Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 квітня 2023 року Справа№200/634/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_2 ) (ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_2 в), НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_5 ) (ЄДРПОУ: НОМЕР_6 , АДРЕСА_1 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до відповідачів, в якій просив:
- визнати протиправною бездіяльність начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідач 1) щодо неоформлення документів, передбачених пунктом 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168», та їх неподання до НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для призначення, нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. за період жовтень-листопад 2022 року;
- визнати протиправною бездіяльність начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (відповідач 2) щодо невидання наказу про призначення та нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. за період жовтень-листопад 2022 року, а також її виплату у встановлений законом строк;
- зобов'язати начальника НОМЕР_7 прикордонного загону імені князя Володимира Великого невідкладно підготувати пакет документів, передбачених пунктом 4 наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 № 392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», та надати їх до НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України для призначення, нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. за період жовтень-листопад 2022 року;
- зобов'язати начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України видати наказ про призначення позивачу додаткової винагороди у розмірі 100000 грн, за період жовтень-листопад 2022 року, а також зобов'язати нарахувати та виплатити цю винагороду з урахуванням виплачених сум та з відрахуванням необхідних податків і зборів.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є військовослужбовцем та проходить службу у 2 прикордонній комендатурі швидкого реагування (який знаходиться в оперативному підпорядкуванні ІНФОРМАЦІЯ_1 зі складом свого підрозділу), НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України.
Протягом жовтня 2022 року - січня 2023 року особовий склад 2 прикордонної комендатури швидкого реагування виконував бойові завдання у визначеному районі оборони на території Глухівської територіальної громади Сумської області (у складі військової частини НОМЕР_2 , а саме НОМЕР_7 прикордонного загону імені князя Володимира Великого). Так, відповідно до довідки, виданої ОСОБА_1 згідно з Наказом АДПСУ № 392 від 30.07.2022 за формою, передбаченою Додатком 2 до цього Наказу, позивач приймав безпосередню участь в бойових діях у наступні періоди: з 21.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 05.12.2022; з 13.12.2022 по 31.12.2022; з 01.01.2023 по 08.01.2023.
Втім, ОСОБА_1 за період жовтень-листопад 2022 року не виплачено додаткову грошову винагороду, передбачену пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року № 168 у сумі 100000 грн.
Позивач вважає протиправною невиплату відповідачем цих сум та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.02.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою суду від 07.04.2023 відмовлено в клопотанні представника відповідача про зупинення провадження у справі.
Відповідач 1 надав відзив на адміністративний позов, в якому вказав, що ОСОБА_1 з 21.10.2022 по 08.01.2023 перебував в оперативному підпорядкуванні (у відрядженні) НОМЕР_7 прикордонного загону, в складі НОМЕР_7 прикордонного загону позивач не перебував. Згідно Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України грошове забезпечення виплачується в органах Держприкордонслужби за місцем служби військовослужбовця або органом, в якому він перебуває на фінансовому забезпеченні згідно з приміткою до штату.
До 2 прикордонної комендатури швидкого реагування НОМЕР_4 прикордонного загону направлена довідка про безпосередню участь ОСОБА_1 в бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії від 08.01.2023 № 4063. Також відповідно до наказу Адміністрації Держприкордонслужби України № 392-АГ від 30.07.2022 НОМЕР_7 прикордонний загін направив до НОМЕР_4 прикордонного загону копію рапорту щодо виплати додаткової винагороди військовослужбовцям НОМЕР_4 прикордонного загону. В листі було зазначено, що підтверджуюча інформація відповідно до вимог пункту 2 підпунктів 1-8 вищевказаного наказу у НОМЕР_7 прикордонного загону відсутня.
Стосовно довідки 08.01.2023 № 4063 відповідач повідомив, що журнал бойових дій безпосередньо ведеться на прикордонній комендатурі НОМЕР_4 прикордонного загону та рапорт (донесення) начальника підрозділу до НОМЕР_7 прикордонного загону не надавалися.
На підставі викладеного відповідач просив у задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідачем 2 до суду надано відзив на адміністративний позов, в якому він заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.
Відповідач вказує, що у жовтні позивача направлено у службове відрядження до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у січні 2023 позивач прибув з відрядження до НОМЕР_4 прикордонного загону.
