79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
12 серпня 2010 р. № 2а-4297/10/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Мричко Н.І.
при секретарі Якимець О.І.
за участю представника позивача Пилип'юка А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської області до Державного підприємства «Львіввугілля»про зобов'язання до вчинення дій, -
Державна податкова інспекція у Сокальському районі Львівської області (далі -ДПІ у Сокальському районі Львівської області) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Львіввугілля»(далі - ДП «Львіввугілля»), в якому просить зобов'язати відповідача перерахувати на власні поточні рахунки із спеціальним режимом використання для розрахунків по податку на додану вартість суму ПДВ, в розмірі 47 700 568, 20 грн. та перерахувати до бюджету податок на додану вартість, в сумі 41 669 296, 11 грн.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що в ході перевірки, проведеної ДПІ у Сокальському районі Львівської області, встановлено, що ДП «Львіввугілля»в порушення вимог п. 7-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 року № 892 «Про заходи щодо стабілізації роботи підприємств вугільної промисловості»не перерахував на власні поточні рахунки із спеціальним режимом використання для розрахунків по податку на додану вартість, в сумі 47 700 568, 20 грн. та не перераховано до бюджету податок на додану вартість в сумі 41 669 296, 11 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив повторно, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення, про поважність причин неявки суд не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи на адресу суду не подавав. За таких обставин, суд ухвалив, розглядати справу у відсутність представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи та матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Згідно копії Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, ДП «Львіввугілля», 17.01.2003 року зареєстроване Сокальською районною державною адміністрацією Львівської області як юридична особа, реєстраційний № 14081200000000005, та присвоєно ідентифікаційний код юридичної особи - 32323256.
21.03.2003 року ДП «Львіввугілля»зареєстроване як платник податку на додану вартість (індивідуальний податковий номер 323232513291), що підтверджується копією Свідоцтва № 18615755 про реєстрацію платника податку на додану вартість.
Судом встановлено, що податковим органом було проведено перевірку відповідача, з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року. В ході перевірки встановлено, що ДП «Львіввугілля», в порушення вимог п. 7-1 Постанови № 892 не перерахувало на власні поточні рахунки із спеціальним режимом використання для розрахунків з податку на додану вартість, в розмірі 47 700 568, 20 грн., а також не перераховано до бюджету податок на додану вартість, в розмірі 41 669 296, 11 грн. За наслідками перевірки ДПІ у Сокальському районі Львівської області складно Акт від 24.04.2009 року № 427/23-01/32323256.
Згідно Постанови КМУ від 5 червня 2000 року № 892 «Про заходи щодо стабілізації роботи підприємств вугільної промисловості», підприємства вугільної промисловості, які є платниками ПДВ, зобов'язано забезпечити відкриття у відповідних установах банку поточних рахунків із спеціальним режимом використання для розрахунків з податку на додану вартість. Зазначені рахунки відкриваються відповідно до вимог Інструкції про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку від 18 грудня 1998 р. №527 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 24 грудня 1998 р. за N 819/3259).
Станом на 19.04.2010 року ДП «Львіввугілля»в установах банків відкрито 11 рахунків із спеціальним режимом використання для розрахунків з податку на додану вартість (даний перелік міститься в матеріалах справи).
Відповідно до п.7-1 Постанови № 892, суми податку на додану вартість, отримані від споживачів за поставлену вугільну продукцію, підприємства вугільної промисловості (далі - платник податку) перераховують не пізніше наступного операційного дня на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий у відповідній установі банку, для розрахунків з податку на додану вартість.
У міру надходження коштів на зазначений поточний рахунок платник податку спрямовує їх на сплату податку на додану вартість в державний бюджет і на поточні розрахунки з постачальниками за поставлені в поточному місяці товари (роботи, послуги), необхідні для виробництва вугільної продукції, та з іншими кредиторами, визначеними пропорційно частці сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, належних до сплати в державний бюджет, та сум податку, належних до сплати постачальникам, за підсумками місяця, що передує місяцю, в якому проводився такий розподіл.
Кошти для розрахунків з податку на додану вартість, зараховані на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, використовуються лише в порядку і за напрямами, визначеними у цьому пункті. -
У відповідності до п.п. 3.2.1 п. 3.2 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у будь-яких випадках, коли платник податків згідно із законами з питань оподаткування уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, дивіденди, репатріацію, додану вартість, акцизні збори, а також будь-які інші податки, що утримуються з джерела виплати, сума таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважається бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені. Стягнення коштів із зазначеного рахунку може здійснюватися відповідно до вимог п. 3.2.2 ст. 3 вказаного вище Закону України, тобто, на кошти бюджетного фонду, визначеного п.п. 3.2.1 п. 3.2.2, не може бути накладено стягнення за причинами, відмінними від стягнення такого податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідальність за цільове використання коштів згідно п.7-1 Постанови № 892, несе власник зазначеного рахунка відповідно до законодавства.
Перевіркою встановлено, що кошти, які надійшли на поточні рахунки отримані від споживачів за поставлену вугільну продукцію, становлять 608 749 558, 04 грн.
З урахуванням норми п.6.1 ст.6 Закону України «Про податок на додану вартість»та п.7 Постанови № 892, сума ПДВ за відвантажене вугілля, яку необхідно було перерахувати на рахунки зі спеціальним режимом використання, відкриті у відповідних установах банків для розрахунків по податку на додану вартість, становить 101 458 259, 68 грн.
В перевіреному періоді, ДПІ у Сокальському районі Львівської області виявлено, що на поточні рахунки ДП «Львіввугілля»надходили грошові кошти від споживачів вугільної продукції, що в бухгалтерському обліку відображено проведенням Дт 311 Кт 361 (головна книга, журнали-ордери по відповідних рахунках) на загальну суму 54 900 503, 09 грн., а тому у відповідності до п. 7 Постанови № 892, відповідачу необхідно було перерахувати на рахунки із спеціальним режимом використання, в розмірі 46 557 756, 59 грн. (101 458 259, 68 грн.- 54 900 503, 09 грн.).
Окрім цього, згідно Акту перевірки, ДП «Львіввугілля», за період з 01.07.2007 року по 30.09.2008 року кошти з поточних рахунків зі спеціальним режимом використання по розрахунках з ПДВ в державний бюджет перераховувались не в повному обсязі. А саме, сума недоплати ПДВ до державного бюджету із рахунків зі спеціальним режимом використання складає 41 083 629, 41 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно положень п. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
З урахуванням наведеного вище, суд приходить до переконання, що позовні вимоги позивача є підставними та обґрунтованими, не спростовані відповідачем, а тому підлягають до задоволення.
У відповідності до положень ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства, судові витрати не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 11, 50, 70, 71, 72, 86, 94, 98, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Державне підприємство «Львіввугілля»перерахувати на власні поточні рахунки із спеціальним режимом використання для розрахунків по податку на додану вартість суму ПДВ в розмірі 47 700 568 (сорок сім мільйонів сімсот тисяч п'ятсот шістдесят вісім) грн.. 20 коп.
Зобов'язати Державне підприємство «Львіввугілля»перерахувати до бюджету на рахунок № 31113029700540, одержувач УДК у Сокальському районі, код ЗКПО 23949617, банк ГУДК у Львівській області, МФО 825014, податок на додану вартість в сумі 41 669 296 (сорок один мільйон шістсот шістдесят дев'ять тисяч двісті дев'яносто шість) грн. 11 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до я. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 16 серпня 2010 року
Суддя Мричко Н.І.