Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 травня 2023 року Справа№200/1117/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про: визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплат и пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн., а саме з загальної суми 12925,74 грн., визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн , а саме з загальної суми 12925,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн.
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 14425,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 та 2023 роки, а саме з загальної суми 14425,74 грн.
31 березня 2023 року звернувся до суду із клопотання про уточнення позовних вимог відповідно до якої просив суд: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплат и пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн , а саме з загальної суми 12925,74 грн., визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн., а саме з загальної суми 12925,74 грн., зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн.
В обґрунтування позовних вимог з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером МВС України та отримувачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, а також має статус інваліда війни 3 групи відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 27 грудня 2005р.УФРЕ УМВС України в Донецькій області.
Позивач у позовній заяві наголошував, що з 01 березня 2023 року Уряд запровадив підвищення пенсії відповідно до постанови КМУ від 24 лютого 2023 р. №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", відповідно до п. 2 якої установити, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Відповідно до п.10 Постанови №168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн. Позивач зазначає, що на виконання вказаної Постанови № 168 відповідачем проведено перерахунок пенсії та станом на 01.03.2023 розмір пенсійної виплати складає 17853,80 грн., однак, з протоколу перерахунку пенсії від 01 березня 2023 року йому стало відомо, що розмір збільшення основного розміру пенсії (25%) як інваліду війни 3 групи, нарахованого відповідно до п. 1 Постанови № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» обраховано не вірно, а саме - з суми основного розміру моєї пенсії (11000,63 грн.) без врахування індексації за 2022 рік та 2023 рік у розмірі 3425,11грн (1925.11 + 1500).
Позивач вказує, що 03.03.2023 року він звернувся до відповідача з письмовою заявою здійснити перерахунок його пенсії з урахування підвищення до пенсії як інваліду війни у розмірі 25%, обрахованого відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 1381 з урахуванням індексації пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн. та індексації за 2023 рік у розмірі 1500 грн. 15.03.2023 р відповідачем на електронну адресу позивача направлено відповідь в якій він повідомив, що згідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 року йому підвищено основний розмір пенсії на 19,7%. Відповідно станом на 14.03.2023 року загальний розмір пенсії позивача складав 17853,80 грн.
Позивач вважає, що фактично відповідач відмовився виконувати вимоги п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2011 р. №1381 а відтак значно занизив розмір його пенсії, чим порушив його право на належне отримання пенсії з 01.03.2023 року.
Крім того позивач зазначає, що відповідач з 01.03.2022 року відповідач повинен був нарахувати збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи на 25%, взявши до розрахунку окрім основного розміру пенсії, визначеного, з урахуванням Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2022 по справі No200/4350/22, а саме: з суми 11000,63 грн. - основний розмір пенсії (18334,38 грн. (розмір грошового забезпечення) х 60%) з урахуванням суми індексації, визначеної відповідно до п.2 Постанови №118, а саме:1925,11 грн (11000,63 грн. + 2750,16 грн. х 0,140), але не зробив цього, чим значно зменшив розмір його пенсії.
З огляду зазначені обставини позивач просив суд задовольнити його позовні вимоги з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 квітня 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач через канцелярію суду надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову з наступних підстав.
Позивач є одержувачем пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28 грудня 2011 року №1381 розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV, статей 13 і 21 Закону №2262 з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшується на 25 відсотків.
Абзацом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року №118 встановлено, що з 01 березня 2022 розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […], та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення (у розмірі 14%), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Позивачу з 01 березня 2022 року відповідно до постанови КМУ №118 встановлено індексацію у розмірі 1411,39 грн. (16802,31 грн. (розмір грошового забезпечення) х 60% х 14% (підвищення згідно постанови КМУ №118). З 01 березня 2022 року розмір пенсії Позивачу з урахуванням індексації пенсії збільшено на 25 відсотків, а саме 16802,31 грн. (розмір грошового забезпечення станом на 01 березня 2022 року) х 60% додати 1411,39 грн. (підвищення згідно постанови КМУ №118) загальний розмір 11492 гривні 78 копійок = розмір підвищення 25% становить 2873 гривні 20 копійок (додаток 1 на виконання ухвали суду).
