26 квітня 2023 року
м. Київ
справа №420/15524/21
адміністративне провадження №К/990/28452/22
Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О., провівши підготовчі дії до касаційного розгляду справи № 420/15524/21 за позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року,
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 01 грудня 2022 року відкрите касаційне провадження за касаційною скаргою Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі № 420/15524/21.
Ухвалою Верховного Суду у складі судді Касаційного адміністративного суду Єресько Л.О. від 01 грудня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі №420/15524/21.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 КАС України суддя-доповідач в порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує питання про зупинення виконання судових рішень, які оскаржуються.
За правилами пункту 5 частини першої статті 340 КАС України суддя-доповідач у порядку підготовки справи до касаційного розгляду вирішує інші питання, необхідні для касаційного розгляду справи.
18 квітня 2022 року на адресу Верховного Суду надійшло від Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил повторне клопотання про зупинення виконання постанови рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі №420/15524/21.
Скаржник вказує, що у випадку задоволення касаційної скарги поворот виконання рішень суду, які набрали законної сили, буде неможливим та необхідністю попередження безпідставного стягнення бюджетних коштів в умовах воєнного стану.
У якості доказів додано копію постанови державного виконавця Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районні Донецької області східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про відкриття виконавчих проваджень № 71231939 від 07 березня 2023 року та № 71282508 від 13 березня 2023 року. Так, виконавче провадження № 71231939 відкрито на підставі заяви ОСОБА_1 про примусове виконання виконавчого листа №420/15524/21, виданого Одеським окружним адміністративним судом, про зобов'язання боржника Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил повторно розглянути звернення позивача щодо нарахування та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за невикористанні відпуски у кількості 228 діб з урахуванням коефіцієнту кратності, передбаченого пунктом 3 розділу XXXI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260, з урахуванням раніше виплачених сум. Також, виконавче провадження № 71282508 відкрито на підставі заяви ОСОБА_1 про примусове виконання виконавчого листа №420/15524/21, виданого Одеським окружним адміністративним судом, про зобов'язання боржника Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , вихідну допомогу при звільненні з військової служби за 8 календарних років у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби та компенсацію за невикористані відпустки з урахуванням грошової винагороди за участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплачених сум.
Враховуючи зазначене скаржник просить розглянути клопотання та зупинити виконання зупинення виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі №420/15524/21 до закінчення їх перегляду в суді касаційної інстанції.
18 квітня 2023 року до Верховного Суду від ОСОБА_1 надійшли заперечення на клопотання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень, мотивовані тим, щовідповідач не є бюджетною установою, яка фінансує видатки. Більше того, стверджуючи, що виконання оскаржуваних судових рішень може призвести до безпідставного стягнення бюджетних коштів, відповідач не спромігся навести розрахунки таких видатків для доведення співмірності пропонованих надзвичайних заходів і дотримання балансу інтересів осіб. Також, відповідачем не надано жодного доказу, що захист його прав та інтересів стане об'єктивно неможливим без вжиття таких заходів; для відновлення порушених прав необхідно буде докласти надмірних зусиль та/або витрат; існуватимуть перешкоди для застосування або буде неможливим застосування передбаченого статтями 380 та 381 КАС України повороту виконання судового рішення.
Вирішуючи дане клопотання скаржника суддя-доповідач виходить з наступного.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 340 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд касаційної інстанції може зупиняти виконання судових рішень, які оскаржуються.
За приписами частини першої статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.
Заява про зупинення виконання та дії судових рішень має бути мотивованим, містити підстави для зупинення виконання чи дії судового рішення, підтверджені належними доказами. У клопотанні заявник повинен навести обґрунтування його вимог та довести, що захист його прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для відновлення порушених прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, або буде неможливим повернення виконання судового рішення у разі, якщо воно буде скасовано.
Вирішуючи клопотання, суд виходить з того, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Для зупинення виконання судових рішень, яке допускається як виняток, повинні бути вагомі причини.
Розгляд питання про зупинення виконання оскаржуваних судових рішень має на меті не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів, як особи, що подала касаційну скаргу, так і інших осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати у зв'язку з виконанням оскаржуваного судового рішення.
Своєю чергою, для зупинення виконання оскаржуваних судових рішень необхідна наявність поважних причин, які б давали підстави для зупинення виконання судового рішення.
Згідно з частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
При цьому, зупинення виконання оскаржуваних у касаційному порядку судових рішень на підставі статті 375 КАС України може застосовуватись судом лише у виняткових випадках за наявності на те вагомих і переконливих доводів, підтверджених доказами, або існування об'єктивних для цього обставин й здійснюватися таким чином, щоб не допустити порушення прав інших учасників справи.
Сама по собі незгода скаржника з оскаржуваним судовими рішеннями не є підставою для зупинення його виконання, оскільки перевірка правильності застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і дотримання норм процесуального права здійснюється судом касаційної інстанції лише під час касаційного перегляду справи з дотриманням визначеної КАС України процедури і процесуальних гарантій учасників справи.
Своє клопотання заявник обґрунтовує тим, що постановою державного виконавця Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районні Донецької області східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відкрито виконавче провадження №71231939 від 07 березня 2023 року на підставі заяви ОСОБА_1 про примусове виконання виконавчого листа №420/15524/21, виданого Одеським окружним адміністративним судом, про зобов'язання боржника Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил повторно розглянути звернення позивача щодо нарахування та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за невикористанні відпуски у кількості 228 діб з урахуванням коефіцієнту кратності, передбаченого пунктом 3 розділу XXXI Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України 07 червня 2018 року № 260, з урахуванням раніше виплачених сум. Також, постановою державного виконавця Краматорського відділу державної виконавчої служби у Краматорському районні Донецької області східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) відкрито виконавче провадження №71282508 від 13 березня 2023 року на підставі заяви ОСОБА_1 про примусове виконання виконавчого листа №420/15524/21, виданого Одеським окружним адміністративним судом, про зобов'язання боржника Спеціалізовану прокуратуру у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , вихідну допомогу при звільненні з військової служби за 8 календарних років у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби та компенсацію за невикористані відпустки з урахуванням грошової винагороди за участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, з урахуванням раніше виплачених сум.
Приймаючи до уваги, що оскаржувані судові рішення носять зобов'язальний характер та їх виконання не пов'язано із стягненням коштів, то відповідачем не доведено підстави (попередження безпідставного стягнення бюджетних коштів, які не зможуть бути повернуть після можливого скасування судового рішення), якими скаржник обґрунтовував необхідність зупинення оскаржуваних судових рішень у цій справі.
Інших доводів щодо наявності підстав для зупинення виконання судових рішень вказане клопотання не містить, а суддею-доповідачем таких підстав не встановлено.
Підсумовуючи наведене, суддя-доповідач приходить до висновку, що у задоволенні вказаного клопотання необхідно відмовити.
Суддею-доповідачем згідно із статтею 340 КАС України проведені необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 345 КАС України у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, суд касаційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
У касаційній скарзі скаржник клопотання про розгляд справи за його участю не заявляє.
У відзиві на касаційну скаргу позивач клопотання про розгляд справи за його участю чи його представника не заявляє.
Враховуючи відсутність клопотань усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, справа може бути розглянута в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.
Керуючись статтями 340, 345, 375 КАС України
Відмовити у задоволенні клопотання Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері об'єднаних сил про зупинення виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2021 року та постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2022 року у справі №420/15524/21.
Підготовчі дії у справі закінчити.
Призначити справу № 420/15524/21 до розгляду у порядку письмового провадження з 27 квітня 2023 року в приміщенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду за адресою: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корпус 5.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
..........................
Л.О. Єресько
Суддя Верховного Суду