Справа № 461/325/23
Провадження № 1-кс/461/2350/23
Іменем України
03.05.2023 року м. Львів
Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного підозрюваного ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ Національної поліції у Львівській області ОСОБА_7 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12022140000000635 від 23.12.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України,
Старший слідчий в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ Національної поліції у Львівській області ОСОБА_7 звернувся до суду з клопотанням, погодженим виконувачем обов'язків керівника Львівської обласної прокуратури ОСОБА_8 , у кримінальному провадженні №12022140000000635 від 23.12.2022 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України, про продовження строку досудового розслідування до п'яти місяців, тобто до 03 серпня 2023 року.
Подане клопотання мотивує тим, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022140000000635 від 23.12.2022 за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та інших на даний час невстановлених досудовим розслідуванням осіб в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями та сприяння їх вчиненню, шляхом надання порад, вказівок та засобів, вчинені щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , маючи умисел на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи мету незаконного збагачення, усвідомлюючи, що в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан», введеного Законом України № 2102-IX від 24.02.2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні»», із подальшими змінами, внесеними згідно з Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», востаннє № 58/2023 від 06.02.2023, та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 року, №57 «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» (далі - Правила перетинання державного кордону), військовозобов'язаним громадянам України віком від 18 до 60 років, виїзд за межі України заборонено, за невстановлених органом досудового розслідуванням обставин (час, спосіб та місце), однак не пізніше 11.11.2022, вирішив створити злочинну групу, протиправна діяльність якої полягала у незаконному переправленні осіб через державний кордон України, з корисливих мотивів.
У цілях безпеки, зменшення ризику та для прикриття протиправних дій, пов'язаних із організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон України, ОСОБА_5 використовував ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» (код ЄДРПОУ: 44844413), зареєстроване 22.07.2022 за адресою: Київська область, м. Київ, пров. Радищева, будинок 6, основним видом діяльності якого є надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів із чинною ліцензією на внутрішні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення та міжнародні перевезення пасажирів легковими автомобілями на замовлення (наказ Державної служби України з безпеки на транспорті № 406 від 15.08.2022), керівником якого із 17.11.2022 є ОСОБА_5 .
З метою реалізації вказаного злочинного умислу, ОСОБА_5 у невстановлений органом досудового розслідування час та місці, залучив до такої протиправної діяльності ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з якими перебував у довірливих відносинах та усвідомлював, що на останніх не поширюються діючі обмеження та заборони визначені Правилами перетинання державного кордону, оскільки вони не підпадають під мобілізацію або мають законні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, визначені ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», оскільки: ОСОБА_4 - чоловік, на утриманні якого перебуває троє і більше дітей віком до 18 років; ОСОБА_9 - особа жіночої статі; ОСОБА_10 та ОСОБА_11 - чоловіки старші 60 років.
Протиправна діяльність злочинної групи у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_4 полягала у наступних діях: 1) пошуку військовозобов'язаних громадян України, які бажали потрапити на територію Європейського Союзу з різних причин, однак не мали правових підстав для виїзду за кордон в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан»; 2) подачі заявок із фіктивними відомостями на внесення вищевказаних осіб до інформаційної системи «Шлях», адміністратором якої є Укртрансбезпека (далі - система «Шлях»), як водіїв ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»; 3) переправленні їх через державний кордон України у міжнародних пунктах пропуску в межах Львівської та Волинської областей, при цьому забезпечуючи їх транспортними засобами та супроводжуючи під час перетину державного кордону, в ході чого - надаючи поради та вказівки щодо місця і часу його перетину, інструктуючи при цьому щодо порядку дій під час проходження контрольних операцій у пунктах пропуску; 4) отриманні грошової винагороди за вказані протиправні послуги.
Так, достовірно знаючи що у військовозобов'язаних осіб (клієнтів), які мали намір виїхати за межі території України, немає законних підстав для перетину державного кордону в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи, що наявність відомостей про особу у системі «Шлях», відповідно до п. 2-9 Правил перетинання державного кордону, надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, ОСОБА_5 приймав вищевказаних осіб на посади водіїв ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та допускав до роботи на транспортних засобах, порушуючи при цьому вимоги ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України та п.п. 10, 11 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених Постановою КМУ від 02.12.2015 № 1001 (Далі - Ліцензійні умови), оскільки розумів, що останні не здійснюватимуть визначені їм обов'язки, а основною метою прийняття їх на вказану посаду було забезпечення внесення відомостей щодо них до системи «Шлях», з метою подальшого незаконного перетину такими державного кордону України.
