08 травня 2023 року
м. Київ
справа № 1.380.2019.005034
адміністративне провадження № К/9901/5899/20
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Чиркіна С.М.,
суддів: Єзерова А..А, Шарапи В.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2019 (головуючий суддя: Кедик М.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 (головуючий суддя: Мікула О.І., судді: Гінда О.М., Кушнерик М.П.) у справі №1.380.2019.005034 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
І. РУХ СПРАВИ
У жовтні 2019 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУПФУ у Львівській області або відповідач), в якому просив:
визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування, перерахунку і виплати у 2018, 2019 роках ОСОБА_1 пенсії у значно меншому розмірі ніж іншим пенсіонерам, яким пенсії призначені у 2018, 2019 роках відповідно до Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) і які мають одинакові з ОСОБА_1 тривалість страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати;
зобов'язати відповідача установити і виплатити йому на найбільш вигідних умовах щомісячні доплати до пенсії з 01.01.2018 у сумі, що не вистачає у ОСОБА_1 до розміру пенсійних виплат інших пенсіонерів, яким пенсії призначені у 2018, 2019 роках відповідно до Закону №1058-IV і які мають у відповідних періодах одинакові з ОСОБА_1 тривалість страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, протягом періоду, за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії.
Львівський окружний адміністративний суд рішенням від 06.11.2019, яке залишене без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020, у задоволенні позову відмовив.
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, позивач подав касаційну скаргу, у якій просить суд касаційної інстанції скасувати оскаржувані судові рішення і ухвалити нову постанову про задоволення позову.
IІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Верховного Суду від 23.03.2020 відкрито касаційне провадження у справі.
За результатами повторного автоматичного розподілу справи між суддями визначений новий склад суду.
Ухвалою Верховного Суду від 03.05.2023 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
ІІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачу з 05.02.2017 призначена пенсія за віком на умовах та у порядку, визначених Законом №1058-IV.
На звернення позивача, Миколаївське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області листом від 01.11.2017 № 39/К-4/Жд повідомило, що загальний страховий стаж становить 43 роки 7 місяців 18 днів, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,58838. Для обчислення розміру пенсії врахований заробіток за 60 місяців роботи за період з 01.01.1986 по 31.12.1990 та з 01.07.2000 по 26.12.2016. Середньомісячний заробіток становив 3299,68 грн, індивідуальний коефіцієнт заробітку - 0,87655. Станом на 01.09.2017 розмір нарахованої пенсії становив 2041,23 грн, фактично виплаченої 1968 грн, в тому числі: 1941,47 грн - основний розмір пенсії; 99,76 грн - доплата за понаднормативний стаж; - 73,23 грн - відрахування в період роботи. На виконання Закону України № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (далі - Закон № 2148-VIII) здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з жовтня 2017 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 0,87655 та індивідуальний коефіцієнт страхового стажу - 0,43583. Після перерахунку з 01.10.2017 щомісячно ОСОБА_1 отримуватиме 2041,23 грн, в тому числі: 1438,10 грн - основний розмір пенсії; 99,76 - доплата за понаднормовий стаж; 503, 37 - доплата до розміру пенсії з 01.01.2017.
На звернення позивача від 27.04.2019, відповідач листом №23/К-8/17/02.17-14 від 17.05.2019 повідомив, що з часу призначення і по 30.09.2017 розмір пенсії ОСОБА_1 становив 2041,23 грн, в тому числі: 1941,47 грн - розмір пенсії за віком відповідно до частини першої статті 27 Закону №1058-IV (3299,68 х 0,58838); 99,76 грн - доплата за понаднормовий стаж (за 8 років). Законом № 2148-VII було внесено зміни до Закону №1058-IV у зв'язку із чим з жовтня 2017 року проведено перерахунки пенсій з урахуванням внесених змін. Відповідно до Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом № 2148-VII, з 01.10.2017 перераховані із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн) із застосуванням величини оцінки одного страхового стажу в розмірі 1 %. З урахуванням змін, з 01.01.2017 пенсію ОСОБА_1 перераховано, розмір пенсії після перерахунку не змінився і становить 2041,23 грн, в тому числі: 1438,10 грн - основний розмір пенсії, обчислений згідно із статтею 27 Закону №1058-IV і визначається як добуток середньомісячного заробітку на коефіцієнт стажу (3299,68 х 0,43583); 99,76 грн - доплата за понаднормативний стажу; 503,37 грн. - доплата до старого розміру пенсії (01.10.2017).
На звернення позивача, відповідач листом від 04.07.2019 №33/К-8/17/02.17-14 повідомив, що на виконання Закону № 2148-VII здійснено перерахунок пенсії з жовтня 2017 року. Коефіцієнт стажу відповідно зменшився у 1,38173 рази (0,58838:0,42583). Відповідно до Розділу II пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 2148-VII для тих пенсіонерів у яких внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. Тому до пенсії ОСОБА_1 була встановлена доплата до старого розміру пенсії, яка становила 503,37 грн і яка при проведені наступних перерахунків зменшується, і згодом пропаде, що відбулося з 01.03.2019, де ця доплата становить уже відповідно 156,74 грн. Загальний розмір пенсії - не зменшився. Щодо згаданого перерахунку пенсії з 01.12.2018, при зміні прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян до 1497,00 грн, ця норма застосовується для обчислення понаднормативного стажу роботи тільки для непрацюючих пенсіонерів, тому доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) становила, як і при призначені пенсії 99,76 грн ( 8 років * 1247,00 грн - величина прожиткового мінімуму на 01.01.2017). З 01.03.2019 згідно заяви проведено перерахунок від стажу роботи. Станом на 01.03.2019 стаж роботи становить 45 років 7 місяців 22 дні. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 % - 0,45583. Індивідуальний коефіцієнт заробітку для обчислення пенсії становить 0,87655. Середньомісячний заробіток із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 рр., який з 01.03.2019 збільшено на коефіцієнт 1,17 згідно з постановою КМУ від 20.02.2019 № 124, становить 3860,63 грн. Згідно із вказаними даними відповідно до статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсійної виплати станом на 01.06.2019 становить 2041,23 грн, в тому числі: 1759,79 грн - основний розмір пенсії за віком, (3860,63 х 0,45583); 124,70 грн - доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз.2) за 10 років; 156,74 грн - доплата до старого основного розміру пенсії (01.10.2017).
02.09.2019 позивач звернувся до ГУПФУ у Львівській області зі скаргою, у якій просив призначити, нарахувати і виплатити йому відповідні доплати до пенсії з 01.01.2018, а також у 2019 році у розмірах, які не підлягають зменшенню при наступних перерахунках пенсії і які забезпечують отримання ним пенсійних виплат у 2018 і 2019 роках в однаковому розмірі з пенсіонерами, які при призначенні пенсій у 2018 і 2019 роках за Законом №1058-IV мали однакові з ОСОБА_1 тривалість (коефіцієнт) страхового стажу і розмір (коефіцієнт) заробітної плати (доходу) протягом періоду, за який була врахована заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії при її призначенні.
На вказану скаргу позивача, листом від 09.09.2019 № 48/К-8/17/02.17-14 ГУПФУ у Львівській області повідомило, що вимоги щодо призначення, нарахування і виплати (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 відповідних доплат до пенсії з 01.01.2018, а також у 2019 році у розмірах, які не підлягають зменшенню при наступних перерахунках пенсії, є безпідставними та не відповідають вимогам діючих норм пенсійного законодавства.
Вважаючи свої права та інтереси порушеними, позивач звернувся із цим позовом до суду.
ІV. АРГУМЕНТИ СТОРІН
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після досягнення 60-річного віку ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) у нього виникло право на пенсію за віком. З 05.02.2017 йому була призначена пенсія за віком. Розмір пенсійних виплат при призначенні пенсії відповідно до Закону №1058-IV включав дві складові: 1) розмір пенсії за віком (частина перша статті 27 Закону); 2) розмір збільшення пенсії за віком за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам (абзац другий частини першої статті 28 Закону). Пенсія позивачу призначена у розмірі 2041,23 грн, у тому числі 1941,47 грн - розмір пенсії за віком; 99,76 грн - розмір збільшення пенсії за віком. Станом на дату призначення пенсії, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача протягом періоду, за який врахована заробітна плата для обчислення пенсії, становив 0,87655, а коефіцієнт страхового стажу - 0,58838.
Водночас після внесених змін, з 11.10.2017 пенсія позивача була перерахована. Оскільки під час перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 %, розмір коефіцієнта страхового стажу позивача зменшився у 1,35 рази, тобто з 0,58838 до 0,43583. Внаслідок згаданого перерахунку пенсії було зменшено розмір першої складової пенсійних виплат з 1941,47 грн до 1438,10 грн.
3 01.03.2019 пенсії, призначені у 2017, 2018 роках, у тому числі і перша складова пенсії позивача, перераховані на підставі абзацу другого частини другої статті 42 Закону №1058-IV з урахуванням положень абзацу другого пункту 4-5 Прикінцевих положень Закону, з застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовано при обчислення пенсії (3764,40 грн), у розмірі 1,17, який встановлено Кабінетом Міністрів України у пункті 2 постанови від 20.02.2019 № 124. Оскільки відповідач при проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.03.2019 застосовано коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, у розмірі 1,17 тобто у розмірі меншому ніж мінімальний розмір такого коефіцієнта, встановлений у абзацові другому частини другої статті 42 Закону (1,17154), дії відповідача при такому перерахункові є протиправними.
На переконання позивача, абзаци другий та четвертий частини другої статті 42 Закону №1058-IV не передбачають, що при проведенні щорічного перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого частини другої статті 42 вказаного Закону підлягають перерахуванню (зменшенню) будь-які доплати до попереднього розміру пенсій, встановлені законодавством. Таким чином, за позицію позивача, відповідач протиправно зменшив розмір третьої складової пенсії позивача з 503,37 грн до 156,74 грн.
Оскільки розмір нарахованого і фактично виплаченого позивачеві збільшення пенсії, передбаченого абзацом другим частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у періоді з 01.012018 по 30.09.2019 є меншим ніж розмір такого збільшення, що підлягало нарахуванню і виплаті позивачеві відповідно до абзацу другого частини першої статті 28 цього Закону та пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148-VII, є протиправними дії відповідача при нарахуванні і виплаті йому збільшення пенсії за віком у зазначеному періоді.
Відповідач позов не визнав. Стверджує, що після проведення перерахунку з 01.03.2019 основний розмір пенсії позивача збільшився, однак зменшилась на цю суму доплата до старого основного розміру пенсії. Тому розмір пенсійної виплати з 01.03.2019 не змінився. Просить врахувати, що з набранням чинності Законом №2148-VII був змінений порядок перерахунку пенсії в цілому, а не лише величина оцінки одного року страхового стажу. Зміна механізму нарахування/перерахування певних видів соціальних виплат не є звуженням змісту та обсягу гарантованого Конституцією України права на соціальний захист (Ухвала Першої Колегії Суддів Першого Сенату Конституційного Суду України) від 13.09.2018 справа №3-317/2018(4298/18). Внесення відповідних змін у пенсійне законодавство не призвело до звуження змісту та обсягу набутих позивачем прав на соціальний захист. Встановлення Кабінетом Міністрів України розмірів соціальних виплат, виходячи із обсягу бюджетних призначень на цю мету, є гарантією своєчасного та в повному обсязі отримання громадянами України цих виплат. Позивач отримує пенсійні виплати, розмір яких не зменшений, збережено право на перерахунок пенсії, а отже, збережені сутність і зміст права на соціальний захист.
Посилання позивача на порушення його конституційних прав та неможливості зменшення розміру належних йому виплат є законодавчо необґрунтованим так як, після перерахунку пенсії розмір пенсії був не змінений (не зменшений). Пенсія позивача обчислена відповідно до норм чинного пенсійного законодавства і нормативно - правових актів України за матеріалами пенсійної справи.
Позивач подав відповідь на відзив, у якому повністю заперечує позицію пенсійного органу.
V. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що з 01.10.2017 пенсії, призначені згідно із Законом № 1058-ІV до набрання чинності Законом № 2148-VII, перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %, тоді як при призначенні вперше пенсії, у період з 01.10.2017 по 31.12.2017, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Суди встановили, що пенсія за віком позивачу була призначена за нормами Закону № 1058-ІV до набрання чинності Законом № 2148-VII.
За таких обставин, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що позивач має право саме на перерахунок його пенсії за віком відповідно до Закону України № 1058-ІV із застосуванням положень пункту 4-3 розділу ХV Закону № 1058-ІV, а саме: із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, з урахуванням того, що йому була призначена вперше пенсія за віком до 01.10.2017.