Стосовно виплати додаткової винагороди за вересень 2022 року - січень 2023 року відповідач вказує, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30.07.2022 року №392-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністри України від 28.02.2022 року №1168» (далі наказ 392-АГ). Пункт 2 та 3 наказу 392-АГ визначає заходи, які відносяться до безпосередньої участі військовослужбовців у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах ведення бойових дій у період здійснення зазначених заходів. Пункт 4 наказу 392-АГ визначає сукупність наявної інформації у документах, які підтверджують виконання заходів, передбачених пунктом 2, 3 цього наказу. Позивача було направлено у службове відрядження до 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого. Пункт 5 наказу 392-АГ визначає, що для військовослужбовців відряджених до органів військового управління Держприкордонслужби, окрім документів, зазначених у пункті 4 цього наказу, безпосередня участь у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 цього наказу, додатково підтверджується довідкою за формою, наведеною у додатку 1 до цього наказу, що видається начальником органу Держприкордонслужби, який веде (вів) бойові дії та, до якого для виконання завдань відряджені військовослужбовці, із зазначенням періоду (кількості днів) такої участі. Підвищена додаткова винагорода за період перебування військовослужбовця у відрядженні прикордонного загону імені князя Володимира Великого не нараховувалась та не виплачувалась, оскільки командиром військової частини, до якої був відряджений позивач, не надано підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу №392-АГ, за формою, наведеною у додатках 1, 2 до наказу №392-АГ.
На підставі наведеного відповідач просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Дію воєнного стану продовжено Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022, від 06.02.2023 №58/2023.
02.03.2022 Рада суддів України опублікувала Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року. Судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.
Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
За приписами частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 проходить військову службу в НОМЕР_4 прикордонному загоні (військовій частині НОМЕР_5 ) Державної прикордонної служби України.
Наказом начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 28.09.2022 №392-ОС солдата ОСОБА_1 , якого призвано на військову службу по мобілізації, зараховано у списки особового складу НОМЕР_4 прикордонного загону та на всі види забезпечення.
Згідно довідки ВЧ НОМЕР_5 № 12/616 від 01.03.2023 ОСОБА_1 вибув у службове відрядження на ділянку НОМЕР_7 прикордонного загону на підставі розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 16.09.2022 № (гриф)/25-2075-Е. Згідно даної довідки розпорядження 16.09.2022 № (гриф)/25-2075-Е є обмеженим у доступі і не можу бути надано відповідачем згідно Закону України «Про державну таємницю».
Наказом № 268-ВВ від 01.12.2022 позивачу надана відпустка за сімейними обставинами із збереженням грошового забезпечення тривалістю 7 календарних днів з 06.12.2022.
Згідно наказу начальника НОМЕР_4 прикордонного загону від 10.01.2023 № 8-ВВ позивач прибув зі службового відрядження з ділянки НОМЕР_7 прикордонного загону 09.01.2023.
Листом № 22/2811-12-вих від 25.11.2022 начальник НОМЕР_4 прикордонного загону звернувся, до начальника НОМЕР_7 прикордонного загону імені князя Володимира Великого з приводу надання інформації стосовно військовослужбовців.
Листом № 22/4820-22-Вих від 29.11.2022 начальник НОМЕР_7 прикордонного загону (ВЧ НОМЕР_2 ) надав відповідь начальнику НОМЕР_4 прикордонного загону на запит про надання інформації. Зокрема у відповіді вказано, що підрозділи Держприкордонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення і тому підпункт 7 пункту 2 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 № 392/0/81/22/АГ «Про реалізацію вимог постанови КМУ від 28.02.2022 № 168» не застосовується. Довідки про військовослужбовців ВЧ НОМЕР_5 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі ВЧ НОМЕР_2 , не опрацьовувались.
08.01.2023 ВЧ НОМЕР_2 видана довідка № 4063 солдату ОСОБА_1 про прийняття безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Сумської області з 21.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 30.11.2022, з 01.12.2022 по 05.12.2022, з 13.12.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 08.01.2023. Підстава: бойовий наказ Адміністрації Державної прикордонної служби України № 165 гриф від 16.09.2022.