В подальшому, ОСОБА_5 , як керівник ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС», що є суб'єктом господарювання, яке має ліцензію на право провадження господарської діяльності з міжнародних перевезень вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (далі - ліцензіат), авторизуючись у системі «Шлях» за допомогою особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), отримував доступ до особистого кабінету ліцензіата де, керуючись Інструкцією, опублікованою на офіційному сайті Укртрансбезпеки (https://dsbt.gov.ua), подавав заяви на внесення військовозобов'язаних осіб (клієнтів) до системи «Шлях» як водіїв ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та після схвалення поданих заяв - виготовляв пакет документів, необхідний для перетину державного кордону України.
Надалі, після фіктивного працевлаштування на посаду водія ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та внесення відомостей до системи «Шлях», військовозобов'язані особи (клієнти), після проходження детального та ретельного інструктажу ОСОБА_5 , у супроводі ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 або ОСОБА_4 (які відповідали за безпосереднє незаконне переправлення осіб через державний кордон України), здійснювали перетин державного кордону України на одному з транспортних засобів ліцензіата через пункт пропуску в межах Львівської або Волинської областей. При цьому, ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_4 , відповідно до попередньо розподілених ролей, будучи обізнаними у особливостях прикордонного контролю у пунктах пропуску для автомобільного сполучення, слідуючи із військовозобов'язаними громадянами (клієнтами), надавали їм поради та вказівки щодо місця і часу перетину державного кордону та інструктували їх з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду.
В цілях безпеки та зменшення ризику викриття незаконної діяльності, пов'язаної із організацією незаконного переправлення осіб через державний кордон України, пошук потенційних клієнтів, їх фіктивне працевлаштування та подальше внесення до системи «Шлях», ОСОБА_5 приймав через рекомендації осіб, з якими перебував у довірливих відносинах. Спілкування з клієнтами відбувалось за допомогою Інтернет - месенджерів, а особисті зустрічі у більшості випадків здійснювалися у приміщенні орендованого офісу, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Камінь-Каширський, площа Культури, 13, за місцем діяльності БО «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД «ДОВКІЛЛЯ ВОЛИНІ», код ЄДРПОУ 44025375 (далі - БО «БФ «ДВ»), керівником якого є ОСОБА_5 .
Під час особистих зустрічей ОСОБА_5 зазначав вартість послуг з організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вказував спосіб розрахунку та доводив до відома спосіб вчинення даного кримінального правопорушення.
Разом з тим, через бажання значної кількості військовозобов'язаних громадян України віком від 18 до 60 років покинути територію України під час дії на її території правового режиму «Воєнний стан», спільний умисел злочинної групи у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_4 охоплював організацію незаконного переправлення через державний кордон України якомога більшої кількості осіб, що еквівалентно відобразиться на сумі та розмірі незаконної винагороди за надані послуги.
Відповідно до розподілених ролей, ОСОБА_5 відповідав за пошук клієнтів, їх фіктивне працевлаштування водіями на ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та забезпечення внесення таких до системи «Шлях», після чого інформував ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_4 про час та спосіб перетину державного кордону України, керував їх діями, забезпечував дотримання встановлених правил поведінки між учасниками групи, зокрема щодо додержання конспірації, розпоряджався коштами, які надходили від організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України. В свою чергу, ОСОБА_10 , ОСОБА_9 , ОСОБА_11 та ОСОБА_4 сприяли такому переправленню військовозобов'язаних осіб шляхом надання вказівок, порад щодо місця і часу перетину державного кордону, інструктували їх з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду, а також відповідали за забезпечення безперешкодного перетину державного кордону України даними особами в їх супроводі на транспортному засобі ліцензіата.
З метою реалізації свого злочинного умислу спрямованого на організацію незаконного перетину кордону, ОСОБА_5 , будучи в злочинній змові з ОСОБА_4 , протиправна діяльність яких була об'єднана спільним умислом на незаконне переправлення осіб через державний кордон України, з корисливих мотивів, 15.01.2023 організував незаконне переправлення громадянина України ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_6 через державний кордон України, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , достовірно знаючи що у ОСОБА_12 відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи що наявність відомостей про нього у системі «Шлях», відповідно до п. 2-9 Правил перетинання державного кордону, надасть йому право на безперешкодний виїзд за межі території України, за невстановлених органом досудового розслідування обставин (час, спосіб та місце), однак не пізніше 15.01.2023, прийняв його на посаду водія ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та допустив до роботи на транспортному засобі, порушуючи при цьому вимоги ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України, зокрема - не повідомив центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, ОСОБА_13 , реалізуючи свій злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи злочинну мету протиправного збагачення, діючи за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_4 та керуючи його діями, узгодили обставини організації виїзду ОСОБА_12 через державний кордон в напрямку Республіки Польща на транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 (на праві приватної власності належить ОСОБА_14 з правом користування ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»), а саме: ОСОБА_5 , ігноруючи вказані норми законодавства в сфері належного оформлення трудових відносин, авторизуючись у системі «Шлях» за допомогою особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), отримає доступ до особистого кабінету ліцензіата де, керуючись Інструкцією, опублікованою на офіційному сайті Укратрансбезпеки (https://dsbt.gov.ua), подасть заяву на внесення ОСОБА_12 до системи «Шлях» як водія транспортного засобу марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 та після схвалення поданої заяви - виготовить пакет документів, необхідний для перетину державного кордону України ОСОБА_12 , після чого передасть їх останньому, що ним і було зроблено за невстановлених органом досудового розслідування обставин (час, спосіб та місце), однак не пізніше 15.01.2023.
В свою чергу, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою із ОСОБА_5 , будучи обізнаним в особливостях прикордонного контролю у пунктах пропуску для автомобільного сполучення, під час перетину кордону та до моменту приїзду на територію Республіки Польща керуватиме транспортним засобом марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 , а ОСОБА_12 слідуватиме як пасажир, сприятиме йому шляхом надання вказівок та порад щодо місця і часу перетину державного кордону, з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду, забезпечить безперешкодний незаконний перетин ОСОБА_12 через державний кордон України, котрий після перетину такого залишиться на території Республіки Польща, а ОСОБА_4 повернеться на територію України на вказаному транспортному засобі самостійно.
Так, 15.01.2023, близько 21 год. 23 хв. ОСОБА_4 , попередньо узгодивши з ОСОБА_12 його поведінку та дії під час перетину кордону, на транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_4 , реалізовуючи спільний з ОСОБА_5 злочинний умисел спрямований на незаконне переправлення ОСОБА_12 через державний кордон України, переслідуючи спільну злочинну мету протиправного збагачення, спільно з ОСОБА_12 , що перебував як пасажир даного автомобіля, прибули на територію міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Угринів - Долгобичув», що розташований в прикордонному населеному пункті - с. Угринів Червоноградського району Львівської області, де безпосередньо забезпечив незаконне переправлення ОСОБА_12 через державний кордон України до Республіки Польща, шляхом надання йому порад та вказівок щодо місця і часу перетину державного кордону та з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду.
У подальшому, 15.01.2023 о 23 год. 47 хв. ОСОБА_4 прослідував на в'їзд в Україну через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Угринів - Долгобичув» на вказаному транспортному засобі, без пасажирів.
За вчинені дії та свої послуги з організації незаконного переправлення ОСОБА_12 через державний кордон України ОСОБА_5 та ОСОБА_4 за невстановлених органом досудового розслідування обставин (час, місце, спосіб) отримали грошову винагороду.
Крім цього, ОСОБА_5 , будучи в злочинній змові з ОСОБА_9 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, протиправна діяльність яких була об'єднана спільним умислом на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, з корисливих мотивів, 04.02.2023 організував незаконне переправлення громадянина України ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_7 через державний кордон України, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , достовірно знаючи що у ОСОБА_15 відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи що наявність відомостей про нього у системі «Шлях», відповідно до п. 2-9 Правил перетинання державного кордону, надасть йому право на безперешкодний виїзд за межі території України, за невстановлених органом досудового розслідування обставин (час, спосіб та місце), однак не пізніше 04.02.2023 прийняв його на посаду водія ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та допустив до роботи на транспортному засобі, порушуючи при цьому вимоги частини четвертої статті 24 Кодексу законів про працю, зокрема - не повідомивши центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та вимоги до водіїв, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів на таксі, легковими автомобілями та замовлення, визначені підпунктом 1 пункту 11 Ліцензійних умов, в частині наявності у водія посвідчення категорії «В».
Зокрема, досудовим розслідуванням встановлено, що 08.07.2022 на ОСОБА_15 складено протокол про притягнення його до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 130 КУпАП та за результатами розгляду якого рішенням Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 16.01.2023 ОСОБА_15 позбавлено права керування транспортним засобом терміном на 1 рік.
Станом на 04.02.2023 ОСОБА_15 не мав права керувати транспортними засобами.
Разом з цим, ОСОБА_13 , реалізуючи спільний злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи спільну злочинну мету протиправного збагачення, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_9 та керуючи її діями, узгодили обставини організації виїзду ОСОБА_15 через державний кордон в напрямку Республіки Польща на транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 (на праві приватної власності належить ОСОБА_14 з правом користування ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»), а саме: ОСОБА_5 , ігноруючи вказані порушення законодавства в сфері належного оформлення трудових відносин, авторизуючись у системі «Шлях» за допомогою особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), отримає доступ до особистого кабінету ліцензіата де, керуючись Інструкцією, опублікованою на офіційному сайті Укратрансбезпеки (https://dsbt.gov.ua), подасть заяву на внесення ОСОБА_15 до системи «Шлях» як водія транспортного засобу марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 та після схвалення поданої заяви - виготовить пакет документів, необхідний для перетину державного кордону України ОСОБА_15 , після чого передасть їх останньому, що ним і було зроблено за невстановлених досудовим розслідуванням обставин (час, спосіб та місце), однак не пізніше 04.02.2023.
ОСОБА_9 , в свою чергу, враховуючи відсутність у ОСОБА_15 посвідчення водія категорії «В» про що їй було відомо, будучи обізнаною у особливостях прикордонного контролю у пунктах пропуску для автомобільного сполучення під час перетину кордону та до моменту приїзду на територію Республіки Польща керуватиме транспортним засобом марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 , а ОСОБА_15 слідуватиме як пасажир, сприятиме йому шляхом надання вказівок та порад щодо місця і часу перетину державного кордону, з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду, забезпечить безперешкодний незаконний перетин ОСОБА_15 через державний кордон України, котрий після перетину такого залишиться на території Республіки Польща, а ОСОБА_9 - повернеться на територію України на вищевказаному транспортному засобі самостійно.
Так, 04.02.2023, близько 13 год. 22 хв. ОСОБА_9 , попередньо узгодивши з ОСОБА_15 його поведінку та дії під час перетину кордону, на транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 під керуванням водія ОСОБА_9 , реалізовуючи спільний з ОСОБА_5 злочинний умисел, переслідуючи спільну злочинну мету протиправного збагачення, спільно з ОСОБА_15 , що перебував як пасажир даного автомобіля, прибули на територію міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Устилуг-Зосин», що розташований в прикордонному населеному пункті - м. Устилуг, Володимирського району Волинської області, де безпосередньо забезпечила незаконне переправлення ОСОБА_15 через державний кордон України до Республіки Польща, шляхом надання йому порад та вказівок щодо місця і часу перетину державного кордону та з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду.
У подальшому, 04.02.2023 о 17 год. 47 хв. ОСОБА_9 прослідувала на в'їзд в Україну через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Угринів - Долгобичув» на транспортному засобі марки «MERCEDES» р.н. НОМЕР_2 (на праві приватної власності належить ОСОБА_16 з правом користування ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»), без пасажирів.
За вчинені дії та свої послуги з організації незаконного переправлення ОСОБА_15 через державний кордон України ОСОБА_5 та ОСОБА_9 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин (час, місце, спосіб) отримали грошову винагороду.
Крім цього, ОСОБА_5 , будучи в злочинній змові з ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, протиправна діяльність яких була об'єднана спільним умислом на незаконне переправлення осіб через державний кордон України, з корисливих мотивів, 12.02.2023 організував незаконне переправлення громадян України ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 та ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_11 через державний кордон України, за наступних обставин.
Так, ОСОБА_5 , достовірно знаючи що у ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 відсутні законні підстави для виїзду за межі території України в умовах дії правого режиму «Воєнний стан», усвідомлюючи що наявність відомостей про них у системі «Шлях», відповідно до п. 2-9 Правил перетинання державного кордону, надасть їм право на безперешкодний виїзд за межі території України, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин (час, спосіб та місце), однак не пізніше 12.02.2023 прийняв їх на посади водіїв ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС» та допустив до роботи на транспортних засобах, порушуючи при цьому вимоги ч. 4 ст. 24 Кодексу законів про працю України, зокрема - не повідомивши центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування про прийняття працівників на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, ОСОБА_13 , реалізуючи злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, переслідуючи спільну злочинну мету протиправного збагачення, за попередньою змовою групою осіб з ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та іншими невстановленими на даний час досудовим розслідуванням особами та керуючи їх діями, узгодили обставини організації виїзду ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 через державний кордон в напрямку Республіки Польща на наступних транспортних засобах: 1) марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 (на праві приватної власності належить ОСОБА_14 з правом користування ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»); 2) марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 312 D», р.н. НОМЕР_2 (на праві приватної власності належить ОСОБА_16 з правом користування ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»); 3) марки «VOLKSWAGEN LT 35», р.н. НОМЕР_3 (на праві приватної власності належить БО «БФ «ДВ», де керівник - ОСОБА_5 ); 4) марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 (на праві приватної власності належить ОСОБА_21 з правом користування ТОВ «ЄВРОУКРТРАНС»).
Так, реалізовуючи спільний злочинний умисел, спрямований на організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, ОСОБА_5 , ігноруючи вказані порушення законодавства в сфері належного оформлення трудових відносин, авторизуючись у системі «Шлях» за допомогою особистого кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП), отримає доступ до особистого кабінету ліцензіата де, керуючись Інструкцією, опублікованою на офіційному сайті Укратрансбезпеки (https://dsbt.gov.ua), подасть заяви на внесення до системи «Шлях»: 1) ОСОБА_17 - як водія транспортного засобу марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 ; 2) ОСОБА_18 - як водія транспортного засобу марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 312 D», р.н. НОМЕР_2 ; 3) ОСОБА_19 - як водія транспортного засобу марки «VOLKSWAGEN LT 35», р.н. НОМЕР_3 ; 4) ОСОБА_20 - як водія транспортного засобу марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 , та, після схвалення поданих заяв - виготовить пакети документів, необхідні для перетину державного кордону України ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , після чого із залученням третіх осіб передасть їх останнім, що ним і було зроблено 12.02.2023 близько 20.00 год. на території паркувального майданчика готелю «Клен», що в с. Річки Львівського району Львівської області.
ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , в свою чергу, будучи обізнаними в особливостях прикордонного контролю у пунктах пропуску для автомобільного сполучення під час перетину кордону забезпечать незаконне переправлення ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 через державний кордон України до Республіки Польща, шляхом надання їм транспортних засобів, та сприятимуть таким шляхом надання порад та вказівок щодо місця і часу перетину державного кордону та з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду.
Реалізовуючи спільний злочинний умисел, з метою приховання злочинної діяльності, зменшення ризику викриття у скоєному та дотримуючись Правил перетинання державного кордону, під час перетину кордону та до моменту приїзду на територію Республіки Польща ОСОБА_17 перебуватиме як водій у транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 ; ОСОБА_18 перебуватиме як водій у транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 312 D», р.н. НОМЕР_2 ; ОСОБА_19 перебуватиме як водій у транспортному засобі марки «VOLKSWAGEN LT 35», р.н. НОМЕР_3 , а ОСОБА_22 перебуватиме як водій у транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 . Дотримуючись попередньо розробленого злочинного плану, після забезпечення безперешкодного перетину ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 державного кордону України, останні залишаться на території Республіки Польща, згадані транспортні засоби при цьому залишаться в завчасно обумовленому місці на території Республіка Польща та через нетривалий проміжок часу будуть повернуті на територію України під керуванням ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та інших невстановлених на даний час досудовим розслідуванням осіб.
Так, 12.02.2023, близько 21.00 год. ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , попередньо узгодивши з ОСОБА_20 його поведінку та дії під час перетину кордону на транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 під його керуванням; ОСОБА_18 його поведінку та дії під час перетину кордону на транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 312 D», р.н. НОМЕР_2 під його керуванням; ОСОБА_19 його поведінку та дії під час перетину кордону на транспортному засобі марки «VOLKSWAGEN LT 35», р.н. НОМЕР_3 під його керуванням; ОСОБА_17 його поведінку та дії під час перетину кордону на транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 311 CDI», р.н. НОМЕР_1 під його керуванням, реалізовуючи спільний з ОСОБА_5 злочинний умисел спрямований на незаконне переправлення ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 через державний кордон України, переслідуючи спільну злочинну мету протиправного збагачення, спільно з ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 прибули на територію міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська - Гребенне», що розташований в прикордонному населеному пункті - м. Рава - Руська, Львівського району Львівської області, де безпосередньо забезпечили незаконне переправлення ОСОБА_20 (близько 23 год. 31 хв.), ОСОБА_17 (близько 23 год. 34 хв.), ОСОБА_18 (близько 23 год. 40 хв.) та ОСОБА_19 (близько 23.45 год.) через державний кордон України до Республіки Польща, шляхом надання їм порад та вказівок щодо місця і часу перетину державного кордону, з приводу версії, якої вони повинні дотримуватись під час проходження контрольних операцій у пункті пропуску для пояснень причин та мети виїзду та здійснюючи дистанційний контроль за перетином державного кордону із допомогою мобільного зв'язку.
В свою чергу ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , будучи особами, на яких не поширюються діючі обмеження та заборони визначені Правилами перетинання державного кордону, оскільки вони не підпадають під мобілізацію або мають законні підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, визначені ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», з метою повернення згаданих транспортних засобів на територію України, 13.02.2023 близько 00 год. 24 хв. прослідували на виїзд з території України через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська - Гребенне», що розташований в прикордонному населеному пункті - м. Рава - Руська, Львівського району Львівської області на транспортному засобі марки «MERCEDES», р.н. НОМЕР_5 .
У подальшому, після успішного перетину державного кордону вищевказаними особами, ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , залучивши інших невстановлених на даний час розслідуванням осіб, у ніч із 12 на 13 лютого 2023 року організували повернення вищевказаних транспортних засобів на територію України, при цьому ОСОБА_10 прослідував на в'їзд в Україну 13.02.2023 близько 02 год. 47 хв. через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська - Гребенне» на транспортному засобі марки «MERCEDES - BENZ SPRINTER 313 CDI», р.н. НОМЕР_4 , без пасажирів, а ОСОБА_11 прослідував на в'їзд в Україну 13.02.2023 близько 03 год. 06 хв. через міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава -Руська - Гребенне» на транспортному засобі марки «MERCEDES», р.н. НОМЕР_6 , без пасажирів.
За вчинені дії та свої послуги з організації незаконного переправлення ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 через державний кордон України ОСОБА_5 ОСОБА_10 та ОСОБА_11 за невстановлених досудовим розслідуванням обставин (час, місце, спосіб) отримали грошову винагороду.
03 березня 2023 року ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
03 березня 2023 року ОСОБА_9 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
03 березня 2023 року ОСОБА_10 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
03 березня 2023 року ОСОБА_11 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
07 березня 2023 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме: показаннями свідків; протоколами про хід та результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій в порядку ст. 263, 269 КПК України; протоколами тимчасових доступів до речей і документів; протоколами обшуків; речовими доказами, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності та взаємозв'язку.
Враховуючи зазначене, ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 підозрюються у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України, а саме в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями та сприяння їх вчиненню, шляхом надання порад, вказівок та засобів, вчинені щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів.
