Справа № 594/439/23
27 квітня 2023 року
Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Зушман Г.І., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від Головного управління ДПС у Тернопільській області на:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , фізичну особу-підприємця, РНОПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.155-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії 160/07-04 від 15 березня 2023 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 28 січня 2023 року о 16.25 год. в магазині-барі, що знаходиться в АДРЕСА_1 , порушила встановлений законом порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, а саме не провела розрахункову операцію на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій , не видала особі, яка отримує товар або повертає, розрахунковий документ встановленої форми (касовий чек), чим порушила п.1, п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.155-1 КУпАП.
ОСОБА_1 на розгляд справи не з'явилася, про час і місце судового розгляду була належним чином повідомленою, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, що у відповідності до вимог ст.268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи у її відсутності.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази по справі, встановлено наступне.
Постановою судді Борщівського районного суду Тернопільської області від 04 квітня 2023 року (справа №594/316/23) матеріали справи про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП повернути Головному управлінню ДПС у Тернопільській області для належного оформлення у зв'язку з виявленими у протоколі про адміністративне правопорушення серії 160/07-04 від 15 березня 2023 року недоліками.
Зокрема, зі змісту постанови судді Борщівського районного суду Тернопільської області від 04 квітня 2023 року встановлено, що в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено, який саме товар та за яку ціну було реалізовано. Окрім того, у протоколі зазначені дата та час вчинення правопорушення 28.01.2023 о 16.25 год, проте не додані жодні докази на підтвердження цього. При цьому зазначено, що усунення недоліків у протоколі повинно бути проведено з безумовним виконанням вимог ст.256 КУпАП України та ознайомленням особи, що вчинила правопорушення, зі змістом протоколу.
18 квітня 2023 року протокол про адміністративне правопорушення серії 160/07-04 від 15 березня 2023 року про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП повторно надійшов до суду від Головному управлінню ДПС у Тернопільській області, та згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18 квітня 2023 року справі про адміністративне правопорушення присвоєно №594/439/23.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
При ознайомленні з протоколом про адміністративне правопорушення серії 160/07-04 від 15 березня 2023 року про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, який повторно надійшов до суду, встановлено, що постанову судді Борщівського районного суду Тернопільської області від 04 квітня 2023 року не виконано, вказані у ній недоліки протоколу не усунуто.
Так, у супровідному листі ГУ ДПС у Тернопільській області №9021/6/19-00007-04-10, доданому до протоколу про адміністративне правопорушення серії 160/07-04 від 15 березня 2023 року про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП ГУ ДПС у Тернопільській області зазначає, що до матеріалів адміністративної справи додається акт перевірки від 15 березня 2023 року, реєстраційний №1634/19/00/0704/3202611068 від 15 березня 2023 року, в якому зазначені встановлені в ході перевірки факти, і який підписано без зауважень фізичною особою- підприємцем ОСОБА_1 , а відтак, фізична особа-підприємець погоджується з висновками матеріалів перевірки.
Отже, недоліки протоколу про адміністративне правопорушення серії 160/07-04 від 15 березня 2023 року про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП на вимогу суду у встановленому порядку не усунуто.
Оскільки протокол є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, за які передбачена адміністративна відповідальність, такий та його невід'ємні складові повинні бути оформлені належним чином, містити в собі всі дані, необхідні для своєчасного та об'єктивного вирішення питання про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення.
Відтак, протокол є недопустимим доказом.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Карелін проти Росії» (20 вересня 2016 року, заява № 926/08), зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист та принципу рівності сторін процесу.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до вимог п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.
Встановлені вищевикладені обставини свідчать про те, що по справі немає належних доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.155-1 КУпАП, а тому провадження по справі підлягає до закриття у відповідності до п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу даного адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 245, п.1 ст.247, ст.ст. 251-252, 266, 284 КУпАП,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.155-1 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена через Борщівський районний суд Тернопільської області до Тернопільського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя