24 квітня 2023 року Справа № 160/2676/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДМС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі Саксаганського відділу в м. Кривому Розі управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області про відмову в оформленні паспорта громадянина України у формі ID-картки ОСОБА_1 у зв'язку з втратою паспорту громадянина України зразка 1994 року;
- зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області в особі Саксаганського відділу в м. Кривому Розі управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі ID-картки у зв'язку з втратою паспорту громадянина України зразка 1994 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в червні 2022 року втратила паспорт громадянина України у вигляді книжки зразка 1994 року. Звернувшись до відповідача в липні 2022 року із заявою про отримання паспорту громадянина України у вигляді ID-картки, ОСОБА_1 отримала відповідь Саксаганського відділу в м. Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області від 17.08.2022 про відмову в оформленні паспорту, оскільки відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 25.03.2015 (далі - Порядок №302), рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України. В процесі перевірки факту належності до громадянства України був направлений запит до Довгинцівського-Металургійного відділу в м. Кривому Розі ДМС у Дніпропетровській області за місцем документування паспорту щодо підтвердження законності його видачі, у відповідь на який зазначено, що спростувати або підтвердити акт належності позивачки до громадянства України не представляється можливим. Позивач не погоджується з такою відмовою, оскільки з 1990 року разом з батьками проживала на території України, навчалась в школі-інтернаті №7 м. Кривого Рога, вже отримувала паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , який був виданий Дзержинським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області 12.02.2003. На підставі паспорта позивачу був виданий ідентифікаційний номер. ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи та отримувачем соціальних виплат по групі інвалідності з дитинства. Враховуючи, що позивач була документована паспортом громадянина України, належність її до громадянства України була підтверджена, вважаючи протиправною відмову у видачі паспорту громадянина України у вигляді ID-картки, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 20.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
13.03.2023 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на пункт 100 Порядку №302, підпунктом 5 якого визначено, що територіальний орган/територіальний підрозділ ДМС має право відмовити особі в оформленні або видачі паспорта, якщо особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта. В ході перевірки належності до громадянства України ОСОБА_1 Довгинцівського-Металургійного відділу в м. Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області встановлено, що на даний час підтвердити факт належності до громадянства України позивачки, не уявляється можливим, оскільки після проведених перевірок інформація щодо реєстрації вищезазначеної громадянки на території України станом на 24.08.1991 відсутня. Позивачу рекомендовано звернутись до Довгинцівського-Металургійного відділу в м. Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області для надання необхідної інформації стосовно себе.
Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у лютому 2003 року отримала паспорт громадянина України зразка 1994 року серії НОМЕР_1 , який був виданий Дзержинським РВ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області.
У зв'язку з втратою паспорта громадянина України позивач 16.06.2022 звернулась із заявою до Саксаганського відділу у місті Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області що отримання паспорту громадянина України у вигляді ID-картки.
Листом від 17.08.2022 №1229-1009/1229-22 Саксаганського відділу у місті Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області відмовлено ОСОБА_1 у видачі паспорта громадянина України у вигляді ID-картки з посиланням на пункт 73 Порядку №302 та зазначено, що рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України. В процесі перевірки факту належності до громадянства України був направлений запит до Довгинцівського-Металургійного відділу в м. Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області за місцем документування паспорту щодо підтвердження законності його видачі, у відповідь на який зазначено, що спростувати або підтвердити акт належності позивачки до громадянства України не представляється можливим, та рекомендовано позивачу звернутися до Довгинцівського-Металургійного відділу в м. Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області для надання інформації стосовно себе. Також відповідно до підпункту 5 пункту 100 Порядку №302 зазначено, що особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення і видачі паспорта.
Не погоджуючись з відмовою ГУ ДМС у Дніпропетровській області у видачі паспорта громадянина України замість втраченого позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 5 Закону України «Про громадянство України» від 18.01.2001 року №2235-III (далі - Закон №2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Постановою Верховної Ради України «Про внесення змін і доповнень до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України "Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження" № 3423-XII від 02.09.1993, затверджено в новій редакції Положення про паспорт громадянина України, пунктом 1 якого визначено, що паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 № 5492-VI (далі - Закон № 5492-VI) суспільні відносини, пов'язані із збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Згідно з частиною 1 статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Одним із документів Реєстру, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, зазначено паспорт громадянина України (підпункт «а» пункту 1 частини першої статті 13 Закону № 5492-VI).
Частиною 1 статті 14-1 Закону № 5492-VI визначено, що е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон формуються за бажанням особи, на ім'я якої оформлено паспорт громадянина України у формі картки або паспорт громадянина України для виїзду за кордон, оформлені із застосуванням засобів Реєстру, та використовуються на території України для посвідчення особи та підтвердження громадянства, надання адміністративних та інших послуг, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті.
На підставі частини 1 статті 16 Закону №5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Згідно з частиною 9 статті 16 Закону №5492-VI замість втраченого або викраденого документа уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, після встановлення факту видачі раніше такого документа особі, яка заявила про його втрату або викрадення, оформляє та видає новий документ.
Частиною 2 статті 21 Закону №5492-VI визначено, що оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На виконання частини 2 статті 21 Закону №5492-VI Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок №302.
Пунктами 1, 2, 3, 5 Порядку №302 передбачено, що паспорт громадянина України (далі - паспорт) є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій; кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов'язаний отримати паспорт; у разі втрати або викрадення паспорта особі замість втраченого або викраденого оформляється та видається новий паспорт.
З матеріалів справи встановлено та не заперечувалось сторонами, що позивач лютому 2003 року отримала паспорт громадянина України зразка 1994 року серії НОМЕР_1 , у зв'язку з втратою якого 16.06.2022 звернулась із заявою до Саксаганського відділу у місті Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області щодо отримання паспорту громадянина України у вигляді ID-картки.
Порядок №302 містить окремий розділ «Подання документів для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого», який включає пункти з 46 по 68.
Таким чином, процедура подання документів позивачем та їх розгляд відповідачем має відбуватися згідно з пунктами 46-68 Порядку №302.
Так, пунктом 46 Порядку №302 передбачено, що заявник для оформлення паспорта замість втраченого або викраденого подає такі документи:
1) заяву встановленого МВС зразка про втрату або викрадення паспорта зразка 1994 року (далі - заява про втрату паспорта);
2) витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення паспорта на території України);
3) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб);
5) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи);
6) документ, що посвідчує особу законного представника/ уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи;
7) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки “Згідно з оригіналом” та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати;
8) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):
про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка;
про народження дітей - свідоцтва про народження дітей;
про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт;
документ, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків з даними про РНОКПП, або повідомлення про відмову від його прийняття, або дані про РНОКПП, внесені до паспорта або свідоцтва про народження. Особа може пред'явити копію документа, що засвідчує реєстрацію особи в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у тому числі в електронній формі, за умови наявності в територіального органу/територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних особи даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації;
9) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або стосовно якої обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, або яка перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби);
10) паспорт громадянина України для виїзду за кордон, у тому числі строк дії якого закінчився (для особи, яка постійно проживає за кордоном, або яка постійно проживала за кордоном та повернулася на постійне проживання в Україну);
11) заява про зняття з консульського обліку.
У разі втрати/викрадення паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, МВС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи, які дають змогу ідентифікувати таку особу.
До документів також долучаються власноручно написана заява особи про необхідність оформлення паспорта, в якій за відсутності документів, зазначених в абзаці вісімнадцятому цього пункту, зазначається відповідна інформація, та окремий аркуш з підписом особи (у разі відсутності фізичних вад) для подальшого сканування із застосуванням засобів Реєстру.
Відповідно до пунктів 48-51 Порядку №302:
- працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС, на якого згідно з його службовими обов'язками покладаються функції з оформлення паспорта, вчиняє дії, передбачені пунктами 24-29, 32 і 33 цього Порядку, і приймає до розгляду заяву-анкету та додані до неї документи;
- після прийняття до розгляду заяви-анкети та доданих до неї документів працівник територіального органу/територіального підрозділу ДМС здійснює заходи з ідентифікації особи, на ім'я якої оформляється паспорт;
- ідентифікація особи здійснюється на підставі даних, отриманих з баз даних Реєстру. Пошук в Реєстрі інформації щодо особи здійснюється за поданими персональними даними (у тому числі тими, що змінилися). До запровадження органами реєстрації внесення до Реєстру відомостей про місце проживання особи в установленому законодавством порядку відомості про реєстрацію місця проживання, які подаються заявником, перевіряються за даними обліку територіального органу ДМС. Рішення про оформлення паспорта приймається територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС за результатами ідентифікації особи та перевірки факту належності особи до громадянства України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру);
- ідентифікація особи, на ім'я якої оформляється паспорт у зв'язку з поданням заяви про втрату паспорта і стосовно якої відсутня інформація в базах даних Реєстру, здійснюється відповідно до наявних державних та єдиних реєстрів, інших інформаційних баз, що перебувають у власності держави або підприємств, установ та організацій.
З оскаржуваного рішення, оформленого листом від 17.08.2022 №1229-1009/1229-22 Саксаганського відділу у місті Кривому Розі ГУ ДМС у Дніпропетровській області випливає, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі паспорта громадянина України у вигляді ID-картки на підставі пункт 73 Порядку №302.
Судом встановлено, що ідентифікація особи у відповідності до пункту 73 Порядку №302 проводиться в разі подання документів для оформлення паспорта у зв'язку з обміном паспорта.
Проте, як свідчать матеріали справи, позивач звернулась до відповідача для оформлення паспорта замість втраченого.
Таким чином, посилання відповідача на пункт 73 Порядку №302 в межах спірних правовідносин є неправомірним.
Відповідно до частини 7 статті 16 Закону №5492-VI уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником. У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
На підставі статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні спору враховує правову позицію Верховного Суду, що викладена у постанові від 25 липня 2019 року у справі № 826/13000/18 та полягає в тому, що правова процедура («fair procedure» - справедлива процедура) є складовою принципу законності та принципу верховенства права і передбачає правові вимоги до належного прийняття актів органами публічної влади.
Правова процедура встановлює межі вчинення повноважень органом публічної влади і, в разі її неналежного дотримання, дає підстави для оскарження таких дій особою, чиї інтереси вона зачіпає, до суду.
Встановлена правова процедура як складова принципу законності та принципу верховенства права є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час прийняття рішень та вчинення дій, які повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.
Отже, суд приходить до висновку про передчасність відмови відповідача у видачі ОСОБА_1 паспорту громадянина України у вигляді ID-картки замість втраченого та належним способом захисту порушеного права позивача за встановлених обставин є зобов'язання відповідача повторно розглянути звернення ОСОБА_1 про видачу паспорту громадянина України у вигляді ID-картки замість втраченого.
З огляду на зазначене вище, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області (адреса: вул. В'ячеслава Липинського, 7, м. Дніпро, 49000; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 37806243) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову в оформленні паспорту громадянина України у формі ID-картки ОСОБА_1 у зв'язку з втратою паспорту громадянина України зразка 1994 року, викладену в листі Саксаганського відділу у місті Кривому Розі Головного управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області від 17.08.2022.
Зобов'язати Головне управління Державної міграційної служби у Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу паспорту громадянина України у формі ID-картки у зв'язку з втратою паспорту громадянина України зразка 1994 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар