Рішення від 30.11.2022 по справі 160/16001/22

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2022 року Справа № 160/16001/22

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кадникової Г.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Павлоградської міської ради про визнання протиправним та скасування припису,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування припису №24/19вих-22 відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Павлоградської міської ради від 06.10.2022 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що спірний припис винесено незаконно та підлягає скасуванню з наступних підстав. Згідно припису на території земельної ділянки (за адресою: АДРЕСА_1 ) позивачем самочинно збудовано споруду (естакаду) з бетонних блоків та бетонного покриття без отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, проектної документації та подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), що є порушенням ч.1 ст.34, ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) та п.13 Порядку виконання підготовчих і будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (далі - Порядок №466), а тому ОСОБА_1 зобов'язано усунути виявлені порушення вимог законодавства в сфері містобудівної діяльності: будівельних норм, стандартів і правил шляхом демонтажу самовільної споруди естакади до 20.10.2022. Проте, відповідно до п.1 Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №406 (далі - Перелік №406) встановлення естакади відноситься до робіт з перепланування нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання якої не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками. Позивач вказує, що згідно договору купівлі-продажу майна він придбав нежитлові приміщення площею 6000кв.м. (0,6га), що розташовані на земельній ділянці площею 6000кв.м. (0,6га) і має право робити там відповідні переобладнання та перепланування у вигляді встановлення естакади, так як це не пов'язано з втручанням в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування. Також, згідно п.25 договору оренди земельної ділянки від 10.09.2015 він має право самостійно господарювати на вказаній земельній ділянці до 2025 року з дотриманням умов договору.

Ухвалою суду від 14.10.2022р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого заперечує проти заявлених позовних вимог, просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі зазначає, що посилання позивача на п.1 та п.6 Переліку №406 є безпідставними та не відповідають видам робіт перерахованим у вказаних пунктах. Так, відповідно до п.3.22 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» споруда - це штучно створений об'ємний, площинний або лінійний об'єкт, що має природні або штучні просторові межі, призначений для досягнення певних цілей. Влаштування споруди (естакади) з будівельних конструкцій (бетонних блоків та бетонного покриття) відноситься до нового будівництва відповідно до п.3.2 ДБН А.2.2-3-2014, а не до переобладнання та перепланування нежитлового будинку, будівлі, споруди (посилання на п.1). Зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема естакад та інших стосується тільки індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків (посилання на п.6). При цьому, будівлі та споруди А, Б, №1, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 не є об'єктами житлової нерухомості. Виконання будівельних робіт без відповідних документів, передбачених ст.ст.29, 34 Закону №3038-VI, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно чинного законодавства.

Позивачем подано відповідь на відзив, в обґрунтування якої зазначено, що заперечення відповідача не ґрунтуються на законі. Вказує, що відповідно «Універсального Словника-Енциклопедії» (УСЕ) - український словник (ред. ОСОБА_2 ) естакада - це інженерна споруда для руху транспортних засобів та/або пішоходів, поїздів, підняття однієї дороги над іншою у місці їх перетину, а також для створення дороги на певній висоті, яка не має з'їздів в іншу дорогу. Виходячи із зазначеного, позивач на території об'єкту нерухомості, що знаходиться у нього на праві власності, не робив саме естакаду в її професійному будівельному розумінні, до того ж, на вказаній території є тільки двір, через який не проходить жодна дорога.

Щодо неподання повідомлення про початок будівельних робіт, позивач вказує, що був позбавлений можливості подання вказаного повідомлення у зв'язку з блокуванням уряду України відповідних урядових сайтів після 24.02.2022 через російську збройну агресію.

Представником відповідача подано заперечення проти відповіді на відзив, в якому вказує на те, що посилання позивача на блокування відповідних урядових сайтів не відповідає дійсності. На офіційному сайті Міністерства розвитку громад на території України розміщено повідомлення, що з 17 березня на території України, де не ведуться активні бойові дії, ЄДЕССБ відновлено надання всіх послуг, які надавалися до початку війни. Відділ державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Павлоградської міської ради відновив свою роботу в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва та надавав відповідні послуги. Також у позивача була можливість подати повідомлення до центру надання адміністративних послуг в місті Павлоград або за допомогою Порталу «Дія».