Відповідач вказує, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року по справі № 200/4350/22 Головне управління здійснило перерахунок позивачу пенсії по інвалідності з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки №49/7685 від 05 серпня 2022 року, у зв'язку з чим, з 01 березня 2022 року розмір пенсії позивачу з урахуванням індексації пенсії збільшено на 25 відсотків, а саме 18334,38 грн. (розмір грошового забезпечення згідно рішення суду) х 60% додати 1540,09 грн. (підвищення згідно постанови КМУ №118) загальний розмір 12540 гривень 72 копійки = розмір підвищення 25% становить 3135 гривень 18 копійок (додаток 2 на виконання ухвали суду). При цьому відповідач звертає увагу на те, що розмір індексації за 2022 рік, який визначений позивачем у позовній заяві у сумі 1925,11 грн., не відповідає вимогам абзацу 1 пункту 2 постанови КМУ №118, оскільки розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […], та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення (у розмірі 14%), у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Тобто, пенсія індексується виключно в межах основного розміру пенсії. Основний розмір пенсії позивача становить 11000,63 грн. Отже розмір індексації за 2022 рік (з урахуванням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року по справі № 200/4350/22) 11000,63 грн. х 14% (підвищення згідно постанови КМУ №118) становить лише 1540,09 грн., а не як помилково зазначає позивач 1925,11 грн. Таким чином відповідач вважає, що позовні вимоги в частині невірного обрахунку у 2022 році підвищення у розмірі 25 відсотків як особі з інвалідністю є необґрунтованими та не відповідають матеріалам справи.
Крім іншого відповідач вказує на те, що абзацом 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168 встановлено, що з 01 березня 2023 розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 […] з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови КМУ №118, військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […] та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Враховуючи те, що до постанови КМУ №1381 не були внесені зміни щодо порядку збільшення розміру пенсії на 25 відсотків з урахуванням індексації відповідно до постанови КМУ №168, то розмір пенсії Позивача станом на 01 березня 2023 року складає: 11000,63 грн. - основний розмір пенсії (18334,38 грн. ( 60% грошового забезпечення); 2750,16 грн. - підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 11000,63 грн. х 25%); 1925,11 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ № 118 (11000,63 грн.+ 2750,16 грн. х 0,140); 1500,00 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ №168 (11000,63 грн. + 2750,16 грн. х 0,197 = 2708,90 грн., з урахуванням пункту 9 постанови КМУ №168); 627,90 грн. - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи згідно Закону України №3552 (30% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01 квітня 2023 року - 2093,00 грн.); 50,00 грн. - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи відповідно до Закону України №1603.
При цьому, управління звертає увагу на те, що з 01 березня 2023 року було змінено порядок обрахунку індексації пенсії, а саме індексація проведена не лише з основного розміру пенсії, а й з урахуванням підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381.
З огляду на викладене відповідач вважає, що управління відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії діяло у межах та у спосіб визначений чинним законодавством, у зв'язку з чим наголошувала на відсутності підстав для задоволення позовних вимог.
Позивач не погодившись з доводами відповідача викладеними у позовній заяві надав до суду відповідь на відзив, відповідно до якої наголошував, що станом на 01.03.2022 року і на 01.03.2023 року діяла редакція п.1 Постанови КМУ №1381 якою було передбачено: установити, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Отже на думку позивача, відповідач при обрахунку його пенсії з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року на виконання вимог п.1 постанови №1381 повинен був при обрахуванні збільшення на 25% пенсії взяти до розрахунку не тільки основний розмір моєї пенсії (60% від суми грошового забезпечення), а й додати до цього розміру ще й суму індексації, визначену на виконання постанови КМУ №118 та постанови КМУ №168.
Позивач вважає, що розмір збільшення на 25% відповідно до п.1 ПКМУ №1381 повинен становити: з 01.03.2022 року: 3135,17 грн = 25% х (11000,63 грн +1540,088 грн), де: 11000,63 грн. - основний розмір пенсії (60% від грошового забезпечення); 1540,088 грн. - індексація основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №118 (11000,63 х 0,14); - з 01.03.2023 року: = 3510,18 грн. = 25% х (11000,63 грн. + 1540,088 грн. + 1500 грн.), де: 11000,63 грн. - основний розмір пенсії (60% від грошового забезпечення); 1540,088 грн. - індексація основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №118 (11000,63 х 0,14); 1500 грн. - індексація відповідно до постанови КМУ №168 (11000,63 грн. + 1540,088 грн.) х 0,197, з урахуванням п.10 постанови КМУ №168. Разом з тим, як вбачається з наданих відповідачем протоколів перерахунку пенсії станом на 01.03.2022 року та станом на 01.03.2023 року, та з наданого відзиву на позовну заяву, ним протиправно при обрахунку розміру збільшення на 25% відповідно до вимог п.1 постанови КМУ №1381 не було взято до обрахунку розмір індексації пенсії, обрахованої у відповідності до вимог п.1 постанов КМУ №118 та №168, що призвело до суттєвого зниження загального розміру моєї пенсії.
Позивач вважає, що твердження відповідача, що оскільки до постанови КМУ N1381 не були внесені зміни щодо порядку збільшення розміру пенсії на 25 відсотків з урахуванням індексації відповідно до постанови КМУ N168,- протирічить вимогам постанови КМУ №1381, оскільки в пункті 1 постанови КМУ №1381 чітко встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, збільшуються на 25 відсотків з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
З огляду на викладене позивач наполягав на задоволенні його позовних вимог.
Стосовно клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду з позовними вимогами в частині позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплат и пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн , а саме з загальної суми 12925,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн , а саме з загальної суми 12925,74 грн., суд зазначає, що фактично перерахунок пенсії позивачу з 01.02.2022 року був проведений відповідачем у березні 2023 року на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2022 року у справі № 200/4350/22, отже фактично про порушення свого права позивач дізнався у березні 2023 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
З огляду на вищевикладене справа розглядається судом в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_3 .
ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 27.12.2005 року.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію по інвалідності призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що підтверджується сторонами.
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», у зв'язку з чим позивачу з 01.03.2022 року було здійснено перерахунок пенсії.
Так, згідно протоколу за пенсійною справою N/A - 31794 (МВС) від 01.03.2022 року встановлено, що грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії становить: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військове звання - 2000 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) - 1575 грн., середня сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі: надбавка за специфічні умови проходження служби %, надбавка за особливо важливі завдання 63%, премія 80,7% - 10727,31 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 16802,31 грн. Основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі: 10081,39 грн. з урахуванням індексації 11492,78 грн., з урахуванням доплати: в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 11492,78 грн. - 2873,20 грн., Індексація базового ОСНП (10081,39*0,140) - 1411,39 грн.: 16365,98 грн., щомісячна доплата до 2000 відповідно до ПКМУ № 713 від 14.07.2021 року ( згідно рішення суду) - 4000 грн., вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків В/С інвалідів війни 3 гр. (ст. 7) - 580,20 грн., інвалід війни 3 гр./при виконанні обов'язків в/с - 50 грн., всього призначено: 16996,18 грн.
Судом встановлено, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року у справі № 200/4350/22 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) на підставі довідки про розмір грошового забезпечення Департаменту пенсійних справ та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України від 05.08.2022 року № 49/7685.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки виданої Департаментом пенсійних справ та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України від 05.08.2022 року № 49/7685 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року з урахуванням фактично виплачених сум.
Рішення суду від 15 листопада 2022 року у справі № 200/4350/22 набрало законної сили 25 січня 2023 року.
На виконання рішення суду від 15 листопада 2022 року у справі № 200/4350/22 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки виданої Департаментом пенсійних справ та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України від 05.08.2022 року № 49/7685 про розмір грошового забезпечення.
Згідно протоколу за пенсійною справою N/A - 31794 (МВС) від 01.03.2022 року встановлено, що грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії становить: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військове звання - 2000 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) - 1575 грн., середня сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі: надбавка за специфічні умови проходження служби %, надбавка за особливо важливі завдання 63%, премія 48,06 % - 12259,38 грн., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 18334,38 грн. Основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмірі: 11000,63 грн. з урахуванням індексації 12540,72 грн., з урахуванням доплати: в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 12540,72 грн. - 3135,18 грн., Індексація базового ОСНП (11000,63*0,140) - 1540,09 грн.,: 15675,90 грн., вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків В/С інвалідів війни 3 гр. (ст. 7) - 580,20 грн., інвалід війни 3 гр./при виконанні обов'язків в/с - 50 грн., всього призначено: 16306,10 грн., Призначено згідно з Законом України № 2262 загальний розмір пенсії за справою щомісячно в сумі - 16996,18 грн. з 01.03.2022 року.