Строк досудового розслідування у кримінальному провадження №12022140000000635 від 23.12.2022 закінчується 03.05.2023, однак завершити досудове розслідування у зазначений строк немає можливості, оскільки на даний час не завершено процедуру розсекречення матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, зокрема протоколів, клопотань, доручень, постанов та ухвал про надання дозволу на проведення НСРД, не проведено додаткових слідчих (розшукових) дій з врахуванням їх вмісту. Після розтаємнення зазначених протоколів НСРД, по останніх необхідно призначити криміналістичні експертизи відео - звукозапису (частина з яких вже призначена), проведення яких доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України та долучити висновки вказаних експертиз до матеріалів кримінального провадження, а також провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії із використанням результатів зазначеної експертизи.
Разом з тим, з огляду на тривалий час підготовки виконавцями запитуваної інформації, на даний час залишаються невиконаними ухвали суду про надання тимчасових доступів до документів - інформацій про рух коштів по рахунках підозрюваних, а також інших фізичних та юридичних осіб, які можуть бути причетні до скоєння інкримінованих підозрюваним правопорушень. Після виконання даних ухвал, отриману інформацію потрібно узагальнити, проаналізувати та провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з врахуванням отриманих результатів, що, в свою чергу, відобразиться на термінах досудового розслідування.
Слід врахувати і той факт, що за результатами проведених обшуків за місцями перебування підозрюваних виявлено та вилучено значну кількість документів та цифрових носіїв інформації, аналіз яких в їх взаємозв'язку свідчить про об'єктивну причетність підозрюваних ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 до інших аналогічних правопорушень.
Після призначення та завершення проведення вказаних судових експертиз, отримання відповідних висновків експертів, а також за результатами проведення додаткових слідчих (розшукових) та процесуальних дій будуть отримані додаткові докази, які можуть бути використані під час судового розгляду кримінального провадження для встановлення усіх обставин вчинення кримінальних правопорушень та осіб, що їх вчинили, що може об'єктивно відобразитись на кількості додаткових епізодів злочинної діяльності підозрюваних, кількості підозрюваних та остаточної кваліфікації їх протиправних дій.
Вказані слідчі (розшукові) та процесуальні дії не проведено у двомісячний строк у зв'язку зі значною тривалістю проведення вказаних судових експертиз, тривалістю проведення процедури розсекречення матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, а також значною кількістю слідчих (розшукових) та процесуальних дій, без яких неможливо завершити досудове розслідування.
З огляду на наведене, для проведення необхідних слідчих (розшукових) та процесуальних дій строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12022140000000635 від 23.12.2022 необхідно продовжити до 5 місяців.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав повністю, просив таке задовольнити.
Підозрювані ОСОБА_11 та ОСОБА_10 , ОСОБА_9 у судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про час та місце розгляду клопотання, скерували на адресу суду заяву про розгляд клопотання за їх відсутності, проти задоволенні такого не заперечують.
ОСОБА_4 та захисник ОСОБА_6 у судовому засіданні проти клопотання заперечили, просили у задоволенні такого відмовити.
Підозрюваний ОСОБА_5 у судовому засіданні при вирішенні клопотання про продовження строку досудового розслідування поклався на розсуд суду.
Заслухавши думку учасників судового процесу, дослідивши клопотання слідчого, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до ч.1 ст.219 КПК України, строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Досудове розслідування повинно бути закінчено: 1) протягом одного місяця з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального проступку; 2) протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину.
Відповідно до ч.3, ч.4 ст.294 КПК України, якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу: 1) до трьох місяців - керівником місцевої прокуратури, заступником Генерального прокурора; 2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником регіональної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора; 3) до дванадцяти місяців - слідчим суддею, за клопотанням слідчого, погодженим з Генеральним прокурором чи його заступниками.
Строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до трьох місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок складності провадження, до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження, до дванадцяти місяців - внаслідок виняткової складності провадження.
