Рішення від 27.04.2023 по справі 580/2100/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2023 року справа № 580/2100/23

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

23.03.2023 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо відмови йому у нарахуванні та здійсненні щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 17.02.2023;

зобов'язання відповідача провести нарахування та здійснити щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до вказаної постанови Уряду України, починаючи з дати відмови відповідача №1572-699/З-02/8-2300/23 з 17.02.2023.

Обґрунтовуючи зазначив, що після перерахунку пенсії за рішенням суду відповідач припинив нараховувати та виплачувати йому щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000грн. Вважає, що такі дії відповідача суперечать нормам законодавства.

Ухвалою суду від 28 березня 2023 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, вирішив здійснити її розгляд правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Вказану ухвалу відповідач отримав 28.03.2023, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа в його електронний кабінет.

Правом подати відзив відповідач не скористався, про причини суд не повідомив.

Всі подані сторонами докази долучені судом до матеріалів адміністративної справи.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААВ № 949206 позивачу 19.03.2015 встановлена ІІ група інвалідності.

Протоколом від 12.05.2008 в пенсійній справі №2303000809 підтверджується, що позивачу призначена пенсія за вислугу років. Пенсійним посвідченням від 28.05.2015 серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивачу призначена пенсія з інвалідності 2 групи.

Випискою з карткового рахунку позивача підтверджується, що йому виплачена пенсія у таких розмірах: 05.07.21 - 3883,19грн, 05.08.21 - 5883,19 грн (+ 2000,00грн), 03.09.21 - 5883,19грн, 05.10.21 - 5883,19грн, 05.11.21 - 5883,19грн, 06.12.21 - 5883,19грн, 05.01.22 - 5883,19грн, 04.02.22 - 5883,19грн, 01.03.22 - 6426,84грн, 05.04.22 - 6426,84грн, 04.05.22 - 6426,84грн, 03.06.22 - 10152,25грн, 05.07.22 - 10152,25грн, 02.08.22 - 10152,25грн, 02.09.22 - 10152,25грн, 05.10.22 - 10152,25грн, 04.11.22 - 10152,25грн, 05.12.22 - 10152,25грн, 05.01.23 - 10152,25грн, 03.02.2023 - 10152,25грн, 03.03.2023 - 11652,25грн.

Відомостями автоматизованої системи Черкаського окружного адміністративного суду “Діловодство” підтверджується, що на його розгляді знаходилась адміністративна справа №580/1326/22 між тими ж сторонами. Рішенням від 15 березня 2022 року, яке набрало законної сили 15.04.2022, позов задоволено повністю. Визнано протиправним і скасуване рішення відповідача від 12.01.2022 про відмову у проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 24.12.2021 №33/44/1-З-2016/08-1637. Зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Черкаській області» від 24.12.2021 №33/44/1-З-2016/08-1637 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії.

Перерахунками пенсії в пенсійній справі №2303006716 - МВС підтверджується, що на виконання вказаного вище рішення суду відповідач провів перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019, з 01.03.2022 та з 01.06.2022 із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500,00грн, оклад за військове звання - 2000,00грн, процентна надбавка за вислугу років 40% - 1800,00грн, середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у т.ч. надбавка за специфічні умови проходження служби %, премія 32,58% - 8542,46грн (усього - 14842,46грн). Основний розмір пенсії 60% грошового забезпечення. Підсумок пенсії з 01.12.2019 становив 8905,48грн, з 01.03.2022 - 10152,25грн.

17.01.2023 позивач звертався заявою до відповідача, в якій вимагав відновити, починаючи з 01.07.2021 врахування у складі пенсії щомісячної доплати до неї у сумі 2000,00грн, передбаченої вказаною вище постановою КМУ з подальшою виплатою з урахуванням раніше виплачених сум та коригуванням нарахованої раніше суми боргу, отриманої під час перерахунку пенсії на виконання зазначеного вище рішення суду.

Листом від 17.02.2023 №1572-699/З-02/8-2300/23 відповідач повідомив, що для виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.03.2022 у справі №580/1326/22 провів перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Черкаській області» від 24.12.2021 №33/44/1-З-2016/08-1637. Оскільки основний розмір пенсії згідно з перерахунком на виконання рішення суду збільшився більше як на 2000,00грн, відсутні підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до постанови КМУ №713.

Не погоджуючись зі вказаним позивач звернувся до суду з позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262-ХІІ) визначено умови перерахунку раніше призначених пенсій.

Зокрема, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. (цією частиною доповнено згідно з Законом України від 23.12.2015 №900-VIII “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей” (далі - ЗУ №900-VIII) із змінами, внесеними згідно із Законом № 1150-IX від 28.01.2021)

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок №45).

Відповідно до п.1 вказаного Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713“Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - постанова КМУ №713) визначено установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Отже, якщо пенсії осіб переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 вказана вище доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень.

Відповідно до п.2 постанови КМУ №713 установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної доплати, передбаченої пунктом 1 цієї постанови, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, не досягає 3854 гривень, таким особам встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Пунктом 3 постанови КМУ №713 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити встановлення з 1 липня 2021 р. виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно з п.4 постанови КМУ №713 фінансування виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 р. №656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, що передбачені за програмою 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду”.

У п.6 постанови КМУ №713 визначено, що вона набирає чинності з дня, наступного за днем її опублікування, та застосовується з 1 липня 2021 року.

Будь-яких виключень застосування постанова №713 не містить. Тобто, відповідач не мав правових і фактичних підстав для нарахування до перерахованої після 01.03.2018 пенсії додатково 2000,00грн.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої ст.43 та ст.63 Закону № 2262-XII.

Встановлені обставини свідчать, що позивач мав доплату 2000грн до пенсії з 01.07.2021 до перерахунку для виконання рішення суду у справі №580/1326/22. Після 01.03.2018 відповідач провів перерахунок пенсії позивача, а саме з 01.12.2019, внаслідок чогорозмір пенсії позивача збільшився з 01.12.2019 на 3022,29грн (8905,48грн - 5883,19грн), а з 01.03.2022 на 3725,41грн (10152,25грн - 6426,84грн).

Згідно зі ст.95 Конституції України бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Держава прагне до збалансованості бюджету України. Регулярні звіти про доходи і видатки Державного бюджету України мають бути оприлюднені.

До складу грошового забезпечення відповідно до ч.2 ст.9 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Доплата, передбачена постановою КМУ №713, не є складовою грошового забезпечення. Тому, враховуючи вказані вище норми, не є обов'язковою.

Відповідно до пояснювальної записки до проекту постанови №713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

У преамбулі постанови КМУ №713 вказано її мету - поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України.

Тобто, призначення доплати згідно з постановою №713 - усунути диспропорцію, а не збільшити (розширити) складові грошового забезпечення особи. При цьому перерахунком на підставі судового рішення пенсії з 01.12.2019 особам з числа колишніх військовослужбовців органів міліції за довідкою про грошове забезпечення поліцейських, у т.ч. із-за істотного збільшення за листопад 2019 року розміру премії без урахування фактів того, чи були такі розміри в наступних місяцях нараховані працюючим поліцейським, усунуті диспропорції, для вирішення яких прийнята постанова КМУ №713. У такий спосіб пенсії поліцейських та колишніх працівників міліції прирівняні, оскільки для їх обчислення взяті всі (основні та додаткові) складові грошового забезпечення.

Державний бюджет України відповідно до ст.96 Конституції України затверджується щорічно Верховною Радою України на період з 1 січня по 31 грудня, а за особливих обставин - на інший період. Кабінет Міністрів України не пізніше 15 вересня кожного року подає до Верховної Ради України проект закону про Державний бюджет України на наступний рік. Разом із проектом закону подається доповідь про хід виконання Державного бюджету України поточного року. Кабінет Міністрів України згідно зі ст.97 Конституції відповідно до закону подає до Верховної Ради України звіт про виконання Державного бюджету України.

Отже, застосування постанови КМУ №713 виключно в частині визначеного нею розміру доплати - 2000,00грн без урахування її дійсного призначення та її диспозиції щодо умов такого нарахування, вільний розсуд відповідача з приводу підстав застосувати чи не застосувати чинну постанову Уряду, не відповідатиме принципу правової держави.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08 листопада 2022 року в адміністративній справі №420/2473/22 щодо подібних правовідносин у п.41 зазначив: «Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС України правила, суди у період чинності пункту 3 постанови № 103 у правовідносинах щодо перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасована ця норма постанови Уряду судом), хоч ця норма й не була скасована на момент перерахунку пенсій відповідній категорії осіб у 2018 році на підставі постанови № 988». У пункті 46 постанови наголосив, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови №713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018. Тобто, Верховний Суд саме так оцінив обставини спору за наявних фактичних обставин та доказів у матеріалах пенсійної справи відповідного позивача. Водночас не звертався, як передбачає вказаний вище абзац другий ч.4 ст.7 КАС України, для вирішення питання стосовно внесення до Конституційного Суду України подання щодо конституційності закону чи іншого правового акта, що віднесено до юрисдикції Конституційного Суду України.

Рішення про протиправність окремих норм постанови КМУ №713 відсутні. Судова практика її застосування не набула статусу усталеної.

Оцінка доказів та фактичних обставин спору судом здійснюється з урахуванням власного внутрішнього суддівського переконання. Здійснюючи правосуддя, суди відповідно до ст.6 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права. Втручання у здійснення правосуддя, вплив на суд або суддів у будь-який спосіб, неповага до суду чи суддів, збирання, зберігання, використання і поширення інформації усно, письмово або в інший спосіб з метою дискредитації суду або впливу на безсторонність суду, заклики до невиконання судових рішень забороняються і мають наслідком відповідальність, установлену законом.

У межах цієї справи, встановлених обставин спору щодо пенсійного забезпечення позивача, порушень відповідачем вимог закону не встановлено. Посилання у позовній заяві на судові рішення щодо подібної категорії справ не обгрунтовані та не враховані, оскільки не стосуються преюдиційних фактів для цієї справи.

Відомостями виписки з карткового рахунку позивача (а.с.24) підтверджується, що позивачу виплачена надбавка згідно з постановою КМУ №713 з 01.07.2021 у розмірі 2000,00грн. Отже, за його заявою від 17.01.2023 про виплату з 01.07.2021 такої доплати відповідач не мав фактичних підстав. Заяви про відновлення такої доплати з 17.02.2023 позивач відповідачу не подавав.

Отже, порушень заявленого права відповідач не допустив та не мав правових і фактичних підстав виплачувати позивачу щомісячну доплату 2000 гривень, передбачену постановою КМУ №713, після здійсненого перерахунку на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 15.03.2022 у справі №580/1326/22 про оскарження відмови в перерахунку пенсії позивачу відповідно до ст.ст. 43, 63 Закону №2262-ХІІ, оскільки його пенсія переглянута після 01.03.2018 і таке збільшення становить щомісячно 10152,25грн. У межах встановлених обставин відповідач діяв з дотриманням встановленого зазначеними нормами права порядку та способу дій. Отже, позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Зважаючи на результат вирішеного спору, відсутні підстави для розподілу судових втрат відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) про: визнання протиправними дій щодо відмови йому у нарахуванні та здійсненні щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 17.02.2023 та зобов'язання провести нарахування та здійснити щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 гривень відповідно до вказаної постанови Уряду України, починаючи з дати відмови з 17.02.2023 №1572-699/З-02/8-2300/23 відмовити повністю.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 27.04.2023.