Постанова від 08.05.2023 по справі 320/13433/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/13433/20 Суддя (судді) першої інстанції: Балаклицький А. І.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 травня 2023 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Собківа Я.М., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору: Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору: Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 по ненаданню довідки про новий розмір посадового окладу і окладу за військове звання до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області з урахуванням Додатків №1, №14 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на ОСОБА_1 з 01.01.2018;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 включити в довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 наступні види грошового забезпечення для перерахунку пенсії:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2018 року, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 23 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та оклад за військове звання "підполковник", визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2018 року, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання "підполковник" згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2019 року, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 23 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та оклад за військове звання "підполковник", визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 1 січня 2019 року, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання "підполковник" згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

з 1 січня 2020 року згідно з Додатком №1 Приміток до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" посадовий оклад, визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2020 року, помноженої на відповідний тарифний коефіцієнт, встановлений для 23 тарифного розряду, згідно з Додатком №1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та оклад за військове звання "підполковник", визначений виходячи із розміру: 50% мінімальної заробітної плати, встановленої станом на 01 січня 2020 року, помноженої на коефіцієнт 0,8, встановлений для військового звання "підполковник" згідно з Додатком №14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб";

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 передати довідку про новий розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку і виплати пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2022 року адміністративний позов задоволено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та отримує пенсію за вислугою років як військовослужбовець відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області здійснено позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018, з 01.01.2019 та з 01.01.2020.

Відповідно до перерахунку пенсії, здійсненого з 01.01.2018, пенсія позивача складається з наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 4930,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3170,00 грн. Всього - 9510,00 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 6657,00 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії, здійсненого з 01.01.2019, пенсія позивача складається з наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 4930,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3170,00 грн. Всього - 9510,00 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 6657,00 грн.

Відповідно до перерахунку пенсії, здійсненого з 01.01.2020, пенсія позивача складається з наступного грошового забезпечення: посадовий оклад - 4930,00 грн.; оклад за військове звання - 1410,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 50% - 3170,00 грн. Всього - 9510,00 грн. Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 30) у розмірі - 6657,00 грн.

Вказаний розрахунок пенсії позивача здійснювався на підставі довідки Київського обласного військового комісаріату, в якій були зазначені відповідні складові грошового забезпечення позивача для перерахунку його пенсії.

Вважаючи, що відповідачем було невірно розраховано складові грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.91 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.92 №2262-XII, згідно якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393" (далі - Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

У подальшому постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (далі - Постанова №704) встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Згідно з вимогами п. 4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент прийняття постанови), розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначалися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1,12,13,14.

Проте, в лютому 2018 року постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 було внесено зміни, внаслідок яких пункт 4 Постанови №704 викладено у новій редакції: "4.Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14".

Однак, згідно із Приміткою 1 Додатку 1 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт та відповідно до примітки до Додатку 14 також передбачено, що оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що в обох випадках визначено, що розрахунки проводяться шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

Як вбачається з матеріалів справи, посадовий оклад позивача встановлено за 23 тарифним розрядом відповідно до положень Постанови №704.

Згідно Постанови №704 тарифний коефіцієнт до 23 тарифного розряду складає - 2,8.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" від 07.12.2017 №2246-VIII установлено, що у 2018 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня становить 3723 гривні.

Судом встановлено, що 01 січня 2018 року, виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1762 грн.), встановленого Законом України "Про Державний бюджет на 2018 рік" визначено посадовий оклад позивача у розмірі 4930,00 грн. (23 тар. розряду відповідає коефіцієнт = 2,8 х 1762 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2018 р.) = 4930,00 грн.).

Разом з тим, суд зазначає, що при визначенні посадового окладу відповідачу необхідно було взяти 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати станом на 2018 рік та помножити на відповідний тарифний коефіцієнт.

Станом на 01 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб складає 1762 грн., а мінімальна заробітна плата - 3723 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 1861 грн. 50 коп.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та військовим званням повинен бути 1861 грн. 50 коп. Отже, посадовий оклад позивача, встановлений за 23 тарифним розрядом на 1 квітня 2018 року повинен становити 5212 грн. 20 коп. (1861 грн. 50 коп. х 2,8 = 5212 грн. 20 коп.).

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" від 23.11.2018 №2629-VIII установлено, що у 2019 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня становить 4173,00 гривні.