Окремо суди відзначили, що Законом № 1058-ІV запроваджено вцілому нову формулу розрахунку пенсій, а не лише змінено відсотковий розмір величини оцінки одного року страхового стажу, при цьому, з одночасним підвищенням розміру середньої заробітної плати, який використовується при призначенні пенсії. Тобто, у формулі розрахунку пенсії одні показними зменшилися, а інші збільшилися.
Одночасно суди констатували, що зменшення величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% не призвело до зменшення розміру пенсії позивача та не погіршило умов отримання пенсії позивачем.
VІ. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ЗАПЕРЕЧЕНЬ
Касаційна скарга обґрунтована тим, що судами попередніх інстанцій неповно з'ясовані обставини справи, що призвело до неправильного вирішення спору по суті. Скаржник стверджує, що незважаючи на те, що після перерахунку з 01.10.2017 відповідач продовжує виплачувати йому пенсію у попередньому розмірі, фактично основний розмір призначеної їй пенсії зменшився, що прямо суперечить пункту 4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV та пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148-VIII та звужує його конституційні права.
Відповідач подав відзив на касаційну скаргу, у якому із посиланням на законність та обґрунтованість рішень судів попередніх інстанцій просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення без змін. Наполягає, що пенсія позивача обчислена відповідно до норм чинного пенсійного законодавства і нормативно - правових актів України за матеріалами пенсійної справи.
VІІ. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Верховний Суд перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов таких висновків.
Закон № 1058-IV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного Фонду України.
11.10.2017 набрав чинності Закон № 2148-VIII, яким внесено зміни, зокрема до Закону № 1058-IV, розділ XV Прикінцевих та перехідних положень якого доповнено пунктами 4-3, 4-4.
Пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV визначено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом № 2148-VIII, з 01 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Відповідно до пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.
Суди встановили, що позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону №1058-IV до набрання чинності Законом № 2148-VIII, у зв'язку з чим така підлягала перерахунку з 01 жовтня 2017 року з урахуванням пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV та застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Водночас, нормами пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII чітко визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Таким чином, Законом № 2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.
Верховний Суд звертає увагу, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11 жовтня 2015 року № 8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Водночас судами не встановлено, та позивачем не надано доказів, що за наслідками проведеного з 01.10.2017 перерахунку пенсії, розмір отримуваної пенсії позивача зменшився.
Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає безпідставним доводи позивача про звуження його прав та погіршення становища внаслідок застосування відповідачем при перерахунку пенсії величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1%.
Зазначені норми не було визнано неконституційними, а отже у відповідача були відсутні підстави не застосовувати їх при перерахунку пенсії позивача. Скаржник не наводить доводів, які б дозволили вважати зазначені норми неконституційними.
З огляду на вищенаведене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що під час перерахунку пенсії з 01.10.2017 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відповідач діяв законно.
Зазначені висновки узгоджуються із правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постановах від 05.02.2020 у справі № 822/3781/17, від 27.04.2021 у справі №200/2266/19-а та від 15.09.2022 у справі № 377/287/19.
Щодо тверджень позивача, що незважаючи на те, що після перерахунку з 01.10.2017 відповідач продовжує виплачувати йому пенсію у попередньому розмірі, фактично основний розмір призначеної йому пенсії зменшився, що прямо суперечить чинному законодавству, колегія суддів зазначає таке.
Формула обрахунку пенсії відповідно до положень Закону № 1058-IV включає в себе ряд складових окрім величини оцінки одного року страхового стажу.
Станом на час виникнення спірних правовідносин і на час розгляду цієї справи судами, оскаржувані дії відповідача не призвели до порушень прав позивача, оскільки пенсію він отримував у попередньому розмірі.
Одночасно колегія суддів звертає увагу, що якщо при майбутніх перерахунках або з будь-яких інших причин розмір пенсії позивача зменшиться внаслідок застосування зменшеної величини оцінки одного року страхового стажу, позивач матиме очевидне право на отримання пенсії у розмірі не меншому, аніж він отримував станом на 01.10.2017.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності підстав для задоволення позову.
Доводи касаційної скарги зводяться виключно до непогодження з оцінкою обставин справи, наданою судами першої та апеляційної інстанцій.
VІІІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
За правилами частини першої статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, висновки судів попередніх інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваних судових рішень відсутні.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 356, 359 КАС України, Суд
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 06.11.2019 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №1.380.2019.005034 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Судді Верховного Суду: С. М. Чиркін
А. А. Єзеров
В. М. Шарапа