Щодо тверджень позивача стосовно питань користування земельною ділянкою та її забудови, відповідач вказує, що відповідно до ст.83 Земельного кодексу України, відомостей Державного земельного кадастру речових прав на нерухоме майно, вказана ділянка відноситься до земель комунальної форми власності. Власником даної ділянки є територіальна громада міста Павлоград в особі Павлоградської міської ради. Таким чином, позивач має право користуватися даною земельною ділянкою на підставі договору оренди, але також як землекористувач має певні обов'язки у відповідності до норм чинного законодавства.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені сторонами доводи, суд виходить з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 02.02.2022, на праві приватної власності належить об'єкт нерухомого майна (будівлі та споруди А, Б, №1, які не відносяться до об'єктів житлової нерухомості), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу нерухомого майна №82 від 02.02.2022.

Згідно п.1.2 Договору купівлі-продажу нерухомого майна №82 від 02.02.2022 нерухоме майно, а саме: будівлі та споруди А, Б, №1 по АДРЕСА_1 має наступні технічні характеристики: А - 2 - Будівля; Б - Септик; №1 - Огорожа, загальною площею 6000м.кв.

Згідно п.1.3 Договору купівлі-продажу нерухоме майно, а саме: будівлі та споруди А, Б, №1 знаходяться на земельній ділянці, яка знаходиться у продавця в оренді по Договору оренди земельної ділянки, укладеного 10.09.2015 з Павлоградською міською радою, кадастровий номер ділянки 1212400000:02:032:0065, площею 0,6га.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 03.02.2022 об'єкт нерухомого майна - земельна ділянка за кадастровим номером 1212400000:02:032:0065 площею 0,6га за цільовим призначенням - інша комерційна діяльність, знаходиться в оренді у ОСОБА_1 на підставі Договору оренди землі, виданого 10.09.2015 Павлоградською міською радою з правом оренди - 10 років. Орендодавець - Павлоградська міська рада.

Відповідно до п.п.13, 14 Договору оренди земельної ділянки від 10.09.2015 земельна ділянка передається в оренду для обслуговування та реконструкції існуючої будівлі. Цільове призначення земельної ділянки: КВЦПЗ - 03.07 - (для будівництва і обслуговування будівель торгівлі). Пунктом 16 визначено умови збереження стану земельної ділянки, зокрема зазначено: використовувати земельну ділянку відповідно до мети, визначеної у п.п.13, 14 договору, дотримуватися вимог чинного земельного та екологічного законодавства, стандартів, норм і правил щодо використання землі.

Відповідно до п.25 Договору оренди земельної ділянки від 10.09.2015 орендар (позивач) має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи. Серед інших обов'язків орендаря, зокрема визначено наступне: виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

04.10.2022 на підставі розпорядження міського голови від 08.08.2022 №120-р «Про утворення комісії з перевірки використання земельних ділянок» в присутності позивача, уповноваженою комісією було проведено обстеження земельної ділянки, розташованої на АДРЕСА_1 . За результатами перевірки складено акт обстеження земельної ділянки від 04.10.2022, відповідно до якого комісією встановлено, що на території земельної ділянки розташована споруда з огородженням з бетонних блоків та бетонного покриття, схожа на естакаду для виконання вправ водіями для заїзду-з'їзду, до цієї споруди з боку вул. Харківська відсипана доріжка зі шлаку. В акті вказано, що позивачем надано роз'яснення комісії, зокрема вказано, що ним збудована споруда для здійснення вправ при навчанні з навиків водіння транспортних засобів. Прилеглу територію для цієї споруди він також буде використовувати для навчання майбутніх водіїв. Будь-яких дозвільних документів з будівництва (реконструкції) цієї споруди та існуючої двоповерхової будівлі ОСОБА_1 станом на 04.10.2022 не має. Земельна ділянка, на якій знаходиться ця споруда, відноситься до земель житлової та громадської забудови та має цільове призначення у відповідності до кодів цільового призначення (КВЦПЗ) - 03.07 - (для будівництва та обслуговування будівель торгівлі). У відповідності до цього цільового призначення не передбачено розміщення автодрому або авто майданчику з навчання майбутніх водіїв. Документів щодо зміни цільового призначення зазначеної земельної ділянки ОСОБА_1 на момент 04.10.2022 також не має. Комісією встановлено, що у відповідності до Плану зонування території міста Павлоград, вказана ділянка знаходиться у зоні Г-5 «Торгівельна зона», яка призначена для розташування об'єктів торгівлі (магазинів, торгівельних комплексів), ринкової інфраструктури. Зону формують здебільшого території громадської забудови, на яких за містобудівною документацією розміщують торгівельні заклади та інші об'єкти обслуговування населення.