Суд зазначає, що 01 січня 2019 року, досі виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1762 грн.), встановленого законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" визначено посадовий оклад позивача у розмірі 4930,00 грн. (23 тар. розряду відповідає коефіцієнт = 2,8 х 1762 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2018 р.) = 4930,00 грн.).

Разом з тим, суд зазначає, що при визначенні посадового окладу відповідачу необхідно було взяти 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати станом на 2019 рік та помножити на відповідний тарифний коефіцієнт.

Станом на 1 січня 2019 року мінімальна заробітна плата складає - 4173,00 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 2086 грн. 50 коп.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та за військовим званням з 01 січня 2019 року повинен бути 2086 грн. 50 коп. Отже, посадовий оклад позивача, встановлений за 23 тарифним розрядом на 1 січня 2019 року повинен становити 5842 грн. 20 коп. (2086 грн. 50 коп. х 2,8 = 5842 грн. 20 коп.).

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" від 14.11.2019 №294-IX установлено, що у 2020 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня становить 4723,00 гривні.

Суд зазначає, що 01 січня 2020 року, досі виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб (1762 грн.), встановленого законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" визначено посадовий оклад позивача у розмірі 4930,00 грн. (23 тар. розряду відповідає коефіцієнт = 2,8 х 1762 грн. (прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2018 р.) = 4930,00 грн.).

Разом з тим, суд зазначає, що при визначенні посадового окладу відповідачу необхідно було взяти 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати станом на 2020 рік та помножити на відповідний тарифний коефіцієнт.

Станом на 1 січня 2020 року мінімальна заробітна плата складає - 4723,00 грн. Отже, 50% мінімальної заробітної плати буде складати 2361 грн. 50 коп.

Таким чином, вихідний показник, який повинен братися для перерахунку показників значень для визначення розміру окладу за посадою та за військовим званням з 01 січня 2020 року повинен бути 2361 грн. 50 коп. Отже, посадовий оклад позивача, встановлений за 23 тарифним розрядом на 1 січня 2020 року повинен становити 6612 грн. 20 коп. (2361 грн. 50 коп. х 2,8 = 6612 грн. 20).

Аналогічне правило застосовується до визначення розміру окладу за військовим званням "підполковника". Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 тарифний коефіцієнт для цього розряду складає - 0,8.

Отже, оклад позивача за військовим званням підполковника станом на 1 квітня 2018 року повинен становити 1489 грн. 20 коп. (1861 грн. 50 коп. х 0,8 = 1489 грн. 20 коп.).

Оклад позивача за військовим званням підполковника станом на 1 січня 2019 року повинен становити 1669 грн. 20 коп. (2086 грн. 50 коп. х 0,8 = 1669 грн. 20 коп.).

Оклад позивача за військовим званням підполковника станом на 1 січня 2020 року повинен становити 1889 грн. 20 коп. (2361 грн. 50 коп. х 0,8 = 1889 грн. 20 коп.).

Таким чином, шляхом розрахунку можливо дійти висновку, що посадовий оклад позивача повинен складати: станом на 01 січня 2018 року - 5212 грн. 20 коп. (1861 грн. 50 коп. х 2,8 = 5212 грн. 20 коп.), а не 4930,00 грн.; станом на 01 січня 2019 року - 5842 грн. 20 коп. (2086 грн. 50 коп. х 2,8 = 5842 грн. 20 коп.), а не 4930,00 грн.; станом на 01 січня 2020 року - 6612 грн. 20 коп. (2361 грн. 50 коп. х 2,8 = 6612 грн. 20), а не 4930,00 грн., як це визначено відповідачем.

Оклад за військовим званням позивача повинен складати: станом на 01 січня 2018 року - 1489 грн. 20 коп. (1861 грн. 50 коп. х 0,8 = 1489 грн. 20 коп.), а не 1410,00 грн.; станом на 01 січня 2019 року - 1669 грн. 20 коп. (2086 грн. 50 коп. х 0,8 = 1669 грн. 20 коп.), а не 1410 грн.; станом на 01 січня 2020 року - 1889 грн. 20 коп. (2361 грн. 50 коп. х 0,8 = 1889 грн. 20 коп.), а не 1410,00 грн. як це визначено відповідачем.

Оскільки ці розміри при здійсненні перерахунку пенсії позивачу було визначено неправильно, а всі довідки та вихідні дані для їх обчислення у відповідача були, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 09 червня 2022 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

cуддя Я.М.Собків

суддя В.В.Файдюк