Рішення від 24.04.2023 по справі 160/2841/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 квітня 2023 року Справа № 160/2841/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - ГУ ПФУ в Хмельницькій області, відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення №046450001444 від 16.01.2023 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах відповідального секретаря по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інспектора по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інструктора оргвідділу Магдалинівського райвиконкому з 01.09.1980 по 22.04.1992; інструктора відділу державно-правової і організаційної роботи при Магдалинівській райдержадміністрації з 22.04.1992 по 11.08.1993; старшого державного податкового ревізора - інспектора Державної податкової інспекції з 15.02.1994 по 12.07.1994; секретаря виконкому Магдалинівської селищної ради народних депутатів, з 08.07.1994 по 04.08.1994 та перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з дня подання відповідної заяви.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що їй з 24.07.2018 призначена пенсія за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV). Позивач звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перехід з пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону №1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII (далі - Закон №899-VIII) із врахуванням довідок від 04.01.2023 №№18, 19, виданих управлінням соціального захисту населення Новомосковської районної державної адміністрації Дніпропетровської області. Заява позивача за принципом екстериторіальності передана на розгляд ГУ ПФУ в Хмельницькій області, рішенням якого залишено заяву без задоволення у зв'язку із відсутністю необхідного спеціального стажу державної служби. Позивач зазначила, що відповідачем не в повному обсязі враховано стаж роботи на посадах, які за законом відносяться до посад державного службовця, що призвело до невірного обрахунку стажу державної служби. При обрахунку стажу державного службовця відповідачем взято до уваги лише період перебування позивача на посадах заступника голови Магдалинівської райдержадміністрації (період з 20.12.2004 по 31.12.2005 та з 16.01.2006 по 31.05.2010) та начальника управління праці та соціального захисту населення Магдалинівської райдержадміністрації (з 01.06.2010 по 01.05.2016). Позивач вважає, що відповідачем безпідставно не враховано повний стаж, відображений у трудовій книжці, та невірно визначено загальний стаж державної служби. Вважаючи протиправним рішення відповідача щодо відмови у переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», позивач звернулась до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 20.02.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

10.03.2023 відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на таке. Щодо вимоги позивачки зарахувати до стажу державної служби періоди роботи на посадах відповідального секретаря по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інспектора по справам неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інструктора оргвідділу Магдалинівського райвиконкому з 01.09.1980 по 22.04.1992, інструктора відділу державно-правової і організаційної роботи при Магдалинівській райдержадміністрації з 22.04.1992 по 11.08.1993, старшого податкового ревізора-інспектора Державної податкової інспекції з 15.02.1994 по 12.07.1994, секретаря виконкому Магдалинівської селищної ради народних депутатів з 08.07.1994 по 04.08.1994, представником відповідача зазначено, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), є встановлення за займаною посадою відповідного рангу. До стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII, не зараховуються зазначені періоди роботи в органах місцевого самоврядування. Відповідно до статті 3 Закону № 889-VIII його дія не поширюється, зокрема, на депутатів місцевих рад, посадових осіб місцевого самоврядування. 04.07.2001 набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ, відповідно до якого посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців. Таким чином, оскільки посади місцевих рад та їх виконавчих комітетів віднесені до відповідних категорій посадових осіб місцевого самоврядування, а не до відповідних категорій посад державних службовців, підстави для зарахування зазначених періодів до стажу державної служби відсутні. Таким чином, згідно матеріалів пенсійної справи, стаж державної служби позивачки з 01.05.2016 становить 11 років 3 місяці 29 днів.

Виходячи з положень статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд адміністративної справи здійснено у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 24.07.2018 призначена пенсія за віком на підставі Закону №1058-ІV.

09.01.2023 позивач звернулась до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про перехід з пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону №1058-ІV на пенсію відповідно до Закону №899-VIII.

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуло ГУ ПФУ в Хмельницькій області.

Рішенням від 16.01.2023 №046450001444 відповідач відмовив позивачу в переведенні на пенсію відповідно до Закону №899-VIII у зв'язку з відсутністю необхідного спеціального стажу державної служби, передбаченого пунктами 10 і 12 Прикінцевих положень Закону №899-VIII. В обгрунтування прийнятого рішення зазначено, що на день набрання чинності Законом №899-VIII, тобто з 01.05.2016 стаж державної служби Холодної В.М. складає 11 років 3 місяці 29 днів.

В трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться записи про таке (мовою оригіналу):

- 01.09.1980 - принята на должность ответственного секретаря по делам несовершеннолетних Магдалиновского райисполкома;

- 01.01.1981 - переведена на должность инспектора по делам несовершеннолетних;

- 08.12.1987 - переведена на должность инструктора орготдела Магдалиновского райисполкома;

- 22.04.1992 - принята инструктором отдела государственно-правовой и организационной работы при райгосадминистрации;

- 15.08.1993 - освобождена от должности в связи с переводом на другую работу;

- 15.02.1994 - принята на должность старшего государственного налогового ревизора-инспектора по валютным операциям;

- 07.07.1997 - освобождена с должности старшего государственного налогового ревизора-инспектора по валютным операциям;

- 08.07.1994 - прийнята на посаду секретаря виконкому Магдалинівської селищної Ради народних депутатів;

- 04.08.1994 - звільнена з посади секретаря виконкому;

- 03.08.1994 - обрана на посаду голови райкому профспілки працівників агропромислового комплексу;

- 17.12.2004 - звільнена з займаної посади;

- 20.12.2004 - призначена на посаду заступника голови Магдалинівської райдержадміністрації;

- 20.12.2004 - прийняла Присягу державного службовця;

- 20.12.2004 - присвоєно 11 ранг державного службовця;

- 17.06.2010 - звільнена з займаної посади;

- 18.06.2010 - призначена на посаду начальника управління праці та соціального захисту населення Магдалинівської райдержадміністрації;

- 23.03.2021 - звільнена з займаної посади.

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у переведенні з пенсії за віком, призначеної за нормами Закону №1058-ІV на пенсію відповідно до Закону №899-VIII та незарахуванні відповідачем певних періодів роботи до стажу державної служби, звернулась до суду.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Предметом спору у даній справі є оцінка наявності у позивача стажу роботи на державній службі та стажу, що може бути прирівняний до стажу державного службовця, необхідного для призначення пенсії державного службовця; правомірності рішення відповідача щодо відмови позивачу у переведенні її на пенсію державного службовця.

Відповідно до статті 90 Закону №889-VІІІ, який набрав чинності з 01.05.2016, встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно із пунктом 10 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VІІІ стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Так, згідно з частиною першою статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Абзацами 1, 2, 3, 13 пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення стажу державної служби» від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283) встановлено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України «Про державну службу»; на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв'язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

У Додатку до Порядку №283 наведено Перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, визначених Порядком №283, зокрема: виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи.

Трудовою книжкою позивача НОМЕР_1 підтверджено, що ОСОБА_1 працювала на посадах відповідального секретаря по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інспектора по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інструктора оргвідділу Магдалинівського райвиконкому з 01.09.1980 по 22.04.1992; інструктора відділу державно-правової і організаційної роботи при Магдалинівській райдержадміністрації з 22.04.1992 по 15.08.1993; старшого державного податкового ревізора - інспектора Державної податкової інспекції з 15.02.1994 по 07.07.1994; секретаря виконкому Магдалинівської селищної ради народних депутатів з 08.07.1994 по 04.08.1994.

Зазначені посади відповідно до абзаців 1, 2, 3, 13 пункту 2 Порядку №283 та Додатку до нього зараховуються до стажу державної служби.

Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем безпідставно під час обрахунку стажу державної служби позивача при вирішенні питання щодо переходу з пенсії за віком, обчисленої за нормами Закону №1058-ІV на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VІІІ не зараховано до стажу державної служби періоди роботи позивача на посадах: відповідального секретаря по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інспектора по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інструктора оргвідділу Магдалинівського райвиконкому з 01.09.1980 по 22.04.1992; інструктора відділу державно-правової і організаційної роботи при Магдалинівській райдержадміністрації з 22.04.1992 по 15.08.1993; старшого державного податкового ревізора - інспектора Державної податкової інспекції з 15.02.1994 по 07.07.1994; секретаря виконкому Магдалинівської селищної ради народних депутатів з 08.07.1994 по 04.08.1994.

Отже, станом на час подання заяви про переведення на пенсію за Законом № 889-VІІІ, позивач досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-ІV, мала страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

За наведених обставин, рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області від 16.01.2023 №046450001444 прийнято передчасно, без належної оцінки наданих документів, є протиправним та підлягає скасуванню.

Порушене право позивача підлягає поновленню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби періоди роботи позивача на посадах: відповідального секретаря по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інспектора по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інструктора оргвідділу Магдалинівського райвиконкому з 01.09.1980 по 22.04.1992; інструктора відділу державно-правової і організаційної роботи при Магдалинівській райдержадміністрації з 22.04.1992 по 15.08.1993; старшого державного податкового ревізора - інспектора Державної податкової інспекції з 15.02.1994 по 07.07.1994; секретаря виконкому Магдалинівської селищної ради народних депутатів з 08.07.1994 по 04.08.1994 та зобов'язання відповідача перевести ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

За загальним правилом частини 1 статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

За таких обставин, позивач має бути переведена на пенсію за Законом України «Про державну службу» з дня подання відповідної заяви.

Проте, суд зазначає, що в позовних вимогах ОСОБА_1 невірно вказала періоди її роботи, які зараховуються до стажу державної служби, зокрема:

- інструктора відділу державно-правової і організаційної роботи при Магдалинівській райдержадміністрації з 22.04.1992 по 11.08.1993, тоді як записи трудової книжки свідчать, що позивач працювала на цій посаді по 15.08.1993 (запис №9).

- старшого державного податкового ревізора - інспектора Державної податкової інспекції з 15.02.1994 по 12.07.1994, тоді як записи трудової книжки свідчать, що позивач працювала на цій посаді по 07.07.1994 (запис №13).

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.

Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1073,60 грн., що документально підтверджується квитанцією №32528798800006286026 від 07.02.2023.

Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Хмельницькій області в сумі 536,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (адреса: вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, 29000; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21318350) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення №046450001444 від 16.01.2023 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи на посадах: відповідального секретаря по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інспектора по справах неповнолітніх Магдалинівського райвиконкому, інструктора оргвідділу Магдалинівського райвиконкому з 01.09.1980 по 22.04.1992; інструктора відділу державно-правової і організаційної роботи при Магдалинівській райдержадміністрації з 22.04.1992 по 15.08.1993; старшого державного податкового ревізора - інспектора Державної податкової інспекції з 15.02.1994 по 07.07.1994; секретаря виконкому Магдалинівської селищної ради народних депутатів з 08.07.1994 по 04.08.1994 та перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з дня подання відповідної заяви.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області судові витрати у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривні 80 копійок.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.В. Бондар