Ухвала від 12.04.2023 по справі 761/10805/23

Справа № 761/10805/23

Провадження № 1-кс/761/7283/2023

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого 4 відділу 1 управління Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні №22022000000000662 від 05.12.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 305, ч. 2 ст. 321-1 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий 4 відділу 1 управління Головного слідчого управління Служби безпеки України молодший лейтенант юстиції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , звернувся до суду з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, з метою отримання належним чином завірених копій документів та зняття копії інформації, що міститься в електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, що знаходяться у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », щодо участника «PUBE GLOBAL» LLC (0000590495) тендерних закупівлель з іденитфікаторами: UA-2022-06-21-007070-a, UA-2022-10-28-010599-a, UA-2022-10-28-011041-a, UA-2022-10-28-011041-a, UA-2021-10-27-011643-a, UA-2021-05-26-013571-a, UA-2022-10-28-010599-a.

Клопотання обґрунтовується тим, що Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022000000000662 від 05.12.2022 за фактом виготовлення, придбання, перевезення, пересилання, зберігання та збуту завідомо фальсифікованих лікарських засобів на території України, вчинюване посадовими особами фармацевтичних підприємств за попередньою змовою із громадянами України, службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », представниками іноземних виробників лікарських засобів, розташованих на території Індії, Туреччини, Китайської Народної Республіки, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 305, ч. 2 ст. 321-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що у період з 2021 року по теперішній час невстановленими особами здійснюється ввезення через митний кордон України з приховуванням від митного контролю фальсифікованих лікарських засобів в особливо великих розмірах, з метою їх подальшої реалізації на території України.

Так, невстановленими особами, для реалізації злочинного умислу з фальсифікації лікарських засобів, забезпечення контрабанди, обігу таких лікарських засобів на території України з подальшим отриманням прибутку від здійснюваної кримінально-противоправної діяльності, у республіці Польща засновано юридичну особу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » LLC (0000590495), участь в державних тендерних закупівлях та ініціюють реєстрацію лікарських засобів на території України.

З метою успішної участі у тендерних закупівлях та проходження реєстрації в ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » невстановлені службові особи « ІНФОРМАЦІЯ_3 » LLC (0000590495) здійснюють підроблення необхідних документів на лікарські засоби виробництва Індійських фармацевтичних компаній сумнівної якості (які працюють з країнами Азії та не мають відповідних сертифікатів належної виробничої практики ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 ).

Також встановлено, що «PUBE GLOBAL» LLC (0000590495), починаючи з 2021 року, через онлайн-сервіс електронної системи закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_6 », приймає участь у державних тендерних закупівлях фармацевтичної продукції, замовником яких виступає ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та інші державні установи України. В той же час, закупівлі з ідентифікаторами: UA-2022-10-28-010599-а,UA-2021-10-27-011643-а, UA-2021-26-013571-b, UA-2022-10-28-011041-a, UA-2022-06-21-007070-a, в яких приймала участь « ІНФОРМАЦІЯ_3 » LLC (0000590495), проведені у порушення вимог чинного законодавства України.

За результатами вказаних закупівель переможцем визнано « ІНФОРМАЦІЯ_3 » LLC (0000590495), укладено відповідні контракти про постачання лікарських засобів на територію України, а у ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » зареєстровано ряд лікарських засобів сумнівної якості, а тому для встановлення важливих обставин в даному кримінальному провадженні подається дане клопотання щодо отримання документів по тендерних закупівлях з ідентифікаторами: UA-2022-10-28-010599-а,UA-2021-10-27-011643-а, UA-2021-26-013571-b, UA-2022-10-28-011041-a, UA-2022-06-21-007070-a.

Слідчий в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав, просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).

Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).

Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання слідчого, Головним слідчим управлінням Служби безпеки України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022000000000662 від 05.12.2022 за ч. 3 ст. 305, ч. 2 ст. 321-1 КК України.

Згідно витягу ЄРДР, копія якого долучена до клопотання слідчого, при викладі обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, вказано, що невстановлені особи фармацевтичних підприємств за попередньою змовою із службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 , ДП « ІНФОРМАЦІЯ_1 », громадянами України, представниками іноземних виробників лікарських засобів, розташованих на території Індії, Туреччини, Китайської Народної Республіки, здійснюють придбання, переміщення, зберігання та продаж на території України завідомо фальсифікованих лікарських засобів в особливо великих розмірах.

Як підставу для задоволення клопотання, слідчий зазначає, що запитувані документи можливо отримати тільки шляхом отримання ухвали слідчого судді на тимчасовий доступ до речей і документів, на що слідчий суддя зауважує наступне.

Відповідно до статті 10 Закону України "Про публічні закупівлі", замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: 1) оголошення про проведення конкурентних процедур закупівель, тендерну документацію та проект договору про закупівлю: оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; оголошення про проведення конкурентного діалогу - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; оголошення про проведення торгів з обмеженою участю - не пізніше ніж за 30 днів до кінцевої дати отримання документів, поданих на кваліфікаційний відбір; 2) оголошення про проведення спрощеної закупівлі та проект договору про закупівлю - не пізніше ніж за шість робочих днів до кінцевого строку подання пропозицій; 3) зміни до тендерної документації та роз'яснення до неї (у разі наявності) у машинозчитувальному форматі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення або надання роз'яснень. У хронологічному порядку відображаються зміни до тендерної документації та кінцевий строк подання тендерних пропозицій, який був визначений відповідно до кожної із змін до тендерної документації; 4) зміни до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та/або вимог до предмета закупівлі - протягом одного дня з дня прийняття рішення про їх внесення; 5) оголошення з відомостями про укладену рамкову угоду (у разі здійснення закупівлі за рамковими угодами) - не пізніше ніж через сім днів з дня укладення рамкової угоди; 6) протокол кваліфікаційного відбору - протягом одного дня з дня його затвердження; 7) протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження; 8) повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; 9) інформацію про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення; 10) договір про закупівлю та всі додатки до нього - протягом трьох робочих днів з дня його укладення; 11) повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону - протягом трьох робочих днів з дня внесення змін; 12) звіт про виконання договору про закупівлю - протягом 20 робочих днів з дня виконання сторонами договору про закупівлю або закінчення строку дії договору про закупівлю, за умови його виконання сторонами, або його розірвання; 13) звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель - протягом трьох робочих днів з дня укладення договору про закупівлю.

Доступ до інформації, оприлюдненої в електронній системі закупівель, є безоплатним та вільним. Інформація про закупівлю, визначена цим Законом, розміщується в електронній системі закупівель безоплатно через авторизовані електронні майданчики.

Інформація про закупівлі, зазначена у частині першій цієї статті, оприлюднюється відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації", у тому числі у формі відкритих даних.

Враховуючи положення ст.10 Закону України "Про публічні закупівлі", то доступ до інформації стосовно проведення тендерних закупівель є вільним та безоплатним, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що підстави для задоволення клопотання відсутні, враховуючи ту обставину, що орган досудового розслідування має можливість іншим шляхом отримати документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а саме, через авторизовані електронні майданчики в електронній системі закупівель.

Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання клопотання слідчого 4 відділу 1 управління Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні № 22022000000000662 від 05.12.2022 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 305, ч. 2 ст. 321-1 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документіви - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_5