Слідчим суддею встановлено, що Відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12022140000000635 від 23.12.2022 за підозрою ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та інших на даний час невстановлених досудовим розслідуванням осіб в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, керівництво такими діями та сприяння їх вчиненню, шляхом надання порад, вказівок та засобів, вчинені щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, з корисливих мотивів, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
03 березня 2023 року ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
03 березня 2023 року ОСОБА_9 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
03 березня 2023 року ОСОБА_10 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
03 березня 2023 року ОСОБА_11 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
07 березня 2023 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме: показаннями свідків; протоколами про хід та результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій в порядку ст. 263, 269 КПК України; протоколами тимчасових доступів до речей і документів; протоколами обшуків; речовими доказами, а також іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності та взаємозв'язку.
Так, не вдаючись до оцінки доказів у кримінальному провадженні щодо їх належності, допустимості, достовірності та достатності для доведення винуватості ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України, слідчий суддя вважає необхідним зазначити про те, що клопотання слідчого містить перелік доказів на обґрунтування підозри ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , ОСОБА_4 , ОСОБА_11 , ОСОБА_10 у вчиненні інкримінованого їм кримінального правопорушення. Більше того, аналіз долучених до клопотання матеріалів, дозволяє стверджувати про небезпідставність такої підозри.
У той же час, обставини здійснення підозрюваними конкретних дій та доведеність їх вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Для завершення досудового розслідування є необхідним час, оскільки на даний час не завершено процедуру розсекречення матеріальних носіїв інформації щодо проведення негласних слідчих (розшукових) дій, зокрема протоколів, клопотань, доручень, постанов та ухвал про надання дозволу на проведення НСРД, не проведено додаткових слідчих (розшукових) дій з врахуванням їх вмісту. Після розтаємнення зазначених протоколів НСРД, по останніх необхідно призначити криміналістичні експертизи відео - звукозапису (частина з яких вже призначена), проведення яких доручити експертам Львівського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства Юстиції України та долучити висновки вказаних експертиз до матеріалів кримінального провадження, а також провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії із використанням результатів зазначеної експертизи.
Разом з тим, з огляду на тривалий час підготовки виконавцями запитуваної інформації, на даний час залишаються невиконаними ухвали суду про надання тимчасових доступів до документів - інформацій про рух коштів по рахунках підозрюваних, а також інших фізичних та юридичних осіб, які можуть бути причетні до скоєння інкримінованих підозрюваним правопорушень. Після виконання даних ухвал, отриману інформацію потрібно узагальнити, проаналізувати та провести додаткові слідчі (розшукові) та процесуальні дії з врахуванням отриманих результатів, що, в свою чергу, відобразиться на термінах досудового розслідування.
Слідчим доведено, що перелічені слідчі та процесуальні дії мають доказове значення у провадженні є необхідними для об'єктивного розслідування кримінального провадження та не є вичерпними, оскільки після їх проведення може виникнути необхідність у проведенні інших слідчих (розшукових) дій.
Слідчий суддя вважає обґрунтованими доводи, викладені у клопотанні слідчого та підтримані прокурором у судовому засіданні про те, що досудове розслідування неможливо завершити у більш стислі строки, які полягають в необхідності досить тривалого часу для проведення призначених судових експертиз та проведення інших слідчих дій, які мають суттєве значення для кримінального провадження, перелік яких наведено у клопотанні.
Враховуючи конкретні обставини справи, наявність обставин, які перешкоджали завершити досудове розслідування у більш стислі строки, особливу складність цього провадження, необхідність завершення процесуальних дій, наведених у клопотанні, а також те, що строк досудового розслідування кримінального провадження спливає 03.05.2023 року, а провести вказані слідчі та процесуальні дії у передбачений законом строк не надається за можливе з об'єктивних причин, слідчий суддя приходить до висновку про обґрунтованість клопотання слідчого.
Таким чином, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання підлягає задоволенню та строк досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12022140000000635 від 23.12.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України необхідно продовжити до п'яти місяців, тобто до 03 серпня 2023 року.
Керуючись ст.ст. 219, 294, 295-1, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУ Національної поліції у Львівській області ОСОБА_7 про продовження строку досудового розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12022140000000635 від 23.12.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №12022140000000635 від 23.12.2022, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332 КК України, до п'яти місяців, тобто до 03 серпня 2023.
Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 03.05.2023 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1