справа № 732/312/23
провадження № 1-кп/732/53/23
27.04.2023 року місто Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області у складі :
головуючої - судді ОСОБА_1 ,
в присутності секретаря - ОСОБА_2 ,
за участі прокурора - ОСОБА_3 ,
обвинуваченого - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городня кримінальне провадження по обвинуваченню:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Цілиноград Республіки Казахстан, українця, громадянина України, працює лісником у ДП «Городнянське районне дочірнє агролісогосподарське спеціалізоване підприємство «Городнярайагролісгосп», освіта повна загальна середня, адреса зареєстрованого та фактичного проживання: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України, -
У період часу з 1 по 10 березня 2022 року, в денний час, більш точних дати та часу в ході судового розгляду не встановлено, ОСОБА_4 , перебуваючи біля будівлі сільського клубу в АДРЕСА_2 , знайшов на землі 80 предметів, схожих на патрони до автоматичної зброї калібру 7,62 мм та, розуміючи, що знайдені предмети являються боєприпасами, діючи з прямим умислом, направленим на незаконний обіг бойових припасів, незаконно придбав шляхом знахідки вказані бойові припаси, у цей же день переніс їх при собі до місця свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , чим вчинив незаконне носіння бойових припасів без передбаченого законом дозволу та, порушуючи вимоги ст. 9 постанови № 576 Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про дозвільну систему» від 12.10.1992, розділів 14,15 Інструкції «Про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 622 від 21.08.1998, зберігав у своєму господарстві, в приміщенні літньої кухні на печі до 08 години 57 -хвилин 17.02.2023, а саме до моменту їх виявлення та вилучення співробітниками Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області, у ході обшуку вказаного господарства.
Згідно з висновком експерта № СЕ-19/125-23/1787-БЛ від 24.02.2023 вісімдесят патронів, які було вилучено 17.02.2023 під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_4 у АДРЕСА_1 , є боєприпасами бойовими проміжними патронами калібру 7,62-мм (7,62x39) з кулями зі сталевими сердечниками виробництва СРСР, придатними до стрільби.
Допитаний в судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 вину у пред'явленому йому обвинуваченні за ч. 1 ст. 263 КК України визнав повністю та підтвердив обставини і факти, викладені в обвинувальному акті. Показав, що період з 1 по 10 березня 2022 року, в денний час, він перебував біля будівлі сільського клубу в с. Ільмівка Чернігівського району Чернігівської області, де знайшов на землі патрони. Він зрозумів, що знайдені предмети являються боєприпасами, однак забрав їх та переніс до місця свого проживання, де зберігав у себе вдома на кухні в коробці. Виявилося, що патронів 80 штук. 17.02.2023, коли до нього прибули працівники поліції та попросили видати боєприпаси, він одразу видав патрони. У вчиненому кається.
На підставі ч.3 ст. 349 КПК України за згодою учасників судового провадження судом визнано недоцільним дослідження всіх доказів, що підтверджують факт вчинення ОСОБА_4 інкримінованого йому кримінального правопорушення. Кваліфікація дій ОСОБА_4 та фактичні обставини вчинення кримінального правопорушення, викладені в обвинувальному акті, сторонами кримінального провадження не оспорюються. При цьому, судом з'ясовано, що обвинувачений ОСОБА_4 правильно розуміє зміст інкримінованих йому фактичних обставин. Сумніву у добровільності та істинності його позиції немає. Обвинуваченому судом роз'яснено, що у такому випадку він буде позбавлений права оскаржити ці обставини в апеляційному порядку.
Враховуючи викладене вище, суд бере до уваги показання обвинуваченого, які він надав суду, та враховує те, що факт придбання, носіння та зберігання бойових припасів без передбаченого законом дозволу, встановлений під час розслідування кримінального провадження, доведеність вини обвинуваченого, а також кваліфікація його дій сторонами кримінального провадження не оспорюються. В ході судового розгляду з урахуванням доказів, досліджених судом, суд дійшов висновку, що інкриміноване обвинуваченому ОСОБА_4 діяння повністю доведене і правильно кваліфіковане органом досудового розслідування за ч. 1 ст. 263 КК України як придбання, носіння та зберігання бойових припасів без передбаченого законом дозволу .
Вирішуючи питання про міру покарання, що має бути призначене обвинуваченому, та потреби у його відбуванні, суд керується загальними засадами призначення покарання, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, відомості про особу винного, матеріали досудової доповіді.
Вчинене ОСОБА_4 кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 263 КК України, є тяжким злочином.
Досліджуючи дані про особу винного, суд встановив, що обвинувачений за місцем проживання та роботи характеризується виключно позитивно. З матеріалів кримінального провадження вбачається, що ОСОБА_4 упродовж 2023 року притягувався до адміністративної відповідальності за ст.175-1 КУпАП, раніше не судимий, кримінальне правопорушення вчинив вперше. На обліку в лікарів нарколога та психіатра обвинувачений не перебуває.
Обставинами, що пом'якшують вину обвинуваченого, суд вважає визнання обвинуваченим вини, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Обставин, що обтяжують покарання обвинуваченому, під час судового розгляду судом не встановлено.
Виходячи з положень ст.65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначене покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.
Встановлені судом та підтверджені доказами справи обставини, позитивні характеристики за місцем проживання та роботи, визнання обвинуваченим вини та його щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину дають суду підстави призначити обвинуваченому покарання у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.263 КК України, якою передбачено відповідальність за вчинене обвинуваченим кримінальне правопорушення, та на підставі ст.75 КК України звільнити ОСОБА_4 під призначеного судом покарання з випробуванням із покладенням на нього обов'язків, передбачених ч.1 ст.76 КК України.
Цивільний позов в кримінальному провадженні не заявлено.
Процесуальні витрати на залучення експертів у кримінальному провадженні за проведення судової експертизи зброї № СЕ-19/125-23/1787-БЛ від 24.02.2023 у сумі 1510,24 грн слід стягнути на користь держави з обвинуваченого ОСОБА_4 .
Долю речових доказів необхідно вирішити відповідно до ст.100 КПК України.
Заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, у справі не застосовувались та підстав для їх застосування не вбачається.
На підставі викладеного, керуючись ст. 368,370-371,374,376 КПК України, суд, -
Визнати ОСОБА_4 винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 263 КК України, і призначити йому покарання у виді 3 (трьох) років позбавлення волі.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування призначеного судом покарання з випробуванням, якщо він протягом іспитового строку у 1 (один) рік не вчинить нового кримінального правопорушення і виконає покладені на нього обов'язки.
Відповідно до ст.76 КК України, у зв'язку із звільненням від відбування покарання з випробуванням, покласти на засудженого ОСОБА_4 обов'язки:
- періодично з'являтись для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи або навчання;
- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Стягнути із ОСОБА_4 на користь держави процесуальні витрати у кримінальному провадженні в сумі 1510,24 грн, пов'язані з проведенням в ході досудового розслідування судової експертизи зброї.
Речові докази: 77 (сімдесят сім) патронів, (три з яких демонтовано), три гільзи та первинну упаковку, в яку були упаковані патрони під час вилучення, які зберігаються у ВПД № 1 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області (вул. Шевченка,24а, м. Городня Чернігівського району Чернігівської області) - знищити.
Вирок суду першої інстанції, якщо інше не передбачено КПК України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги, вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, вважається, що вирок не набрав законної сили.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Городнянський районний суд Чернігівської області - протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а обвинуваченим - у той же строк з моменту отримання копії вироку.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія вироку негайно після його проголошення вручається обвинуваченому та прокурору.
Суддя ОСОБА_1