Також начальником НОМЕР_4 прикордонного загону надана відповідь на адвокатський запит ОСОБА_2 в листі від 05.02.2023 № 21-833. В листі зокрема вказано, що ОСОБА_3 не вносили в наказ про збільшення розміру виплати додаткової грошової винагороди до 100000 грн. за жовтень та листопад, оскільки до 5 числа у поточному місяці за попередній начальником НОМЕР_7 прикордонного загону не надано інформації щодо безпосередньої участі у бойових діях або заходах, передбачених пунктом 2 наказу № 392-АГ.
Окремо в листі зазначено щодо довідки від 08.01.2023 № 4063. Відповідач вказує, що форма довідки, передбаченої наказом № 392-АГ Адміністрації Державної прикордонної служби України, передбачає її оформлення на всіх відряджених військовослужбовців підрозділу, така довідка не надається військовослужбовцям, а до 5 числа у поточному місяці за попередній направляється начальнику прикордонного загону, в якому ці військовослужбовці проходять службу для нарахування та виплати коштів. Дана довідка видана з порушенням вимог до її оформлення і не відповідає вимогам наказу № 392-АГ, оскільки у довідці обов'язково зазначаються три підстави (сукупність документів), які підтверджують участь військовослужбовця у бойових діях або заходах: бойовий наказ (бойове розпорядження) командира військової частини, запис журналу бойових дій, рапорт (донесення) начальника підрозділу.
Як вбачається з архівної відомості з січня 2022 по грудень 2022 позивач за жовтень-грудень 2022 отримував винагороду за Постановою КМУ № 168 30000 грн., графа щодо виплати 70000 грн. в архівній відомості відсутня.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст.16 Закону України “Про Державну прикордонну службу України” умови грошового забезпечення військовослужбовців та оплати праці працівників Державної прикордонної служби України визначаються законодавством.
Частиною 2 статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон № 2011) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону № 2011 грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються КМУ, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
П.3 постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” встановлено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
Адміністрація Держприкордонслужби відсутня у цьому переліку.
З урахуванням цього, а також віднесення МВС до органів, якими спрямовується і координується діяльність Держприкордонслужби, Інструкція про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України затверджена наказом саме Міністерства внутрішніх справ України від 25.06.2018 № 558, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.07.2018 за № 854/32306 (далі - Наказ МВС №558).
Цей наказ містить загальні положення щодо правил та умов виплати грошового забезпечення відповідача та аналогічно із Законом №2011 передбачає у його структурі таку складову, як одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 постановлено ввести в Україні воєнний стан із 24.02.2022 строком на 30 діб. Цей строк неодноразово продовжувався аналогічними Указами та наразі триває.
28.02.2022 на виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію” Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова №168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”.
Пункт 1 постанови КМУ №168 передбачає, що військовослужбовцям Державної прикордонної служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Аналіз змісту п.1 постанови КМУ №168 дозволяє виявити обов'язкові умови виплати передбаченої нею додаткової винагороди військовослужбовцями Держприкордонслужби у розмірі до 100000 грн:
- період дії воєнного стану;
- беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) безпосередньо в районах воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів;
- наявність наказу командира.
Перша з цих умов не потребує доказування через свій правовий характер, то наявність інших умов має встановлюватися судом на підставі зібраних у справі доказів.
Відповідач 2 обґрунтовує відсутність у позивача права на отримання спірної винагороди тим, що начальником прикордонного загону, до якого було відряджено позивача, тобто відповідачем 1 не надано підтверджуючих документів щодо безпосередньої участі позивача у бойових діях або заходах (не надано довідки згідно яких нараховуються виплати). Також посилається на лист НОМЕР_7 прикордонного загону Держприкордонслужби від 29.11.2022 №22/4820-22 вих. в якому зазначено, що підрозділи Держприкондонслужби України, що знаходяться в межах Чернігівської та Сумської областей, не виконують бойові завдання на лінії бойового зіткнення, у зв'язку з чим довідки про військовослужбовців військової частини НОМЕР_5 , які брали участь у бойових діях або заходах за вересень та жовтень 2022 року у складі військової частини НОМЕР_2 , не опрацьовувались.
Вирішуючи питання про можливість застосування до спірних правовідносин наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ суд зазначає наступне.
Пункт 1 Указу Президента України “Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади” від 03.10.1992 № 493/92 установлено, що з 01.01.1993 нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Відповідно до п.2 та 3 того самого Указу державна реєстрація провадиться в порядку, що визначається КМУ. Нормативно-правові акти, зазначені в ст. 1 цього Указу, набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації, якщо в них не встановлено пізнішого строку надання їм чинності.
Згідно з п.2 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, що затверджене постановою КМУ від 28.12.1992 № 731, державній реєстрації підлягають нормативно-правові акти, які містять одну або більше норм, що зачіпають права, свободи, законні інтереси і стосуються обов'язків громадян та юридичних осіб, встановлюють новий або змінюють, доповнюють чи скасовують організаційно-правовий механізм їх реалізації, або мають міжвідомчий характер, тобто є обов'язковими для інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, а також юридичних осіб, що не належать до сфери управління суб'єкта нормотворення.
П.15 того самого Положення визначено, що міністерства, інші центральні органи виконавчої влади направляють для виконання нормативно-правові акти лише після їх державної реєстрації та офіційного опублікування. У разі порушення зазначених вимог нормативно-правові акти вважаються такими, що не набрали чинності, і не можуть бути застосовані.
Враховуючи, що наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ містить норми, які зачіпають права громадян - військовослужбовців на отримання додаткової винагороди, встановлюють організаційно-правовий механізм реалізації таких прав, ці накази підлягають державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Судом не встановлений факт такої реєстрації, відтак зазначений наказ не може вважатися такими, що набрав чинності та підлягає застосуванню.
Зважаючи на це, суд не приймає до уваги посилання відповідачів на наказ Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ, як на підставу не виконання перед військовослужбовцем зобов'язань щодо виплати додаткової винагороди, визначеної постановою КМУ №168. Цей наказ не може змінювати правове регулювання відносин щодо вказаної вище винагороди та фактично погіршувати правове становище військовослужбовця.
Суд зазначає, що недотримання органами Держприкордонслужби вимог Наказу № 392-АГ в частині обміну інформацію про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії не може мати негативні наслідки для такого військовослужбовця, а отже, й не може впливати на його особисті права, в тому числі на право отримання спірної додаткової винагороди.
За приписами ч.2, 6 ст.7 КАС України суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За відсутності у спірний період затвердженого МВС України порядку і умов виплати додаткової винагороди, передбаченої п.1 постанови КМУ №168, єдиним нормативно-правовим актом, що визначає підстави та порядок виплати відповідачем спірної додаткової винагороди є постанова КМУ №168.
Вказаною постановою не затверджені конкретні форми документів, якими має підтверджуватися безпосередня участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Отже наведена вище довідка ВЧ НОМЕР_2 від 08.01.2023 № 4063 про прийняття безпосередньої участі ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Сумської області є належним документом, який має прийматися командуванням до уваги при призначенні додаткової винагороди на підставі Постанови КМУ № 168.
Відтак, на думку суду, відповідач 2 протиправно не видав наказ про призначення та нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 грн. за період жовтень-листопад 2022 року. Тому вимоги до цього відповідача підлягають задоволенню.
Стосовно вимог до відповідача 1, зважаючи на вищевикладені висновки щодо наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 30.07.2022 №392-/0/81-22-АГ, суд вважає необхідним в вимогах до цього відповідача відмовити. Оскільки НОМЕР_7 прикордонний загін надіслав до військової частини, на забезпеченні якої перебуває позивач, відомості щодо прийняття ним безпосередньої участі в бойових діях в конкретні періоди часу, суд не вбачає підстав для визнання протиправною бездіяльності цієї особи.
В даному випадку до поновлення порушених прав позивача призведе саме задоволення позовних вимог до НОМЕР_4 прикордонного загону.
Відповідно до статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 2-17, 42-47, 72-77, 90, 94, 121, 122, 139, 143, 159-164, 241-246, 255, 263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до 105 прикордонного загону імені князя Володимира Великого (військова частина НОМЕР_2 ), НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_5 ) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України (військова частина НОМЕР_5 ) щодо невидання наказу про призначення та нарахування ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі до 100000 гривень за період жовтень-листопад 2022 року, а також її виплати у встановлений законом строк в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії.
Зобов'язати начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України видати наказ про призначення ОСОБА_1 додаткової винагороди у розмірі 100000 гривень, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» за період жовтень-листопад 2022 року, а також зобов'язати нарахувати та виплатити цю винагороду в розрахунку на місяць пропорційно часу безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, з урахуванням виплачених сум та з відрахуванням необхідних податків і зборів.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 243 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.П. Бабаш