Справа № 420/5521/19
27 квітня 2023 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В. розглянувши в порядку письмового провадження клопотання представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” (від 25.04.2023 р. вхід. № 12979/23) щодо призначення судової будівельно-технічної експертизи у справі №420/5521/19,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2019 року адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” (65033, м. Одеса, вул. В. Стуса, 2Б, код ЄДРПОУ 37007834) до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 32а, код ЄДРПОУ 40224921), задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано відмову Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №КВ 132191471016 від 27 травня 2019 року, у видачі дозволу на виконання будівельних робіт з капітального ремонту садибного (індивідуального) житлового будинку із нежитловими приміщеннями та паркінгом, що розташований за адресою: м. Київ, Печерський р-н, вул. Мічуріна, 44/1а. Зобов'язано Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” від 15.05.2019 року про видачу дозволу на виконання будівельних робіт з капітального ремонту садибного (індивідуального) житлового будинку із нежитловими приміщеннями та паркінгом, що розташований за адресою: м. Київ, Печерський р-н, вул. Мічуріна, 44/1а. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 скасовано в частині зобов'язання Департамента з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс від 15.05.2019 та ухвалено нове судове рішення в цій частині, яким адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” задоволено повністю. Зобов'язано Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) видати дозвіл на виконання будівельних робіт з капітального ремонту садибного (індивідуального) житлового будинку із нежитловими приміщеннями та паркінгом, що розташований за адресою: м. Київ, Печерський р-н, вул. Мічуріна, 44/1а” за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс від 15.05.2019. В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду залишено без змін.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 16.03.2023 року касаційну скаргу Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 09.12.2019 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2020 - скасовано. Справу направлено на новий розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
29.03.2023 р. справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії - надійшла до Одеського окружного адміністративного суду (вхід. № 9657/23) .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2023 року справу №420/5521/19 передано судді Харченко Ю.В.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 року прийнято до свого провадження та відкрито спрощене позовне провадження у справі № 420/5521/19 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” (65033, м. Одеса, вул. В. Стуса, 2Б, код ЄДРПОУ 37007834) до Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 32а, код ЄДРПОУ 40224921) про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити певні дії.
25.04.2023 р. до суду від представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” надійшло клопотання (вхід.№ 12979/23) щодо призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи, та на вирішення експерта поставити наступні питання: - чи відповідає подана замовником ТОВ «ЮРСПЕЦСЕРВІС» проектна документація «Капітальний ремонт садибного (індивідуального) житлового будинку з нежитловими приміщеннями та паркінгом, що розташованого за адресою: м. Київ, вулиця Мічуріна (Печерський район), 44/1а», виконана ТОВ «ПАН ПРОЕКТ», вимогам містобудівного законодавства; - встановити поверховість садибного (індивідуального житлового будинку з нежитловими приміщеннями та паркінгом, що розташованого за адресою: м. Київ, вулиця Мічуріна (Печерський район), 44/1а.
Відповідно до ч.6 ст.7 КАС України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Згідно з п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, та зважаючи, що дана адміністративна справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), розгляд клопотання представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” (від 25.04.2023 р. вхід. № 12979/23) щодо призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи, здійснюється в порядку письмового провадження.
Так, згідно з ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до 1 статті 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про судову експертизу”, судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Таким чином, обов'язковою передумовою призначення в адміністративному процесі судової експертизи є необхідність з'ясування судом тих обставин, які потребують спеціальних знань, та в силу їх специфічного характеру не можуть бути з'ясовані судом на основі положень чинного законодавства, що може вплинути на правильне вирішення адміністративного спору по суті.
Тобто, призначення експертизи є диспозитивним правом суду виключно у разі коли для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання.
Натомість, суд акцентує, що наразі не вбачається будь - яких перешкод для встановлення фактичних обставин в межах заявлених позовних вимог, за відсутності відповідного висновку, складеного за наслідками проведення судової будівельно-технічної експертизи, адже суд самостійно в межах розгляду даної адміністративної справи по суті взмозі дослідити наявні у справі письмові докази, та надати їм відповідну правову оцінку.
До того ж, з'ясування фактичних обставин, які мають значення для справи № 420/5521/19, та входять до предмету доказування, на думку суду, не потребує спеціальних знань, натомість передбачає вірне застосування правових норм, а також надання правової оцінки доводам, твердженням, аргументам учасників судового процесу, та наявним у матеріалах справи письмовим доказам.
Окрім того, суд зазначає, що відповідно до статей 108, 113 КАС України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу.
Висновок експерта у галузі права не є доказом, має допоміжний (консультативний) характер і не є обов'язковим для суду.
Таким чином, зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо відсутності законодавчо передбачених підстав для задоволення клопотання представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” (від 25.04.2023 р. вхід. № 12979/23), та призначення у справі судової будівельно-технічної експертизи у справі.
Керуючись ст.ст.11, 102, 103, 241, 248, 256, 294 КАС України,-
У задоволенні клопотання представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальністю “Юрспецсервіс” (від 25.04.2023 р. вхід. № 12979/23) щодо призначення судової будівельно-технічної експертизи у справі №420/5521/19, - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст.256 КАС України.
Суддя Ю.В. Харченко