Постанова від 27.04.2023 по справі 679/504/23

Провадження № 3/679/314/2023

Справа № 679/504/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року м.Нетішин

Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Стасюк Р.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла що надійшла з відділу поліцейської діяльності №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , направлену за ч.1 ст.173-2 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Нетішинського міського суду знаходяться матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП.

Згідно з протоколу серії ВАВ №806362 від 18.04.2023 року про адміністративне правопорушення, вбачається, що 18.04.2023 року близько 13 години 30 хвилин в АДРЕСА_1 ОСОБА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру, що проявлялось в словах нецензурної лайки, що могло заподіяти психологічну шкоду здоров'ю.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст. 173-2 КУпАП.

Повно та всебічно дослідивши протокол про адміністративне правопорушення з доданими до нього матеріалами вважаю необхідним повернути на дооформлення до відділу поліцейської діяльності №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до положень ст.255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ. Однак дані матеріали оформленні неналежним чином, у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст.278 КУпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Стаття 256 КУпАП встановлює вимоги до змісту протоколу, а саме: у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

У відповідності до положення ст.9 КУпАП - адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Склад адміністративного правопорушення включає в себе ознаки, які характеризують зовнішній прояв поведінки особи, його спрямованість та наслідки; ознаки, що характеризують правопорушника і його психічне ставлення до скоєного. Відповідно ознаки складу адміністративного правопорушення об'єднаються у чотири групи (елементи): об'єкт адміністративного правопорушення, об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, суб'єкт адміністративного правопорушення та суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення. Всі зазначені елементи складу адміністративного правопорушення є обов'язковими. Суб'єктивна сторона - відображає психічне ставлення особи до скоєного діяння і наслідків, що наступають в результаті цього діяння. Вина особи - є необхідним елементом суб'єктивної сторони.

У протоколі не викладено суть правопорушення згідно диспозиції ст.173-2 КУпАП.

Частина 1 статті 173-2 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статті, тобто умисне вчинення будь-яких діянь ( дій чи бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному чи психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.

Фабула правопорушення не відповідає диспозиції ст.173-2 КУпАП. Таким чином фабулою вказаного протоколу не визначено постраждалу особу.

Однак, до матеріалів справи долучено письмові пояснення ОСОБА_2 від 18.04.2023 року, процесуальний статус якої не визначено.

Крім того при складанні протоколу ОСОБА_1 не був повідомлений належним чином про дату та час розгляду справи, а саме графа коли відбудеться розгляд справи не заповнена в повному обсязі, що є порушенням вимог щодо складання протоколу.

До протоколу не додані пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а саме, ОСОБА_1 .

Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення не вказано наслідки, які настали в результаті дій ОСОБА_1 , і які передбачені ч.1 ст. 173-2 КУпАП.

За наявності таких обставин суддя позбавлений можливості викликати учасників справи у судове засідання та розглянути справу по суті.

Відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.

У матеріалах справи відсутнє сповіщення чи заява особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про розгляд справи.

Суд вчиняв дії для виклику та повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, так як в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 зазначено мобільний номер телефону, однак, за вказаним номером ніхто не відповідає.

З огляду на вищевикладене, вважаю, що посадова особа, яка складає протокол не надала до суду жодних доказів, які б перешкоджали явці для притягнення особи до адміністративної відповідальності, у зв'язку з чим судом порушуються строки розгляду адміністративної справи та створюються умови для уникнення відповідальності за вчинене правопорушення.

Розгляд справи за відсутності учасника процесу, щодо якого немає відомостей про вручення судової повістки, є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права особи на справедливий судовий розгляд.

30 січня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи № 482/9/17, адміністративне провадження №К/9901/38702/18 (ЄДРСРУ № 87268086) та справі №308/12552/16-а, адміністративне провадження №К/9901/32526/18 (ЄДРСРУ № 87268082) досліджував принцип належного повідомлення особи про розгляд справи про притягнення до адміністративної відповідальності.

Верховний Суд вказує, що особі до якої застосовується адміністративна санкція, повинно бути забезпечено право завчасно знати про час та місце розгляду справи. Це право є гарантією реалізації інших прав - на участь в розгляді справи про адміністративне правопорушення, висловлення заперечень, надання доказів, захист тощо.

Верховний Суд дійшов висновку, що обов'язок уповноваженої посадової особи письмово повідомляти особу, що якої застосовується адміністративне стягнення не пізніше ніж за п'ять днів до дати розгляду справи про адміністративне правопорушення вважається виконаним, якщо особа, яка притягується до відповідальності, знає (поінформована) про час та місце розгляду справи за п'ять днів до дати розгляду справи.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який по своїй суті є актом обвинувачення, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.

Оскільки протокол складено з порушенням вимог ст.256 КУпАП, суд приходить до висновку, що він позбавлений можливості винести законне та обґрунтоване рішення у зв'язку з описаними порушеннями, а отже справа про адміністративне правопорушення належним чином не оформлена.

Суд наголошує, що згідно з п.п. 6, 7 розділу ІІ Інструкції від 6 листопада 2015 року № 1376, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. Не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.

Крім того, суд роз'яснює, що належне виконання обов'язку щодо підготовки матеріалів адміністративної справи та необхідність їх доопрацювання необхідно провести в межах можливого строку притягнення особи до адміністративної відповідальності, визначеного ст. 38 КУпАП.

З метою всебічності та об'єктивності, оперативності та своєчасності розгляду справи даної категорії з обов'язковою участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку про зобов'язання відділу поліцейської діяльності №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, забезпечити явку до суду особи, відносно якої складено адміністративний протокол - ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП України, при повторному направленні для розгляду адміністративного матеріалу, з метою дотримання строків розгляду справи, передбачених ст.277 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст.7, 9, 173-2, 256, 268, 276-278, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали, що надійшли з відділу поліцейської діяльності №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-2 КУпАП - повернути до відділу поліцейської діяльності №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області, для доопрацювання та належного оформлення.

Зобов'язати відділ поліцейської діяльності №1 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області забезпечити явку особи відносно якої складено матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, при повторному направленні до суду для розгляду адміністративних матеріалів за ч.1 ст.173-2 КпАП України відносно ОСОБА_1 .

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Р.М. Стасюк