Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
04 травня 2023 р. Справа № 520/2903/22
Харківський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мороко А.С., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Богдана Ліщини, буд. 38,м. Сєвєродонецьк,Сєверодонецьк, місто, Луганська область,93402), третя особа: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати противоправною бездіяльність Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (ЄДРПОУ 07668758) щодо не підготовці та не наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області довідки про нараховані ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, відповідно до пункту 2 «Порядку зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 р.», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 770, за формою, та в порядку, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 № 3-1 «Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 07.04.2021 р. за № 463/36085, для проведення зарахування періодів служби до страхового стажу ОСОБА_1 за період з 1 січня 2004 року по 31.12.2006 року;
- зобов'язати Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (ЄДРПОУ 07668758) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (код ЄДРПОУ 14099344) довідку про нараховані ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, відповідно до пункту 2 «Порядку зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 р.», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 770, за формою, та в порядку, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 № 3-1 «Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 07.04.2021 р. за № 463/36085, для проведення зарахування періодів служби до страхового стажу ОСОБА_1 за період з 1 січня 2004 року до 31.12.2006 року.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказав, що відповідачем протиправно та всупереч вимог Порядків № 770 та № 3-1 не сформовано та не виготовлено довідку про нараховані ОСОБА_1 суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 01.01.2004 по 31.12.2006, що, відповідно, перешкоджає територіальному пенсійному органу зарахувати вказані періоди до страхового стажу позивача. Позивач вказує, що посилання відповідача на те, що будівля Луганського ОВК у 2014 році була захоплена особами з «ЛНР» та наразі відсутній доступ до матеріалів особових справ, у тому числі і позивача, не позбавляє обов'язку відповідача сформувати довіку про грошове забезпечення та страхові внески з урахуванням положень Порядку № 3-1, яким і передбачені такі обставини. Відтак позивач вказує, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, що вплинула на соціальні та конституційні права позивача на належний соціальний захист.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а третім особам - пояснення щодо суті спірних правовідносин.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана відповідачу засобами поштового звязку.
На адресу суду повернувся конверт з поштовою відміткою про повернення поштової кореспонденції без вручення.
Відповідно до довідки Харківського окружного адміністративного суду від 29.06.2022, у разі відсутності електронної адреси, інформація про стан розгляду справи розміщено на офіційному сайті ХОАС у розділі «Прес Центр» - «Оголошення про виклик у судове засідання та стан розгляду справ, учасників процесу у яких невідома електронна адреса».
Отже, відповідача повідомлено про обставини справи та предмет позову у належний спосіб, у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідач своїм правом на надання відзиву не скористався, поважних причин нен вказав.
Треті особи не направили до суду пояснень щодо спірних правовідносин.
Згідно положень ч.4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Положеннями ч.1 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно ч.2 ст.257 Кодексу адміністративного судочинства України: за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду.
Відповідно 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженого Законом України №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року. Оскільки на території м. Харкова з 24.02.2022 ведуться активні бойові дії, суд ухвалює рішення по справі за наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Як зазначив позивач у позовній заяві, ОСОБА_1 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_1 на різних посадах у період з 2001 року по 20 травня 2020.
Наказом військового комісара ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) від 20.05.2020 № 102, 20.05.2020 ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_2 та всіх видів грошового забезпечення, а з котлового забезпечення Луганського ОВК - з 21.05.2020, у зв'язку з призначенням на посаду заступника військового комісара з територіальної оборони Великобурлуцького районного військового комісаріату Харківської області.
Київським ОУ ПФУ у м. Харкові Лукіну С.Г. з 17.03.2021 призначено пенсію довічно відповідно до п. 4 ст. 115 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як військовослужбовцю, який брав участь у бойових діях, в АТО в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення після досягнення 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років.
Пенсійним органом обраховано страховий стаж ОСОБА_1 у розмірі 25 років 7 місяців 7 днів, в який не включено період проходження позивачем військової служби у Луганському ОВК у період з 01.01.2004 по 31.07.2014.
02.11.2020 ОСОБА_1 звернувся до Луганського ОВК із запитом про надання інформації, а саме довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески за час проходження служби у Луганському ОВК (помісячно), починаючи з 20.07.2001 по 31.12.2016.
З метою отримання документів на свій запит в повному обсязі, ОСОБА_1 неодноразово звертався на Урядову «гарячу лінію» 1545, однак документів заявником отримано не було у повному обсязі.
Листом від 24.12.2020 № ВФЗ-292 Луганський ОТКУ та СП повідомив ОСОБА_1 , що 07.07.2014 будівлю Луганського ОВК було захоплено невідомими особами організації «ЛНР», усі документи по особовому складі залишились у захопленій будівлі та на сьогодні вважються втраченими, а т тому надати довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески за період проходження служби в Луганському ОВК з 20.07.2001 по липень 2014 не має можливості.
З метою з'ясування підстав не включення пенсійним органом до страхового стажу позивача періоду проходження служби у Луганському ОВК з 01.01.2004 по 31.07.2014, ОСОБА_1 звернувся із запитом № ВЕБ-20001-Ф-С-21-072214 на веб - портал пенсійного фонду України.
Листом від 14.09.2021 № 2000-0202-8/117467 ГУ ПФУ в Харківській області повідомлено ОСОБА_1 про направлення запиту до Луганського ОТКУ та СП з питання оформлення довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період проходження військової служби, починаючи з 01.01.2004.
23.11.2021 ОСОБА_1 звернувся до Луганського ОТКУ та СП із запитом про надання інформації про страховий стаж за період проходження ним служби з 01.01.2004 по 31.07.2014.
24.11.2021 року ОСОБА_1 повторно звернувся через урядовий Веб -портал пенсійного фонду України із заявою аналогічного змісту.
Листом від 09.12.2021 № 16667-27056/Л-03/8-2000/21 ГУ ПФУ в Харківській області повідомлено заявника, що відповідей на запити пенсійного органу від Луганського ОТКУ та СП не надходило.
Позивач вказує, що відповідачем, як роботодавцем позивача, допущено протиправну бездіяльність, яка виразилась у ненаданні до ГУ ПФУ в Харківській області довідки про розмір грошового забезпечення та сплачених страхових внесків у відповідності до положень Порядків № 770 та № 3-1.
По суті спірних правовідносин, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ч. 1 ст.5 Закону № 1058-IV цей закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Частиною 1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ст. 1, ч. 1, 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із статтею 20 Закону №1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення страхових внесків із сум, виражених в іноземній валюті, здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за курсом валют, установленим Національним банком України на день обчислення страхових внесків.
Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Частиною 1,2 статті 21 Закону 1058-IV визначено, що персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від: державних реєстраторів юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; роботодавців; застрахованих осіб; фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчих органів сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад та уповноважених суб'єктів для обліку даних Єдиного державного демографічного реєстру; податкових органів, територіальних органів Пенсійного фонду за результатами перевірок платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та/або в порядку міжвідомчого обміну інформацією; державної служби зайнятості; інших підприємств, установ, організацій та військових частин; компаній з управління активами; зберігачів; інших джерел, передбачених законодавством.
Персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування є складовою частиною Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок ведення якого встановлюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
На кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.
Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.
Персоніфіковані відомості, внесені до персональної електронної облікової картки застрахованої особи, зберігаються в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті - протягом 75 років на паперових носіях та/або в електронній формі за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форм документа.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб.
Відповідно до статті 14-1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані: забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру; здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
З огляду на викладені вище положення Закону вбачається, що обов'язок щодо своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску; ведення обліку виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігання таких відомості в порядку, передбаченому законодавством, покладено на платника єдиного внеску, в даному випадку на установу, в якій проходив службу позивач, а контролюючі функції покладено на органи Пенсійного фонду України.
Так, в системі персоніфікованого обліку Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомості про нарахування суми грошового забезпечення і сплачені з них страхові внески щодо позивача відображені лише за періоди з 01.07.2000 по 01.12.2000, з 01.01.2001 по 01.12.2001, з 01.01.2002 по 01.12.2002, 01.01.2003 по 01.12.2003, 01.08.2014 по 01.12.2014. 01.06.2019 по 01.12.2019, з 01.01.2020 по 01.12.2020, що підтверджується відповідним витягом.
Водночас відомості, щодо період з 01.01.2004 по 31.07.2014 в системі персоніфікованого обліку Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні.
Порядок внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру визначено нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, (далі по тексту - Положення 10-1).
Законом України від 03.04.2007 857 -V "Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", були внесені зміни до Закону 1058, зокрема, статтю 11 доповнено пунктом 17 включивши до кола осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового та начальницького складу.
Разом з цим, відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зі змінами внесеними наказом Міністерства фінансів України від 11.04.2016 441, подання до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування заробітку (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам страхувальниками, які нараховують та сплачують єдиний соціальний внесок за осіб із числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової та альтернативної служби), осіб рядового і начальницького складу, в розрізі кожної застрахованої особи у звітному місяці, передбачено за період з 01 червня 2016 року. Внаслідок чого, інформація про страховий стаж до цього періоду відсутня в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Законом України від 03.10.2018 2148- VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" (далі - Закон 2148- VІІІ) пункт 3 розділу "Прикінцеві положення" Закону 1058 викладено в наступній редакції:
Зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 01.01.2004 по 31.12.2006 проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів Державного бюджету України.
