справа№380/1621/23
24 квітня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Морська Г.М. розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення, -
ОСОБА_1 (далі - позивач), через свого представника, звернулася до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить податкове повідомлення-рішення №2194040-2411-1303 від 06.09.2022 Головного управління ДПС у Львівській області про нарахування податкового зобов'язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками нерухомого майна в розмірі 155898,00 грн визнати частково протиправним та скасувати в частині визначення суми податкового зобов'язання в розмірі 145504,80 грн.
Ухвалою від 03.02.2023 відкрите провадження у справі, визначено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є власницею нежитлової будівлі площею 1732,20кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 . ГУ ДПС у Львівській області 06.09.2022 винесло податкове повідомлення-рішення №2194040-2411-1303 про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за яким Позивачу визначено податкове зобов'язання за вказаним податком за 2021 рік за нежитлову будівлю за адресою АДРЕСА_1 , площею 1732,20м.кв. в розмірі 155 898,00грн. Позивач вважає, що за 2021 рік розмір податку за вказаний об'єкт повинен становити суму 10393,20грн. Стверджує, що сума податкового зобов'язання в оскаржуваному рішенні визначена Відповідачем відповідно до ставки податку за нежитлову будівлю в розмірі 1,5% від мінімальної заробітної плати на 01.01.2021р., що затверджена рішенням №819 від 24.06.2020 Повітненської сільської ради Городоцького району Львівської області на XXXVII сесії VII скликання «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2021 рік». Однак, рішення сільради №819 від 24.06.2020р. не було офіційно оприлюднено, а тому не підлягає застосуванню. У зв'язку із цим із оскаржуваним ППР Позивач не згідний, вважає його частково протиправним та таким, що підлягає частковому скасуванню.
Із вказаних підстав просить суд задовольнити позов.
Відповідач заперечив проти задоволення позову, посилаючись на правову позицію, викладену в постанові Верховного Суду від 08.08.2019 у справі № 810/1354/18, стверджує, що сам факт не оприлюднення проекту спірного рішення не може слугувати достатньою підставою для скасування правильного за своєю суттю рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення місцевих податків та зборів на відповідний період. Оскільки на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення від 06.09.2022 №2194040-2411-1303, рішення Повітненської сільської ради № 819 від 24.06.2020 є законним та таким, що було прийняте у встановлений ст. 12 ПК України строк, то підстави для скасування ППР відсутні.
Із вказаних підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.
У відповіді на відзив позивачка стверджує, що відповідач не навів і відзиві доказів оприлюднення рішення Повітненської сільської ради № 819 від 24.06.2020, відтак воно не може бути застосоване для нарахування відповідного податку.
Відповідач у запереченні на відповідь на відзив зазначив, що «… лист старости ОСОБА_2 від 06.09.2021 є не достатнім доказом який би підтверджував відсутність факту офіційного оприлюднення рішення Повітненської сільської ради Городоцького району Львівської області №819 «Про встановлення місцевих податків зборів на 2021 рік» від 24.06.2020. Наголошуємо, що повідомлення від 06.09.2021 про відсутність інформації щодо оприлюднення даного рішення не є аналогічний твердженню позивача про відсутність факту належного оприлюднення відповідного рішення територіального органу…».
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 є власницею нежитлової будівлі площею 1732,20кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом про державну реєстрацію прав від 12.01.2011 та технічними паспортами від 18.04.2008.
06.09.2022 ГУ ДПС у Львівській області сформувало податкове повідомлення-рішення №2194040-2411-1303 на сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за яким Позивачу визначене податкове зобов'язання за вказаним податком за 2021 рік за нежитлову будівлю за адресою Львівська область, Городоцький район, село Повітно вулиця Польова, будинок А, площею 1732,20м.к.в. в розмірі 155 898,00 грн.
Не погодившись із цим ППР, позивач звернулась до суду.
24.06.2020 Повітненська сільська рада Городоцького району Львівської області на XXXVII сесії VII скликання прийняла рішення №819 «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2021 рік».
Згідно вказаного рішення, для всіх нежитлових будівель на 2021 рік затверджено ставку податку на нерухоме майно в розмірі 1,5% розміру мінімальної заробітної плати за 1кв.м.
Згідно спірного ППР від 06.09.2022 №2194040-2411-1303 податкове зобов'язання визначено позивачу за ставкою 1,5%, яка визначена рішенням Повітненської сільської ради №819 від 24.06.2020.
Позивач стверджує, що зазначене рішення органом самоврядування не було оприлюднено, що підтверджується листом Г. Козак - старости сіл Заверещиця, Повітно, Зушиці та Залужжя від 06.09.2021р. №56, у якому зазначено «…інформація щодо оприлюднення даного рішення відсутня…».
Відповідно до підстав позову основним питанням, від вирішення якого залежить висновок про правомірність податкового повідомлення - рішення, є питання щодо оприлюднення рішення Повітненської сільської ради №819 від 24.06.2020 "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2021 рік " в установленому законом порядку. Позивач доводить, що зазначене рішення не було оприлюднене, відтак не підлягає застосуванню під час нарахування місцевих податків за 2021 рік.
Надаючи оцінку позиціям сторін, суд застосовує наступні правові норми.
Сплата місцевих податків і зборів як безумовних платежів до місцевих бюджетів є конституційним обов'язком кожного.
Основним нормативно-правовим актом, який регулює відносини у сфері оподаткування є Податковий кодекс (ПК) України.
Відповідно до підпунктів 12.3.1, 12.3.2 пункту 12.3 статті 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Згідно з підпунктами 12.3.4, 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом. У разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок, а плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.
Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті (пункт 12.5 статті 12 ПК України).
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина перша статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Згідно з пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема щодо встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.
Постановою від 10.12.2021 у справі №0940/2301/18 Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду зробив висновок, що рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, яке приймається на підставі, за правилами й на виконання відповідних приписів ПК України та оприлюднюється у встановленому цим Кодексом порядку. Вказані рішення не належать до регуляторних актів у розумінні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", у зв'язку з чим дія цього Закону не поширюється на такі рішення. Також зазначено, що як у ПК України, так і в Законі України "Про місцеве самоврядування в Україні", або будь-якому іншому акті законодавства немає норм, якими б був визначений спосіб оприлюднення рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів, не встановлено обов'язок опубліковувати ці рішення у офіційних друкованих виданнях та/або у друкованих засобах масової інформації відповідних рад, у місцевих друкованих засобах масової інформації.
Верховний Суд підтримав таку позицію у постанові від 24.02.2023 по справі № 823/1126/17.
Отже, рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів не є регуляторним актом у розумінні Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", а дія цього Закону на такі рішення не поширюється.
Відповідно до частин першої, п'ятої, абзацу першого частини одинадцятої, частини дванадцятої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" не встановлено, в який спосіб підлягає оприлюдненню рішення органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів. Як вже зазначено, до такого ж висновку дійшов і Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 10.12.2021 у справі №0940/2301/18.
У зв'язку із зазначеним, суд ухвалою від 06.04.2023 зобов'язав Повітненську сільську раду Городоцького району Львівської області та Городоцьку міську раду Львівської області повідомити суд чи проводилось оприлюднення Рішення Повітненської сільської ради від 24.06.2020 №819 "Про встановлення місцевих податків і зборів на 2021 рік" та у який спосіб.
24.04.2023 Городоцька міська рада Львівської області надіслала суду лист на виконання ухвали від 06.04.2023, у якому зазначила: «… Розпорядженням КМУ від 12 червня 2020 року № 718-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області» визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Львівської області згідно з додатком. Відповідно до додатку, до складу Городоцької об'єднаної територіальної громади (м. Городок)г увійшли Городоцька, Бартатівська, Братковицька, Галичанівська, Добрянська, Долинянська, Керницька, Мильчицька, Мшанська, Повітненська, Речичанська, Родатицька, Тучапська, Угрівська, Шоломиничівська, Градівська і Дубаневицька територіальні громади. … Щодо оприлюднення рішення Повітненської сільської ради Городоцького району від 24.06.2020 №819 "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2021 рік ", повідомляємо, що таке було оприлюднено шляхом його розміщення на відповідному інформаційному стенді адмінбудівлі сільської ради…».
Суд зауважує, що обраний порядок офіційного оприлюднення цього рішення узгоджується з правовим регулюванням спірних правовідносин, чинним станом на час їх виникнення.
Суд вважає помилковим посилання позивача на лист Козак Г. від 06.09.2021 № 56, оскільки відсутність у цієї особи інформації щодо оприлюднення рішення не свідчить про відсутність самого оприлюднення.
Відтак, суд приходить до висновку щодо оприлюднення рішення Повітненської сільської ради Городоцького району від 24.06.2020 №819 "Про встановлення місцевих податків та зборів на 2021 рік " у визначений законом спосіб є підставою правомірності прийнятого ГУ ДПС України у Львівській області спірного податкового повідомлення - рішення.
За приписами пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, разом із тим, якщо суб'єкт владних повноважень надасть докази правомірності свого рішення, то обов'язок спростувати такі докази покладається на позивача, що кореспондується із принципом змагальності сторін, закріпленому у ст. 3 КАС України.
Враховуючи наведене, суд відмовляє у задоволенні позову.
За правилами ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову, відшкодування позивачу судових витрат не проводиться.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні позову повністю.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Морська Г.М.