24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Згідно протоколу про перерахунок пенсії № N/А31794 - 0 МВС ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01 березня 2023 року із суми грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військовим званням - 2000 грн., процентна надбавка за вислугу років (35%) - 1575 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі: надбавка за специфічні умови проходження служби %, надбавка за особливо важливі завдання 63%, премія 48,06 % - 12259,38 грн., всього:18334,38 грн., в тому числі грошове забезпечення для призначення пенсії: 18334,38 грн. Основний розмір пенсії 60% грошового забезпечення у розмірі: 11000,63 грн. з урахуванням індексації: 14425,74 грн. з урахуванням доплати: індексація базового ОСНП 2022 (13750,79*0,140) - 1925,11 грн., індексація базового ОСНП 2023 (15675,9*0,197) - 1500 грн., в тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 11000,63 грн. - 2750,16 грн.: 17175,90 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с інвалід війни 3 групи (ст. 7) - 627,90 грн., інвалід війни 3 гр./ при виконанні обов'язків в/с - 50 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 17853,80 грн.
01.03.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із запитом на отримання інформації про перерахунок пенсії, відповідно до якого просив нарахувати збільшення до пенсії в розмірі 25 відсотків відповідно до п. 1 Постанови № 1381, виходячи з основного розміру пенсії, з урахуванням підвищення передбаченого п. 2 Постанови КМУ № 168, а саме з розміру 14425,74 грн.
Листом від 28.03.2023 року № 4833-5107/Р-02/8-0500/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача, що Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 118 від 16.02.2022 « Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова №118). Постанова набирала чинності з 01.03.2022 та її реалізація здійснювалась відповідно до покладених зобов'язань на органи Пенсійного фонду України. Загальний розмір пенсії станом на 01.03.2022 складав 14996,18 грн.: 10081,39 грн. - основний розмір пенсії (16802,31 грн. (розмір грошового забезпечення) х 60%); 2520,35 грн. - підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (далі - Постанова №1381) (10081,39 грн. х 25%); 1764,24 грн. - індексація відповідно до Постанови №118 (10081,39 грн. + 2520,35 грн. х 0,140); 580,20 грн. - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи згідно Закону №3552-XII від 22.10.1993 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3552) (30% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01.03.2022 - 1934,00 грн.); 50,00 грн. - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи відповідно до Закону України від 16.03.2004 №1603-IV «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» (далі - Закон №1603). На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2022 по справі № 200/4350/22 (далі - Рішення), яке набрало законної сили 25.01.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення від 05.08.2022 №49/7685 в лютому 2023 року. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 від 24.02.2023 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168), яка набирала чинності з 01.03.2023. Загальний розмір пенсії після виконання Рішення та здійснення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №168 станом на 01.03.2023 складає 17853,80 грн.: 11000,63 грн. - основний розмір пенсії (18334,38 грн. (розмір грошового забезпечення) х 60%); 2750,16 грн. - підвищення основного розміру пенсії відповідно до Постанови №1381 (11000,63 грн. х 25%); 1925,11 грн. - індексація відповідно до Постанови №118 (11000,63 грн. + 2750,16 грн. х 0,140); 1500,00 грн. - індексація відповідно до Постанови №168 (11000,63 грн. + 2750,16 грн. х 0,197 = 2708,90 грн., з урахуванням п. 9 Постанови №168); 627,90 грн. - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи згідно Закону №3552 (30% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01.03.2022 - 2093,00 грн.); 50,00 грн. - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи відповідно до Закону №1603. Розмір пенсії визначний до норм чинного законодавства.