Протягом п'яти років з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення відповідно до законодавства, до Пенсійного фонду подаються, у разі їх відсутності, персоніфіковані відомості про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 по 31.12.2016, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, поліцейським, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Абзацом четвертим підпункту 3 пункту 9 розділу II Закону 2148 зобов'язано Кабінет Міністрів України визначити порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 01.07.2000 по 31.12.2016 стосовно військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських.
28.08.2019 року набрав чинності Порядок подання відсутніх у Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року, необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським, та Порядок зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року, затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року №770 (далі - Порядок № 770).
Цей Порядок установлює механізм, форму та строки подання до управлінь Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаних управлінь (далі - територіальні органи Пенсійного фонду України) необхідних для призначення пенсій військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу, поліцейським персоніфікованих відомостей про грошове забезпечення та сплату страхових внесків за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року у разі їх відсутності в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб.
Відповідно до п.2 Порядку зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року, встановлено, що під час звернення за призначенням пенсії (переведенням на пенсію відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) особою, яка належить до однієї із категорій, зазначених у пункті 1 цього Порядку, територіальний орган Пенсійного фонду України перевіряє індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року, що містяться в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб).
Територіальний орган Пенсійного фонду України зараховує відповідні періоди служби до страхового стажу на підставі реєстру застрахованих осіб, якщо в ньому є необхідні для обчислення страхового стажу відомості щодо грошового забезпечення та сплати страхових внесків.
У разі відсутності в реєстрі застрахованих осіб відомостей щодо грошового забезпечення страховий стаж зараховується на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески, виданої військовою частиною чи органом, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення.
Якщо документи про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, знищені у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин, суми грошового забезпечення розраховуються в порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики.
Так, Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 3-1 затверджено розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено (надалі - Порядок № 3-1), який встановлює механізм розрахунку сум грошового забезпечення за періоди служби з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року при призначенні пенсії (переведенні на пенсію) відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу (членам їх сімей - у разі призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника), за місяці, за які індивідуальні відомості про застраховану особу в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та інформація Державної податкової служби України з податкового розрахунку сум доходу відсутні, а документи про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя (далі - тимчасово окуповані території), знищені у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.
Зокрема, пунктом 2 Порядку № 3-1 унормовано, що якщо документи про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях, знищені у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин, розрахунок грошового забезпечення для обчислення пенсії здійснюється військовою частиною чи органом, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення.
У разі ліквідації (припинення діяльності) військової частини чи органу, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення, розрахунок грошового забезпечення здійснюється правонаступниками або органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів.
У зазначених цим пунктом випадках видається довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04 лютого 2021 року № 31.
Довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески видається за зверненням особи, якій призначається пенсія відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або територіального органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 4 Порядку № 3-1, відсутність первинних документів про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, а також час та причини, що призвели до знищення таких документів, знаходження первинних документів про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески на тимчасово окупованих територіях підтверджується військовою частиною чи органом, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення (у разі ліквідації (припинення діяльності) військової частини чи органу, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення - їх правонаступниками або органами, які уповноважені рішеннями керівників державних органів).
Отже, з правового аналізу вищезазначених норм права випливає, що обов'язок виготовлення довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за періоди служби з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2006 року у відповідності до Порядку № 3-1 покладається на військову частину чи орган, який виплачує (виплачував) грошове забезпечення військовослужбовцю за умови підтвердження військовою частиною факту відсутності первинних документів про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески, а також час та причини, що призвели до знищення таких документів, знаходження первинних документів про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески на тимчасово окупованих територіях.
Так, листом від 24.12.2020 року № ВФЗ-292 Луганським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки повідомлено ОСОБА_1 , що 07.04.2014 будівлю Луганського ОВК було захоплено особами з «ЛНР», уся документація, у тому числі розрахункові відомості з нарахування та виплати грошового забезпечення і заробітної плати, бухгалтерські, фінансові та кадрові документи залишились у захопленій будівлі та на сьогодні вважаються втраченими.
Вказані обставини також підтверджено і у листі Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 23.12.2021 № 1314/22/613/1681.
Таким чином, матеріали справи містять докази на підтвердження відповідачем (органу, в якому позивач проходив службу, у тому числі і з 01.01.2004 по 31.12.2006 та який виплачував грошове забезпечення позивачу у вказаний період) факту відсутності первинних документів про нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 та про сплачені страхові внески, у тому числі і за період з 01.01.2004 по 31.12.2006, а також час та причини, що призвели до знищення таких документів, знаходження первинних документів про нарахування грошового забезпечення та про сплачені страхові внески на тимчасово окупованих територіях, що узгоджується з приписами Порядку № 3-1.
Окремо суд вважає за необхідне також звернути увагу відповідача, що за приписами п. 3 Порядку № 3-1, для розрахунку грошового забезпечення використовуються документи особової справи військовослужбовця, особи начальницького і рядового складу (послужний список та інші документи з обліку особового складу), трудові книжки.
Під час розрахунку грошового забезпечення враховуються:
посадовий оклад (залежно від займаних посад за періоди проведення розрахунку), оклад за військовим (спеціальним) званням (відповідно до присвоєних звань за періоди проведення розрахунку) у розмірах, визначених законодавством, відповідній категорії військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу;
надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням залежно від вислуги років на період проведення розрахунку;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, визначених законодавством, встановлених відповідно до займаних посад. Вказані вище виплати, розміри яких відповідно до законодавства встановлюються диференційовано (в залежності від складності завдань, результатів служби тощо), враховуються у середніх розмірах у відповідних місяцях відносно визначених законодавством таких виплат для відповідних посад.
Розрахунок грошового забезпечення здійснюється щомісячно відповідно до законодавства, яке діяло на період проведення розрахунку.
Так, довідкою Великобурлуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Харківської області Міністерства оборони України від 17.03.2021 № 371, підполковник ОСОБА_1 зафіксовано періоди проходження військової служби підполковником ОСОБА_1 відповідно до термінів, на посадах та у військових частинах системи Міністерства оборони за періоди з 05.08.1984 по 17.03.2021.
У вказаній довідці зафіксовано, зокрема, факт проходження служби позивачем у період з 20.07.2001 по 31.07.2006 на посаді юрисконсульта ІНФОРМАЦІЯ_3 , що також підтверджується витягом з послужного списку підполковника ОСОБА_1 .
Відтак, з вищезазначеного випливає покладений законодавцем у контексті розуміння Порядку № 3- 1 на Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки обов'язок щодо проведення розрахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії, як органом, який виплачував грошове забезпечення позивачу, у тому числі і за період з 01.01.2004 по 31.12.2006, наслідком чого є формування відповідної довідки про нараховані позивачеві суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 01.01.2004 по 31.12.2006 за формою та у відповідності до Порядку № 3-1 з урахуванням вимог Порядку № 770.
Поряд з цим суд враховує, що обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника, а несвоєчасне виконання страхувальником обов'язку по своєчасній сплаті страхових внесків до Пенсійного фонду України фактично позбавило позивача соціальної захищеності, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.
Особа не повинна відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов'язку щодо належної сплати страхових внесків, а відтак відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку даних про сплату страхових внесків для нарахування пенсії позивачу за спірний період не є підставою для позбавлення позивача права на призначення йому пенсії.
Вказаний висновок суду узгоджується із правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 27 березня 2018 року у справі № 208/6680/16-а, від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а, від 1 листопада 2018 року у справі № 199/1852/15-а, від 30 липня 2019 року у справі № 373/2265/16-а.
Розглядаючи справу № 208/6680/16-а (2а/208/245/16) Верховний Суд зазначив, що позивач не може нести відповідальність у вигляді позбавлення права на включення певного періоду роботи до страхового стажу за порушення, вчинене роботодавцем позивача, оскільки згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе страхувальник.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Аналогічна позиція стосовно обов'язку доказування висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи «Суомінен проти Фінляндії» (Suominen v. Finland), від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Також, при вирішені цього спору, суд, відповідно до частин першої-другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до абзацу 2 частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
За вказаних обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Вирішення питання про стягнення судового збору не проводиться, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-10, 13, 14, 77, 139, 205, 242-246, 250, 255, 257-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Богдана Ліщини, буд. 38,м. Сєвєродонецьк,Сєверодонецьк, місто, Луганська область,93402), третя особа: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати противоправною бездіяльність Луганського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (ЄДРПОУ 07668758) щодо не підготовці та не наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області довідки про нараховані ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, відповідно до пункту 2 «Порядку зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 р.», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 770, за формою, та в порядку, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 № 3-1 «Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 07.04.2021 р. за № 463/36085, для проведення зарахування періодів служби до страхового стажу ОСОБА_1 за період з 1 січня 2004 року по 31.12.2006 року.
Зобов'язати Луганський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України (ЄДРПОУ 07668758) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області (код ЄДРПОУ 14099344) довідку про нараховані ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески за період з 01.01.2004 року по 31.12.2006 року, відповідно до пункту 2 «Порядку зарахування періодів служби до страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам начальницького і рядового складу за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2006 р.», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 770, за формою, та в порядку, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 04.02.2021 № 3-1 «Про затвердження форми довідки про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені страхові внески та порядку розрахунку сум грошового забезпечення, якщо документи про його нарахування та про сплачені страхові внески зберігаються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя або знищено», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 07.04.2021 р. за № 463/36085, для проведення зарахування періодів служби до страхового стажу ОСОБА_1 за період з 1 січня 2004 року до 31.12.2006 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.С.Мороко