Рішення від 27.04.2023 по справі 460/750/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень

про виконання судового рішення

27 квітня 2023 р. Р і в н еСправа №460/750/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Н.О. Дорошенко, розглянувши в порядку письмового провадження звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом:

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області) про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням від 13.03.2020, яке набрало законної сили 06.08.2020, позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області перерахувати розмір пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 77% відповідних сум грошового забезпечення з 1 січня 2018 року та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 1 січня 2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.

18.09.2020 за вказаним судовим рішенням видано, зокрема, виконавчий лист №1.

Ухвалою від 19.08.2021 встановлено судовий контроль за виконанням судового рішення від 13.03.2020 у справі №460/750/20. Зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановлено строк для його подання.

20.10.2021 на адресу Рівненського окружного адміністративного суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення від 12.10.2021 №1700-0802-7/42559, зареєстрований за вх.№59336/21 від 20.10.2021.

Згідно з частиною другою статті 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Розглянувши звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення у справі №460/750/20 та інші докази, надані органом Пенсійного фонду, судом встановлено, що на виконання судового рішення ГУ ПФУ в Рівненській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018. Розмір перерахованої пенсії з 01.10.2020 склав 7900,20 грн. Виплата пенсії в зазначеному розмірі та доплата по перерахунку за період з 06.08.2020 (з дати набуття рішенням суду законної сили) по 30.09.2020 в сумі 1320,56 грн проведена в жовтні 2021 року шляхом зарахування на рахунок позивача, відкритий в AT “Ощадбанк”.

За змістом розрахунків на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №N/A021199 за Дорученням №Д N/A021199/3 та за Дорученням №Д N/A021199/4 (а.с.54-55) сума боргу, нарахована на виконання рішення суду, за період з 01.01.2018 по 05.08.2020 (до набуття рішенням суду законної сили) склала 15916,24 грн. Виплату коштів, нарахованих на виконання судового рішення за період з 01.01.2018 по 05.08.2020, буде проведено у межах бюджетних асигнувань, виділених на цю мету.

Відповідно до пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує доходи та видатки коштів Фонду в районі (місті), у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду (пп.3); забезпечує ведення в районі (місті) реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) та у складі цього реєстру - реєстру платників страхових внесків до солідарної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, своєчасне внесення відомостей до них, їх використання, контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб, та автоматизовану обробку інформації (пп.4); забезпечує ведення бухгалтерського обліку з виконання доходів і видатків, кошторису видатків на утримання управління Фонду та своєчасно складає і в установленому порядку подає затверджену звітність головним управлінням Фонду (пп.5); забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством (пп.8).

Тобто, виплати пенсій здійснюються ГУ ПФУ в Рівненській області виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат управління не має.

Згідно із Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №384/2011, Пенсійний фонд України готує пропозиції щодо формування та реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування, бере у межах своїх повноважень участь у розробленні прогнозних показників економічного і соціального розвитку України та проекту Державного бюджету України, планує свої доходи та видатки, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України, складає звіт про його виконання та подає їх в установленому порядку Міністру праці та соціальної політики для внесення на розгляд Кабінету Міністрів України.

Відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнування та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Судом встановлено, що ГУ ПФУ в Рівненській області зверталося до Пенсійного фонду України з листом від 27.11.2020 №1700-0802-9/3788, у якому просило профінансувати суму заборгованості.

В свою чергу, Пенсійний фонд України в листі від 24.12.2020 №2800-040101-9/45440 зазначив, що фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду” (далі - програма 2506080). Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” по програмі 2506080 передбачено 200 млн грн. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2021 рік, який згідно із підпунктом 1-1 пункту 14 розділу VI Бюджетного кодексу України затверджується Кабінетом Міністрів України в місячний термін після набрання чинності законом про Державний бюджет України на відповідний рік. Враховуючи вищезазначене, погашення заборгованості, обчисленої на виконання рішення суду, буде здійснено в межах відповідних бюджетних призначень, виділених на цю мету.

Частинами першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому.

Бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.

Бюджетна програма - сукупність заходів, спрямованих на досягнення єдиної мети, завдань та очікуваного результату, визначення та реалізацію яких здійснює розпорядник бюджетних коштів відповідно до покладених на нього функцій.

Видатки бюджету - кошти, спрямовані на виконання бюджетних програм, передбачених відповідним бюджетом.

Таким чином, суд встановив, що на даний час виплату ОСОБА_1 заборгованості з пенсії, перерахованої на виконання судового рішення, територіальним органом Пенсійного фонду в сумі 15916,24 грн не здійснено у зв'язку з відсутністю бюджетного фінансування.

Суд зауважує, що судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Застосування статті 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Однак, підставою її застосування є невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача.

Таким чином, спосіб судового контролю, передбачений статтею 382 КАС України, спрямований на забезпечення виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, яке залишається не виконаним.

При цьому, аби застосувати вказаний спосіб судового контролю, суд повинен мати обґрунтовані сумніви у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення.

Така позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними постановах від 21.11.2019 у справі №802/1933/18-а та від 29.04.2022 у справі №120/2914/19-а, які є обов'язковими для врахування судом в силу вимог ч.5 ст.242 КАС України.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень судом встановлено, що судове рішення у справі №460/750/20 в частині здійснення належного перерахунку пенсії позивача виконане відповідачем повністю; не виконане в частині виплати нарахованої суми 15916,24 грн з причин, які не залежать від відповідача, оскільки виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду.

При цьому, матеріалами справи стверджено про вчинення територіальним органом Пенсійного фонду дій, спрямованих на виконання судового рішення в повному обсязі, зокрема, шляхом скерування відповідачем до Пенсійного фонду України запитів про виділення коштів для погашення заборгованості за судовим рішенням у справі №460/750/20.

Враховуючи викладене, відповідачем виконано рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 у справі №460/750/20 в частині нарахування ОСОБА_1 заборгованості за період з 01.01.2018 по 05.08.2020, яка становить 15916,24 грн, при цьому суд не має обґрунтованих сумнівів у виконанні суб'єктом владних повноважень свого конституційного обов'язку - виконання судового рішення в іншій його частині, за умови виділення відповідного бюджетного фінансування.

Суд вважає, що за відсутності бюджетного фінансування для виплати заборгованості за судовим рішенням, багаторазове встановлення відповідачу нового строку для подання звіту про виконання судового рішення є формальним заходом, оскільки не впливає на поведінку відповідача та не призводить до повного виконання судового рішення, яке, як встановив суд, не виконується з незалежних від відповідача причин. Отже в такому випадку мета судового контролю відповідно до приписів статті 382 КАС України не досягається.

Водночас, судом не встановлено об'єктивних підстав для накладення на керівника відповідача штрафу за невиконання судового рішення, позаяк такі дії жодним чином не захищають право позивача на отримання бюджетних коштів.

З огляду на вищенаведене, враховуючи, що впродовж не повних двох років судом було вжито всіх належних засобів судового контролю в розумінні статті 382 КАС України, суд дійшов висновку, що звіт ГУ ПФУ в Рівненській області про виконання судового рішення слід прийняти.

Керуючись статтями 241, 256, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 12.10.2021 1700-0802-7/42559 про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 у справі №460/750/20.

Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повну ухвалу складено 27 квітня 2023 року.

Суддя Н.О. Дорошенко