Справа № 420/1619/23
08 травня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши у письмовому провадженні питання про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
27 січня 2023 року до суду з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправною відмову Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації щодо проведення перерахунку та виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році та 2022 роках;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 15 533,00 грн. недоотриманої разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, у 2021 та 2022 роках.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.01.2023 року справу передано на розгляд судді Глуханчуку О.В.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 01.02.2023 р. позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 21.02.2023 р. відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Розпорядженням керівника апарату Одеського окружного адміністративного суду від 10.03.2023 р. № 287, було призначено повторний автоматизований розподіл справи.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.03.2023 року справу передано на розгляд судді Дубровній В.А.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 20.03.2023 справу прийнято до провадження, постановлено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження та розпочати підготовчі дії спочатку.
Ознайомившись з матеріалами справи, суд вказує про таке.
Пунктом 5 ч. 2 ст. 236 КАС України встановлено, що суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.01.2023 р. у справі №560/8064/22 (провадження К990/35139/22) відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління ПФУ в Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.08.2022 р. та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.11.2022 р. у справі №560/8064/22 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління ПФУ в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.03.2023 р. справу № 560/8064/22 передано на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав.
Відповідно до вказаної ухвали Верховного Суду від 16.03.2023 р. у справі №560/8064/22 колегія суддів, в силу вимог статті 64 Конституції України, не заперечує можливість держави в умовах воєнного стану зупинити дію положень законів, якими визначено права і свободи громадян, їх зміст та обсяг, у тому числі й щодо звуження змісту та обсягу гарантій забезпечення соціального захисту ветеранів війни, оскільки цією ж статтею визначено ряд прав і свобод, які не можуть бути обмежені за жодних обставин, та до яких прямо не віднесено право громадян на соціальний захист.
Разом з тим, колегія суддів Верховного Суду наголосила на тому, що таке тимчасове обмеження, у разі запровадження режиму воєнного стану, може відбуватись за умови внесення змін до спеціального законодавства, яке регулює відносини забезпечення соціального захисту ветеранів війни та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членів сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України шляхом надання їм пільг і гарантій соціального захисту відповідно до законодавства, а не шляхом внесення змін до бюджетного законодавства та подальшим ухваленням Кабінетом Міністрів України рішення щодо розмірівсоціальних гарантій.
За таких обставин, колегія суддів Касаційного адміністративного суду дійшла висновку про необхідність відступити від висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 01.12.2022 р. у справі №580/2869/22 щодо застосування положеньстатті 13 Закону №3551-XII, частини другої статті 20 Закону №389-VІІІ, частини сьомої статті 20 та абзацу третього підпункту 2 пункту 22 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу Українита Порядку №540 у подібних правовідносинах щодо нарахування та виплатити щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2022 рік у розмірі, визначеному вказаним Порядком.
Ухвалою Верховного Суду від 21.03.2023 р. у справі № 560/8064/22 призначено справу до розгляду судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав в порядку письмового провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
З огляду на викладене, враховуючи, що предмет спору у даній справі є подібним з предметом спору у справі № 560/8064/22, яку призначено до розгляду судовою палатою з розгляду справ щодо захисту соціальних прав, суд вважає, що наявні підстави для зупинення провадження в адміністративній справі, що до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі № 560/8064/22.
Керуючись статтями 236, 248,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
Зупинити провадження у адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі № 560/8064/22.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня з дня складання.
У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна