справа № 708/497/23
Номер провадження № 3/708/381/23
09 травня 2023 року
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Акулов Є.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, за протоколом серії ДПР18 № 493904 від 16.04.2023 року, яка надійшла з Відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не відомий, серія та номер паспорта не зазначено, безробітного, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 КУпАП, -
09.05.2023 року, після доопрацювання, на розгляд до Чигиринського районного суду Черкаської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 278 КУпАП визначено, що суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали та інше.
Так, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 493804 від 16.04.2023 року, ОСОБА_1 , 16 квітня 2023 року о 00:44 год., на автодорозі між с. Головківка та с. Медведівка, керував транспортним засобом - FORD MONDEO, д.н.з. НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, огляд проводився зі згоди водія у встановленому законом порядку за допомогою приладу Драгер 6810, номер результату 2666, зафіксовано 1,26 проміле, чим порушив вимоги п. 2.9. а Правил дорожнього руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 265-1 КУпАП у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, за яке відповідно до цього Кодексу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами, працівник уповноваженого підрозділу тимчасово вилучає посвідчення водія до набрання законної сили постановою у справі про адміністративне правопорушення, але не більше ніж на три місяці з моменту такого вилучення, і видає тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами.
Не виконано вимоги постанови Чигиринського районного суду від 03.05.2023 року, якою повернуто матеріали до ВПД № 2 Черкаського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Черкаській області для належного оформлення, а саме не додано довідку про наявність чи відсутність спеціального права щодо керування транспортними засобами у правопорушника.
На усунення зазначеного судом недоліку до матеріалів додано рапор працівника поліції щодо ненадання посвідчення водієм на місці складання протоколу та про відсутність такового зі слів, що не є належним та допустимим доказом.
Згідно з п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" № 14 від 23.12.2005 суди не вправі застосовувати адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами у випадках, коли винна особа вже позбавлена такого права або взагалі його не мала.
Відповідно, суд позбавлений можливості у разі притягнення останнього до адміністративної відповідальності вирішити питання про накладення на нього обов'язкового адміністративного стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами.
Крім того, неможливо однозначно ідентифікувати особу правопорушника, так як не зазначено реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта, ким та коли виданий. В протоколі зазначено лише часкові реквізити паспорта, а саме номер. Зазначена обставина перешкоджає виконанню судом поставлених завдань в справах про адміністративні правопорушення, що зазначені в ст. 245 КУпАП а саме, забезпечення виконання винесеної постанови. Постанова суду винесена за результатами розгляду справи є виконавчим документом, то відповідно вона має відповідати вимогам встановленим п.4 ч. 1 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження» щодо ідентифікації особи.
Окрім того, протокол з додатками не містить вичерпних даних щодо особи правопорушника, а саме підтвердження наявності чи відсутності у діях повторності, притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності, що можуть бути використані судом для зазначення пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, які є обов'язковими в остаточній постанові суду.
У п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті" № 14 від 23.12.2005 визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Вказані недоліки, допущені при складенні та оформленні адміністративного матеріалу, позбавляють суд можливості здійснити всебічне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин правопорушення, що унеможливлює прийняття законного, обґрунтованого та мотивованого рішення у справі.
Зважаючи на викладене, та приймаючи до уваги наявність достатніх строків давності притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне повернути справу до відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Черкаській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 130, 256, 265-1, 278 КУпАП, суддя,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за протоколом серії ДПР18 № 493904 від 16.04.2023 року, за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернути до Відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції Головного Управління Національної поліції в Черкаській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Євген АКУЛОВ