06.10.2022 відділом державного архітектурно-будівельного контролю Павлоградської міської ради видано ОСОБА_1 припис №24/19вих-22 про зупинення будівельних робіт на підставі результатів проведеної перевірки земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , якою встановлено, що на території земельної ділянки самочинно збудовано споруду (естакаду) з бетонних блоків та бетонного покриття без отримання містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки, проектної документації та подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), що є порушенням ч.1 ст.34, ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) та п.13 Порядку виконання підготовчих і будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 «Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» (далі - Порядок №466). З метою усунення виявлених порушень позивача зобов'язано: зупинити виконання будівельних робіт з 06.10.2022; усунути виявлені порушення вимог законодавства в сфері містобудівної діяльності: будівельних норм, стандартів і правил шляхом демонтажу самовільної споруди естакади до 20.10.2022.

Вважаючи припис №24/19вих-22 про зупинення будівельних робіт протиправним, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно ст.1 Закону України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999 №687-XIV архітектурна діяльність - діяльність по створенню об'єктів архітектури, яка включає творчий процес пошуку архітектурного рішення та його втілення, координацію дій учасників розроблення всіх складових частин проектів з планування, забудови і благоустрою територій, будівництва (нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту) будівель і споруд, здійснення архітектурно-будівельного контролю і авторського нагляду за їх будівництвом, а також здійснення науково-дослідної та викладацької роботи у цій сфері; об'єкти архітектурної діяльності (об'єкти архітектури) - будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об'єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів.

Статтею 9 Закону №687-XIV встановлено, що до поняття "будівництво" віднесено: нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єкта архітектури, яке здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом №3038-VI.

Відповідно до ч.ч.2, 3 ст.41 Закону №3038-VI державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об'єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.

Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд звертає увагу, що повноваження посадових осіб органів державного архітектурно-будівельної інспекції під час проведення перевірки визначені ст.41 Закону №3038-VI та Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553 (далі - Порядок №553).

Відповідно до п.5 Порядку №553 (в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин), Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Пунктом 16 зазначеного Порядку № 553 встановлено, що за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

Підпунктом 2, 3 п.11 Порядку №553 встановлено, що посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право: - складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом; - видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Відповідно до ст.4 Закону №3038-VI об'єктом містобудування є планувальна організація території, система розселення, система взаємопов'язаного комплексного розміщення основних об'єктів промисловості, транспорту, інженерної та соціальної інфраструктури, функціональне зонування території України, її частин (груп областей), території Автономної Республіки Крим, областей, адміністративних районів, територій територіальних громад, населених пунктів, їх частин.

Об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури (крім трубопроводів внутрішньогосподарських меліоративних систем).

Згідно ст.1 Закону України «Про будівельні норми» формування державної політики у сфері будівництва забезпечує нормативний акт, затверджений центральним органом виконавчої влади - Державні будівельні норми (далі - ДБН).

В ДБН визначено поняття «споруда» та «будівництво».

Згідно з п.3.22 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації та будівництва» споруда - це штучно створений об'ємний, площинний або лінійний об'єкт, що має природні або штучні просторові межі, встановлений стаціонарно (нерухомо) відносно землі та призначений для досягнення певних цілей.

Згідно п.3.2 ДБН А.2.2-3-2014 будівництво - нове будівництво, реконструкція, капітальний ремонт та технічне переоснащення.

Згідно п.3.11 ДБН А.2.2-3-2014 нове будівництво - це будівництво будинків, будівель, споруд, їх комплексів, що здійснюється з метою створення об'єктів виробничого і невиробничого призначення, а також лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, в тому числі добудова зупинених об'єктів незавершеного будівництва.

Отже, влаштування споруди (естакади) з будівельних конструкцій (бетонних блоків та бетонного покриття) слід відносити саме до об'єкту нового будівництва.

За положеннями ст.26 Закону №3038-VI, забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Зведення будівель і споруд на орендованій земельній ділянці можна здійснювати на підставі відповідного дозволу орендодавця за проектами, які погоджено згідно зі встановленим порядком.

Стаття 25 Закону України «Про оренду землі» визначає права та обов'язки орендаря земельної ділянки. Зокрема норми зазначеної статті встановлюють, що орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмової згоди орендодавця зводити установленим законодавством порядком житлові, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження.

Статтею 29 Закону №3038-VI визначено, що фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва.

Відповідно до положень ст.34 Закону №3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після:

1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Документи, які зазначено у частині першій цієї статті, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Контроль за виконанням підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю.

Інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, а також відомості про клас наслідків (відповідальності) об'єкта, ідентифікатор об'єкта будівництва (закінченого будівництвом об'єкта), замовника та підрядників розміщуються на відповідному стенді, який встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них).

Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Аналогічні за змістом положення щодо права на виконання будівельних робіт містить Порядок виконання будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що встановлення естакади відповідає п.п. 1, 6 Переліку будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об'єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.2017 №406 (далі - Перелік №406).

Так, відповідно до п.1 Переліку роботи з переобладнання та перепланування жилого будинку і жилого приміщення, а також нежилого будинку, будівлі, споруди, приміщення в них, виконання яких не передбачає втручання в огороджувальні та несучі конструкції та/або інженерні системи загального користування, - щодо об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними (СС1), з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Пуктом 6 Переліку визначено, що зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів, а також свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків - щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків.

Так, згідно акту обстеження земельної ділянки від 04.10.2022 споруда з огородженням з бетонних блоків та бетонного покриття, схожа на естакаду для виконання вправ водіями для заїзду-з'їзду розташована на території земельної ділянки, до цієї споруди з боку вул.Харківська відсипана доріжка зі шлаку. В акті вказано, що позивачем надано роз'яснення комісії, зокрема вказано, що ним збудована споруда для здійснення вправ при навчанні з навиків водіння транспортних засобів. Прилеглу територію для цієї споруди він також буде використовувати для навчання майбутніх водіїв. Також суд бере до уваги, що відповідно до п.п.13, 14 Договору оренди земельної ділянки від 10.09.2015 земельна ділянка передається в оренду для обслуговування та реконструкції існуючої будівлі. Цільове призначення земельної ділянки: КВЦПЗ - 03.07 - (для будівництва і обслуговування будівель торгівлі). Виходячи з вище зазначеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість заперечень відповідача щодо безпідставності посилань позивача на п.п.1,6 Переліку, оскільки влаштування споруди (в даному випадку - естакади) не відповідає видам робіт, які перераховані у вищевказаних пунктах Переліку.

Відповідно до ст.36 Закону №3038-VI право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), об'єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.

Виконувати будівельні роботи без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт забороняється.

Отримання замовником інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт, крім направлення повідомлення про початок виконання будівельних робіт до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю відповідно до частини першої цієї статті, не вимагається.

Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт, порядок його подання, форма повідомлення про зміну даних у поданому повідомленні визначаються Кабінетом Міністрів України.

Повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зміну даних у поданому повідомленні, зміну даних про початок виконання будівельних робіт, які містяться у Реєстрі будівельної діяльності, відомості про припинення права на початок виконання будівельних робіт не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відповідного повідомлення в паперовій формі або настання обставин, визначених частиною сьомою цієї статті, вносяться органами державного архітектурно-будівельного контролю до Реєстру будівельної діяльності з присвоєнням реєстраційного номера в цьому реєстрі та оприлюднюються на порталі електронної системи.

