Рішення від 15.05.2023 по справі 360/293/23

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

15 травня 2023 рокум. ДніпроСправа № 360/293/23

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 30.03.2023 надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 або позивач) до Луганської обласної прокуратури (далі відповідач), відповідно до якого позивач просить суд:

визнати дії Луганської обласної прокуратури щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2022, за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу обласної прокуратури неправомірними;

зобов'язати Луганську обласну прокуратуру надати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2022, за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу обласної прокуратури.

В обґрунтування пред'явленого позову ОСОБА_1 зазначено таке.

04.05.2022 позивачу рішенням Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Дніпропетровської області призначено пенсію за вислугу років згідно статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 у розмірі 10 194 грн.

Згідно заяви ОСОБА_1 13.05.2022 за №21-83вих-22 за підписом керівника Луганської обласної прокуратури, позивачу була надана довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, відповідно до ст. 81 Закону України «Про прокуратуру», ст. 7 Закону України «Про державний бюджет», яку 17.05.2022 позивач офіційно надала до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Дніпропетровської області, для приєднання до своєї пенсійної справи.

31.08.2022 позивач звільнилась з органів прокуратури та звернулась до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Дніпропетровської області з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, згідно наданої довідки за №21-83вих-22 від 13.05.2022 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої Луганською обласною прокуратуро.

Відповідно до інформації в електронному кабінеті позивача на офіційному сайті ПФУ та відповіді, яка надійшла на її електронну пошту від Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 09.11.2022, заяву ОСОБА_1 розглянуто та зазначено, що долучену до заяви від 17.05.2022 довідку про заробітну плату від 13.05.2022 № 21-83вих-22 листом Луганської обласної прокуратури від 24.10.2022 № 21-152вих-22 за підписом головного бухгалтера ( за відсутності підпису керівника Луганської обласної прокуратури, його заступника або виконувача обов'язків керівника обласної прокуратури) визнано недійсною у зв'язку з тим, що підвищення заробітної плати прокурорів з травня 2022 року не було.

З метою з'ясування вичерпної інформації щодо порушення своїх конституційних прав з боку обласної прокуратури, ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про надання ґрунтовної відповіді, а також до в.о. керівника Луганської обласної прокуратури в порядку ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» з проханням надати довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2022, за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу обласної прокуратури.

На свої заяви позивач отримала відповідь, що після дати призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а саме з травня 2022 року по теперішній час, підвищення посадових окладів прокурорів не було, а тому у обласної прокуратури на теперішній час відсутні підстави надати довідку.

Вважаючи такі дії відповідача протиправним, та таким, що не відповідають чинному законодавству, позивач звернулась до суду із цим позовом.

Відповідач проти позовних вимог ОСОБА_1 заперечував, про що 17.04.2023 подав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке.

26.04.2022 до Луганської обласної прокуратури надійшла заява ОСОБА_1 про надання довідки про заробітну плату для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру».

Враховуючи, що ОСОБА_1 станом на квітень 2022 року не займала посад прокурора, а була звільнена з органів прокуратури Луганської області у травні 2020 року, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому вона обіймала посаду, довідку про складові заробітної плати та порядок врахування виплат, що зазначаються в довідці було враховано відповідно до положення частини четвертої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та за нормами, чинними на день звільнення ОСОБА_1 з органів прокуратури Луганської області, тобто на 05.05.2020, та відповідно за останньою займаною посадою - прокурора регіональної прокуратури.

До складових заробітної плати ОСОБА_1 включено посадовий оклад у сумі 5730 грн, надбавку за вислугу років у розмірі 30% посадового окладу у сумі 1719 грн та розрахунок сум отриманої заробітної плати за 60 місяців роботи за період з травня 2015 року по квітень 2020 року.

При цьому розмір посадового окладу зазначено у довідці відповідно до діючого на той час нормативно-правового акта, що регулював питання оплати праці прокурорів, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати працівників прокуратури»).

03.05.2022 ОСОБА_1 була видана довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років.

Разом з тим, 10.05.2022 від ОСОБА_1 надійшла заява про надання довідки для перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.01.2022 посадових окладів працівників прокуратури.

13.05.2022 Луганською обласною прокуратурою надано відповідну довідку за прирівняною посадою прокурора обласної прокуратури із зазначенням складових заробітної плати прокурора за нормами, чинними на дату останнього підвищення заробітної плати прокурорів, тобто на 01.01.2022 з урахуванням наступного.

З прийняттям Рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VІІ із змінами, визнане неконституційним, та відповідно, підлягає застосуванню в первинній редакції.

Разом з цим, для виконання зазначеного Рішення головним розпорядником бюджетних коштів - Офісом Генерального прокурора розроблено та погоджено у Міністерстві соціальної політики України порядок дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури (далі Порядок).

Отже, відповідно до Закону та Порядку призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Після 05.05.2020 (день звільнення ОСОБА_1 з органів прокуратури) посадові оклади прокурора підвищувались - 11.09.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022. Враховуючи наведене, після розгляду заяви ОСОБА_1 , обласною прокуратурою надано відповідну довідку.

Разом з цим, враховуючи, що пенсії за вислугу років призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області роз'яснено, що момент виникнення права на перерахунок призначених пенсій прокурорів виникає в порядку і на умовах, визначених частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», з урахуванням дати первинного призначення пенсії, тобто для ОСОБА_1 право на перерахунок пенсії наступає у разі прийняття нормативно-правового акта про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури виключно після 03.05.2022.

Враховуючи наведене, обласною прокуратурою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області направлено лист про визнання недійсною довідки про складові заробітної плати, що враховуються для перерахунку пенсії від 13.05.2022 № 21-83вих22, у зв'язку із тим, що після дати призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а саме з травня 2022 року по теперішній час, підвищення посадових окладів прокурорів не було.

Таким чином, відповідач зазначає, що у Луганської обласної прокуратури відсутні підстави для видачі довідки про розмір заробітної плати, оскільки підвищення посадових окладів прокурорів з дати первинного призначення пенсії ОСОБА_1 (травень 2022 року) не було.

На підставі викладеного, просить суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Позивачем 20.04.2023 подано відповідь на відзив Луганської обласної прокуратури, відповідно до якої ОСОБА_1 вважає доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву нікчемними, такими що не спростували твердження та аргументи позивача стосовно суті позовних вимог, а тому підлягають відхиленню у повному обсязі виходячи із наступних пояснень та аргументів.

Пенсійне забезпечення прокурорів визначено статтею 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697). Пенсія за вислугу років призначається незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше 25 років, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів не менше 15 років. Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

26.04.2022 позивач звернулась до Луганської обласної прокуратури про надання їй довідки про складові заробітної плати/грошового забезпечення за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд на посаді прокурора перед призначенням пенсії, на що 03.05.2023 року Луганська обласна прокуратура надала довідки за №21-81вих 22 та за № 21-80вих 22 за період: з травня 2015 року по квітень 2020 року.

04.05.2023 ОСОБА_1 звернулась до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за вислугою років відповідно до п.5 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ, у розмірі пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах, із розрахунку 60 відсотків місячної (чинної) заробітної плати за відповідну вислугу років, передбачену частиною першою цієї статті з дня звернення, надавши всі необхідні документи, а також: довідку про складові заробітної плати / грошового забезпечення за 60 календарних місяців роботи підряд на посаді прокурора перед призначенням пенсії за період з травня 2015 по квітень 2020 років.

Рішенням Конституційного Суду України 26 березня 2020 року у справі №6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Пунктом 6 статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» установлено у 2022 році прожитковий мінімум, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури становить: з 1 січня - 1600 гривень.

Таким чином, з 01.01.2022 відбулось підвищення зарплати прокурорів. Відтак, позивач вважає, що вона має право на перерахунок призначеної їй пенсії з 01.01.2022.

Крім того, в Законі України «Про прокуратуру» відсутні посилання на повноваження прокуратури відносно права перерахунку пенсій прокурорам, тим більше звільненим прокурорам.

Відповідно п.13 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами. На думку позивача, Луганська обласна прокуратура, в зв'язку з підвищенням посадових окладів прокурорів з 01.01.2022 повинна надати довідку про збільшення посадових окладів прокурорів, навати оцінку виникненню у позивача права та коли наступає у неї таке право на перерахунок пенсії, можуть тільки уповноважені на те державні органи Пенсійного фонду України, що свідчить про перевищення повноважень Луганської обласної прокуратури.

Щодо Порядку дій, розробленого та погодженого з Міністерством соціальної політики, на яке посилається відповідач, зауважила, що він не є нормативно-правовим актом, не відповідає ні Закону, ні Рішенню Конституційного Суду України.

Закон України «Про прокуратуру», який є спеціальним законом, що визначає організацію і діяльність прокуратури, взагалі не містить жодного поняття стосовно «Порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури».

За таких обставин, позивач вважає, що Порядок, на який посилається Луганська обласна прокуратура, не є нормативно правовим актом, не відповідає ні Закону, ні Рішенню Конституційного Суду України. Його розроблення та погодження з Міністерством соціальної політки не передбачене Законом України «Про прокуратуру» та суперечить ст. ст. 8, 92 та 131-1 Конституції України.

На підставі викладеного, ОСОБА_1 просить задовольнити позов у повному обсязі.

Ухвалою суду від 05.04.2023 відкрито провадження у справі, розгляд справи визначено в порядку спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).

Ухвалою суду від 11.04.2023 відмовлено у задоволенні клопотання Луганської обласної прокуратури про розгляд в порядку загального позовного провадження справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луганської обласної прокуратури про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; є внутрішньо переміщеною особою згідно довідки від 28.03.2022 № 1243-5000535923, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ; працювала в органах прокуратури, що підтверджується документами на ім'я позивача, копії яких перебувають в матеріалах справи.

Рішенням Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Дніпропетровської області на підставі заяви позивача від 04.05.2022, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років згідно статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014.

Згідно заяви ОСОБА_1 від 11.05.2022, Луганською обласною прокуратурою було видано довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 13.05.2022 №21-83вих-22 за підписом керівника Луганської обласної прокуратури про те, що відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру», статті 7 Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік» розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 01.01.2022 за відповідною (прирівняною) посадою прокурор відділу обласної прокуратури становить: посадовий оклад - 48000,00 грн, надбавка за вислугу років (30%) - 14400,00 грн, матеріальна допомога (для оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань) (1/12) -5200,00 грн та 5200,00 грн, всього 72800,00 грн.

Зазначену довідку надано позивачем 17.05.2022 до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Дніпропетровської області, для приєднання до пенсійної справи, що не заперечується сторонами по справі.

31.08.2022 ОСОБА_1 звільнена з органів прокуратури, внаслідок чого позивач звернулась до Лівобережного об'єднаного управління ПФУ в м. Дніпрі Дніпропетровської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії згідно довідки від 13.05.2022 за №21-83вих-22 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, виданої Луганською обласною прокуратурою.

Листом ГУ ПФУ в Луганській області від 09.11.2022 № 1200-0202-8/24880 ОСОБА_1 повідомлено, що долучена нею до заяви від 17.05.2022 довідка про заробітну плату від 13.05.2022 № 21-83вих-22, листом Луганської обласної прокуратури від 24.10.2022 № 21-152вих-22 була визнана недійсною у зв'язку з тим, що підвищення заробітної плати прокурорів з травня 2022 року не було. На підставі цього, за наданою заявою від 01.09.2022 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії, у зв'язку зі звільненням з 31.08.2022; розрахунок заробітної плати для обчислення пенсії проведено за довідкою від 03.05.2022 № 21- 80вих-22.

Позивач звернулась до відповідача із заявою від 26.10.2022 щодо отримання роз'яснень відкликання довідки від 13.05.2022 за № 21-83вих-22, на що отримала лист Луганської обласної прокуратури від 09.11.2022 №21-1002-22 про те, що обласною прокуратурою направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області лист про визнання недійсною довідки про складові заробітної плати, що враховуються для перерахунку пенсії від 13.05.2022 № 21-83вих-22 у зв'язку з тим, що після дати призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру", а саме з травня 2022 по теперішній час, підвищення посадових окладів прокурорів не було.

Заявою від 30.11.2022 позивач звернулась до Луганської обласної прокуратури із проханням видати їй належним чином оформлену довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2022, за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу обласної прокуратури.

Листом від 20.01.2023 №21-7вих23 Луганською обласною прокуратурою відмовлено ОСОБА_1 у видачі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії за відповідною (прирівняною посадою) прокурора відділу обласної прокуратури, за нормами чинними на 01.01.2022, з підстав того, що після дати призначення останній пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а саме з травня 2022 року по теперішній час, підвищення посадових окладів прокурорів не було.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправним, та таким, що не відповідають чинному законодавству, внаслідок чого звернулась до суду із цим позовом.

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України визначає Закон України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697- VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: «20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

У своєму рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону № 1697- VII.

У пункті 2 резолютивної частини Рішення № 7-р(ІІ)/2019 визначено, що положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697- VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Таким чином, відповідні положення втратили чинність з 13.12.2019.

З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697- VII зі змінами втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, а відтак, позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, відповідно до положень частини двадцятої статті 86 Закону № 1697- VII з 13.12.2019.

Також, рішенням Конституційного Суду України від 26.03.2020 року № 6-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону № 1697- VII зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відтак, застосуванню підлягає частина перша статті 81 Закону № 1697- VІІ, відповідно до якої заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Згідно із статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» №1928-IX від 02 грудня 2021, прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури з 1 січня становить 1600 грн.

Відповідно до частини третьої статті 81 Закону № 1697-VІІ посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

З 1 січня 2021 року посадовий оклад прокурора окружної прокуратури становить 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, а з 1 січня 2022 року - 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Отже, з 01.01.2022 виникла підстава для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, а тому ОСОБА_1 має право на отримання довідки про складові заробітної плати за нормами, чинними на 01.01.2022 за відповідною (прирівняною) посадою прокурор відділу обласної прокуратури.

Матеріалами справи підтверджено, що 13.05.2022 ОСОБА_1 така довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій за № 21-83вих-22 за підписом керівника Луганської обласної прокуратури була видана та долучена позивачем 17.05.2022 до матеріалів пенсійної справи.

Однак, у подальшому цю довідку від 13.05.2022 № 21-83вих-22 листом Луганської обласної прокуратури від 24.10.2022 № 21-152вих-22 визнано недійсною у зв'язку з тим, що підвищення заробітної плати прокурорів з травня 2022 року не було. На звернення позивача, відповідачем відмовлено у видачі відповідної довідки з цих же підстав.

В обґрунтування підстав для визнання недійсною раніше виданої позивачу довідки про складові заробітної плати від 13.05.2022 № 21-83вих22, та неможливість її повторної видачі позивачу, відповідач посилається на роз'яснення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про те, що після дати призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», а саме з травня 2022 року по теперішній час, підвищення посадових окладів прокурорів не було, що виключає підстави для видачі довідки.

Суд відхиляє ці доводи відповідача, оскільки роз'яснення Пенсійного органу не є нормативно-правовим актом, носить лише роз'яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер, що також стосується листа Міністерства соціальної політики України листом від 21.02.2020 року № 2690/0/2-20/54, яким погоджено порядок дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури.

Крім того, згідно із пунктом тринадцятим 13 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.

Тобто саме органи Пенсійного фонду України мають повноваження щодо оцінки наявності чи відсутності підстав виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії та часу, з якого позивач має право на відповідний перерахунок.

Предметом спору по цій справі є виключно правомірність дій відповідача щодо відмови у видачі позивачу довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій відповідно до статті 81 Закону України «Про прокуратуру», статті 7 Закону України «Про державний бюджет на 2022 рік», з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 01.01.2022 за відповідною (прирівняною) посадою прокурор відділу обласної прокуратури.

Оскільки з 01.01.2022 виникла підстава для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, Луганська обласна прокуратура, в спірних правовідносинах повинна видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати за нормами, чинними на 01.01.2022 за відповідною(прирівняною) посадою прокурор відділу обласної прокуратури.

Згідно положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини другої 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За наслідком здійснення аналізу оскаржуваних дій на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, приходить до висновку про те, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки оскаржувані дії відповідача не відповідають наведеним у частині 2 статті 2 КАС України критеріям.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Отже, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Ухвалою суду від 05.04.2023 відстрочено позивачу сплату судового збору у сумі 1073,60 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини другої статті 133 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки позовні вимоги підлягають задоволенню, судовий збір у розмірі 1073,60 грн підлягає стягненню на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Луганської обласної прокуратури.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 94, 241-246, 250, 255, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 ) до Луганської обласної прокуратури (місцезнаходження: вул. Богдана Ліщини, 27, м.Сєвєродонецьк, 93400, код ЄДРПОУ 02909921) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати протиправними дії Луганської обласної прокуратури щодо відмови у наданні ОСОБА_1 довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2022, за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу обласної прокуратури.

Зобов'язати Луганську обласну прокуратуру видати ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними на 01.01.2022, за відповідною (прирівняною) посадою прокурора відділу обласної прокуратури.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луганської обласної прокуратури на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян