Солом'янського районного суду м. Києва від 19.03.2007р. ОСОБА_1 визнано недієздатним, та його опікуном призначено ОСОБА_2, яка в якості законного представника бере участь у справі.

Відповідно до статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Згідно з ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті /вчинені/ вони:

- на підставі, у межах повноважень та способу, що передбачені Конституцією та законами України;

• - з використанням повноваження з метою, якою це повноваження надано;

• - обгрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення /вчинення дії/;

• - безсторонньо /неупереджено/;

• - добросовісно;

• - розсудливо;

• - з дотриманням принципу рівності перед законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обгрунтування правомірності своїх дій щодо позивача.

Виходячи з викладеного вище, суд не приймає до уваги позицію відповідача, викладену в листі на адресу Прокуратури від 09.10.2008 року, і приходить до висновку про обгрунтованість вимог Позивача.

Керуючись ст. 58 Конституції України, ст. 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ст. ст. 2, 7, 17, 71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Головне управління у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС Київської міської державної адміністрації встановити дату зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік у реєстрі постраждалих Категорії 1 з 10.04.1992р.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10 днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.