Повідомлення про початок виконання будівельних робіт, зміну даних у поданому повідомленні, зміну даних про початок виконання будівельних робіт, які містяться в Реєстрі будівельної діяльності, відомості про припинення права на початок виконання будівельних робіт, які подані в електронній формі через електронний кабінет або іншу державну інформаційну систему, інтегровану з електронною системою, включаються до Реєстру будівельної діяльності автоматично з присвоєнням реєстраційного номера в цьому реєстрі та оприлюднюються на порталі електронної системи.

У день включення до Реєстру будівельної діяльності інформації про початок виконання будівельних робіт програмні засоби електронної системи забезпечують автоматичне направлення до органу з присвоєння адреси повідомлення про необхідність присвоєння адреси об'єкту нового будівництва.

Право на виконання будівельних робіт вважається припиненим з дати внесення/включення відомостей про припинення такого права до Реєстру будівельної діяльності.

У день включення до Реєстру будівельної діяльності інформації про початок виконання будівельних робіт програмні засоби електронної системи забезпечують автоматичне направлення до Державного реєстру прав на нерухоме майно інформації, визначеної абзацами першим - третім цієї частини, для автоматичної реєстрації спеціального майнового права та обтяження гарантійної частки (за наявності) на відповідні об'єкти будівництва, майбутні об'єкти нерухомості в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до ст.38 Закону №3038-VI у разі виявлення факту самочинного будівництва об'єкта, перебудова якого з метою усунення істотного відхилення від проекту або усунення порушень законних прав та інтересів інших осіб, істотного порушення будівельних норм є неможливою, посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю видає особі, яка здійснила (здійснює) таке будівництво, припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил з визначенням строку для добровільного виконання припису.

У разі якщо особа в установлений строк добровільно не виконала вимоги, встановлені у приписі, орган державного архітектурно-будівельного контролю подає позов до суду про знесення самочинно збудованого об'єкта та компенсацію витрат, пов'язаних з таким знесенням.

За рішенням суду самочинно збудований об'єкт підлягає знесенню з компенсацією витрат, пов'язаних із знесенням об'єкта, за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) таке самочинне будівництво.

Як вже зазначалося, відповідно до положень ч.1 ст.34 Закону №3038-VI замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю реєструє подане повідомлення та вносить дані про нього до Єдиного реєстру документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів.

Отже, лише після реєстрації повідомлення про початок виконання будівельних робіт, особа має право розпочати такі роботи.

Разом з тим, позивачем здійснено будівництво споруди (естакада) з бетонних блоків та бетонного покриття на території орендованої ним земельної ділянки, власником якої є територіальна громада міста Павлоград в особі Павлоградської міської ради (орендодавець), без подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю. Вказане не заперечується самим позивачем. Зокрема, неподання відповідного повідомлення позивач пояснює відсутністю технічної можливості у зв'язку з блокуванням уряду України відповідних урядових сайтів після 24.02.2022 через російську збройну агресію. В якості доказу позивачем додано до матеріалів справи копію скріншоту сторінки з урядового Порталу Дія від 14.11.2022, відповідно до якого позивачу не вдалося отримати доступ до сайту. Суд не бере до уваги вказане зображення як доказ, оскільки воно не засвідчує неможливості подання позивачем відповідного повідомлення безпосередньо на момент виконання будівельних робіт. Разом з тим, на офіційному сайті Міністерства розвитку громад на території України розміщено повідомлення, що з 17 березня на території України, де не ведуться активні бойові дії, ЄДЕССБ відновлено надання всіх послуг, які надавалися до початку війни. Відділ державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Павлоградської міської ради відновив свою роботу в Єдиній державній електронній системі у сфері будівництва та надавав відповідні послуги. Також у позивача була можливість подати повідомлення до центру надання адміністративних послуг в місті Павлоград або за допомогою Порталу Дія.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не вжито усіх можливих заходів задля набуття у встановленому порядку права на виконання означених будівельних робіт є безпідставними та спростованими дослідженими доказами та матеріалами справи.

Частиною 1 ст.77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.ч.1-3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо.

З урахуванням викладеного, позовна заява ОСОБА_1 до відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Павлоградської міської ради про визнання протиправним та скасування припису є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати на користь позивача відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 241-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до відділу державного архітектурно-будівельного контролю виконавчого комітету Павлоградської міської ради про визнання протиправним та скасування припису - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Г. В.Кадникова