Крім того Міністерство соціальної політики України на запит позивача листом від 08.03.2023 року № 45/0/197-23 повідомило позивача, що згідно із пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 „Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт 1,197 з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713) та враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону. Тобто, згідно з пунктом 2 Постанови № 168 на коефіцієнт 1,197 підвищуються основні розміри пенсій, які згідно зі статтями 13, 21 і 36 Закону визначаються у відсотках відповідних сум грошового забезпечення. Щомісячна доплата до пенсії, передбачена Постановою № 713, на коефіцієнт 1,197 не підвищується. Відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень. Згідно із абзацом першим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 № 1381 „Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення? (зі змінами) (далі - Постанова № 1381) розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Отже особам з інвалідністю внаслідок війни на 25 % збільшуються розміри пенсій, обчислені відповідно до статей 13 і 21 Закону та які підвищені відповідно до Постанови № 118 та Постанови № 168.
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у 2022 року та у 2023 року, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовані, зокрема, Законом України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно ст. 18 Закону № 2262 пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства.
Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико-соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи (стаття 19 Закону № 2262).
Відповідно до ст. 21 Закону № 21 Закону № 2262 пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 призначено пенсії по інвалідності 3 група.
Кабінет Міністрів України у постанові № 1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» (чинній на час перерахунку пенсії у 2022, 2023 роках) установив, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
З аналізу вищезазначених положень встановлено, що основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
16 лютого 2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», у зв'язку з чим позивачу з 01.03.2022 року було здійснено перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ № 118 установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2021 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків пенсії, що проводилися у період з 1 січня 2021 р. до 28 лютого 2022 р. за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини четвертої статті 63 зазначеного Закону.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Абзацом другим пункту 1 Постанови № 118 визначено, що з 1 березня 2022 року: перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,14.
24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Пунктом 2 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (Офіційний вісник України, 2021 р., № 57, ст. 3525).
Підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2022 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Згідно п. 1 Постанови № 168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
При цьому пунктом 10 Постанови КМУ № 168 установити, що: у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2022 року на підставі Постанови КМУ № 118, з 01.03.2023 року на підставі Постанови КМУ № 168.
Згідно протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2022 року (з урахуванням рішення суду від 15.11.2022 року № 200/4350/22) встановлено, що розмір Індексації базового ОСНП 2022 становить 1540,09 грн. (11000,63 грн.*0,140).
Згідно протоколу про перерахунок пенсії з 01.03.2023 року встановлено, що розмір Індексації базового ОСНП 2022 становить 1925,11 грн. (13750,79 грн.*14%), Індексація базового ОСНП 2023 - 1500 грн. (15675,9 грн. * 0,197).
У відзиві на позову заяву відповідачем здійснено розрахунок індексації пенсії позивача, відповідно до якого вбачається, що з 01.03.2023 року відповідач здійснив перерахунок індексація пенсії за 2022 рік та розрахунок індексації пенсії за 2023 рік за формулою: основний розмір пенсії + 25% підвищення відповідно до постанови КМУ № 1381 * на коефіцієнт збільшення у 2022 році 14 % (0,140), у 2023 році 19,7% (0,197).
Отже, індексація базового ОСНП 2022: 11000,63 грн. (основний розмір пенсії) + 2750,16 грн. (25% підвищення відповідно до Постанови КМУ) * 0,140 (коефіцієнт збільшення у 2022 році згідно постанови № 118) = 1925,11 грн., індексація базового ОСНП 2023: 11000,63 грн. (основний розмір пенсії) + 2750,16 грн. (25% підвищення відповідно до Постанови КМУ) * 0,197 (коефіцієнт підвищення у 2023 році відповідно до постанови КМУ № 168).
Проте, суд не погоджується з таким розрахунком та наголошує, що Постановою № 118 та Постановою № 168 установлено, що з 01 березня 2022 розміри пенсій, призначених відповідно ст. 13, 21 і 36 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […], та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищується на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,41%, а з 01.03.2023 року розміри пенсій призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262 з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом […], та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення 19,7%, однак не може перевищувати 1500 грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву з 01 березня 2023 року було змінено порядок обрахунку індексації пенсії, а саме індексація проведена не лише з основного розміру пенсії, а й з урахуванням підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ № 1381, однак, суд не приймає зазначені доводи відповідача та наголошує, що ані постановою № 118, ані постановою № 168 на час розгляду справи не встановлений зазначений порядок обрахунку індексації пенсії.
При цьому суд зазначає, що з аналізу нормативно - правової бази з приводу порядку обрахунку індексації у 2023 році не встановлено зміни у законодавстві з цього питання. Крім того, відповідач не повідомив на підставі якого нормативно - правового акту проведений зазначений відповідачем розрахунок індексації пенсії у 2023 році.
Судом проведено розрахунок індексації пенсії у 2022 році на підставі постанови КМУ № 118, відповідно індексація базового ОСНП 2022 становить 1540,09 грн. (11000,63 грн. (основний розмір пенсії) * 0,14 (коефіцієнт збільшення)).
Відповідно до розрахунку суду індексація пенсії у 2023 році проведена на підставі постанови КМУ № 168 становить 1500 грн. з урахуванням п. 10 Постанови № 168, який визначає максимальний розмір індексації (11000,63 грн. + індексація пенсії за 2022 рік * 0,197).
З огляду на зазначене, суд приходить висновку, що відповідачем з 01.03.2023 року з порушенням вимог Постанови КМУ № 118 та Постанови КМУ № 168 проведено розрахунок індексації пенсії, оскільки при розрахунку розміру індексації пенсії позивача за 2022 рік він помилково до основного розміру пенсії додав підвищення основного розміру пенсії відповідно до постанови КМУ №1381 (25%) та помножив вказану суму на коєфіцієнт збільшення визначений на 2022 рік та 2023 рік.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку, що відповідач вчинив протиправні дії щодо проведення з 01.03.2023 року розрахунку індексації пенсії за 2022 рік, 2023 рік з порушенням вимог Постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 року та Постанови КМУ № 168 від 24.02.2023 року
Також суд зазначає, що згідно матеріалів справи відповідач неправомірно розрахував суму збільшення основного розміру пенсії відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 1381 у 2023 році.
Суд наголошує, що п. 1 Постанови КМУ № 1381 установлює, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Тобто, 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення.
Проте, відповідач у порушення вищезазначених вимог п. 1 Порядку № 1381 здійснив розрахунок збільшення пенсії виходячи з основного розміру пенсії.
Судом здійснено розрахунок збільшення основного розміру пенсії (25%) у 2023 році відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 1381: (11000,63 грн. (основний розмір пенсії) + 1540,09 грн. (індексація базового ОСНП2022) + 1500 грн. (індексація базового ОСНП2023)) = 14040,72 грн. * 25% = 3510,18 грн.
При цьому сума основного розміру пенсії з якої вираховується збільшення основного розміру пенсії (25%) складає 14042,72 грн. (11000,63 грн. + 1540,09 грн. + 1500), а не 14425,74 грн. як зазначає позивач.
Отже, сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку пенсії з 01.03.2023 року повинна становити 3510,18 грн., а не 2750,16 грн., як визначено позивачем у протоколі від 01.03.2023 року.
З огляду на встановлені обставини, суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог в цій частині.
Стосовно доводів позивача проте, що відповідач неправомірно розрахував суму збільшення основного розміру пенсії відповідно до п. 1 Постанови КМУ № 1381 у 2022 році, суд не погоджується, оскільки з протоколу від 01.03.2022, встановлено, що при перерахунку пенсії з урахуванням рішення суду від 15.11.2022 року № 200/4350/22, збільшення основного розміру пенсії (25%) проведений виходячи із суми 12540,72 грн. (11000,63 грн. (основний розмір пенсії) + 1540,09 грн. (індексація пенсії 2022 рік), та складає 3135,18 грн. (12540,72 грн. * 25%).
При цьому суд звертає увага, що індексація пенсії за 2022 рік становить саме 1540,09 грн., про що встановлено судом вище.
Отже у задоволенні позовних вимог в цій частині необхідно відмовити.
Суд зазначає, що Реалізація суб'єктами публічної адміністрації своїх повноважень, які є законодавчо визначеними, що випливає з положень частини другої статті 19 Конституції України, здійснюється в межах відповідної законної дискреції.
У свою чергу, під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов'язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням владних дискреційних повноважень є закон і справедливість.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Комітетом Ради 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Відповідно до статті 13 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод” кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Обираючи спосіб захисту порушеного права, суд зважує на його ефективність з точки зору статті 13 “Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод” та враховує положення “Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень”, прийняті Комітетом Міністрів 11.03.1980 року, а саме суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Разом з тим, пунктом 4 частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Згідно позиції Верховного Суду, яка сформована у постановах від 13 лютого 2018 року у справі № 361/7567/15-а, від 07 березня 2018 року у справі № 569/15527/16-а, від 20 березня 2018 року у справа № 461/2579/17, від 20 березня 2018 року у справі № 820/4554/17, від 03 квітня 2018 року у справі № 569/16681/16-а та від 12 квітня 2018 року у справі № 826/8803/15, дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчинити конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Тобто, дискреційними є право суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом такого права є повноваження, які закріплені у законодавстві з застосуванням слова “може”.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Однак, суд наголошує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Отже суд повинен відновлювати порушене право шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень, у тому числі колегіальний орган, прийняти конкретне рішення, якщо відмова визнана неправомірною, а інших підстав для відмови не вбачається.
Відповідно до усталеної практики Європейського суду з прав людини (рішення у справах “Пономарьов проти України”, “Рябих проти Росії”, “Нєлюбін проти Росії”), повноваження вищих судових органів стосовно перегляду мають реалізовуватися для виправлення судових помилок та недоліків судочинства, але не для здійснення нового судового розгляду, перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. Повноваження вищих судів щодо скасування чи зміни тих судових рішень, які вступили в законну силу та підлягають виконанню, мають використовуватися для виправлення фундаментальних порушень.
Європейський суд з прав людини в рішенні у справі “Серявін та інші проти України” зазначив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
При цьому, суд вважає за необхідне, керуючись статтею 9 КАС України, вийти за межі позовних вимог, оскільки це є необхідним для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить.
Так, згідно частини першої вказаної норми, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина з боку суб'єктів владних повноважень.
Зі змісту вказаної норми, можна зробити висновок, що при розгляді справи суд обмежений предметом та обсягом заявлених позовних вимог та не може застосовувати інший спосіб захисту ніж той, що зазначив позивач у позовній заяві. Водночас суд може вийти за межі правового обґрунтування, зазначеного у позовній заяві, якщо вбачає порушення інших приписів ніж ті, про які йдеться у позовній заяві.
Отже, вихід за межі позовних вимог можливий у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, при цьому, вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна вимога.
Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення".
Так, відповідно до пункту 3 цієї, Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Враховуючи те, що судом встановлено, що відповідач з порушенням вимог Постанови КМУ № 118 та Постанови КМУ № 168 здійснив розрахунок суми індексації пенсії при перерахунку пенсії з 01.03.2023 року, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії відповідача щодо проведення з 01.03.2023 року розрахунку розміру індексації пенсії за 2022 рік, за 2023 рік із порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», зобов'язати відповідача провести перерахунок індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Згідно ч. 1, 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення з 01.03.2023 року розрахунку розміру індексації пенсії за 2022 рік, за 2023 рік із порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду, визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11000,63 грн. з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 в розмірі 1540,09 грн. та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 14040,72 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11000,63 грн. з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 в розмірі 1540,09 грн. та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 14040,72 грн.
Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки позивач є звільнений від сплати судового збору на підставі п. 8 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплат и пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн., а саме з загальної суми 12925,74 грн., визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2022 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3 групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням суми індексації (підвищення) пенсії за 2022 рік у розмірі 1925,11 грн , а саме з загальної суми 12925,74 грн., зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням збільшення до пенсії, як інваліду війни 3групи відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії - 11000,63 грн, з урахуванням сум індексації (підвищення) пенсії за 2022 та 2023 роки у загальному розмірі 3425,11 грн, а саме з загальної суми 14425,74 грн. - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо проведення з 01.03.2023 року розрахунку розміру індексації пенсії за 2022 рік, за 2023 рік із порушенням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) провести ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок індексації пенсії з 01.03.2023 року за 2022 рік, 2023 рік на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», Постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та з урахуванням висновків суду.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2023 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11000,63 грн. з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 в розмірі 1540,09 грн. та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 14040,72 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, місце знаходження: пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122) здійснити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2023 року з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (в редакції станом на 01.03.2022 року) у розмірі 25% від основного розміру пенсії з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 в розмірі 1540,09 грн. та 2023 роки в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 14040,72 грн.
В частині інших позовних вимог відмовити.
Повний текст рішення складено та підписано 03 травня 2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Олішевська