Справа № 560/1597/23
іменем України
27 квітня 2023 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання зарахувати до страхового стажу період роботи з 26.01.2004 по 01.12.2014 в Комісарівській виправній колонії управління ДПтС України в Луганській області (№ 22) згідно з записами трудової книжки.
Позов обґрунтований тим, що відповідачем протиправно не включено до страхового стажу період служби ( роботи) з 26.01.2004 по 01.12.2014, через причини, з якими позивач не погоджується. Позивач вважає, що працівник не повинен бути позбавленим права на пенсійне забезпечення через те, що роботодавець не виконав чи неналежним чином виконав свої обов'язки щодо сплати страхових внесків або щодо належного оформлення документів, передбачених законом.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Посилається на те, що до страхового стажу позивача не врахований період служби у Комісарівській виправній колонії управління ДПтС України в Луганській області (№22) з 26.01.2004 по 01.12.2014, оскільки відсутні відомості у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування або довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені внески. Через відсутність таких відомостей немає можливості підтвердити наявність страхового стажу позивача у вказаний період.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
У грудні 2022 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про зарахування до страхового стажу періоду роботи з 26.01.2004 по 01.12.2014 у Комісарівській виправній колонії управління ДПтС України в Луганській області (№22) згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 від 03.07.2002 року.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відмовило у зарахуванні до страхового стажу вищезазначеного періоду, про що повідомлено листом від 29.12.2022, копія якого є у справі. У повідомленні зазначається, що до страхового стажу не врахований період служби ОСОБА_1 у Комісарівській виправній колонії управління ДПтС України в Луганській області (№22) з 26.01.2004 по 01.12.2014, оскільки відсутні відомості у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування або довідка про нараховані суми грошового забезпечення та про сплачені внески.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Абзацом 36 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV встановлено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до абзацу першого ч. 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 №794 «Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування» установлено, що починаючи з 1 липня 2002 обчислення пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» здійснюється із заробітку особи за період роботи після 1 липня 2000 за даними системи персоніфікованого обліку. Отже, страховий стаж за період до 01.07.2000 обчислюється на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом №1058-IV, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного страхування. Поряд з цим, страховий стаж за період після 01.07.2000 обчислюється за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з абзацом першим пункту 1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону №1058-IV цей Закон набирав чинності з 01.01.2004.
Відповідно до ч. 1 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. Пунктами «а» і «д» ч. 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до стажу роботи зараховується також відповідно:
будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків;
навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 1 статті 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками відповідно до цього Закону є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії.
Платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону ( частина 1 статті 15 Закону №1058-IV)
Відповідно до статті 106 Закону №1058-IV відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов'язковій сплаті. Перерахунок пенсії особи проводиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де вона працює, страхувальником сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм обов'язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або неповну сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника.
Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку щодо сплати страхових внесків, відтак наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу фактичних періодів роботи особи на такому підприємстві. Вказаний висновок узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними, зокрема, у постановах від 17.07.2019 у справі №144/669/17, від 20.03.2019 у справі №688/947/17, від 27.05.2021 у справі №343/659/17.
У той же час, внаслідок невнесення відповідних відомостей на виконання роботодавцем обов'язку по сплаті страхових внесків у систему реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, позивач позбавлений соціальної захищеності та стажу за час роботи у вищезгаданий період.
Судом встанволено, що згідно з записами трудової книжки позивача він проходив службу в органах Держаної пенітенціарної служби України, у Комісарівській виправній колонії управління ДПтС в Луганській області (№ 22) безперервно протягом 10 років та 10 місяців.
Зі змісту листа Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції (Департаменту з питань виконання кримінальних покарань) від 04.01.2022 №Ч-542-21/3-5-1-1/50/22 встановлено, що документація Державної пенітенціарної служби України в Луганській області, яка створювалась до 2015 року, продовжує перебувати на території, яка тимчасово не контролюється органами державної влади України. Акти приймання-передачі майна у міжрегіональному управлінні відсутні. У документах архівного фонду управління Державної пенітенціарної служби України в Луганській області особова справа позивача та особові рахунки на виплату грошового забезпечення та заробітної плати відсутні.
На думку суду, перебування документів щодо трудової діяльності особи на окупованій території, відтак неможливість проведення пенсійним органом їх перевірки, не може бути підставою для позбавлення позивача права на зарахування до його страхового стажу відповідного періоду роботи.
Крім того, у матеріалах справи є посвідчена 15 листопада 2022 приватним нотаріусом заява, відповідно до якої громадянин України ОСОБА_2 підтвердив, що ОСОБА_1 працював разом з ним у період з 15 червня 2009 по 01 грудня 2014 у відділі охорони Комісарівської виправної колонії № 22 в Луганській області на посаді молодшого інспектора в званні прапорщик внутрішньої служби. Також цією заявою підтверджено, що позивач працював у цій колонії ще до офіційного працевлаштування ОСОБА_2 .
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
З огляду на це, відмова Головного управління зарахувати до страхового стажу позивача період його роботи з 26.01.2004 по 01.12.2014 у Комісарівській виправній колонії управління ДПтС в Луганській області (№ 22) є необґрунтованою, а позовні вимоги щодо зобов'язання Головного управління зарахувати вказаний період роботи до страхового стажу підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним незарахування Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи з 26.01.2004 по 01.12.2014 у Комісарівській виправній колонії управління ДПтС України в Луганській області (№22) згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу період роботи з 26.01.2004 по 01.12.2014 у Комісарівській виправній колонії управління ДПтС України в Луганській області (№ 22) згідно із записами трудової книжки НОМЕР_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 квітня 2023 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок